po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa marek1212 »

Čaute,
chcel by som skonzultovať nasledujúcu situáciu.
Obstaral som menič napäťia PRT-300, z 220V na 110V, z dôvodu spotrebiča, ktorý má v špecifikácií výlučne 110V (infra -žiarič 200W) . Menič bol spolu so stolovým PC zapnutý v prepäťovej ochrane belkin F9M820ep2M. Bios mám nastavený na zapnutie pri stlačení klávesy. Pri vypínaní meniča napätia sa zapína počítač. Pri zapnutí meniča sa ozýva puknutie z repro. (obe bez ohľadu na nejaký spotrebič v meniči) Po týždni prevádzky meniča odišiel zdroj v PC. Môže tam byť nejaký súvis meniča a zdroja PC? Ak áno ako sa tomu chrániť, resp. čím to odrušiť ? Skúšal som zapojiť ten menič na samostatnú prepäťovú (s nejakoku EMI RFI filtraciou - APC Essential SurgeArrest PM6-FR) , ale správa sa to rovnako.

Zdroj Bol 5 ročný Seasonic G-360, 80+GOLD, zrazu vypínal počítač náhodne, teraz posledne už po minúte behu, po jeho zapnutí nenabehol ani POST, vetráky išli naplno a po nejakých 10-15min PC nabehol (po dlhšom odpojení zo zdroja to bol orýchlejšie).

do elektriky velmi nevidim, môže to byť zhoda náhod, ale pre istotu sa spýtam, nerád by som odpálil ďalší zdroj prípadne komponenty.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa Hexaris »

Neviem ake su creva, ale ten menic je iba trafak kde je na sekundare mensi pocet zavitov. Skus ho dat na inu fazu. Ta zataz je dost mala na to, aby tam dochadzalo k nejakym spickam. Inak skus dat tu skrinku co najdalej od pc (na test). Pripadne to rozober a vyfot to. Ak neovladas zaklady el. tak radsej nie.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa marek1212 »

foto v prílohe, ďalej to rozoberať nejdem :)
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 782
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa Hexaris »

OK je to len obycajne trafo :) tam uz nie je co rozoberat. To chovanie je naozaj zaujimave. Ja by som ho asi zobral nejakemu el. nech napr. pozrie izolacny odpor, proste ho prekontroluje. Takto na dialku sa to tazko urcuje. Moze to byt teoreticky viac faktorov, el. instalacia v domacnosti napr. :)
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 820
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa Heatman »

Ano, vyborne, obycajne trafo bez sietoveho filtra, niet divu ze to robi bordel.
Pri zapinani toho trafa nstava pokles napätia v sieti koly vysokemu odberu prudu kym sa to trafo "nasyti", cize sa necudujem anomaliam s PC zdrojom ktory je na take veci citlivy.
Treba ti tam dorobit filter resp. softstart pre to trafo.

Ale ako kolega poznamenal, moze to byt aj starou/slabou instalaciou, trebalo by podotahovat kontakty lebo tam moze byt velky prechodovy odpor a po zapojeni toho trafa to robi co robi.
Skus to este zapojit do druhej fazy ako radil kolega.
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa marek1212 »

Vďaka.
Kontakty pozriem, prípadne dotiahnem. Možno by som sa vedel vyhnúť rozoberaniu zásuvok a kontrole spojov s takýmto niečim?
http://www.electron.sk/index.php?route= ... uct_id=155 ?

Na inú fázu to žial trvalo dať neviem, v byte mám prípojku 1x20, a v obývačke je myslím všetko na jeden istič... prinajhoršom by sa tam asi dala pripojiť takáto doska https://www.aliexpress.com/item/3289335 ... web201603_

mám ale pocit, že je to o dosť lepšie, keď to napájam z inej zásuvky a nie je to všetko v jednej prepäťovej ochrane.. Aspoň sa už počítač nezapína pri vypnutí/zapnutí trafa.
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 820
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa Heatman »

Ked pises ze mas 1x20 pripojku, aky stary je teda ten byt a ake tam mas rozvody.
Ak to je este hlinik tak to bude najskor tvoj problem, hlavne ak mas zapojenych viacero pazravych spotrebicov.
V takom pripade ak je zapnutych viac zariadeni tak mas vseobecny pokles napätia, a ani ten filter ti asi nepomoze.

Pisal si ze PC sa zapina ked vypnes to trafo, predpokladam ze v biose mas aktivne "wake on power" tzn. ze je tam tak velky rozdiel napätia ze zdroj a doska to vyhodnotia ako keby boli do toho momentu odpojene.
Dalsia vec je ze ak spinany zdroj bezi dlho na nizsom napäti, na ake je navrhnuty, tak to regulacna elektronika kompenzuje, aby na vystupe bolo vzdy potrebne napätie.
A ked je napajany velmi nizkym napätim co uz nejakych 210 moze byt tak sa moze porucat ako v tvojom pripade, ale to je zatial iba spekulacia.

Skotroluj teda kontakty v zasuvkach, na isticoch a rozvodnych krabickach ak tam nejake su.
Skusacka ti na kontrolu kontaktov velmi nepomoze a tak draha ktoru si postol tiez nemusi byt staci ti ta SN-04 aby si sa uistil ze tam nieje napätie ked sa v tom budes sprtat.

Bez poriadnej zataze a rozumnej konstrukcii na meranie ubytku napetia nezistis ci je na danej zasuvke problem, ale to je cinnost co by laik/neelektrikar nemal robit, dokonca ani niektory ludia s "titulom elektrikar"...
Ale ak si na to trufas tak mozes zmerat napetie na vstupe do trafa ak ho odkrytujes.
Potrebujes merat v zasuvke s odpojenym trafom a potom so zapojenym trafom na jeho vstupe, ak bude rozdiel viac ako 10V tak to bude jasne.

Ale podotykam este raz, iba ak si na to trufas a na vlastne riziko.

Dalej pises ze ak to zapojis na inu zasuvku a nie na prepätovku je to lepsie, co vsetko mas v tej prepätovke zapojene, ak mas pretazenu jednu zasuvku tak to bude robit tiez bordel.
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa marek1212 »

Byt je stary tehlovy 50r, rozovdy su menene pred 5r, avsak nestalo ma to vela tak predpokladam, ze som dostal aj adekvatnu kvalitu spracovania ;) hlinik to teda nie je. Jeden vypínač časom prestal po pár mesiacoch fungovať úplne a je bez fázy.

Vyskusal som pokles napatia s multimetrom, po zapnuti vysavaca(2000W+) to padne z cca 236 na 233. (ak zapnem trafo-menic namiesto vysavaca tak napatie v sieti bezozmeny). Napatie v menici okolo 115, po zapnuti spotrebica 200w v nom okolo 107, ale to je irelevantne. Nizke napatie v sieti teda nevidim. (obe merane v dvojzásuvke, jedna má záťaž, v druhej meriam )

V prepätovke som mal zapojene standartne spotrebice k PC, tj. skrinku samotnu (ryzen 2600+ gt1030) ,2 monitory, reproduktory microlab. hifimediy zosilnovac, nejake 10w ziarovky... v sucte je to nula nula nic, mozno 200w v spicke.. lepsie to je, ked som menic zapojil do inej zasuvky, nez tej, z ktorej je napajana prepatovka.. inak v biose mam restore on ac/power loss- alwayss off, ale rovnako aj zobudenie na stlacenie klavesy :) takze evidine ten bios v niecom klame, lebo na stlacenie klavesy sa to zobudza. asrock b450m pro4

Ten merac som navrhol preto, ze on robi meranie "impedancie ochrannej slučky, vnútorného odporu siete" a to suvisi s nedotiahnutim skrutiek a podobnych vad v rozvodoch, nie? Cenu teraz až tak neriešim, mohol by som to kúpiť "na firmu" ,prechádza mi pod rukou viacero nechnuheľností a niekedy nezaškodí overiť kvalitu spojov v rozvodoch. Otázka je len, či je taký merač hračkou alebo naozaj dokáže niečo identifikovať ešte pred tým, než sa to stane očividným. :) Kazdopadne ten SN-04 obstaram ..
Peterteo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Ut 03. Júl, 2018, 16:07

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa Peterteo »

Ak chces merat impedanciu tak si priprav par stovak na poriadny merak
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 820
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa Heatman »

Poviem pravdu, popis toho meraku som vobec necital, len som videl rovnaky dizajn ako ma SN-04 tak mi to prislo ako velmi draha skusacka. :laugh:
Na take zbezne zistenie na doma popripade ked riesis reality to asi bude stacit.
Peterpero to sice poznamenal spravne, ale to su uz pristroje pre reviznych technikov ktory sa za to podpisuju.

Zmeral si to dobre, ked je teda pokles tak nizky tak v sieti problem nebude.
Tym padom to je vlastnost toho trafa, vytvara rusenie pri zapinani a vypinani, daj si tam ten softstart s filtrom a malo by to vyriesit problem.

Ci to trafo ale zapricinilo ze ti odisiel PC zdroj zostane asi iba spekulacia, aj ked sa to uplne vylucit neda.
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa marek1212 »

vďaka.
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2554
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25
Bydlisko: il

Re: po zapojení meniča napätia odišiel zdroj PC

Príspevok od používateľa Pietro sk »

velke trafa -toroidy v zosikoch musia mat softstart, lebo drbnu istice.
kazde trafo, cievka pri vyp alebo zap spravi spicku a zaiskri. to plechove cudo ma elementarne zapojenie, nic navyse.
byva zvykom ze aspon filter na vstupe spotrebic ma mat. https://www.tme.eu/html/EN/iec-inlets-w ... pelny.html
bol by fajn aj varistor, aby orezal spicku. https://www.tme.eu/sk/katalog/tht-varis ... th_stock=1
no a tie prepatofky v predlzkach , to je len kozmeticka hovadina. neriesi to problem. po zasahu blesku leti aj s spotrebicmi :D
Spoiler: ukázať
pozri si co stoji riadna viacstupnova ochrana. b+c v rozvadzaci (vyzera jak istice) a potom d priamo v zasuvkach.. napr fi kiwa.
https://www.elmit.sk/zvodice-prepatia
Obrázok
ze mrtvy zdroj, no kvalitny by mal cosi vydrzat.
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..

Návrat na "Debata o všetkom"