Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

jednoduska mas pravdu, samozrejme u mna to nebolo o cene resp nebola nijak ina ako niekde inde (neratam blavu, lebo za projekt na bungalov 6-7k mi pride ozaj troska dost).

suhlasim s diablom dnesne projekty pre stavebne povolenie su uplne onicom, je to proforma, ktora sa musi splnit ale dokopy ziadny ucel nemaju, dat si spravit realizacny projekt uz zmysel ma, najma pre vyvodenie zodpovednosti a pod, kecal som s jednym stavebnym dozorom co to robi 40rokov a celkom ma dostal do obrazu.

Holt ja to uz nejak dobojujem a ked nebudem spokojny tak ho predam a pojdem inde stavat :D :D :D
Hexaris

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Jo hlavne bacha na reci typu takto to nerobime, takto sa to nerobi ako je to v plane a spravia to podla seba a tebe zostanu oci pre plac ked zistis aky tepelny most ti tam spravili :) ... Je fakt, ze najst solidnu firmu aj projektanta je trochu umenie.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5607
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

co sa tyka kvality projektov tak vidim ze sa zhodneme.

Kamarat urobil to iste co Quicky, cez znameho mal lacny projekt a teraz musia vsetko riesit za behu lebo to jednoducho nebolo dotiahnute do dokonalosti, ku danemu pozemku, ku danemu domu, prosto dostali basic vec za basic cenu.

Mne sa velmi paci firma inardex, arch. Lehocky. Nemam od nich nic ani ich nepoznam (ziadna reklama) ale ked vidim ich pristup, blog a kvalitu vizualizacii, jednoduchost projektov na stranke. asi za nimi pojdem po projekt aj napriek tomu ze mam plno "znamych" ktori by mi to urobili za drobne (inardex berie presne od 4-5K vyssie ale ked to stoji za to, tak to v konecnom dosledku usetri viac.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ak sa bavime,ze je to projekt aj pre realizaciu tak to pravda byt moze, lenze standard je vypracovat projekt pre stavebne povolenie, co je v podstate "proforma"...samozrejme ine je zaplatit za projekt 5k pri dome za 80k ako pri dome za 250k...

mna to vyslo 1.5K co je taky standard v NR a okoli, s tym, ze predstavu som uz o dome mal (aj podorys), cize to viacmenej prekreslil :)

p.s. lehockeho sledujem, aj nejake ine firmy... najhorsia je ta realizacia :) tak ja dufam,ze ten co mi to stava bude normalny, kedze mu chcem dat postavit dalsich x domov... :facepalm:
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 862
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

quicky napísal: Št 19. Júl, 2018, 08:42 Holt ja to uz nejak dobojujem a ked nebudem spokojny tak ho predam a pojdem inde stavat :D :D :D
Ako sa vravi, prvy dom treba postavit a zburat, druhy predat a az v tretom ostat zit ;)

Ak myslime toho isteho F. Lehockeho, tak vraj je vybookovany na dva roky ;)

A uplne ta chapem, ze sa nevies rozhodnut. Toto bolo jedine plus za komancov, ze nebolo tolko moznosti na vyber. Hned prvy minus z miliona bol, ked na to jedine existujuce riesenie trebalo cakat tyzdne/mesiace, aby sa dalo zohnat (obkladacky, vystuz do betonu...).

Rekuperacia je super, jednak vela setri a druhak mas stale dobry vzduch.

Co sa kurenia tyka, uplne chapem obavu z cerpadla, navratnost je dlha, aj ked to pomaly klesa a ked sa pokazi po zaruke, tak... Spominal si ze uvazujes FV. Nestalo by za uvahu teplovodne podlahove kurenie napojene na nejaky elektrokotol s velkym zasobnikom? Obstaravacie naklady zlomok oproci TC, spotrebu by si ciastocne pokryl z FV pripadne solaru (uz som sa davno stratil, neviem ci s nim uvazujes). Nevyhoda je, ze pripadne chladenie bude len cez klimu a pod. Ale tak zase chladene stropy su dost drahe.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3275
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ono niekedy netreba špekulovať a treba ísť do jednoduchých vecí, aby sa ti nemalo čo dosrať. Mať to všetko v jednom (kúrenie, TUV aj chladenie) je potrebné mať k tomu kopu prvkov regulácie, čo nie je zrovna zadarmo.

Jednoduchý elektrokotol + klíma nemusí byť zlá voľba, čo sa jednoduchosti týka. Príp. plyn, ale to len za predpokladu, že už je dotiahnutý až k pozemku.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6760
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

jednoduiska ja som mal vybraty a stale mam inardex005 s-taurus ci ako sa vola.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5607
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Stefan, toto?

https://inardex.sk/katalog/prizemne-dom ... ysy/005-s/

Je to sympaticke ale chyba mi tam pracovna, ja zasa 009 pozeram ale vstup chcem tak ako 005. takze asi si dam nakreslit dietatko tychto dvoch projektov. ale to buduci rok, tento budem rad ak vyklcim, zameriam, oplotim...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6760
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

https://inardex.sk/katalog/prizemne-dom ... 5-s-taxus/
ale uz mas pozemok?
pod na obed jutre more.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

quicky napísal: St 18. Júl, 2018, 12:48 ... mna zaujima za kolko mi mesacne vykuri barak - v skratke.

...
Ak by ta to zaujimalo mam info priamo od kolegu, TC splitove vzduch/voda (stredna trieda) pouzivane cely rok 2017 na kurenie a v lete na chladenie, podlahovka (oblast BA). Mesacne naklady 47,50€, su to naklady cca 50% na kompletnu spotrebu elektriny.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5607
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ano Quicky ano, bavime sa o kompletnom projekte kde je zakreslena kazda hadica, paka, skrutka. prosto taky projekt ktory ked stavebny dozor (asi pozicia zdielajuca dolezitost s projektantom) dostane do ruky tak vie presne co ma ako byt a nasledne aj kontrolovat robotu.

Voda do podlahy plus rekuperacia je taky sen a zaklad. a dumem ze si necham holostavbu urobit z prefabrikatov keramickych od silicate world, nejde mi ani tak o cenu ako efektivitu materialu, tensie steny = viac m2 na zastavanej ploche.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

no to je potom ina vec, lebo realne klasicky projekt pre stavebko je tak od 1K (priemer 1.5K), realizacny od 2k (do nevidim)... takze 4-5k za vsetko je celkom primerane, ale zas potom musis ist cez nejaku ofic firmu na papier aby si vady diela vedel podlozit realizacnym projektom, inak si s nim mozes tapetovat stenu (ak chapes co myslim) :) takze suhlas urcite.

blackhawk a to podstatne aka je rozloha domu, pocet osob, "energ" certifikat domu, resp. blowerdoor test? ale realne tiez pocitam okolo 50eur (teda dufam).

ono alternativy su podla mna dve, podla mna najrozumnejsie :

1. podlahove elektricke ("priamotop") - cena za vykurovanie (vr. tuv) vyssia, realne do 100-120 e by to pri mojom baraku "mohlo" byt (ziadne tc a pod)... naklady 5.5 eur + kotol tuv 1.5k eur = spolu 7k

2. tč + teplovodna podlahovka - mesacne naklady okolo 50eur, tč bez dotacie cca 10k + podlahovka 5k eur (ratam komplet cenu na kluc; 5 zon vykurovania) = spolu 15k

cize obstaravacie naklady rozdiel 8k eur, mesacne ak usetrim v priemere 60eur tak navratnost je nieco cez 11rokov, realne je zaruka 5 rokov, max za priplatok 10r (co stoji okolo 500Eur na kompresor), takze pocitajme s opravou 1000eur za tych 6rokov "po zaruke" tj zvysena navratnost na cca 12 rokov a 4-5mesiacov?

alternativa elektricky kotol + teplovodna nema vobec zmysel- aspon podla toho co som sa docital, horsia varianta ako moja 1. s priamotopom.

proste otazka znie ci ma zmysel si vopred splacat ten rozdiel, zas ked to vezmem tak,ze to ide z uveru, splacat 8tis navysenie na 30rokov je otazka tak 28eur mesacne cca cize mesacne "zarobim" (rozdiel nakladov 60 eur - 28eur) nejakych 32eur (samozrejme zivotnost 30 pri tč je otazka a skorej nie + moralne / technicke zostarnutie)...

takze takto to nejako vidim :D a stale si to neviem zhodnotit... co je strasne (jedine sa obavam, aby ta moja 1. alternativa nevypalila na nejaku sumu 150-200 eur , to by ma uz nasralo a zas vsetko potom rozbijat je blbost)
Hexaris

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Aj niekto z vas bral v uvahu http://www.iaea.org/inis/collection/NCL ... 035340.pdf ? Ci ani nie ?
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ani nie, to su uz ozaj bludy a podme vsetci do lesa a domy zo slamy :D
Hexaris

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ani nie, ale nic sa nema prehanat 🤣 a ako pises jedine slama a hlina je top ... ale chces tak byvat ?

Návrat na "Debata o všetkom"