Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5596
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Marek chcel som tym povedat ze tie nabehove casy tepla mas lepsie ako sa vacsinou v krcme hovori co sa tyka regulacie izieb vodou v podlahe.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa shajek »

quicky napísal: Pi 23. Feb, 2018, 21:28 nooooooo medzi casom sa mi podarilo ukecat jedneho suseda, ktory mi dovolil ulozit elektriku cez jeho pozemok s tym,ze dotiahnem "na revans" aj k jeho pozemku... cize mozem ist full elektrika house...

tak isto to tepelne v spojeni s tymto by nemalo financny zmysel, proste vstupna investicia/usetrene mesacne naklady oproti full elektrike = ROI...

teda poriesim elektriku a mam usetrene nervy, pripadne problemy a rozdiel "nevykurim/neminiem" ani za 30 rokov ...
Ahoj, po tichu sledujem temu, a nasavam informacie a inspiracie, hadam sa aj ja dostanem k comusi podobnemu do par rokov :)
ale pri tomto poste ma napadla otazka. Co ked bude porucha elektriny ? napr. kludne aj v zime .. napr klasika padnute vedenie resp. porucha transformatora. V pripade elektrickeho kurenia, zostanes bez kurenia ? (je zima, malo slnecneho svetla, cize solary moc vody nenamutia)
co v pripade plyn/voda kurenia ? Zalozna bateria na kotol a cerpadlo, a malo by ist kurit ?

to su iba moje otazky, nie spochybnovanie tvojho rozhodnutia pre elektrinu
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

pripravujem "baterkovu" zalohu na 2-3dni plne autonomneho fungovania :) myslim,ze je to viac ako dostatocne... tusim som to tu pisal (ak nie napisem este raz) : na zaklade ich prepoctov, ak postupne zaplnim vacsinu strechy FVE tak mozem fungovat plne autonomne (ano bavime sa nie o malej ciastke ale zas preco by som kadzy rok neprihodil 10+kusov panelov...) ako nechcem moc mudrovat alebo sa tvarit mudro, lebo toto je taka spanielska dedina pre mna, hlavne co sa tyka prepoctov a podobne, chlapik co mi to kalkuloval a navrhoval by ti povedal viac, ja ti mozem max tak delegovat co som sa dozvedel...

ono tie "baterie" su dost velky zaklad... lebo pointa je, ze ak nemas baterky tak tvoj "zisk" zo slnka sa musi stretnut s okamzitou spotrebou inak "ho stratis/ zabijes napr do TUV-co tiez realne nepotrebujes nonstop"....

inymi slovami cez den nie si doma, cize realne sa len "kuri" z FVE... ale vecer prides domov a cela rodina zapne telky, trubu, pocitace atd, cize ta spotreba je zrazu uplne niekde inde a vecer uz zisky zo slnka nie su, cize ides full elektrika....

keby mas baterky situacia je ina... to co sa cez den nespotrebuje na kurenie/tuv sa uklada do baterii a tym padom vies vecer /noc ist na baterie a cez den znova dobijes atd (nehovorim teraz v konkretne,ze naozaj to potiahne vsetko - lebo to zalezi od konkretnej instalacie fve /spotreby) -skorej ide o princip fungovania, co som si ja napr vopred vobec neuvedomil...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

marek aky je cenovy rozdiel klasickej instalacie vody a tychto "novych" systemov co si spominal? pri rovnakom skutkovom stave (tj rovnaky "dom" napr.) lebo ja osobne nemam ani sajnu ako to napocitat aj keby si najdem jednotkove ceny :) podla toho "promo" videa to vyzera ako superman trubky :D

este sprosta otazka, tento "privod" vody ako to laicky nazvem sa riesi az od "bojlera" ku konecnemu zariadeniu ? (tj umyvadlo atd)... alebo to sa riesi uz aj privod do domu zvonka ? ide mi o to,ci s tymto musim pocitat uz v projekte alebo sa jedna uz len o dodatocnu instalaciu ked sa budu robit vnutorne "rozvody".
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ked rátame ze mas uz dáky projekt kde asi vies kde budes mat technickú miestnosť dáke rozloženie zariadeni (boiler, hlavný prívod vody), tak sa to da riešiť už pri inštalácii rozvodov. Tj prídeme k tebe das projekt zaseka sa podomietkove skrinka zasekaju sa prívodu vody ku boleru. Osadi sa rozdelovac a podla projektu sa ťahajú rozvody od tej skrinky ku zariadeniu (Sprcha, Vana, Drez atd.). Podla mna netreba s tým rátať uz moc dopredu projektant ti moze nakresliť iba trasovanie ale s tym si poradi kazdy majster.

Môžem ti pozrieť v priebehu týždňa daku cenovú ponuku na Rehau na nieco taketo keby si riešil takto rozvody vody ak sa mi bude chciet mozem preklopit daku stavbu do Rehau ze aky tam je cenový rozdiel ale nebudem si robit reklamu tak to budes mat v cenikovych cenach.

To video bolo uz moc to bolo riadne promo hlavne šlo o to aby si videl ako realne to funguje ale su tie spoje.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Chris »

ten rozvadzac je super vec :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Jednoduska napísal: So 24. Feb, 2018, 12:16 Marek chcel som tym povedat ze tie nabehove casy tepla mas lepsie ako sa vacsinou v krcme hovori co sa tyka regulacie izieb vodou v podlahe.
Tu hra aj velku rolu ako to mas natocene ak to mas nahusto natocene kolko ideš vstupnou teplotou atd. nie kazda podlahovka je rovnaká napr. dlažba nabieha skor ako plavacka. Aký mas poter ci klasický betón alebo anhydrit. Ci si dodržal predpísanú vysku poteru atak sa da pokračovať. Ale co sa týka sezóny vykurovania podlahovka nabieha krasne ak mas dáky automat kotol ,plyn, eletriku alebo akumulacnu nádrž tak vlastne nema ani kedy moc vychladnúť.
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Marek125 napísal: Pi 23. Feb, 2018, 22:38 ... Poprípade ak by bol tento rok v Nitre AQUATHERM tam si to vieš reálne aj pozrieť vieš sa tam poradiť dajú sa tam pozrieť všelieka novinky v oblasti vykurovania rekuperačných systémoch atď.

https://www.youtube.com/watch?v=dozLOY6L03o
Aquaterm v Nitre nabehol na dvojrocny rezim tak ako v Prahe, takze sa bude Nitra striedat s Parhou. Tento tyzden je zrovna Aquatherm v Prahe.

Otazka pomimo: podlahovku od Schutzu nahodou nemontujete?
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Ahoj quicky
Ako si na tom?stavias?sam zvazujem a ci nahodpu si nenatrafil na beaku supis firmu z vychodu co by mi vedala postavit bungalov 130m zatsvanej plochy. Ked budes mat cas smelo mi rozpis-cim kuris,krutinu,okna a tehla/ytong?dik.
hry- ps5
doma-HP probook
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

cafko... no cakal som "poctivo" na vydanie stavebka (lebo jedna podielova spoluvlastnicka susedneho pozemku je protistrana v jednom spore kde zastupujem klienta, tak som nechcel riskovat:), cize zacinam tento tyzden stavat...

Final to bude vyzerat asi tak,ze :

zastavana plocha 213m2, uzitkova plocha 180m2+-, je to Lkovy bungalov, cely orientovany na juh, obyvacka s kuchynou jedalnou (2x 3m "okna"- rozumej sklopno posuvne dvere ci jak sa tomu nadava; + 2x neotvaracie okna + 1x kuchyna), spalna (1x 3m "okno"), 2x detska (kazda 1.8m "okno"), pracovna (ma klasicke okno) + 2x satniky, 2x kupelne, 2x wc, technicka

tehla heluz family 30cm + zateplenie 20cm polystyren; podlaha zateplenie 25cm, strop 40cm.

strecha je plocha - pultovy krov, folia EPDM.

Trojskla Schuco mdliving 82m, vchodove dvere hlinik, vonkajsie zaluzie Z90

Cely dom je elektrifikovany + vlastna studna (zavlaha, splachovanie wc atd)

Vykurovanie elektricke podlahove folie HiCarbon, fotovoltika 4Kw na streche +300 bojler na vodu.; rekuperacia Paul/Renson

Ak nikto nic nedovrze, tak by som mal s prehladom splnat pasivny standard (kam som to cele smeroval).

Predpokladane (vypocitane) naklady na cely dom 4cl. rodina do 50 eur /mesiac (spotreba rodiny,vykurovanie,voda atd) + vodne stocne a pod.

p.s. stavia mi to kamarat, uz som videl jeho pracu a ceny, takze pre mna nebolo o com :) bohuzial na vychode nepoznam nikoho :X
Naposledy upravil/-a quicky v Po 09. Júl, 2018, 13:37, upravené celkom 2 krát.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

nieco podobne premyslam ja i ked mame studnu u mami teraz a nechcem to uz(vlastne dovody).
mozes mi rozpisat trocha tie folie(zena chce a ja radsej vodu v rurkach tiez podlahove) sa bojim ze to budem v eletrikom poli ked to zapne tie folie. fotovolt nechcem(vraj sa to nevrati) inac ja dumem ci tocit dom na zapad alebo juh, zena ma rada teplo. a tiez chcem pultovu i ked zena chce sedlovu lasiku a vravim naco. preco tie heluz a preco tu foliu na strechu(tiez chcem foliu a zena skridlu :)


PS, ten kamos isto nema problem prist stavat do Presova, ci? ked mas referencie ja budem len rad. blocky mi netreba :D
hry- ps5
doma-HP probook
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

no ci pride do presova stavat to neviem,ale skorej ti poviem,ze nie ...ma vacsinou toho plno, momentalne stava 7 barakov...

no FVE sa ti urcite vrati + zivotnost/zaruka atd. - vsetko zalezi na type domu, uzivateloch, orientacii atd. urcite odporucamsi to dat prepocitat, navratnost a cena je podobna ako tepelne cerpadlo, akurat fve ma zivotnost daleko presahujucu tepelne cerp. (a to ked sa ti pokazi tak opravy su mega drahe; proste este to neni dlhodobo odskusana technologia, preto som do toho nesiel).

K tomu elektrickemu polu ti nepoviem nic, ale myslim,ze elektriky je uz okolo nas viac ako dost, cize realne toto je najmensi problem, zvlast ked je ta podlahovka pod betonovym poterom :) cize neriesil som to a neviem ti lepsie odpovedat...vo vseobecnosti sa mi na tom ale paci,ze mas okamzity nabeh teploty, regulacia v kazdej miestnosti bez problemov, nema ti co prasknut, vytiect atd, proste bez problemov - samozrejme elektrickemu vykurovaniu treba kvalitny barak, inak preplatis aj gate...

tu studnu chcem urcite na zavlahu pre travnik (inak opat cisty bankrot z obecnej vody) + napojim splachovanie WC (tiez pekna uspora).

Casom planujem aj baterie k tej FVE a rozsirit, realne sa viem dostat na sebestacnost :) co sa mi ako myslienka velmi pozdava - casom
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

quicky napísal: Po 09. Júl, 2018, 10:45 Casom planujem aj baterie k tej FVE a rozsirit, realne sa viem dostat na sebestacnost :) co sa mi ako myslienka velmi pozdava - casom
Ohladom tohoto by som odporucil pobavit sa s niekym z elektrarni. Uplnu sebestacnost nedosiahnes (napr. kvoli faktu, ze v zime ti FVE ma ucinnost kludne 0-1% aj niekolko dni/tyzdnov, dni mas kratke, ...). Na druhej strane, aj slovenske elektrarne pracuju s myslienkou decentralizovanej sustavy, kedy baterie a lokalny mensi odberatelia mozu vediet vykryvat narazove spicky, resp. vediet uchovat elektriku v case, ked ju nie je potreba (lebo precerpavaciek vela nemame a asi ani stavat vela nebudeme). Ak by som nieco take planoval, radsej by som sa informoval u rozvodnej firmy (nie dodavatel elektrickej energie).
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

quicki a tu foliu na strechu mas odskusanu ci len niekto odporucil? strechu 40cm davas vlnu? ja tento rok enviem ci stihnem zacat a tak tvojho kamosa by som si rezervoval na jar napr. ci? ked tak mi supni kontakt alebo mu mna len spomen medzi recou a kebyze mal zajem ta potom, jak tebe lepsie
hry- ps5
doma-HP probook
Hexaris

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ja len jedno ... co sa nevrati do 5 rokov, su vyhodene peniaze ...

Návrat na "Debata o všetkom"