Balik z Ciny

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa shiro »

scream napísal: Pi 04. Jún, 2021, 15:50 Da sa na to aj tak pozerat, ked nevidis dalej ako do zajtra. Toto co sa tu vytvorilo su neferove podmienky na podnikanie. Jedna z krajin, ktora serie na planetu a na ludi dokaze vyrabat lacnejsie. Nie kvoli know-how, nie kvoli technologiam, nie kvoli velkoproduckii ( z casti mozno ano) ale len pre to, ze osiera ekologiu a zakladne bezpecnostne standardy. Clo je tym padom na mieste.
Co brani zvysku s sveta byt aj lacny aj ekologicky? Problem je, ze ekologia stoji strasne $$. Vid ceny e-mobilov vs. bezne auta (a to je 90% veci v tych autach rovnakych), filtre a likvidacia nebezpecnych odpadov v tovarnach. Uz dlho vravim, ze ekologia je dobra, akurat by nemala byt tak draha. Inac sa nemozeme cudovat, ze sa tak pomaly presadzuje. EU buzeruje beznych ludi kvoli ekologii, tlacia sa strasne $$ do e-mobility, ale hlavni znecistovatelia (kontajnerove lode, lietadla atd.) sa nejak neriesia. Co takto vymyslet euro normy aj na zaoceanske lode spalujuce mazut, ci iny bordel? Jedna taka lod na 1-2 tyzdne trvajucej trase Hongkong-Rotterdam toho vychrli ako tisic aut.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1571
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa dargy »

Shiro EU beznych ludi ekologicky nijako nebuzeruje. Vzdy to odnesu vyrobcovia... Oni su znecistovatelia. Nie ty. Ty to to len zliznes vo vyssej cene vyrobku. Kde inde sa to ma premietnut? A aj o tom tu je tato debata.. Ci sa mylim? Kazdy chce mat zdrave ovzdusie a zit v cistom protredi. Na to sme sa dohodli vsetci v EU. A ze to bude este prisnejsie na to sa spolahni. Ze to bude drahsie na to spolahni tiez. Chlapi chlapi zijeme vo svete o ktorom sa nasim prarodicom co dve svetove niektori prezili ani nesnivalo. Nikde nieje napisane ze taky blahobyt bude trvat vecne. Mame takmer vsetko co si zmyslime. Vacsina sveta sa tak dobre nema. Ci myslite ze to tak pojde nonstop? Som rad ze aspon scream ma trosku iny pohlad, priblizny mojmu. Vy tu riesite ci nieco stoji 20 namiesto 1.9 €. Lebo china to ma lacnejsie.. Co ta to ma co zaujimat ze? Vsak si len zakaznik. An tak si kupite s chinashopu veci len si vytrpite buzeraciu no.
PS: z balika som presiel na filozofiu. Im sorry nechal som sa uniest. 🤘
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa bepetko »

Ja nerozumiem čo za šity tu riešite. Celé to je o tom, že si môžeš TEN ISTÝ VÝROBOK KÚPIŤ ZA ZLOMOK CENY. To, že ho kúpiš tu za 20€ z teba hrdinu nespraví. Dopad na ekológiu to bude mať rovnaký. EÚ rieši ekológiu pritom vyvolené štáty si robia spokojne biznis s Čínou a Ruskom. O žiadnu ekológiu tu nejde. Ja normálne nechápem ako si Európania myslia, že zachraňujú planétu pritom na nich len všetci naokolo zarábajú a ten bordel sa ku nám dostane tak či onak. Samozrejme teraz neriešim bordel, ktorý si tvoríme pred vlastným prahom. Súdny človek si nebude srať do postele.
Ešte raz pozrite si alibabu. Tu niekto narieka, že mu Čína okopirovala produkt? Nie je to nahodou tak, že každý si rovnaký produkt predáva pod svojou značkou? Myslím si, že ak príde niekto s niečím originálnym a nechá si to vyrábať v Číne, tak si to veľmi dobre ošetrí.
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
anonym_a8

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

bepetko napísal: Pi 04. Jún, 2021, 18:01 Myslím si, že ak príde niekto s niečím originálnym a nechá si to vyrábať v Číne, tak si to veľmi dobre ošetrí.
Tak to si myslis velmi zle. V cine neexistuje zakon na ochranu dusevneho vlastnictva. Hlavne nie pre mensich objednavatelov.
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa bepetko »

Tak to tam dáva vyrábať s tým vedomím a svedomím. To je jedno. Dáva to tam lebo chce.
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa shiro »

bepetko napísal: Pi 04. Jún, 2021, 18:01 Ja nerozumiem čo za šity tu riešite. Celé to je o tom, že si môžeš TEN ISTÝ VÝROBOK KÚPIŤ ZA ZLOMOK CENY. To, že ho kúpiš tu za 20€ z teba hrdinu nespraví. Dopad na ekológiu to bude mať rovnaký.
Suhlas. Ekologiu je nutne brat v planetarnom rozmere. Co na tom, ze sa USA+EU+par dalsich statov snazi zlepsovat klimu, ked im to kazi India a CN s 1mld+ obyvatelmi? To sa nikam nedostaneme = je zbytocne sa hrat na nejaku ekologiu, kym nevyriesime toto. Plus tie velke lode, o ktorych som pisal. Planeta ma u prdele, ze sme si na nu nakreslili nejake hranice - skodlive veci v ovzdusi vietor kludne nafuka kam chce = skodime sami sebe.
Navonok sa jedna cast sveta snazi tvarit akoze vyspelo a ekologicky a za chrbatom im India/Cina "serie do postele" ako tu uz bolo napisane.
bepetko napísal: Pi 04. Jún, 2021, 18:01Myslím si, že ak príde niekto s niečím originálnym a nechá si to vyrábať v Číne, tak si to veľmi dobre ošetrí.
Myslis si zle. Co som pocul, tak akekolvek patentove veci, riesene s Cinou skoncili tak, ze vysumeli do stratena. Proste to maju v prdeli a vedia, ze si to mozu dovolit. Zvysok sveta je kvoli $$ za lacnu vyrobu tak hlupy, ze k nim tieto patentovane veci vypusti, oni ich ziskaju zadara a nikto im nic nemoze. Vid okrem ineho, napr. CN kopie zapadnych aut, aj ked pozliepane z viacerych znaciek. Ale vo vysledku tam maju funkcne auto na urovni MB/BMW/Ford/whatever za polovicnu cenu.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1571
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa dargy »

Jo tak sa na to vsetci vykaslime. Kaslime na eko. Neviem neviem kde by sme boli. Mi prides ako Trumpik. To mate aj vysoke skoly kua? To uz si fakt myslite ze to nema zmysel lebo china a india? No nebud smiesny. Sam sa klames. Niekto zacat musi. Kaslat sa na to uz neda. Tak sa prestahuj do Ciny a kupuj za polovicu kopiu bmw. 👍 Po prvom smogu by si utiekol a s radostou tu plati 2x tolko. Bud rad ze si v Europe a nie tam. A este im zavid polovicnu cenu fake bmw. To su argumenty teda. Serme na to oni na to kaslu tiez.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa HellAngel »

Keby len cina. Ako tu bolo spomenute uz v tom nie je len cina. Ta zacina byt draha. Bordwl sa presuva napriklad do indie. Inac doporucujem si pozriet par dokumentov o rieke Ganga, co je v nej za bordel.

To ze mi tu separujeme a hrame sa na neviem ako ekologicky zvaz krajin to globalne neriesi problem so znecistovanim. Spravne sa vravi, zacat treba od seba, ale turo fazu uz mame za sebou, teraz je potrebne pokracovat dalej. Napriklad, keby EU, USA a ine ekologicky zmyslajuce krajiny nariadili vyrabat produkty len vo svojich krajinach a zadodovala by sa tato eko vyroba, postupom casu by sa mozno situacia zacala zlepsovat. A este ku tomu nalupovaniu z ciny. No chlapci, pokial produkt co kupim v eu, alebo od lokalneho predavajuceho a ten produkt bude mat na sebe made in china, tak dovtedy budem nakupovat z ciny napriamo. Obrovske mnozstvo produktov u nas predavanych je vyrabana v Cine, takze ak tu kupim isty produkt za 20€ a z ciny napriamo ho kupim za 1,2€ tak ma nikto nepresvedci o nenakupovani z ciny
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa molnart »

problem je ze ak by sa tie produkty vyrabali u nas aj znecistenie by bolo u nas. napr. taky textilny priemysel sa neda robit bez zavaznych enviromentalnych skod.

inac teraz som pozeral tie pruzinky ci by som ich mohol kupit odnekadial z eu. to co z ali som objednal za 2,73 som nasiel za 70 eur :facepalm:
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa shiro »

dargy napísal: Pi 04. Jún, 2021, 20:36 Jo tak sa na to vsetci vykaslime. Kaslime na eko. Neviem neviem kde by sme boli. Mi prides ako Trumpik. To mate aj vysoke skoly kua? To uz si fakt myslite ze to nema zmysel lebo china a india? No nebud smiesny. Sam sa klames. Niekto zacat musi. Kaslat sa na to uz neda. Tak sa prestahuj do Ciny a kupuj za polovicu kopiu bmw. 👍 Po prvom smogu by si utiekol a s radostou tu plati 2x tolko. Bud rad ze si v Europe a nie tam. A este im zavid polovicnu cenu fake bmw. To su argumenty teda. Serme na to oni na to kaslu tiez.
Zle si pochopil. Pointa bola, ze ked uz chceme byt ekologicki, tak jednak treba dane opatrenia aplikovat na celej planete a tiez by nemali byt tak drahe, ako su teraz. Voci planete je fuk, ci je znecistenie v CN, ci u nas. Prostredie si kazime tak ci tak. Vyroba v EU je draha, lebo ekologia, postupy, certifikaty, somariny stojace kopu $$ naviac, vyzadovane bandou uradnikov. A v neposlednom rade zivotna uroven ludi, ktory ti v EU nebudu robit za 200e. V CN bezne chodia ludia na tyzdnovky z desiatok chudobnych dedin do tovarni makat za smiesne peniaze, aby sa vobec uzivili.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa wingo »

Nie je vôbec jedno kde znečistenie vzniká. My už máme čisté mestá, v Pekingu sa dusia a desaťtisíce ročne umierajú, nehovoriac o miliónoch s chronickými problémami. A to je len jeden druh znečistenia, ktorý sa najľahšie šíri planétou (lebo vzduch). Skládky sa nikam neteleportujú a znečistené rieky taktiež nie. Síce znečistia Tichý oceán, ale Stredozemné more či Atlantický oceán tým neutrpí.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1571
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa dargy »

shiro napísal: So 05. Jún, 2021, 08:54
dargy napísal: Pi 04. Jún, 2021, 20:36 Jo tak sa na to vsetci vykaslime. Kaslime na eko. Neviem neviem kde by sme boli. Mi prides ako Trumpik. To mate aj vysoke skoly kua? To uz si fakt myslite ze to nema zmysel lebo china a india? No nebud smiesny. Sam sa klames. Niekto zacat musi. Kaslat sa na to uz neda. Tak sa prestahuj do Ciny a kupuj za polovicu kopiu bmw. 👍 Po prvom smogu by si utiekol a s radostou tu plati 2x tolko. Bud rad ze si v Europe a nie tam. A este im zavid polovicnu cenu fake bmw. To su argumenty teda. Serme na to oni na to kaslu tiez.
Zle si pochopil. Pointa bola, ze ked uz chceme byt ekologicki, tak jednak treba dane opatrenia aplikovat na celej planete a tiez by nemali byt tak drahe, ako su teraz. Voci planete je fuk, ci je znecistenie v CN, ci u nas. Prostredie si kazime tak ci tak. Vyroba v EU je draha, lebo ekologia, postupy, certifikaty, somariny stojace kopu $$ naviac, vyzadovane bandou uradnikov. A v neposlednom rade zivotna uroven ludi, ktory ti v EU nebudu robit za 200e. V CN bezne chodia ludia na tyzdnovky z desiatok chudobnych dedin do tovarni makat za smiesne peniaze, aby sa vobec uzivili.
Tak to by som si pozrel ako daleko dojdu z CN tuhe znecistujuce latky napr. Jedine co ti ovplyvnuje celu zem je CO a odlesnovanie. To je jedno kde vznikne. Ale zbytok je vzdy lokal s dosahom do okolia podla druhu znecistenia. Este o radiacii sa mozme bavit ze pojde dalej. Ale zase to co tvrdis je blbost. Z CN a Indie ti tu vela znecistenia teda nedojde. Tam by si vodu zo studne ci vodovodu teda nepil ako u nas. To si bud isty.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa shiro »

Ze mame ciste mesta je pekne, ale mozno za 50-100r budeme mat problem vsetci. Pretoze si kazime celu planetu uz minimalne globalnym oteplovanim, ak nie niecim viac. Lokalne znecistenia v Indii/CN sa k tomu len pridavaju. Nemusi to byt nutne znecistenie, ale jeho efekty na planetu - teploty, zaplavy alebo naopak nedostatok vody. U nas znecistenie nemusime vidiet, ale Cina kuri do atmosfery velkym poctom uholnych elektrarni. Naco robit problemy sebe a planete, ktore by sme nemuseli mat?

Ktovie, ak by sa drasticky znizili ceny za vsetky tie eko riesenia a uradnicke hovadiny pozadovane EU, tak by mozno ceny vyrobkov boli ovela konkurencieschopnejsie voci CN. Je jasne, ze ked ma CN lacnejsi vyrobny retazec, tak moze predavat lacnejsie a aj tak dobre zarobi.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa wingo »

Shiro:
Neprispôsobiví občania na druhom konci mesta netriedia odpad, nedávajú ho ani do koša, len tak sa váľa po zemi. Je to zlé, ničí to planétu, o pár desiatok rokov sa tá hromada týmto tempom dostane až k nám. Prečo to tí debili robia, však nám kazia mesto.

Možno keby sme ani my netriedili a hádzali to len tak na zem, ušetríme náklady za odpad a môžme si dovoliť viac vecí. Super, spravme to tak.
:? :facepalm: :OO=
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1571
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Balik z Ciny (zlate casy skoncili)

Príspevok od používateľa dargy »

Shiro:
Hej lebo cenu technologie len tak si povieme ze bude lacna. Co myslis preco tie fabriky pytaju dotacie? Preto treba podporu pre EU vyrobcov nech to stoji co to stoji. A potom sa bavme o cle a prirazkach pre tych ktori na to kaslu a chcu svoje vyrobky umiestnit na EU trh. Ako inac chces prinutit CN aby daco s tym robila. Ani CN nieje jedno ze pride o zapadny trh len tak. To je obojstranne. Sme zaspali bohuzial. CN je silna. Len sa musia najsilnejsie krajiny dohodnut a potom aj im klesne hrebienok neboj. Len to chce radikalnejsie kroky nie tie smesky co zatial ti neschopaci v EU komisii robia. Trumpik to zbrzdil cele dost. Presne tak sa to nema robit. Co myslis kam CN exportuje najviac. Nie na zapad? Odkial maju technologie? Nie zapad? Kam chodia studovat ich ING. Nie na zapad a potom sa vracaju? Mozno uz je fakt neskoro a dali sme im silnu poziciu sami. Ak ma CN tolko kapitalu aky je pre nich probl3m tiez aby sa venovali ekologii? Vsak na to maju nie ze nie. Tak jedina cesta je ich k tomu nejako prinutit. Alebo najst cestu inu ako ich motivovat. Ak by sme na to kaslali vsetci veruze zle by bolo uz teraz. Prave vcera siel super dokument o lesoch na ct2 aky maju vplyv na celkove oteplovanie ci ochladzovanie na celkovu planetu. Zistenia su uplne fascinujce teda. To je najlepsia klimatizacia pre planetu. A je to zadarmo. Nemci sa tomu venuju naplno. Maju aj program na zalesnovanie celeho sveta, pocitaju stromy. Len chod s tym do Brazilie alebo Venezuely a skus sa niekam pohnut. Riesenia by aj boli. Len ta neochota tychto statov je brutal.

Návrat na "Debata o všetkom"