COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

Dobrovolne testovanie a dobrovolne ockovanie :D
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12192
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

ratam stym, ze kazdy rok kym sa pojde na preockovanie. Ani pri chripke to nie je inak. Budu nove mutacie, vakciny budu lepsie spracovane. Kolektivne celosvetove zaockovanie bude este trvat dlhe roky. Aj v samotnej EU to vidim na kolektivne zaockovanie ako beh na dlhu trat. Pozeral som nejaku poslednu studiu vakcin a tam v priemera vakcina ma ucinost okolo 70% ze sa dotycny nenakazil, cez 90% v pripade nakazenia je len lahky priebeh a okolo 50% sa znizuje riziko sirenia.
Ako velky benefit vakciny vidim v tom, ze nezkolabuju nemocnice. Ako sme mohli vidiet, do problemu so zvladanim naporu na zdravotnictvo v pripadne masoveho rozsirenia maju aj vyspele staty. Dolezite je, sa nedostat na tento bod a udrziavat ochorenie v prijatelnych cislach a aby sa nezacali pachat ekonomicke skody. Toto musi ale zabezpecit vlada rozumnymi nastaveniami. Tiez by som ocakaval, ze verejnopravne televizie, by mali sirit istu osvetu a vysvetlovat ludom po lopate o co ide, aby podobne dristy ze na Covid zabera bromexin s vodkou boli potlacene na uplne minimum. Lebo ako napisal SCREAM, je to aj o ludoch a ked tu bude verit velka cast populacie na podobne veci ako ze nas niekto chce vyhladit, integrovat nam 5G cipy a pod. moc daleko sa neposunieme a za 15-20 rokov mozeme mat zo Slovenska Ukrajinu alebo Rumunsko.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

som prave u interneho na vysetreni a nema este vyskedky vsetky ake oytam sa ho co jak ockovanie a kuka na mna a vravi ze oreco by som mal sa ist ockovat? ta ja uz neviem :D vseobecny ma posiela a ten interny kuka na mna ze naco. ta vyskedky budu po obede
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

Hej, je to na hlavu. Ani lekári sa nezhodnú. Dokonca imunológia...kto už potom má vedieť, čo je lepšie? :rolleyes:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa mirjak »

stefan, ale nebude ta reakcia lekara prave tym, ze Ty si to uz prekonal, tak sa s ockovanim nemusis ponahlat? daj si spravit test na protilatky, mozes byt na tom lepsie, nez niektori zaockovani
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa bepetko »

oprava upratovačky.
Otázka pre tých, čo prekonali kovid. Prečo ste šli hneď ako to bolo možné na očkovanie? V čom vidíte jeho pridanú hodnotu?
Ja osobne čakám, až mi papier o prekonaní vyprší.
Tí čo prekonali kovid majú citujem "Vidíme, že ľudia, ktorí chorobu prekonali, majú na úrovni bunkovej imunity určite lepšiu odozvu než očkovaní,"
PS: prečo všetci riešia protilátky, ktoré nie sú až tak dôležité
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

Rec bola cely cas o ludoch 60+, netvrdim, ze sa ma kazdy povinne ockovat. Ake su ale alternativy z tejto patovej situacie ? 60+ sa nedaju zaockovat kvoli dlhodobym nasledkom. Miesto toho sa zaockuju mladi ludia pre nich rizikovou Astrou, aby sa dosiahla kolektivna imunita. Aj ked by sa teoreticky vobec nemuseli, lebo im viac menej nic nehrozi. Nehovoriac o tom, ze je Astra neucinna voci juhoafrickemu variantu, ktory tu po dovolenkovej sezone kludne moze zacat prevladat. Alebo sa na to vykasleme a zaplnia sa nemocnice prave 60+ Ze sme zavreti tak dlho ako sme je odhliadnuc od stupidity kohokolvek sposobene prave tym, ze nam kolabovali nemocnice kvoli 60+. Su len dve moznosti, zaockovat sa alebo riesit kolabujuce zdravotnictvo. Uprimne, nechapem, preco by som sa ja, co mi nic nehrozi, mal riskovat Astru. A ti, ktori su naopak covidom ohrozeni a kvoli ktorym tu mame rok vojnovy stav na vakcinu kaslu. Ich to mnohych aj tak neobmedzuje, ved sedia doma a nikam poriadne nechodia od isteho veku. Dokonca sa ani nemusia testovat. Lebo aj testovanie sposobuje dlhodobe nasledky. Mladi produktivni ludia uz rok kruto doplacaju na dochodcov.
Naposledy upravil/-a dendroid v Po 03. Máj, 2021, 11:33, upravené celkom 1 krát.
JacobSteven
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 453
Dátum registrácie: Ut 30. Mar, 2021, 20:49
Bydlisko: Trenčín

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa JacobSteven »

maniak napísal: Po 03. Máj, 2021, 08:46 V tomto pripade nie som za povinne ockovanie. Ochorenie je rizikove, ale zase nie az tak velmi, aby to odovodnovalo povinne ockovanie vakcinami schvalenymi pre nudzove pouzitie. Ked uz, tak povinne by mali byt ockovany starsi ludia (e.g. 55+) ale len ak im to ich vlastný lekar povoli (lebo vylucenie ockovania moze byt z viacerých dovodov). Vo vysledku vsak zelene preukazy donutia ludi sa zaockovat (alebo sa budu na kazdu blbost testovat, pricom tie testy by som v urcitom bode uz ako stat prestal preplacat, resp. zvysoval spoluucast)
To s tým povolením lekára, reálne koľko % čo sa idú očkovať sa vôbec s ním poradia? Predtým ako nefungovala čakáreň sa starý ľudia doslova bili o termíny a neverím, že väčšina sa vôbec poradila so svojim lekárom. Alebo ako chodili očkovať a možno aj chodia do domovov dôchodcov, tam tiež by ma zaujímalo či vôbec prihliadajú a zistia si či vôbec je dobré dávať im tú vakcínu, lebo keď som raz v telke videl ako v takýchto domovoch očkali mi to prišlo, že ako keby rad za radom ich očkovali všetkých len aby boli zaočkovaný a štát vyzeral dobre, že jak očkuje.

Inak len tak by ma zaujímalo očkuje sa niekde reálne Astrou mimo víkendu? Napr. čo tu v Trenčíne máme veľkokapacitné vakcinačné centrum tak v TN jediné kde Astrou očkujú a zároveň ma nenapadá či vôbec napr. v okrese Trenčín očkujú ešte niekde Astrou. Lebo ak sa Astrou reálne očkuje len cez víkend v určitých okesoch to akože moc nepostúpime nikdy v očkovaní, napr. u nás v TN na tom mieste zaočkovali v sobotu 2160 ľudí a v nedeľu (Pfizerom lebo sa tvária, že skúšajú ním očkovať, ale reálne zjavne nie je toľko Astry) 1302 ľudí. Akože nie je to málo, ale ani veľa keďže len víkendy sa očkuje.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

JacobSteven napísal: Po 03. Máj, 2021, 11:30 To s tým povolením lekára, reálne koľko % čo sa idú očkovať sa vôbec s ním poradia?
Priklad priamo z rodiny. Mama, 73r, najprv sa radila s alergologickou (lebo sa bala alergickej reakcie po Pfizeri), nasledne ju nechceli zaockovat v nemocnici v TN, lebo im tam zakaslala (dane tou alergiou) a nemala papier od alergologicky, ze to je normalna reakcia. Zaockovali ju na dalsi den, ked doniesla potvrdenie od lekara. Este mi vravela, ze v TN v nemocnici lekarka spominala, ze bezne starsich ludi posielali domov, ak sa im nieco nezdalo a nechceli riskovat ich ockovanie.
My sme sa tiez preventivne radil s nasim lekarom, lebo sme ocakavali AZ, zena ma len kusok po 30tke, ale mali sme nedavno preventivku s dobrym vysetrenim krvi a pokecom. Lekar nas ubezpecil, ze nech sa kludne ockujeme aj AZ, lebo nie sme v rizikovej skupine.

dendroid: AZ nie je neucinna voci juhoafrickemu variantu. Podobne ako J&J/Sputnik a ako aj Pfizer/Moderna, bude nizsia reakcia imunitneho systemu voci danej mutacii, rozumej vacsia sanca na symptomaticky priebeh. To co JAR vypustila, bolo siroko kritizovane ako nereprezentativne, nakolko sa pozreli na malu skupinu mladych ludi a porovnali to s J&J a standardnou celopopulacnou skupinou. Inak povedane, je tam vyssia sanca na lahko symptomaticky priebeh ochorenia.
AZ nie je nebezpecna vakcina. AZ ma nejake vedlajsie ucinky, kde jednym z rizikovych a raritnych je embolia (aj u Pfizera su zaznamenane embolie, ale v mensej miere, zato Pfizer ma anafylakticke reakcie castejsie zaznamenane, len tam uz rizikovu skupinu vylucili z ockovania Pfizerom). Pravdepodobnost tej embolie je nizsia, ako embolia od COVIDu. COVID ma podobnu pravdepodobnost umrtia ako AZ vo vekovej skupine do 30r, aj to by som ale bral velmi opatrne, lebo nevies, ci nepatris medzi rizikovych na COVID (okrem standardnych skupin ako vysoke BMI, vek, ..., existuju aj geneticke predispozicie (napr. jeden gen od neandrtalcov, ktory bol zachyteny pri asi 20% mrtvych)). Naproti tomu uz pomaly vieme, ze rizikova pre AZ je skupina primarne zien, do 55r, fajciarky, uzivajuce HAK.

bepetko: nejaky zdroj pre to tvrdenie o prekonani COVIDu a ochrane? Ja som toto zachytil iba pre tazke pripady COVIDu, tam ma ale clovek ine problemy castokrat nasledne. Naproti tomu vakcina je akoby kontrolovane podavanie latky pre indukciu imunitnej reakcie a ako vidis na tej publikacii, aj tvorba protilatok aj ich pokles je porovnatelny. A preco riesime protilatky? Lebo napr. T-lymfocyty nevieme poriadne meriat. To uvidime az po dlhsej dobe, ci pri poklese IgG protilatok bude dlhodobejsia ochrana (ako napr. proti osypkam). Ale mas pravdu, aj Drosten na to pekne upozornuje, ze hodnoty protilatok su len jeden z ukazovatelov, ale nemusia vraviet nic o dlhodobej imunite, aj ak klesnu pod nejaky limit, nakolko pre imunitnu pamat tu su T-lymfocyty.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa bepetko »

https://www.ta3.com/clanok/1209741/imun ... vedci.html
tak určite by som sa radšej zaočkoval ako mal kovid. Čuch a chuť poriadnu nemám doteraz. Cirka 3 mesiace od prekonania. Rovnako tak mám pocit, že sa mi zhoršil zrak. Ale stále nevidím pridanú hodnotu sa dať teraz zaočkovať ak nemusím, keď ešte poriadne nevieme čo robí vakcína z dlhodobého hľadiska. A ochranu môžem mať vyššiu(pravdepodobne aj mám) ako po očkovaní.
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

bepetko: vdaka za link, zaujimave.
Tu (https://www.nih.gov/news-events/nih-res ... r-covid-19) som nasiel napr. ze ludia po prekonani ochorenia a zaockovani budu mat uz po prvej davke tolko protilatok ako ludia po 2 davkach.

Ty uz mas v podstate priznaky long covidu. Aj tam uz sa pomaly indikuje vakcina, lebo mozes mat dlhodoby pretrvavajuci zapal v tele. Nejakej casti ludi s long covidom sa po ockovani vyrazne zlepsil stav, len si nepamatam, ako to vysvetlovali (okrem toho dlhodobeho zapalu v tele, ale netusim presne pricinu toho zapalu). Nejaky link napr. tu: https://www.yalemedicine.org/news/vaccines-long-covid
Este otazka, ake dlhodobe nasledky by si ocakaval od vakciny? V principe cokolvek sa ti stane v horizonte 6+ mesiacov (a predpokladam aj 3+ mesiace) naisto nema ziaden suvis s ockovanim. mRNA vakciny su aktivne iba par hodin/dni, lebo pri kopirovani sa ten retazec degraduje (https://berthub.eu/articles/posts/rever ... r-vaccine/), pri DNA vakcinach je tam o jeden krok navyse pre tvorbu RNA a nasledne je to to iste. Vsetky doterajsie reakcie su v horizontoch 2-3 tyzdnov (ako dosledok imunitnych reakcii a vyvoja situacie), pritom ockujeme uz zhruba pol roka v milionovych cislach.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

Maniak, mas toho nacitaneho urcite viac ako ja, takze nejdem argumentovat. Pisal som to, co som si vygooglil na nete, neanalyzoval som to hlbsie. Co sa Astry tyka, aj tak predpokladam, ze bude omnoho viac rizikova ako Pfizer pre mna. Preco inac nou uz tolko krajin neockuje v mojej vekovej skupine na rozdiel od Pfizeru ?

Co sa tyka ucinnosti voci juhoafrickemu variantu (btw. cital som, ze je ucinnost Astry nizsia ako Pfizeru) - Pointa mojich prispevkov je stale prevazne ockovanie 60 + Je sice pekne, ze ja budem mat lahko symptomaticky priebeh. Ked nasledne nakazim dochodcu. Nezaockovaneho dochodcu, ktory skonci na ventilacii. Takze sme zase tam, kde sme boli z hladiska opatreni, lockdownu a obmedzeni produktivnej populacie. Dost mozne, ze na jesen po dovolenkach a s juhoafrickym variantom tu bude aj tak podobna situacia aka bola doteraz, ked sa prave nezaockuju 60+ Mladi s lahkym symptomatickym priebehom nakazia starych a ti skoncia na JIS. Podla mna je teda jedinou cestou z tohto tu zaockovanie rizikovej skupiny ludi. Nech maju oni lahky symptomaticky priebeh a nejdu na JIS. Co da aj zdravy sedliacky rozum. Obzvlast vzhladom na to, ze ten virus dookola mutuje. Skor ci neskor sa budu musiet dat zaockovat. Alebo to tu budeme musiet otvorit natvrdo, nech sa stane co sa stane. Ine riesenie nie je. Moze papez vymyslat modlitebne maratony aj triatlony.

Takze si mozeme vybrat. Bud strach z dlhodobych nasledkov alebo kolaps zdravotnictva. Alebo ekonomiky.

EDIT po maniakovom prispevku: Nezmyselny strach z dlhodobych nasledkov :D
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

dendroid: cielom je dosiahnut komunitnu imunitu, aby sa virus nesiril v komunite. Mutacie vznikaju iba tam, kde sa virus dokaze rozmnozovat. Ak vytvoris komunitnu imunitu, tak od individualneho nakazeneho cloveka je velmi mala pravdepodobnost to rozsirit dalej ak je komunita zaockovana (teda takto to funguje pri veciach ako osypky, kiahne, polio, ..., kde vytvaraju vakciny tzv. sterilnu imunitu). Vsimni si, ze kvoli riziku mutacii vznikaju aj vakciny pre zvierata (najma norky su tusim rizikove, kedze sa chovaju v obrovskych kvantach na malej ploche).
Inak suhlas, najdolezitejsia je ochrana 55+ (60+), ale ako vidis na Indii, aj pri rozsireni v mladsej populacii narazovo (to sa tam stalo) ti dokaze klaknut zdravotnictvo, lebo v absolutnych poctoch bude pocet kritickych pripadov vyzadujucich JIS stale vysoky (aj ked mame kapacity zdravotnictva x5 alebo x10 voci Indii).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4434
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa scream »

dendroid napísal: Po 03. Máj, 2021, 13:29 Preco inac nou uz tolko krajin neockuje v mojej vekovej skupine na rozdiel od Pfizeru ?
Astra presla testami ako posledna. Pfizer sa objednaval asi skorej. Ockuje sa tym co maju v danej krajine, ale to je len moj nepodlozeny nazor.

Ja by som sa po prekonani covidu urcite ockovat nedal, aspon nie v dohladnej dobe.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa dendroid »

Nie, prestalo sa ockovat Astrou kvoli krvnym zrazeninam. V Nemecku idu davat aj tym, co dostali Astru druhu davku Pfizeru.

Návrat na "Debata o všetkom"