Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7254
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Quicky nemas moznost pripojky plynu, ze sa ides uchylit na tie akoze eco vychytavky ako je vzduch-voda, voda-voda apod?
Alebo preco to chces? Mas niekoho v okoli, kto to realne ma? Ci len z gugla a pod.?
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ma to uz dneska kazda druha novostavba,ze by to bola eco vychytavka to neviem, technologia je celkom dlho na trhu.

teoreticky mam moznost plynu, ale pripojenie, poplatky, revizie kotol a som na cene tč, takze realny vyznam to nema
anonym_a8

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Ja by som urcite isiel do plynu. ak mas rovnake naklady na obstaranie plynu a obstaranie cerpadla a podobne, dal by som plyn. Elektrika je drahsia a vzdy bude. Ty to riesis Solarom, co je super. Ak by nebolo toho, uplne neni o com, plyn.
V buducnosti bude spotreba elektriky rast - elektromobily, klimy a podobne. U nas napriklad uz teraz niekedy kolise napätie. Mam plyn, neriesim, plyn tecie.
Drevo a spol. je blbost ako mraky. Lacne je teraz, ked bolo jeho pouzivanie nizke. Zrusia vysoke kvoty na tazbu, cena pojde hore.
Plus komin je diera do baraku. Tam pasivny standard asi nedosiahnes. O komforte nehovorim. A pre mna najzasadnejsia vec - spalovanie dreva je smradlave, spinave. Sused kuri drevom a kazde rano to proste smrdi. Plyn je cisty, ziadne sadze, zapach, nic. Len vodna para.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5591
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Vidim ze kazdy dava monology bez precitana prispevkov dozadu.

Drevo ako hlavne kurenie tu nikto neriesi, debata bola o komforte a prihodeni polienka v zimnych dnoch, niektori z nas to maju radi a beru to ako luxus za ktory sa oplati priplatit (napr. ja). a ked nehadzes do kozuba ako cigan vsetko co hori tak tiez nemas sadze ani zapachy.

Aj s kominom dosiahnes pasivny standard ako nic, ak je kvalitne urobeny nemas problem.

Cena elektriky je na SVK vyssia vdaka nasej banana vlade ktora tlaci cenu umelo hore. To samozrejem neznamena, ze bude lacnejsia ako plyn, to je prvosurovina a vzdy bude lacnejsia.

Sam suhlasim s Quickym praveze, tahat plynovu pripojku a riesit to cele nevyrovna komfort a pohodku TC. taktiez nebudem tahat plyn a pozemok a jedine co lutujem je varenie, normalny ohen neprekonas nikdy elektrickym sporakom (opat mozno iba pocitove). Ale tu sa otvara mozst piecky na ohen ale to uz je veru uchylacina :D
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

quicky napísal: So 21. Júl, 2018, 15:32 Tieto uchylne chutky ti prenecham :D do moderneho domu mi to ozaj nejde...na atmosku dam nejaky liehovy/el. Krb..celkom to vie aj vyhriat :)
Na atmosku by som ako lenivec bral plynovy krb, ale len s nejakym True Vision systemom, kde ohen vyzera ako naozajstny. Nemam rad tie, ktore na prvy pohlad vyzeraju uplne umelo.
Le_Frog napísal: Po 23. Júl, 2018, 09:52 Plyn je cisty, ziadne sadze, zapach, nic. Len vodna para.
Toto by som uplne netvrdil, skus si privonat k nejakemu vyduchu od kondenzacneho kotla. Od istej doby sa nesmu robit iba tak cez stenu, pretoze vsetci si to davali na fasadu k susedovi a potom boli problemy. A aj ked to ide (nizko) nad strechu, tak potom tie spaliny asi nejako agresivne kondenzuju a nie vsetky krytiny to dobre znasaju.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5591
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Tak co sa tychto veci tyka staci na socialnych sietach sledovat schniedel feed, vedia si dobru srandu robit z domacich majstrov kominarov.

BTW dobry komin sa lahko a natesno prepoji s rekuperackov a voala, mas to teplo v celom dome.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

Jednoduska, dobra indukcna varna doska a ani na varenie ti uz plyn nebude nikdy treba.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5591
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Potreba nie, ale pocitovo. regulacia ohnom je tu jednoducho dlhsie ako elektrikou a mam to v sebe zapisane a je mi to prijemnejsie :)

Ale dobru indukciu som ozaj nezazil. tesim sa ked ju skusim, zatial vsetko malo prilis velke "skoky" medzi nastaveniami.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6750
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

moja napr plyn chce a povedala, ze ked bdue cisto eletrina v dome, ta si da do kuch linky dole pod dres plynovu bpombu. mali sme len sklokeramicku dosku a nikdy viac nic take ani vidiet nechce. ale cos a tyka plynu, ten kotol tiez ide na el. ale tiez by som asi siel do plynu, uz len aby som mal plyn v dome
hry- ps5
doma-HP probook
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Sklokeramika je hnus....kto okusi indukciu ine nechce,cista bomba,neviem si to vynachvalit ;)

Ja ai skorej myslim,ze stavba domu atd je vylucne volba preferencii,kazdy mame nieco comu verime o com sme presvedceni aj ked to mozno tak uplne pravda nie je...

Napr ja by som nikdy nesiel do drevodomu,proste stavebny material je pre mna top tehla,darmo ma bude niekto prehovarat a ukazovat mi neviem ake studie...tak isto je to aj s inymi vecami...ja osobne hladam vhodne alternativy pre rodinu cena/pridana hodnota/komfort...tymto smerom to smerujem,resp sa snazim... samozrejme som obmedzeny cenou takze uvidime kam sa dostaneme s baracikom

Predbezne hruba stavba vr okien a hlinikovych vstupnych dveri a zaluzii z90 - cca 72tis... technologie (tč,podlahovka,rekuperacia,klima v obyv/kuch.) je 18.5t...

Sam som zvedavy kolko to bude "dalej" :O
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7254
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

quicky napísal: Po 23. Júl, 2018, 09:35teoreticky mam moznost plynu, ale pripojenie, poplatky, revizie kotol a som na cene tč, takze realny vyznam to nema
Jeden sused ma voda-voda a prvotna investicia bola cez 25t € (dve poschodia, cca 200m2 plocha). Cez zimu natoci 1400kWh na elektromeri, cez leto je to menej (do 1000kWh), kedze tym aj chladi. Mesacna splatka 160€ a teraz bude nieco doplacat pri vyuctovani, este sa uvidi kolko.
Pre porovnanie druhy sused klasika plyn, byva uz 4 roky, elektrinu plati 40€ a plyn 50€ (kazdy rok mu z obidvoch nieco vracaju). Plocha 240m2 a prvotny naklad na plynove kurenie mal okolo 18t €. Obidva domy bez rekuper. a podobnych vychytavok okrem klimatizacie...tehla + zateplenie min. vlna v rovnakom pomere...rozdiely v strate tych domov nie su velke pre taketo porovnanie.
Takze neviem co ma realny vyznam. V okoli mam troch elektrikarov, ktori sa tym realne zivia cez 15 rokov a ani jeden neodporuca kurit elektrikou, ak je moznost pripojky plynu. Len tolko... :bye:
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

quicky napísal: Po 23. Júl, 2018, 15:55
Predbezne hruba stavba vr okien a hlinikovych vstupnych dveri a zaluzii z90 - cca 72tis... technologie (tč,podlahovka,rekuperacia,klima v obyv/kuch.) je 18.5t...
strechu mas rovnu alebo je v hrubej stavbe uz aj strecha. mne to s vaznikovou strechou a skridlou vyslo na cca 83tis.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Rovna vaznikovy krov + epdm+osb,robota atd... v cene vsetko bez zateplenia.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

nejake skusenosti so znackami teplovodnych podlahoviek ? chodia mi vselijake ponuky od 5tis za komplet barak az po 10tis... co sa mi zda "dooost" rozstrel...

zatial pozera tak klasicky lepsie, uponor, rehau a pod ...

p.s. akoze nedalo mi to, ale pozeram tie polozky cennika, napr trubky k vodovodu - na nete cena za 1m (bezne stavebniny, to som este ziadnu zlavu nevybavoval) je 1.78eur, v ponuke za 1m je 20eur... (celkovo rozdiel snad cez 2tis eur) akoze neviem si to celkom dobre vysvetlit, ci je to cena "vr roboty" alebo co ...

btw vnutorna kanalizacia, vnutorny vodovod, plus 3x predpriprava geberit - 6000 EUR... co sa mi zda ozaj trosku moc. :rolleyes:
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Celkovo, ponuky sú kapitola sama o sebe. Pošleš 20 žiadosti, po urgovani príde 5 ponuk, každá vypracovaná inak aj keď dostali výkaz výmer, kde stačilo doplniť ceny... Porovnávanie je zábava na týždeň.

Návrat na "Debata o všetkom"