COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Ste za blackout krajiny? (Obmedzenie mobility 90%+)

Áno
11
18%
Nie
49
82%

Celkom hlasov: 60

Užívateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od užívateľa Odar » St 25. Mar, 2020, 09:08

HellAngel napísal:
Ut 24. Mar, 2020, 22:32
Odar: lebo je dokazane, ze virus nejaky cas ostava aj vo vzduchu. Takze ak prejde nakazeny clovek, kuchne a ty pojdes za nim, tak to mozes dostat Keby mal rusko, tak sa nic nedeje.
Ano. To sa uz vie davno. Ten vyskum pochadza este z cias, ked to v Europe len zacinalo. V Cine prisli na to, ze v uzavretom priestore (hromadna doprava) sa ten virus drzi vo vzduchu priblizne 30 min. Po tadeto to beriem a chapem. Nechapem, respektive doteraz nikto jasne nepovedal, ake okolie "zasiahne" virus, ked sa prechadzas po lese bez ruska. O toto mi principialne ide.

Dalsia vec. Virus zostava vo vzduchu. Lenze tak isto od zaciatku je dokazane, ze virus samotny rusko nezadrzi. Proste tym materialom prejde. Rusko zadrziava len kvapocky, cize znizuje rychlost (a zrejme intenzitu) prenasania, ale nie je to 100 %tne. Cele to vysvetlovanie, preco/ako mi pride take, ze jeden den hovoria jedno, druhy den druhe. Niektori si trebars zaobstarali respiratory, aby boli chraneni aj zvonku a vcera v CR uz povedali, ze nech to ludia nenosia, lebo ze je tam ventil a tym siria nakazu. Ze ak "maju potrebu" nosit respirator, ze nech si daju este aj rusko. Akoze ci maju potrebu? Ak je moznost, preco by sa ludia nechranili aj zvonka? Preco Babis moze mat 3M respirator na hube a plebs nemoze?

Proste im to pride cele divne a niektore opatrenia a argumenty, preco je toto tak a onak mi nedavaju zmysel. To je cele. Samorejme netvrdim, ze teraz tvrdohlavo budem vsetko porusovat. O to mi nejde. Len sa jednoducho zamyslam nad situaciou hlavou, lebo nie vsetko mi dava zmysel a su tvrdenia a odporucania, ktore idu podla mna uplne proti sebe.
..

HellAngel
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15

Príspevok od užívateľa HellAngel » St 25. Mar, 2020, 10:05

ja to beriem tak, ze toto nariadenie je vseobecne. Jasne ze su aj situacie, kedy to rúško nie je potrebne mat, ale keby teraz zacali z toho robit vynimky, ludia by si to zacali vysvetlovat po svojom a verim tomu, ze o chvilu by snim nikto nechodil. Lebo predsa mame vlastnu hlavu a nikto nam nebude prikazovat co mam nosit alebo nie. Treba ale v tejto chvili zabudnut na to, ze je demokracia, ale je vynimocna situacia, ktora si vyzaduje opatrenia, ktore sa nam nemusia uplne pacit, alebo sme s nimi neni uplne ztotozneny.

Mam bratranca na zachanke a rozpraval som sa snim. Zatial je tato situacia OK, z pohladu, ze ludia nepotrebuju byt hospitalizovany v nemocniciach a napojeny na pristrojoch koli Corona. Riesia skor vyjazdy, kde su potencionalne nakazeny. Keby sa ale situacia zvrtla a zrazu by si vela ludi vyzadovalo hospitalizaciu, system by sa zacal rutit. Taliansky, alebo Spanielsky scenar u nas nie je mozny, bolo by to fatalne. Takze, ak pomoze nosenie rúšok aby sa tato choroba nerozsirovala rapidne rychlo (lebo zabranit sa tomu neda, len spomalit), tak ho nosit budem, aj ked s tym nemusim byt uplne stotozneny.

A k respiratorom, sluzia na ochranu nositela, nie ludi naokolo. Kdezto rúško, služi na ochranu sluzi na ochranu okolia, nie nositela. Aj ked tu sa povedalo, ze sice samotna corona dokaze bez problemov prejist aj rúškom, ale nakolko je ulozeny v kvapocke, tak rúško dokaze z urcitej casti chranit aj nositela

ps, dufam ze som vsade spravne napisal rúško :D
NB: Dell Latitude 5480

Sky
Používateľ
Používateľ
Dátum registrácie: Ut 15. Dec, 2009, 15:49

Príspevok od užívateľa Sky » St 25. Mar, 2020, 10:19

ano, pripomeniem znova (je to na 47. strane). Vidim ze snake-ovi to vadi rovnako ako aj mne :D (rovnako aj zle pouzivane s kym, s cim, z koho, z coho)
Obrázok
par dni dozadu robil test ako sa siri bakteria dotykom
CPU: AMD Ryzen 5 3600 + Noctua NH-D14, MB:MSI B450M Mortar MAX,
VGA: Sapphire RX580 8GB, RAM: PATRIOT Viper 4 Blackout 16GB 3200Mhz, NVMe: Patriot VIPER VPN100 SSD 512 GB,
SSD:Kingston SSDNow UV400 240GB, HDD1: Toshiba 2TB DT01ACA200 +HDD Vibration Killer, HDD2: TOSHIBA P300 3TB
PSU:EVGA Supernova GS650 Gold, Case: SilverStone Lucid LD01, OS: Windows 10 Pro x64, LCD: AOC Q3279VWF
Keyboard: Logitech G910 Orion Spectrum, Mouse: Logitech G600

kllr007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52

Príspevok od užívateľa kllr007 » St 25. Mar, 2020, 10:23

Respiratori by mali nosiť ľudia zdravotníctve ktorí prichádzajú do kontaktu s nakazenými (keďže resp chráni nositeľa).
Rúško by mali nosiť bežný ľudia (keďže chráni ostatných) - keď máte v izbe 5 ľudí všetci s rúškom tak je jedno či chráni nositeľa alebo ostatných, chránený sú všetci. Akonáhle ale jeden bude mať respirator alebo nič tak sú ohrozený všetci.
MB: Gigabyte B450M S2H; CPU: AMD Ryzen 2600; RAM: 16GB GSkill DDR4 3000Mhz; GPU: Sapphire Pulse 5700 8GB; SSD: Crucial MX500 500GB; PSU: Be Quiet Pure Power 11 500W;
LCD: BenQ EW277HDR; MOUSE: Logitech MX Master + Razer Goliathus; KEYBOARD: Logitech G710+; Repro: Edifier R1280T; OS: Windows 10

Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10

Príspevok od užívateľa Odar » St 25. Mar, 2020, 10:25

HellAngel --> Ano, s tym suhlasim, ze to opatrenie zaviedli celoplosne prave kvoli pacientom, ktori dodnes nemaju potrebu nosit rusko ani do obchodu, vo verejnej doprave, atd.

BTW so sklonovanim bojujem aj ja sam :red:

kllr007 --> Praveze v tom je podla mna pes zakopany, ako tomu rozumiem. V miestnosti, kde maju 5ti ruska nie si 100%tne chraneny, lebo virus cez rusko prechadza. Mne v tom pripade praveze dava vacsi zmysel nosit respirator a ten ventil si teda prekryt. Nie som v tomto odbornik, ale takto to dava zmysel mne, ako lajkovi na zaklade informacii, ktore idu do eteru.
..

SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52

Príspevok od užívateľa SAJBAMA » St 25. Mar, 2020, 10:37

No, k tým rúškam, tak tuto to je, oficiálne, ak by niekto chcel vidieť zdroj:http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/O ... 032020.pdf (Pozor PDF).
Opatrenie:

Všetkým osobám sa zakazuje s účinnosťou od 25. marca 2020 od 00:00 hod. do odvolania vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest (napríklad respirátor, rúško, šál, šatka, atď.)
Čiže, nie nebude treba rúško za 6 eur z lekárne ;)

AD2, nebude ho treba ani na "záhradke" - máš tam predpokladám plot, nie je to verejne prístupné miesto ;)

No v TV ide zase Igor, tedá čaká sa naňho, bohvie čo sa zas dozvieme.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD

stiv
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30

Príspevok od užívateľa stiv » St 25. Mar, 2020, 10:44

+12 za vcerajsok a 304 negat

scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa scream » St 25. Mar, 2020, 14:44

SAJBAMA: no ved o tom to je, trosku porozmyslat, netlacit sa na ludi v obchode, ci mam respirato, rusko, sal... Osobne na 10m sirokej ceste by som si ziadne rusko na tvar netahal, nevidim na to dovod.

BTW vcera tu boli policajti riesit tukes, vinnik rusko z mestskych ani jeden = toto povazujem za chrapunstvo, nie vencenie psa na okraji sidliska bez ruska.

Wingo: explicitne to nespomina ale myslim, ze to vyplyva z rozhovoru. Hovori, ze ked s niekym rozpravame a prskame na neho, tak z ucty by sme si mali dat rusko. Pri rukaviciach sa zasmiala, ze staci predsa umyt ruky.

A nariadenie je fajn v zeneni ako je, tj. clovek nepotrebuje "rusko" ale staci hocico.

BTW su aj FFP3 ruska, cez ne virus neprejde... blbe je, ze ale prejde okolo nich, kedze oproti respiratorom netesnia. Taktiez su respiratory, ktore filtruju obojstranne.
Dnes idem po 12 dnoch na nakup, berem rusko, mozete byt kludni :D
i5 750@ 3,7Ghz 1,35V+ scythe Kabuto, AUSS P7P55D-E LX, 8GB RAM, Colorful 1060 6g Gaminng, SSD Crucial M4 128GB, Fortron Raider 750W

XBOX ONE X

Andre
Audio expert
Audio expert
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00

Príspevok od užívateľa Andre » St 25. Mar, 2020, 15:45

si mohol rovno dotat k tym obojstrannym, ze jasne vidno zakryty ventil https://cdn.myshoptet.com/usr/www.dobry ... g?5e3a8460

no ako je to teraz s dostupnostou ffp3 rusok/respiratorov, uz sa zacinaju objavovat? o daky tyzden by som chcel objednat, aby do 1-2 tyzdnov prisli

inak k zivotnosti co som pozeral, tak 3M ffp3 aj po 30h filtroval na dakych 95%
takze ak nostite napr 2h denne, 10 dni by nemal byt problem
i7-4790K 4,5GHz 1,1V delid| Noctua D15S + 2x Noctua P12 | MSI Z97 GAMING 3 | 16GB DDR3 | RX 570 | Samsung 850 EVO 500GB | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite + 2x out Noctua S12A
Corsair Scimitar Pro + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush MX Red + CM wrist rest | Dell P2414H
Topping DX3 Pro + Focal Alpha 65 / Beyerdynamic DT 150 + Brainwavz pads

hawkeye
Redaktor
Redaktor
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12

Príspevok od užívateľa hawkeye » St 25. Mar, 2020, 15:57

https://www.reddit.com/r/worldnews/comm ... urce=share

N95 masky do truby pri 70st na 30min a good to go :)
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02

eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04

Príspevok od užívateľa eSsay » St 25. Mar, 2020, 16:23

Dnes pán Pellegrini brífingoval, že zohnal 100.000 kusov FFP3, ale že to ide do nemocníc:

MB: MSI Z370 Gaming Pro Carbon CPU: i7-8086K DELID Conductonaut @ 5.1GHz all cores 1.328V COOLER: Be quiet! Dark Rock Pro 4 + Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z 16GB (2x8GB) @ 3200MHz CL14 1.36V VGA: MSI GTX 1080 Ti Gaming X 11G + Thermal Grizzly Minus Pad 8 + Kryonaut SSD: Samsung 860 EVO 1000GB CASE: Fractal Design Define C FANS: 3x Be quiet! Silent Wings 3 PSU: Be quiet! Dark Power Pro 11 850W Platinum AUDIO: Mackie CR4 + Sennheiser HD 598 SR + NeoMusicia microphone + Hicon by Sommer cables MONITOR: LG 32GK850G KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk + SteelSeries QcK+

faugusztin
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00

Príspevok od užívateľa faugusztin » St 25. Mar, 2020, 16:30

To video, ta Sakova toho Peleho strazi alebo co ? Chapem, ze furt stala pri nom na tlacovkach, ked este Pele bol vo vlade, ale preco je vedla neho aj teraz... :D

SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52

Príspevok od užívateľa SAJBAMA » St 25. Mar, 2020, 16:33

@ Andre
V ČR, o tom hovorili včera:
„Je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátor. Chceme aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí,” vysvětlil Prymula po zasedání Ústředního krizového štábu. Pokud přesto někdo trvá na svém a chce respirátor nosit, tak rovněž s rouškou, respektive šátkem. Vyplývá to z principu, že výdechový ventil respirátoru na rozdíl od vdechového vzduch nefiltruje."
U nás je v zmysle nariadenia nakázané nosiť respirátor, o zakrývaní ventilu sa nikde našťastie zatiaľ nehovorí.

Životnosť:
Obchoďák 3M, odporúča jednu šichtu, práve z toho dôvodu, že pri opätovnom nasadení by už nemusel tak dobre tesniť - ako som písal vyššie, oficiálne sú NR- non reusable.

Životnosť tých reusable, napríklad bežný 5935 P3 R alebo 6035 P3 R, (záleží na prostredí samozrejme) je všeobecne odporúčaná okolo 25 hodín dýchania. Po tú dobu by mali spoľahlivo chrániť.

Výnimkou sú jedine 6099 kombinované uhlík + P3 (a podobné ťažké kalibre), ktoré vydržia 50h dýchania. Tie samozrejme po rozbalení degradujú aj keď sa nepoužívajú, maximálna životnosť pri optimálnom uskladnení po otvorení je 6 mesiacov.

95%, v réaly na xichte na 10 deň ten výsledok bude horší, ale samozrejme lepšie ako nič...
Je to hlavne z toho dôvodu, že u ffp3 je teoretická maximálna možná miera netesnosti pod 5%.
Opakovaným používaním bude stúpať, a je jedno že médium bude stále dobre filtrovať, pokiaľ viac a viac dýcham okolo masky.

Dostupnosť, momentálne mám ponuku, predávajú iba celý kartón 50ks - očakávaná doba dodania wk15-16. Nič moc... A to je naozaj otázne v poslednej dobe čo už aj naozaj dôjde.

K tej štúdií, vyzerá aj to UV čo som spomínal relatívne dobre :good:
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD

eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04

Príspevok od užívateľa eSsay » St 25. Mar, 2020, 16:38

faugusztin napísal:
St 25. Mar, 2020, 16:30
To video, ta Sakova toho Peleho strazi alebo co ? Chapem, ze furt stala pri nom na tlacovkach, ked este Pele bol vo vlade, ale preco je vedla neho aj teraz... :D
Možno majú spolu nejaké "techtle-mechtle" :D
MB: MSI Z370 Gaming Pro Carbon CPU: i7-8086K DELID Conductonaut @ 5.1GHz all cores 1.328V COOLER: Be quiet! Dark Rock Pro 4 + Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z 16GB (2x8GB) @ 3200MHz CL14 1.36V VGA: MSI GTX 1080 Ti Gaming X 11G + Thermal Grizzly Minus Pad 8 + Kryonaut SSD: Samsung 860 EVO 1000GB CASE: Fractal Design Define C FANS: 3x Be quiet! Silent Wings 3 PSU: Be quiet! Dark Power Pro 11 850W Platinum AUDIO: Mackie CR4 + Sennheiser HD 598 SR + NeoMusicia microphone + Hicon by Sommer cables MONITOR: LG 32GK850G KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk + SteelSeries QcK+

SKiLEX
Používateľ
Používateľ
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13

Príspevok od užívateľa SKiLEX » St 25. Mar, 2020, 16:39

nemyslim, to by sa pelleho frajer asi dost urazil
"Neznám případ, že by si někdo pomohl tím, že mluvil s policajty. Všichni toho později litovali. I tenhle bude." - Dfens

"Raz ma dokonca zvolili za richtára. Bolo to v blázinci, k úspechu mi pomohli hlavne hlasy samovrahov. Vo funkcii som sa udržal takmer týždeň. Keď anarchia v komunite nadobudla obludné rozmery, poslali ma z tej pakárne preč. Vraj som ohrozoval liečebný proces." - Milo Janáč

Napísať odpoveď

Návrat na "Debata o všetkom"