Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4465
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa scream »

Samozrejeme, specialne v pripade ak dokonalost a kvalita stavby nie je v zaujme FO . Statne zakazky, eurofondy, projekty pre velke firmy, kde to nema kto strazit... Dalsi faktor je pracovna sila. Mozes mat projekt aky chces, dozor aky chces, pokial robos alebo majster vo firme, co to realizuje je lobotom, tak budu len problemy. Fakt by ste miestami az neverili aky vygumovani alebo prepiti niektori dokazu byt :D Dodrziavanie technickych postupov, pouzivanie spravnych materialov je tiez ina kapitola :D
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5605
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

A co tak mat dobry projekt aj dobry dozor? Stale je to menej penazi a casu ako potom opravovat.

Dom zmluva o dielo... nech firma zarobi ale zahana zivnostnikov sama, ja na to nemam cas ani chut.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska: aj tak budeš na tenkom ľade. Príklad dajú ti na vody tenké trubky. Všetko funguje, voda tečie aj potečie, ale ak pustíš viac ako 2 kohútiky už ti potečie ďaleko pomalšie.
Z mojich skúseností čo si nespravíš sám, ale minimálne nestojíš nad tými, čo ti to realizujú (najpravdepodobnejšie ukrajinci alebo srby), to nemáš.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5605
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

No to hej, nikdy sa nevyhnes vsetkemu. a bozechran ze v dome sa do stien zavrie nieco co uz nevysekas a pokazi to komfort byvania...

Osobne sa tomu vsetkemu snazim vyhnut premakanym projektom, otravujem architektkuaj buduceho stavbara otazkami o tom preco, ako, ci sa moze takto, inak...

Pri samotnej stavbe bude dozor momentalny projektant (otec architektky, rodinna firma, ma zaujem aby domy jeho dcery boli postavene dobre), pan v rokoch, vyzera ze vie stavbarom povedat "takto ano takto nie" tak sa na neho spolieham.

Stavebna firma je jedna z drahsich, difuzne otvorene skladby, kvalitne pasky medzi stply a bla bla bla cim vsetkym sa chvalia.


Ale to je tak vsetko co viem urobit ako investor, uz iba cakat cakat, platit, platit... a modlit sa :D

Vyzera ze tento rok ani stavebne nestihnem, od obce dostat ponuku na odkup pozemku to je neskutocna cakacka, hlavne ze oni na to tlacia.

Inak v pondelok bol panko robit geologicky prieskum, 700 euro za to aby mi niekto povedal ze "v pohode, zakladanie nebude problem" celkom boli :D ale tak statik to vyzadoval ,stavba v kopci, bude pokoj...
a to chcel druhy panko skoro 2k za prieskum, este ze som zohnal tohto...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Inak kúrenie, TUV, rekuperáciu a chladenie už máš navrhnuté? Ako si tieto veci poriešil.

Doma som si dal namontovať akumulačné nádrže ku kotly na drevo a celkom ma to zaujalo, tak som si o tom začal čítať. Tých kombinácii ako riešiť kúrenie, TUV a rekuperáciu je vcelku dosť, tak ma zaujíma, ktorú možnosť si zvolil ty.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5605
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Po siahodlhom hladani alternativ som skoncil kde som zacal, TJ Nilan VP18 WT. samotna jednotka vychadza okolo 6-7k ale je v tom vsetko.

zasobnik 180l na TUV, aktivna rekuperacia s tepelnym cerpadlom (malym integrovanym ziadna vonkajsia jednotka), dochladzovanie/dohrievanie vzduchu, tepla voda z tejto tepelnej vymeny (integrovana spirala v pripade potreby, podla skusenosti ludi sa spirala nikdy nezapne).
Kurit budem elektrickou podlahovkou zaliatou v poteri a kachlovou pecou na mieru. respektive naopak, elektricka podlahovka to bude temperovat, kachlovec bude v tuhych zimach pre nas priorita (mame to radi).

Nakoniec som teda upustil od teplovodnej podlahovky (zbytocne na nas 100m2 dom), a samozrejme si spravim pripravu na FVE ale sam som zvedavy kolko nas vyjde elektrika po roku dvoch byvania, podla vsetkych odhadov velmi malo.

Este doriesujeme statiku a na jej zaklade presne hrubky stien a izolacii, spodna zapustena stavba z betonu a horna stavba z dreva, treba to doladit aby sedeli hrubky (nechcem nech vytvorime soklik na ktorom potom moze stat voda lebo spodok vychadza sirsie), respektive dumem ci upustit z deveneho obkladu hore (ktoru splna aj funkciu zhrubenia hornej stavby) a miesto toho nedam radsej viac izolacie a klasicku omietku, usetrim a aeste aj pridam izolaciu. ale to uz detaily, uvidime.

EDIT: akumulacne nadrze a podobne riesenia sa mi pacia, ale ako sme davnejsie pisali, staviam od nuly a teda setrim zbytocne m2 ktore by som musel dat do technickej miestnosti. mat stary velky dom je to cele inak.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Tak keby stavám novostavbu ako ty o kotle na tuhé palivo neuvažujem ani náhodou. Skôr by som sa priklonil k tvojmu riešeniu. Čo som čítal dosť ľudí odporúčalo presne tvoju kombináciu.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5605
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

toto toto ze ten nilan vies dat do vstavanej skrine, ani technicku ti netreba (ale pride mi prakticka). Veru v novostavbe sa vies vyhrat, ale napriklad svagor so zenou maju kotol na peletky, ma to taku velku skrutku ze si to samo reguluje nabera, raz za mesiac dosypu a su spoko, aj celkom lacno im to vychadza.

Je to uz o tom hladani riesenia pre koncoveho uzivatela. mat plynovu pripojku ready to tiez zavazi. som zvedavy, bal som sa trochu toho Nilanu, vsetci "stari" vzduchotechnici opovrhuju kompaktnymi jednotkami, kazdy odporucal samostatnu rekupuu, samostatny kotol, samostatnu TUV. prosto old school, skoro ma zlomili ale pride mi to ozaj zbytocne, hold ako elektronika tak aj technika sa zmensuje a zefektivnuje.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Tak ono naprd u riešení ako Nilan je že sa ti čosi pokazí a nemáš TUV, UK ani Rekuperaciu a stačí že odíde úplná blbosť. U tých "old Scholl" ako si to nazval máš aspoň istotu že niečo pôjde, keď sa ti nebude mať v čom žena osprchovať alebo budete mrznúť dva týždne pri ohrievacoch lebo súčiastka bude mať takú dostupnosť ako GPU počas minerskej sezóny bude iná situácia.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5605
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Co myslis pod UK? ustredne kurenie? lebo to mam elektrickou podlahovkou. A taktiez kachlova pec, takze zima nebude.

Vodu planujem vlastnu zo studne, plus samozrejme verejna, takze studena bude vzdy (ak neodide cerpadlo samozrejme ale to moze pri hocicom).

Realne teda ak sa to pokazi tak nebude rekuperacka a TUV. aj preto ma presvedcil Nilan lebo v KE mame zastupenie firmou definelo, maju aj servis, takze ziadne objednavanie z Plzne a cakanie na technika. inak aj keby sa to integrovane TC pokazilo je tam stale spirala.

Realne som nad tym ozaj dost uvazoval, to bol zakladny argument "starich technikov", redundancia. ale vychadza mi ze to bude fajn.

Ak to porovnavas so standalone systemami tak ak ti odide kotol na TUV/tepelne cerpadlo tak nemas teplu vodu a dokonca ani UK (lebo ak mas plyn/velke TC uz ides to vodnej podlahovky), takze si v principe na tom istom.

zvazil som teda pre a proti a vyslo mi ze Nilan ak nebude nijako viac poruchovy (co zatial nevyzera) tak by mal poskytnut to iste.

Ja som sa dlho pohraval so systemom akumulacky cez kachlovec a v podstate si na ostrovnom systeme ale prilis vela inzinieringu na to, ze idem stavat v obci, mozno niekedy v nejakej lesnej chate :)

EDIT: ak sa to pokazi ze uplne cele tak veru iba studenu priamo zo studne. ale takto pocitat sa da zo vsetkym no. ja dufam v najlepsi scenar :D
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja len tak keď vidím niekedy dostupnosť dielov keď sa niečo pokazí :).

Ja mám radšej takú zálohu TUV=Bojler s výmenníkom+špirála môžeš nahrievat čím chces v prípade poruchy TČ, Plynu, Elektriky vieš stále dohrievat na špirálu a máš vodu aspoň na sprchu čo je dnes si myslím taký základ. To kúrenie sa už dá poriešiť ohrievacmi a podobne.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4465
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa scream »

Od dokonaleho projektu k dokonalej realizacii je velmi daleko. Samozrejme je to + ale stoji to zbytocne vela penazi. Radsej zaplatit cloveka, co bude denne na stavbe a riesit a dozerat na veci pri realizaci. Alebo samozrejme aj aj.
To, ze to zadas firme so zmluvou o dielo je sice fajn, mozes potom 2 roky riesit reklamacie a po 2 rokoch si to mozes opravovat na vlastne naklady. Ak teda este firma bude tak dlho existovat :) Pre vela firiem robia len partie na zivnost. Robi sa, ked je cas a nie podla postupov. Preto radsej ten vlastny clovek na stavbe. Pri jednoduchej stavbe ak sa na to dozrie, nie je velmi co pobabrat.
Samozrejme je to ten horsi scenar ale dost casto sa naplna.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Št 17. Sep, 2020, 11:12 toto toto ze ten nilan vies dat do vstavanej skrine, ani technicku ti netreba (ale pride mi prakticka). Veru v novostavbe sa vies vyhrat, ale napriklad svagor so zenou maju kotol na peletky, ma to taku velku skrutku ze si to samo reguluje nabera, raz za mesiac dosypu a su spoko, aj celkom lacno im to vychadza.

Je to uz o tom hladani riesenia pre koncoveho uzivatela. mat plynovu pripojku ready to tiez zavazi. som zvedavy, bal som sa trochu toho Nilanu, vsetci "stari" vzduchotechnici opovrhuju kompaktnymi jednotkami, kazdy odporucal samostatnu rekupuu, samostatny kotol, samostatnu TUV. prosto old school, skoro ma zlomili ale pride mi to ozaj zbytocne, hold ako elektronika tak aj technika sa zmensuje a zefektivnuje.
No možno samostatne stojaci bojler by nemusel byť zlý nápad. Osobne mám tiež troška averziu ku "kompaktným" jednotkám, teda všetko all-in-one. Ale na druhej strane, šetrí to priestor a to že dosť. Ja má pivnicu cca. 22m2 a už to tam mám troška natesno (kotol, 2x 750L akumulačka, 200L expanzná nádoba, 200L bojler, úprava vody a cca. 5m3 dreva) :D

Samozrejme záleží, na čo konkrétne ťa lámali a koľko by to stálo. Či by si si vôbec pomohol.

Ja chcem dať určite do domu rekuperačku, ale skôr obyčajnú pasívnu čisto len na vetranie, lebo nevidím zmysel v mojom prípade priplácať 2-3x toľko za aktívnu rekuperáciu, keď moc nevyužijem ohrev TUV (mám FVE). Klímovať priestor zatiaľ neplánujem, lebo žena patrí skôr k zmrznutým ľudom, takže toto by mi neprešlo :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Nerozoberal sa tu uz video vratnik? Potreboval by som poradit nejaky smart (apka, moznost odpovedania cez mobil) a aby vedel otvarat branku.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6758
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

quicky ake domy stavias?zvazujem neaky dom biznis
tiez v 2022.projektantaa som uz nasiel za z750€ .
hry- ps5
doma-HP probook

Návrat na "Debata o všetkom"