Serverovna pre banku

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa shiro »

Nieje na tom nic vtipne, normalne chcem vediet.
Lebo ked o tom porozmyslas, tak:
Preco nepozaduje napr. alza mesacny poplatok za "vedenie" konta, ktore u nich clovek ma, aby mohol nakupovat? Sposob je prakticky rovnaky, ako banka - kamenne pobocky, online sluzby, zamestnanci. Tiez maju vlastnu serverovnu (aspon pokial viem), + naklady na prevadzku/udrzbu.
Clovek ma svoj ucet, kde si moze menit data, napr. wishlisty (analogia k transakciam v banke - zmena zostatku na ucte, zmena dat)
Aj ked tam cely rok nic nekupim, tak nepytaju poplatky.

A potom z technickeho smeru, kedze bezne bankove sluzby bezia automaticky, tak chcem vediet, co za vybavenie tam maju. Zatial tu odznelo len ze su tam nejake za 10-15k. Z toho neviem nic.

lepermessiah -> necakam nic, len som zvedavy aky server stoji 15k...videl som zopar za 3-5k a uz to som pozeral, kolko su schopni pytat za server.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa Chris »

vidim, ze vsetci su tu znali a informovaniiii.... :D

Neviem ani o jednej banke, aby jej backend bezal v cloude, kedze vacsina ani v cloude bezat nemoze :) Spravujem podobne prostredia s podobnym HW v roznych DC a naposledy som objednaval niekolko kusov 2x Xeon Gold 6154 (kazdy 18c/32t 3.0Ghz) s 1TB DDR4 RAM. To je server, nie tie sracky. Nechapem naco je komu pre system RAID 1 z 2x 960GB??

len tak pre info: skus si pozriet IBM AS400/TRAFF400
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
defe
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 24. Dec, 2015, 22:03
Bydlisko: Martin

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa defe »

trochu off topic banky neziju z poskytovania uctov pre klientov,ale aj z uverov,hypotek,debetnych kariet atd...ucet nemaju problem viest zadarmo ved by sa to zaplatilo z inych prijimov. ale ked maju tu moznost tak preco by ju nevyuzili.vela ludi plati aj 5e mesacne ,bud nevedia ,ze sa da viest ucet zadarmo alebo to beru ze 5e ich nezabije mesacne ,alebo su s bankov spokojny.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa dendroid »

Mas pravdu shiro, toto nie je komicke, vzhladom na tvoju historiu je to tragikomedia. Normalne chcem vediet. Urcite sa to tu dozvies. To je otazka, na ktoru ti vie odpovedat tak zopar ludi v manazmente.

Z niecoho, co je ovplyvnene xyz faktormi, si si vybral zo 100 faktorov jeden a aj ten riesis na profesionalnej urovni. Kolko stoji mesacne banku infrastruktura a ako to maju poriesene, takyto presny a komplexny obraz ma zopar ludi v manazmente a urcite to nebudu vesat tebe na nos na fore a riskovat, ze za to dostanu vyhadzov.

Keby to riesil ktokolvek iny, tak nad tym clovek mavne rukou, v tvojom pripade to je tak na 100 facepalmov. Kedze polovica tvojich prispevkov tu na fore je o tom, co to preboha zasa ludia riesia za absolutne nezmysly a preco si to nevygooglia.

Skus si to vygooglit, mozno sa dopracujes k nejakej odpovedi. Tu akurat tak mlatis prazdnu slamu.

EDIT: A to prirovnanie uctu v Alze k uctu v banke, to fakt neviem, ci sa smiat alebo plakat. To je na Hall of fame/shame.

Skus sa nad tym zamysliet a porovnat si svoj ucet v alze a pouvazovat, ake funkcie sa spajaju s internet bankingom, co vsetko obnasa mesacne taka sprava tvojho bankoveho uctu, respektive kolko transakcii tam mas, ake mas poziadavky na bezpecnost plus dostupnost danej sluzby, atd. atd. atd.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa Sugyi »

Imho naklady na tu infrastrukturu su aj tak mizive percento z nakladov bank co maju s tymi uctami. A nepredstavuj si to, ze ked posles sepa platbu tak to ide uplne automaticky ako sms-ka.
Podla tejto temy mi naozaj pride, ze si zijeme kazdy vo svojej bubline a mame uplne mylne predstavy o fungovani niektorych veci. Napr sam som sa cudoval kolko ludi chodi este rucne vyplnat prikazy do banky a neriesia to cez IB. A ano platia za tie prikazy a aj tak to tam nosia. Z toho poplatku za ucet sa musia zaplatit aj ludia na pobocke napr. Podla mna napr. ani banky nemaju rozratane kolko ich vyjde sprava jedneho uctu na mesiac v priemere.
ANONYM_a7

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Banka ma spocitane vsetko :) inak by to bola pekne sedliacka banka asi tolko k tomu :)
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa shiro »

dendroid napísal: Št 13. Dec, 2018, 00:46 Z niecoho, co je ovplyvnene xyz faktormi, si si vybral zo 100 faktorov jeden a aj ten riesis na profesionalnej urovni. Kolko stoji mesacne banku infrastruktura a ako to maju poriesene, takyto presny a komplexny obraz ma zopar ludi v manazmente a urcite to nebudu vesat tebe na nos na fore a riskovat, ze za to dostanu vyhadzov.
Riesili me akurat moznu cenu serverovne.
dendroid napísal: Št 13. Dec, 2018, 00:46 EDIT: A to prirovnanie uctu v Alze k uctu v banke, to fakt neviem, ci sa smiat alebo plakat. To je na Hall of fame/shame.
Skus sa nad tym zamysliet a porovnat si svoj ucet v alze a pouvazovat, ake funkcie sa spajaju s internet bankingom, co vsetko obnasa mesacne taka sprava tvojho bankoveho uctu, respektive kolko transakcii tam mas, ake mas poziadavky na bezpecnost plus dostupnost danej sluzby, atd. atd. atd.
Prave preto, ze som na to zvedavy, sa pytam. Co take sa deje s uctom v banke, co sa v alze nedeje? Pretoze princip mi pride na 99% stejny. Banka ma oproti alze akurat tak ine zabezpecenie, atd. Co obnasa dnes vedenie uctu?

Zatial si len namlel kopu blbosti o tragikomediach a facepalmoch. Tak sa ukaz. Platim banke za vedenie uctu, odovodni mi, preco je to nutne. Ked to bezi same na serveroch a s nimi spojenymi vecami (podpora), ktore banka beztak mat musi, aby vobec mohla fungovat. Ucty uz niesu papierove karticky, ako v 1910-tom, o ktore sa starali ludia. Tam chapem platbu za vedenie uctu.
Sugyi napísal: Št 13. Dec, 2018, 02:04 Imho naklady na tu infrastrukturu su aj tak mizive percento z nakladov bank co maju s tymi uctami. A nepredstavuj si to, ze ked posles sepa platbu tak to ide uplne automaticky ako sms-ka.
Podla tejto temy mi naozaj pride, ze si zijeme kazdy vo svojej bubline a mame uplne mylne predstavy o fungovani niektorych veci. Napr sam som sa cudoval kolko ludi chodi este rucne vyplnat prikazy do banky a neriesia to cez IB. A ano platia za tie prikazy a aj tak to tam nosia. Z toho poplatku za ucet sa musia zaplatit aj ludia na pobocke napr. Podla mna napr. ani banky nemaju rozratane kolko ich vyjde sprava jedneho uctu na mesiac v priemere.
Keby mala banka vsetko potvrdzovat, museli by mat na to armadu ludi. Preto myslim, ze sa tieto veci deju automaticky. Teda aspon normalne transakcie napr. pod 5k eur. Aj mala banka s 10k klientami musi mat za den mnozstvo transakcii...
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa Sugyi »

Broslowski napísal: Št 13. Dec, 2018, 06:28 Banka ma spocitane vsetko :) inak by to bola pekne sedliacka banka asi tolko k tomu :)
Spocitane moze mat vselico ale nakolko je to cislo pravdive je vec druha.
shiro napísal: Št 13. Dec, 2018, 10:22 Keby mala banka vsetko potvrdzovat, museli by mat na to armadu ludi. Preto myslim, ze sa tieto veci deju automaticky. Teda aspon normalne transakcie napr. pod 5k eur. Aj mala banka s 10k klientami musi mat za den mnozstvo transakcii...
Maju filter imho na zaklade specifik, ako si uz pisal, bud to suma alebo ine veci ktore vedia z transakcie a tie nejdu automaticky ale musi niekto potvrdit. Ale musis zaratat, ze aj nato musia mat ludi. Aj na spravovanie filtrov napr. Plus dalsich x veci o ktorych nemam ani sajnu. Napr viem, ze niektore banky robia stale so systemami v dos-e lebo je to vsetko natolko poprepajane, ze co funguje sa boja vyhodit.

A vobec, su banky kde vies mat ucet zadarmo za relativne malu protihodnotu (pride ti ciastka na ucet) tak preco to riesis?

BTW ja by som bral banku ktora neprepoziciava dalej peniaze ktore mam v nej ulozene. Lebo potom pride situacia ako v Grecku, ze ludia si chcu vyberat z uctov a banka im proste neda lebo nema. Lebo Ked vlozis 10eur oni to rozpozicaju aj 10 a mozno viacerim ludom a rataju s tym, ze nie kazdy si bude chciet naraz vyberat. Bol by som ochotny platit za taky ucet aj 20EUR mesacne. Sorry uz kus offtopic.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5820
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa wingo »

Sugyi každá banka prepožičiava, však to je celý princíp banky - požičiavajú si od tých čo majú a požičiavajú tým čo nemajú. Aj keď v modernej ekonomike je to 100x komplikovanejšie, ale aspoň môžeš byť v pohode že SK banky sú od ozdravenia za Dzurindu konzervatívne a boli v dobrej finančnej kondícii aj počas finančnej krízy - ale čo z toho keď sme iba kvapka v globálnom mori a pád veľkej zahraničnej banky nás ovplyvní viac ako pád hociktorej našej, nehovoriac o tom že naozaj naša naša je už asi iba Poštová banka, ostatné sú súčasťou skupín a materská banka ju môže položiť ak je sama v problémoch :)
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3322
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa beardie »

sorry pani, nezabudol som na vas, len neni cas

vyssie som spominal priklad aplikacneho serveru za desinu, podme si to trochu rozviest
ak to ma byt produkcna aplikacia, tak sa samozrejme riesi dostupnost, takze rovnaky server v inom geograficky oddelenom DC
ak to ma byt nieco poloseriozne a nie len na hranie, tak bude infrastruktura nasledovna: jeden DEV (development) server, jeden UAT (user acceptance testing), 1+1 produkcny
ak to ma byt nieco naozaj seriozne, tak sa obcas prida NFT (non-functional testing) alebo PrePRD (preprod), zdravim vsetkych SAPakov
aplikacia bude potrebovat data, takze k tomu nejake databazove servery s oraclom alebo xxSQL
pre viac dat potrebujeme nejake datove ulozisko - nejaky SAN (zdielany)
ak sa aplikacia vyuziva viac, potrebujeme rozlozit load medzi viacere nody

aby nam network loadbalancing pekne fungoval, potrebujeme nejaky network load balancer, napriklad F5ku, network som nacal len ciastocne, lebo je zdielany

prave sme oplieskali 200 litrov za HW a pridali sme infru pre funkcionalitu typu 3d secure, nezaplatili sme za licencie a ludia pracujuci s tymi systemami na ne este nesahli :)

banka ma takych aplikacii desiatky, nie vsetko je aj pre zakosov, trufam si povedat, ze stvrtina infry sa vyuziva na interne ucely - spracovanie dat, vyvoj, monitoring, VPN pre zamestnancov (nie vsetci klikaju na prepazkach), ...

samozrejme, mozeme (takmer) vsetko virtualizovat, ale tych ESXi hostov tiez bude par treba a to budu masiny s 2x 20+C a tera+ ramkou, ktore stoja povedzme dvacku

tymto stylom to funguje v podstate vsade, ak je to myslene vazne - tovarne, nemocnice, banky, atd

cloud sa u nas vyuziva len interny, ziadne zakaznicke data nemozu opustit vlastny HW
ked som pracoval este u predchadzajuceho zamestnavatela, tak sme mali v Nemecku jeden starucky server, na ktorom boli nejake citlive data, ktore podla zakonov nemohli byt presunute mimo uzemie krajiny, bezalo to na W2000 server kvoli kompatibilite a malo to specificku reboot proceduru, aj ateisti sa pri restarte modlili, aby to vobec nabehlo, lebo inak by sa k tym datam uz asi nedostali a clovek, ktory vytvaral tu aplikaciu, uz snad v medzicase aj umrel

to mame bezny HW, lenze obcas si niektore oddelenie vymysli, ze by chceli skumat nove moznosti ako nahrabat prachy, v com by im mohla pomoct umela inteligencia, a vypytaju si nieco typu NVIDIA DGX-1, kde cena zacina na 50k, samozrejme, chcu rovno 3, ved idu Vianoce

suma sumarum, aj malicka banka (a podobne institucie) potrebuje infrastrukturu za vyssie jednotky az desiatky milionov EUR ako prvotnu investiciu + licencie + hosting v DC
to sa bavime len o infre a SW, musime priratat ongoing cost, dalej banka plati za konektivitu, certifikaty, audity... prave tam idu tie tvoje 2 eura za vedenie uctu :)

ako priklad, ak je to nejaka tovaren a nejdu im linky/roboty, tak sa straty rataju minimalne v desiatkach tisic eur, samozrejme za kazdu hodinu
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2732
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa patro16 »

dik
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Serverovna pre banku

Príspevok od používateľa shiro »

Pekne pekne :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Debata o všetkom"