Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Chris »

Helo,

kedze je lepsie riesit skor, ako az v lete.
Francuzske okna + vsetky na jednej strane (Juhozapad) tomu moc nepomaha a citit uz teraz.
Kedze doba aj pokrocila a su novsie a novsie produkty, viete nieco poradit ?

Tak mate niekto REALNE skusenosti s konkretnou firmou co montuje alebo s konkretnym modelom klimatizacie (v pripade vlastnej montaze)

Dal som si spravit nezavislu ponuku v rakuskej firme za Hitachi dual (1x externa a 2x interna do kazdej izby), vraj top znacka, avsak bolo to cez 2500e.

Avsak pozeral som jednotky napr. LG uz od 400e a montaz nevyzera byt nijako komplikovana, aby som nezvladol sam.
napr. https://klimatizacie.heureka.sk/lg-standard-s-p12en/#

Preto premyslam, dat len napr. do spalne ( 22m2, francuzske okna, JZ orientacia) s tym, ze to teoreticky schladi aj druhu izbu (obyvacka s kuchynou 35m2) ciastocne ak otvorim dvere.

Otazky
1. neni blbost montovat internu jednotku len do jednej izby ? (schladenie cez den na 24 stupnov a vecer aby sa dalo komfortne spat)
2. montovali ste niekto sam klimu ?
3. zopar barakov som videl externu jednotku pod oknom, to maju natiahnute potrebie hore murom dovnutra k stropu, kde je interna jednotka ?
4. montaz by nemala byt komplikovana odkvap mam blizko kde by som ju namontoval (vedla balkona)
5. predpokladam ze musi ist na samostatny istic ?

Alebo jednoizbova rekuperacia asi stacit nebude, resp. existuje nejako combo ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ta LG je uplny zaklad a hlavne "Použitie : klimatizácia pre použitie single - jedna vnútorná"

Ono cenovu ponuku zjednavaj trochu a pytaj od viac firiem. Hlavne, vybral si si cas ako ked by si bral GK pocas mining osialu - na jar je plnka ceny su vyssie.

Co sa tyka schladenia druhej izby - na to sa nespoliehaj, takto to nefunguje prosto. kamos takto dumal a dal si jednotku tak ze fuka samerom na dvere pol metra od spalne rovno, aj tak to prosto neschladi aj spalnu, lutuje ze nedal 2 vnutorne.

Neviem ake su ceny v BA, asi vyssie za robotu ale do 2500 nie je az tak hrozne, ale do 2000 by si sa mal zmestit aj s kvalitou.
Ked tak mozes SS poznam chlapika co to robi dlhe roky v KE a rucim za kvalitu, m ozno pozna niekoho v BA z fachu.

Ale to posledne su samozrejme osobne odporucania. to prve plati, je drahsia jednotka, silnejsia na dve vnutorne.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5222
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Hlavne pozor kto ti to montuje, vacsina su babraci, ktory ani nezapenia dieru v stene a pod...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa stiv »

1. Je, nechcel by som si chladit inu izbu ako tu v ktorej som, s tym, ze snad chladny vzduch ochladi cely byt. Hlavne ked este ani nefuka na dvere.
3. Ano. Aj u nas je pod oknom, na boku a na balkone.
.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa icefire »

Nekupuj lacnotu ako LG. Pozeraj kvalitnu znacku, ako napr. Daikin, Toshiba a podobne. Rozpraval som sa s 3 firmami ohladom reklamacii a len mi to potvrdili. LG mi zomrelo v zaruke po necelych 200 hodinach prevadzky. Nikdy viac. Treba si priplatit.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa killswitch »

ja by som zacal tym, ze si vypytam od susedov suhlas s montovanim na fasadu. ta je spolocna, tak aby sa ti nestalo, ze to budes musiet davat dole :)
ANONYM_a7

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Treba tento suhlas aj v pripade ak by som mal klimu len polozenu na balkone?
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa killswitch »

cisto v teorii by si mal mat suhlas na akekolvek zasahy do fasady. teda vzdy ked robis nejaku dieru a podobne. z praxe poznam jeden pripad, kedy spravca nariadil takuto neodsuhlasenu klimu dat dole z fasady, ale polozena na drevenych hranoloch na balkone mu uz nevadila, aj ked niekade sa tie kable a trubky tahat musia, ze :)
ANONYM_a7

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

no ved toto :) na bytovke je viacero klim tak nepredpokladam problem ale pre istotu...
Plus radsej si dam klimu na balkon na paletu ako ju vesat na fasadu :-D neviem preco :hysterical:
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa stiv »

To mus byt vkusne mat klimu na palete miesto konzoly.
.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3246
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Sám si klímu síce môžeš namontovať, ale ako ju chceš naplniť chladivom?
Určite treba dotiahnuť ku klíme samostatne prívod, predsa len väčšinou ide o 3,5kW kompresor.
Rekuperácia ako taká ti vzduch neschladí, takže ak ti ide o schladenie vzduchu rekuperáciu môžeš rovno škrtnúť.
To či jednu alebo dve vnútorné jednotky záleží aj od dispozície a možnosti umiestnenia. Osobne moc klímu v spálni nemusím, radšej na chodbe, kde na nikoho nefúka. Ale ide len o osobnú preferenciu
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Chris »

Susedia maju klimu na zabradli balkona. Otazka, ktora sa naskyta ci nevadi klime dlhsie potrubie medzi int a ext jednotkou.

Predpokladam ze umiestnenim na balkon, netreba povolenie. Musim brnknut spravcovi
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1796
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Ivko »

Ked klimu tak invertorovú, neviem či tie úplne lacné sú invertorové. Sám nenamontuješ, lebo ako bolo povedané treba trubky, ktoré zrejme nie sú súčasťou (niekto potrebuje 1,5m, niekto 3m...), neviem či sa to pájkuje, alebo lisuje, treba otestovať tesnosť a naplniť chladivom.
A ako tiež niekto spomenul, patrilo by sa samostatný prívod z rozvádzača = extra istič a natiahnuť kábel

Ja teraz prerábam 2 izb byt a z pôvodných 4 ističov mám 20 ističov. Skrátka v kuchyni všetko extra, zásuvky rozdelené na dva nezávislé okruhy v každej izbe = dva ističe.
Aby mi jeden nejaký spotrebič pri preťažení (poruche) nevypol pól bytu. Prívod na klímu som si tiež nachystal, ale ja mám okná na sever a tiež strecha prešla rekonštrukciou a zateplením, čiže tú klímu potrebovať asi nebudem, ale pre istotu príprava bude.

Čo sa povolenia montáže týka, tak záleží od ostatných, ale mal by si asi mať oficialne súhlas. Som riešil prípojku na internet a tak isto potrebujem súhlas nadpolovičnej väčšiny že sa namontuje rozvodnica do spoločných priestorov, odkial sa prípadne môže napojiť další účastník (nás je v bytovke 6 a dvaja aj tak nesúhlasia).
Minimálne by som sa spýtal domovníka ohladne tej montáže
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3246
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Chris napísal: Pi 11. Máj, 2018, 00:05 Susedia maju klimu na zabradli balkona. Otazka, ktora sa naskyta ci nevadi klime dlhsie potrubie medzi int a ext jednotkou.

Predpokladam ze umiestnenim na balkon, netreba povolenie. Musim brnknut spravcovi
Dĺžka potrubia je klíme úplne jedno, dáva sa preto čo najkratšie, aby bola čo najmenšia šanca na kondenzáciu. Tieto trubky sa zvárajú a musia byť kvalitne zaizolované, inak to tečie ako besné.

Ak by si chcel, mám zopár kontaktov na kamarátov čo robia s klímatizáciami. ;)
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6650
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa stefan222 »

Ja teraz na hotely mam zapnutu klinu v 1 izbe ale spime vdruhej a je to bomba. nehuci to velmi pri spani a chladi bomba. Vonku je len 23 cca a ja by som do spalne klimu nedaval.
hry- ps5
doma-HP probook

Návrat na "Debata o všetkom"