Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa maniak »

To si nemyslim. Ja som teraz daval montovat single split, pricom mi robili asi 4 m sekania do tehly a to predrazilo prace. Plus som isiel do 3,5kW a dostal som sa priblizne na tu cenu, ktoru spominas. Aktualne este su nejake akcie, daj si spravit ponuky a uvidis, co ti vylezie.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12937
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Za 500€? Taká "funguje ale žiadne čačky-mačky navyše"?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa maniak »

No okolo 700-800 eur su take jednoduchsie klimy, casto bez casovacov, alebo trosku hlucnejsie, s vyssou spotrebou, ... Za 500 eur split asi nie.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12937
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

No lebo si písal, že si sa dostal približne na cenu, ktorú som spomínal a nechcelo sa mi veriť.

Inak som nad tým rozmýšľal a nie, nechce sa mi robiť také zásahy (okrem iného mám okná na užšej užšej stene, okná sú trojdielne a je tam asi 60cm miesta od okna do rohu, takže pochybujem, že by sa tam tak niečo vopchalo a sekať do steny určite nie) a capnúť niekde zvonku k oknu veľkú krabicu a hlúposti (ako jediný v okolí), toto je čisto na leto, na horúce dni pre schladenie miestnosti (mimochodom miestnosť je cca 19m2 a 50-51m3 -- divné rozmery, 5,5x3,5x2,65m) o 3-4 stupne (pri klimách mám pocit, že každý stupeň je skôr cítiť ako 2 reálne stupne). Ale potom po lete to chcem niekam odpratať a mať voľný priestor.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Chris »

Ved vstupy na vnutornu jednotku mas z boku, cize nemusi byt na stene kde je vonkajsia jednotka, ani to tak nemam.

Z rodiny riesil daku lacnu split whirpool za 280e + 30e komzoly a 30e trubky, montaz si spravil sam, akurat mu dosiel klimar spravit vakuovu skusku a zapojil trubky tusim za 20 ci 30e.

Mas split aj za 400-500e najlepsia vraj hitashi, potom mas vseliake panasonic a vseliake polske/cinske.
Ja som po dlhycj rozhovorov s typkom co ich aj servisuje a opravuje zobral samsung 7000series, kvoli dvojitemu kompresoru, volakych medenych rozvodov vnutry atd, wifi a ci vydrzi neviem.

Montaz v BA pocas sezony sa hybala 200e plus 30-50€ konzoly. Mimo aj 120-150€.
Cize v KE to.musi byt lacnejsie...
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12937
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Znovu, zásahy, tomu sa chcem vyhnúť. Chcem to na 2 mesiace v roku, potom to nechcem mať na očiach.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1878
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Zdravim, planujem teraz pred jarou kupit klimu. Ma niekto skusenosti v KE a okoli s nejakou firmou s ktorou je spokojny? Popripade nejaky produkt?

Jedna sa o 3i 80m byt v panelaku na 9. (poslednom) poschodi.

Vdaka za rady
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3913
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Memnon »

loleq: ale pri mobilnej musis ratat ale s vacsim hlukom, co moze byt pri spanku rusive a navyse treba davat aj pozor na kondenz
ja mam obyvacku podobneho rozmeru v panelaku, akurat teraz som tam daval zasekat do panelu klimu a to bol masaker na bordel, chvalabohu ze tam teraz nebyvam, jemny prasok bol doslova vsade
na tu 60cm stenu to ozaj nedas, ale vies to dat na tu prilahlu stenu
na jednom byte to mam riesene ze potom taham rury popod paraper pod oknom(to je uz aj na mna moc, ale vzhladom na rozlozenie nabytku to nie je vidiet) a vonkajsiu jednotku mam na balkone
toto neodporucam, lebo ked tak treba to dat z vonkajsej strany na balkon, inak sa stane nepouzitelny
teraz ako som to nechal zasekat tak to ide pod okno v obyvacke a jedina vec co bude v miestnosti je vnutorna jednotka, nic ine vidiet nebude

inak preto sa ti zda ze to je o viac stupnov chladnejsie, lebo to berie so sebou aj tu vlhkost a to je v sparnych dnoch citit ovela viac ako znizenie teploty
urcite si to este premysli, ale ak mas panelakovy byt, tak s tym zasekavanim opatrne

martinko: pod strechou bude teplo vsade, jedine co mozem odporucit je neriesit multisplit, ale radsej len mono viac krat
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12937
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ja som už v lete kupoval, zobral som "špičkovú" klimku od nejakej CZ rebrandovacej firmy, ktorá sa tvári ako italianská firma (Guzzanti GZ1202), ale v pohode cena, vyzerá dobre, hučí tak ako predpokladám, že hučia všetky a funguje, vie to vychladiť priestor (cítiť to hlavne pri prechode medzi izbami) ale to je tak na jednu miestnosť (i keď to deklaruje výkon, ktorý by mal zvládnuť aj dve), takže tam nemám obavy o účinnoť, aj hadica s horúcim vzduchom je vriaca, keď ju poprobujem. S kondenzom veľmi problém nie je, je to jedna z tých, ktorá to vyparuje aj s odpadovým teplom, len občas to nestihne odparovať a pýta si pomoc. Zvyknem fungovať tak, že najprv to dám na perma klimu, po hodine to dám na odvlhčovanie (t.j. chvíľu ide klíma, chvíľu čisto ventilátor). V noci zapnutá samozrejme nie je ale jaksiktaksik to je do rána ešte fajn (vypínam o 11tej v noci). Keby ale bolo niečo tichšie, tak by to bola paráda, pri týchto to je 80% výmenník tepla, ventilátor nie je skoro žiaden extra hluk.

Jediná ozajstná otrava je tá hadica, mať tesnenie na okne je nutnosť, ja som splašil Trotec Airlock 100, celkom v pohode, tesní to, len ja ešte aj okolo hadice ako je cez to pretrčená prelepím oblasť páskou, nech ani tamade nič neuniká. Americké okná by mali ale o problémy vystarané.
Je to naozaj vtipné, ako všetky tieto klimatizácie, džank z Alibaby má hlavne kit pre takú inštaláciu, keď ja som osobne nevidel u nás ani jedno okno takého druhu, kde by to bolo možné využiť-

No ale oveľa lepšie ako zomierať v lete...ale tak v budúcnosti vo svojom budem s klimou počítať od začiatku.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1878
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

multisplit = viac vnutornych jednotiek na jednu vonkajsiu. Ak to je tak, preco neriesit multisplit? Moja predstava je prave taka, aj ked mi to dispozicia bytu velmi nedovoli resp. neviem si to predstavit, lebo medzi spalnou a obyvackou je detska izba v ktorej klimu nechcem (zatial taky plan nie je).

mono potom ale znamena cca dvojnasobna cena, nie ?

Ono najprv potrebujem prebrat s montaznikmi, ake su moznosti a ci mono v obyvacke bude schopna vychladit byt ked bude trosku predimenzovana.
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
ANONYM_a7

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Zalezi co si predstavujes pod pojmom vychladit. My mame predimenzovany multisplit a proste vzdy to vie urobit len urcity rozdiel teplot. Napr ak je vonku 38 stupnov, aj ked klimu na cely den vyhulis na 100% na 19 stupnov, menej ako 25 som nemal. Proste ma to samozjreme nejake fyzikalne limity s ktorymi treba pocitat. Vela vsak spravi to "vysusovanie" miestnosti a teda pocitovo je to uplne inde ako keby si len vychladzoval a nesusil.

Mobilna je v takychto teplach uplne nepouzitelna. za ten rozdiel par stupnov to nestoji podla mna..

Este som chcel dat negativnu referenciu na https://www.klima-shop.sk - akoze spravili co mali ale chcel som reklamovat jednu interierovu jednotku, boli aj pozriet osobne ale vykrucaju sa, nekomunikuju, uz som sa na to vysral no taketo jednanie som teda dlho nezazil. Radsej sa popozerajte inde. Ceny tiez nemaju nejake najlepsie, jedine preco sme cez nich isli bol fakt ze oni boli jedina firma ktora bola ochotna dat vonkajsiu jednotku na balkon z vonka.
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3913
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Memnon »

cena je zaujimavy element, kedze predpripravu asi nemas z toho co pises, tak paradoxne drahsi je niekedy multisplit s dvomi vnutronymi nez 2x klasika
netusim aku mas dispozisiu, m2 ale spoliehat sa ze ti jedna velmi silna klima z jedneho miesta(napr hala) vyklimuje cely byt nie je najlepsia
este horsie by to bolo keby si sa snazil aby ti ten studeny vzduch pretiekol cez dve miestnosti napr izba->hala->izba
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
ANONYM_a7

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

ja mam vo 2ch izbach vnutornu v 3jizbaku, s tym ze 2ha ide na 2 miestnosti stylom izba->chodba->izba. Nie je to idealne ale funguje to.
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3913
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Memnon »

Počkať ja som myslel tak že by chladil jednou vnútornou nie ako ďaleko by potiahol rozvody chladenia
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1878
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Vcera uz bola jedna firma pozriet a splitom to nedam, medzi izbami, kde chcem mat klimu je detska a trebalo by tahat odkvap v spade ( s cim som aj ratal, len som sa chcel utvrdit) a odmietam mat listy krizom 7m. Druha moznost je nejaka rocna novinka bez dlhodobejsich recenzii s nejakym ja neviem cim, ze netreba mat v spade odtok :D. Ze to vyjde paradoxne v tomto pripade lacnejsie s dvoma mono ako bolo spominane vyssie. Cize najprv budem riesit obyvacku s 3.5 kw, zrejme to budeme instalovat tak ze vyduch pojde smerom na chodbu a tym padom relativne vychladi aj tam a jemne smerom do spalne a ked casom bude malo, doplni sa aj do spalne mono zo strechy. Myslim ze typek spominal philips alebo panasonic, ma dnes poslat email s cenovou ponukou, orientacna cena zatial 1000 eur.
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto

Návrat na "Debata o všetkom"