Balik z Ciny

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Impulse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 05. Máj, 2020, 14:27

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa Impulse »

zaujímavé čítanie:
https://www.posta.sk/sluzby/elektronick ... desiat-eur
https://www.posta.sk/sluzby/elektronicke-colne-konanie
https://www.posta.sk/subory/40914/vyjad ... sudoc.docx

V skratke.
- Za každú zásielku mám zaplatiť 2,4,9 EUR - podľa zložitosti. Ak colné veci bude riešiť pošta.
- Ak si colné veci budem riešiť sám, musím im poslať tlačivo "vyjadrenie nesúhlasu" najmenej 48h pred príchodom na Slovensko. V tomto prípade budem aj tak platiť 2 EURá za uskladnenie zásielky.
- Ak zásielku odmietnem prevziať, pošte vznikol náklad, ktorý si u mňa ako adresáta budú uplatňovať. LOL WTF
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa kllr007 »

takze ked ta budu chciet zrujinmopvat budu ti posielat fakeove balicky ktore odmietnes a platis :D toto by malo byt trestne.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Impulse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 05. Máj, 2020, 14:27

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa Impulse »

Aké náklady môžu vzniknúť adresátovi, ktorý odmietol prevziať zásielku, na ktorú bolo vymerané clo?
V prípade, že colný dlh (clo/DPH) nezaniká, pretože neboli splnené zákonné podmienky pre zrušenie colného vyhlásenia a vrátenia colného dlhu, SP sa stáva veriteľom tejto pohľadávky voči adresátovi.
Z tohto dôvodu je nevyhnutné chápať záväzky spojené s elektronickým colným konaním, týkajúce sa platby colného dlhu, odmeny za zastupovanie v colnom konaní a všetkých ďalších poplatkov v súlade s Tarifou SP, a. s. ako vymáhateľné aj v prípade, že adresát odmietol zásielku prevziať, i keď dôvody z hľadiska poštových predpisov a podmienok pre odmietnutie nie sú.


Mne hneď napadlo, že treba naobjednávať mrte pár centových zásielok napr. na riaditeľa SP. Buď si ich všetky preberie a za každú zaplatí 2,4,9€ alebo nepreberie a zaplatí za každú 2€ :D
JacobSteven
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 453
Dátum registrácie: Ut 30. Mar, 2021, 20:49
Bydlisko: Trenčín

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa JacobSteven »

Mňa by zaujímalo čo myslia tými najmenej 48 hodín pred príchodom na Slovensko. Teoreticky ak chápem dá sa to aj hneď po tom ako to objednám, keďže aj sledovateľná zásielka reálne ťažko veriť, či je naozaj na SK a podľa, ktorého údaju :D

@Impulse - len aké drobnosti tomu riaditeľovi SP poslať :D keď väčšina ide cez BE/NL/GE forward a poplatok nepýtajú :D ako dnes mi prišiel ďalší balíček bez doplatku, poštárka hodina do schránky BE forward (Aliexpress Saver Shipping). Zatiaľ ja som spokojný ako to funguje, vyberám si väčšinou dopravu cez BE forward čo je vo väčšine prípadoch a od 1.7. som ani raz zatiaľ neplatil výpalné :D

EDIT: aj to akosi rýchlo mi prišiel balík, obal na mobil za 15 dní od odoslania prišiel :D reálne dlho mi tak rýchlo nič neprišlo, ale asi náhoda, lebo vec predtým objednaná už ide cez 20 dní a stále nikde, ale už je na Slovensku ževraj podľa trackingu.
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2748
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

mne sa stalo prvykrat, ze z NL mi prisiel jeden balik, ale mal v sebe dva baliky :D :D :D prebalene
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 732
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa HaDeS »

Tak moja cerstva skusenost:

-balicek za cca 50e vratane DPH
-objednane 2021-08-27 10:11
-dorucene 2021-9-7 10:30
- shipping - ali standard shipping - free

forwardnute z NL - Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited is raising this invoice in accordance to the applicable tax laws in Netherlands
na balicku nalepka odosielatela HU Budapest, dorucene UPS-kou bez akehokolvek doplatku.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2748
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

ja si myslim, ze v tom maju taky gulas, ze este nevedia co a ako..
na jednu stranu dobre, na druhu, clovek nikdy nevie co ma a nema cakat..
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5222
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

13€ zasielka cez belgicku postu, prisla bez hocjakeho poplatku
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa HellAngel »

Vcera mi dorazili tie 3 baliky spolu. Vsetky prebehli belgickom. Dostal som ich do ruk bez poplatku
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2554
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25
Bydlisko: il

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Pietro sk napísal: Ut 31. Aug, 2021, 19:35 ebay de, hned doma.
ebay uk, furt nic, tracking cislo english posvy nejak mrtve... schranka nic.. kvalitativne predbehli tu nasu slovensku.. :laugh:
prislo, zlty zdrap 2€.. obalka s nalepenym cn22.
skusal som zistit ze preco platit, ked ebay pise ze uz je to zahrnute v cene...
marna snaha, osoba v zaskoleni... ze vsetko co ide z vonku sa plati...
som v nejistote, na ktorej strane je pravda...
JacobSteven
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 453
Dátum registrácie: Ut 30. Mar, 2021, 20:49
Bydlisko: Trenčín

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa JacobSteven »

Pepeb007xx napísal: Ut 07. Sep, 2021, 11:37 ja si myslim, ze v tom maju taky gulas, ze este nevedia co a ako..
na jednu stranu dobre, na druhu, clovek nikdy nevie co ma a nema cakat..
teoreticky na 50% už sa dá čo čakať a ako sa vyhnúť platbe. Minimálne vieme, že cez dopravy: AliExpress Saver Shipping, Cainiao Super Economy a Global, AliExpress Standard Shipping sú cez NL/BE/GE forwardy a tie sú bez poplatku pošte. A keďže fakt tieto dopravy ako sa opakujem asi desiaty krát tak v 99% prípadoch sú pri páreurových veciach. A reálne si myslím, že na forwardy nijak pošta nesmie svoj poplatok účtovať keďže to ide už to je EÚ zásielka čo už bola inde preclená. Len tu je stále otázke pre tých čo objednávajú aj nad 150€ či cez tieto forwardy sa musí platiť navyše CLO + DPH a poplatok za colné konanie.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa HellAngel »

lenze oni vyberaju ulozne. Ked zistili asi, ze sa takto da jednuducho system obist cez inu krajinu, tak prisli s poplatkami ako je stojne. Ja len nerozumiem tomu, ze ked v cesku sa posta dohodla s cinou, slovenska posta priznala ze zasielky z ciny su pre nich kseft, tak sa uchyluju k takymto vypalnym praktikam a pytaju peniaze od ludi
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Impulse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 05. Máj, 2020, 14:27

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa Impulse »

Presne tomuto nerozumiem ani ja. Sám riaditeľ pošvy v rozhovore povedal, že biznis s Čínou je pre nich dôležitý... Možno sa boja poklesu prijímov a takto to kompenzujú...
pedrito1128
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 25. Júl, 2021, 13:55

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa pedrito1128 »

Pietro sk napísal: Ut 07. Sep, 2021, 17:56
Pietro sk napísal: Ut 31. Aug, 2021, 19:35 ebay de, hned doma.
ebay uk, furt nic, tracking cislo english posvy nejak mrtve... schranka nic.. kvalitativne predbehli tu nasu slovensku.. :laugh:
prislo, zlty zdrap 2€.. obalka s nalepenym cn22.
skusal som zistit ze preco platit, ked ebay pise ze uz je to zahrnute v cene...
marna snaha, osoba v zaskoleni... ze vsetko co ide z vonku sa plati...
som v nejistote, na ktorej strane je pravda...
Ja som 15.8. tiež objednával z Ebay. 25.8. svietilo na webe pošty: eColné konanie – zásielka uložená v sklade dočasnej prekážky – očakáva sa doplnenie dokumentácie, takže som čakal, že budem musieť posielať nejaké papiere. Ale hneď na druhý deň 26.8. už tam bolo napísané výstup z colnice. A konečne v pondelok 6.9. (čo je inak 11 dní, z Anglicka na Slovensko to išlo 4 dni) mi poštárka doniesla balík bez akéhokoľvek poplatku. Prikladám aj fotky všetkých štítkov na balíku.
11.jpg
22.jpg
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa loleqboleq »

bepetko dobre pocitoval, veru aj ja som čiastočne zmenil prístup k tým poplatkom. Takže minulý týždeň som sa rozhodol, že pignem poštu a požiadam ich o vyjadrenie k poplatkom v kontexte toho, čo riešime, v rozdiele medzi interpretáciou.

Prikladám to vyjadrenie (pozor, toto bude dlhý spoiler)
Spoiler: ukázať
po preverení Vašej požiadavky s kompetentným pracoviskom nám bolo potvrdené, že informácie uvedené na stránke Európskej komisie a aplikácia režimu IOSS v prostredí Slovenskej republiky v praxi nie sú vo vzájomnom rozpore. Jedná sa o dva rôzne spôsoby prepúšťania zásielok v IOSS režime do voľného obehu.
Stránke Európskej komisie opisuje vzorový príklad aplikácie režimu IOSS v praxi. Opisuje situáciu, pri ktorej predajca tovaru z tretej krajiny zásielky predáva v režime IOSS a zabezpečuje alebo má zabezpečené ich prepustenie do voľného obehu podaním colného vyhlásenia v krajine vstupu tovaru na územie EÚ. Krajina vstupu tovaru na územie EÚ sa nemusí zhodovať s krajinou určenia/doručenia. Vysvetlím na príklade. Zásielky z Číny sú dopravené do Holandska, ktoré je krajinou vstupu tovaru na územie EÚ. V tejto krajine má predajca tovaru zabezpečené, aby boli všetky jeho zásielky prepustené do voľného obehu, teda aby na ne bolo podané colné vyhlásenie so žiadosťou o prepustenie do režimu voľný obeh. Holandské colné orgány povolia prepustenie zásielok do voľného obehu, stanú sa z nich európske zásielky a následne sú rozoslané ďalej na doručenie do krajiny určenia/doručenia. To môže byť Holandsko ale aj Francúzsko alebo Česká republika. V takomto prípade sú zásielky doručované ako európske zásielky, pri ktorých už nie je potrebné podať colné vyhlásenie so žiadosťou o prepustenie do voľného obehu a poštové podniky si neúčtujú colné poplatky.

Tento postup nie je uplatňovaný vo všetkých európskych krajinách, pretože nie všetci predajcovia sa rozhodli takýmto spôsobom prepúšťať zásielky do voľného obehu. Niektoré krajiny a niektorí predajcovia majú takto nastavené procesy, iné krajiny a iní predajcovia nie. Dokonca existujú aj prípady, keď má ten istý predajca nastavené rôzne IOSS procesy pre zásielky smerované do jednej krajiny a odlišné procesy pre zásielky smerované do inej krajiny.

Prípad Slovenska (ale aj mnohých iných európskych krajín) a aplikácia režimu IOSS v prostredí Slovenskej republiky v praxi neprebieha tak ako uvádza Európska komisia vo svojom vzorovom príklade. Rozdiel je v prepustení tovaru do voľného obehu. Zásielky v režime IOSS určené pre Slovenskú republiku sú prepúšťané do voľného obehu až pri príchode zásielok na naše územie, teda do krajiny určenia. Nezáleží na tom, či bola krajina vstupu danej zásielky do EÚ Holandsko, Nemecko, Rakúsko alebo Slovensko, k ich prepusteniu do voľného obehu dochádza až na našom území. Aby mohlo nastať prepustenie do režimu voľný obeh, na zásielku s obsahom tovaru z tretej krajiny musí byť podané vyplnené colné vyhlásenie. To vykonáva v prípade poštových zásielok z tretích krajín Slovenská pošta. Podanie colného vyhlásenia nezabezpečuje predajca tovaru, ani im určená osoba, nezabezpečujú ho v krajine vstupu zásielok/tovaru na územie EÚ, zabezpečuje ho až poštový podnik krajiny určenia/doručenia, v tomto prípade Slovenská pošta.

Aby nedošlo k nedorozumeniu, dovolíme si upozorniť na pár skutočností:
Fakt, že bola zásielka zakúpená v režime IOSS, teda že bola DPH uhradená predajcovi pri kúpe tovaru, neznamená prepustenie zásielky/tovaru do voľného obehu. Znamená to iba to, že colné orgány budú očakávať DPH od inej osoby ako je kupujúci alebo prepravca. Na zásielku zakúpenú v režime IOSS musí byť podané colné vyhlásenie so žiadosťou o prepustenie do režimu voľný obeh buď v krajine vstupu zásielky/tovaru do EÚ alebo v krajine určenia.
Režime IOSS neukladá predajcom, prepravcom ani poštovým podnikom povinnosť prepúšťať IOSS zásielky do voľného obehu v krajine vstupu tovaru na územie EÚ. Zásielky môžu byť prepustené do voľného obehu v krajine vstupu tovaru na územie EÚ alebo v krajine určenia/doručenia alebo v ktorejkoľvek inej krajine EÚ.
Poplatok JCD je účtovaný za transformáciu (prípadné doplnenie, úpravu alebo opravu) údajov z elektronickej správy, ktorá sprevádza zásielku, do formátu akceptovaného Finančnou správou SR, teda do formátu elektronického colného vyhlásenia so zníženým počtom údajov a jeho následné podanie. Slovenská pošta vykonáva colné úkony, colne prerokováva zásielku, vypĺňa a podáva colné vyhlásenie a zabezpečuje prepustenie zásielok/tovaru do voľného obehu.
Vyberanie poplatku nie je v rozpore so zákonom, Slovenská pošta má právo účtovať si poplatky za vykonané colné úkony v súlade so Svetovým poštovým dohovorom (Konsolidované znenie účinné od 1. januára 2020):
Článok 20 Colná kontrola. Clo a iné poplatky
3. Určené poštové podniky, ktoré sú poverené colne prerokovať zásielky za svojich zákazníkov, a to či už v mene zákazníka alebo v mene určeného poštového podniku krajiny určenia, sú oprávnené vyberať sadzbu od zákazníkov za colné prerokovanie, ktorá je stanovená na základe skutočných nákladov na činnosť. Túto sadzbu možno vyberať za všetky zásielky predložené colnici podľa vnútroštátnych právnych predpisov vrátane tých, ktoré sú oslobodené od colných poplatkov. Zákazníci musia byť o príslušnej sadzbe vopred dôsledne informovaní.
Celý Svetový poštový dohovor je dostupný na stránke Ministerstva dopravy a výstavby SR. SP je členom Svetovej poštovej únie, Akty a články Svetového poštového dohovoru nie sú v rozpore s vnútroštátnym právom SR ani právom EÚ a preto má SP právo ich uplatňovať.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Debata o všetkom"