Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

hexaris to netreba ani komentovat...

maniak je jasne,ze v zime to je o niecom inom, ale zas tak mizive percento to nie je + samozrejme potom je to o tvojom systeme (kolko realne vies ziskat/uschovat/ ako hospodari domacnost atd).

inak si myslim, ze "ostrovne" systemy nie su utopia, skorej je to zatial financne nerentabilne (mna len bateriovy system vychadzal 6tis +-; ale zase ziadny smejd; zatial idem iba FVE, uvidime po prvom roku dvoch byvania)

ja som sa pre FVE rozhodol ako alternativu k tepelnemu cerpadlu :

- vstupne naklady vr. vykurovania o dost nizsie pre fve+el. podlahovku (tep cerpadlo + tepl. podlahovka na moj barak okolo 18k; fve+el. podl. 12tis);
- navratnost je lepsia pre fve (u mna)
- realna zivotnost vsak niekde uplne inde;
- finalne mesacne naklady su pre "nas barak" +- rovnake (+vyhoda okamzitej regulacie, jednoduchost systemu apod)
- mensia udrzba (rozumej,ze ked sa ti pokuruje tepelne cerpadlo tak tie opravy su pekne mastne a navratnost sa opat predlzuje; casom neoverena technologia)

just my 50 cents...nikomu to nevnucujem, ja som si to takto nejako uvazil, nevravim,ze som to vymyslel najlepsie na svete, stravil som na tom dost casu + som pokecal s par mudrejsimi ludmi co s tym robia a prisiel som k tymto zaverom :)

jedine co nemam vyriesene je chladenie, premyslam nad nejakou ustrednou klimatizaciou, je take nieco? tak ako budem mat rozvody rekuperacie su aj klimatizacie v rozumnej cene, teoreticky by som to uzival mozno par dni v roku, neviem si predstavit aka bude realna klima v dome s rekup v lete a pod.

foliu epdm vyraba firestone, omnoholepsia zivotnost/kvalita, ale aj cena vyssia, tento kamarat co mi stavia ju sam sebe robil na RD a dava ju vzdy s plochou strechou. Okrem ineho sa zacina davat aj ako tesnenie do okien (konkretne tie co inem ja davat, kvoli zivotnosti) - co je marketingovy trhak a co je realita uvidime o desiatky rokov :D

davam vlnu 40,klasika. malo by to bohato stacit
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

quicky: rekuperacia ti v lete pomoze max na par dni a aj to nesmies okno otvorit, musis proste izolovat dom pre horucim vzduchom. Rekuperaciu primarne rataj na jesen/zimu/jar, tam to pomoze najviac - cerstvy vzduch, filtrovany od alergenov, v zime samozrejme nieco usetrene na teple.

Co sa klimy tyka, mozes si dat zabudovat pripravu do kazdej (zelanej) miestnosti a multisplit klimu. Nasledne osadis multisplit kompresor vonku a interne jednotky. Centralne klimy existuju, ale su tam velke straty vo vzduchotechnike (predstav si tahat chladny vzduch napr. 20m vs. chladiacu tekutinu v izolovanom potrubi) a samozrejme mozu sa ovela lahsie plesne tvorit vo vzduchotechnickom potrubi.
FVE 12.45 kWp V/Z
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

tak rekuperacia s bypassom pomoze dost, neprekuris to az tak, samozrejme sa bavime zase o tom ako mas cely system nastaveny + uzivatelia domu...k tej centralnej klime som tie nic nenasiel ale tak obchodne centra tiez idu na nejakom "centralnom" systeme tak som myslel,ze je nieco take ja pre domy.. nasiel som este nejake "chladene stropy", co znie zaujimavo ale cenou je to nieco ako teplovodna podlahovka (akurat, ze cirkuluje studena voda)...takze neviem

vidim to tak,ze asi hodim iba jednu jednotku do obyvacky a zvysok uvidiem co povie...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

quicky: 5,5 roka mam rekuperaciu s bypassom. Ten vzduch sa proste neschladi dostatocne. To by si musel mat velmi dlhe potrubie v zemi, aby tam bola dostatocna tepelna vymena. Okrem leta je to vsak super vec.
Chladene stropy su fajn system, ktory som zazil v nemocnici. V principe, ziaden narazovo prudiaci vzduch, ochladenie ca. o 4-5 stupnov, cize tak optimalne. Vhodne sa to kombinuje s tepelnym cerpadlom, kedy v zime kuris a v lete s nim chladis (niekedy sa aj kuri od stropu, ale to my pride trosku cudne).
Osobne by som si dal spravit asi pripravu (natiahnut rurky a uzavriet ich) do viacerych miestnosti, aby uz boli zasekane pod omietkou. Multiplit jednotku by som mozno preventivne vzal, aby si uz dokazal lahsie skalovat system.
FVE 12.45 kWp V/Z
stanley159
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ut 09. Jún, 2015, 13:44

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanley159 »

quicky s navratnostou tej fve sa da dostat do 10rokov? a bez baterky budes tu elektrinu cez den ked svieti slnko predavat elektrarnam? najvacsiu spotrebu maju domacnosti po navrate zo skoly/prace kym sa nejde spat a vtedy uz slnko nesvieti, ci ako to mas vymyslene.. prepocitane?
EDIT
sorry.. teraz som si spatne precital ze si spominal do buducna aj baterky, na cely system mas navratnost aspon priblizne vypocitanu? :)
Audio: Fiio E10K/ HiFiman HE 400 SE/ Microlab B77
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Maniak je jasne,ze rekup neni klima bypass pomoze par stupnov k dobru ..vies s tym udrzat cca 25stupnov,co som cital.

Navratnost 8rokov... min 1/3energie minies na ohrev teplej vody napr,cize toto vsetko vies pokryt z fve + je to nauka ako vyuzivat pasiv dom/fve, napr cez den varis peres zehlis atd. toto vsetko vie pokryt fve, prebytky idu na kurenie a pod.

Nic do siete nepojde :) ani tuk...

Daval som si to prepocitat,ono samozrejme to musis spriemerovat ako uz bolo povedane, v zime mas mensie zisky v lete brutalne... cize treba na to hladiet ako na "rocnu spotrebu" nie aktualnu/ mesacnu

Rozmyslal som aj nad tepelnym ale dovody som vyssie uviedol... system s bateriami 6.5kw by spolu vysiel nejakych 10k (s dotaciami) na baterkach je vacsia navratnost takze zatial to nie je priorita
stanley159
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ut 09. Jún, 2015, 13:44

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanley159 »

no chapem ale najprv bez baterky ked bude v lete prazit.. nazehlene/vyprate bude, bojler bude nahriaty alebo budete na dovolenke.. prebytky pojdu do siete ci? :) nikdy 100%tne nepokryjes aktualnu vyrobu z fve..
Audio: Fiio E10K/ HiFiman HE 400 SE/ Microlab B77
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Nenapadne ma ako sa to vola,je to taka srandicka co ti nepusti von do siete.. realne vies vzdy minut spotrebu, ci uz len zavlaha, standby rezimy,vzdy je niekto doma kto nieco pouziva atd,min zena dalsich 5rokov materska a pod..o to sa ozaj nebojim
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

quicky: zabudni. Po tyzdni horucav mas aj pri zavretom okne uz vnutri podobne teplo ako vonku (pocitovo, popravde pri 35 uz jeden dva stupne neriesis; mam nizko-energetak okolo 35 kWh/m2, 25 cm tehla + 20 cm izolacia, dvojsklo a vonkajsie zaluzie (to aby sa ti nevypieklo sklo)). Nasledne, nakolko mas pasiv dom, tak izolacia funguje aj zvnutra von, takze v momente ked sa ti prehreje tehla, tak ju budes kludne aj mesiac chladit (preto je tepelna kapacita materialov u mna nepriatel). Ak sa chces bavit o efektivite chladenia na leto, tak zo spominanych variant: aktivna klima > chladeny strop > mobilna klima > rekuperacia > nic. ( A to ja som velky fanusik rekuperacie, ale 5 rokov realnych skusenosti)

Inak, sprav svojej zene radost a kup jej susicku, aby nemusela zehlit. To este len uvidis radost v jej ociach a kopu usetreneho casu.
FVE 12.45 kWp V/Z
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Susicka a podobne drobnosti aj nejaky robo vysavac kosacka a pod samozrejme budu automaticky...

Urcite sa s tebou hadat nebudem,vies co vravis z vlastnych skusenosti,ja zas mam info od ludi co s tym robia + net, kde vacsinou sa zhodli na 25-26stupnoch.

Ale podotknem,ze tu mega zalezi ako narabas s domom ako celkom, kedy mas zaluzie,bypass,otvaras okna, v noci chladis dom a pod....cize to moze byt extremny rozdiel pri podobnych domoch...vo vseobecnosti co sa pisalo tak pri vhodnom logickom pouzivani sa ti dom prehreje viac az v auguste 2-3tyzdne,vtedy je fajn kompenzovat s klimou. V opacnom pripade by si mal byt pohode.

Ale fakt su to len info co mam...uvidime co to povie ked sa nastahujeme:)

Zatial dam zrejme klimu len do obyvky co je najvacsi priestor v dome cca 61m2...a mozno ventilator kazdy vyfasuje :) zrejme nebudem davat do kazdej izby klimu,lebo jednak by som sa asi nedoplatil a hlavne nechcem mas "deravu" izolaciu smerom na strechu...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6758
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Ja osm premyslal jednu do obyvacky a jednu do chodby aby izby mali kusok chladu ked otvoria dvere
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7255
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

quicky napísal: Po 09. Júl, 2018, 09:20 Predpokladane (vypocitane) naklady na cely dom 4cl. rodina do 50 eur /mesiac (spotreba rodiny,vykurovanie,voda atd) + vodne stocne a pod.
Realita bude uuuplne inde. Uvidis casom, ale drzim palce :)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6708
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

jj, 50 eur pojde len na osvetlenie, studnu a domacu elektroniku ako nic.

inac ta fotovoltaika by fest zaujimala aj mna, lebo najma v kombinacii s tou elektro foliou mi nejde do hlavy uspora - kurit potrebujem v zime vecer ked pridem domov a uz je tma. ta folia akumulacne schopnosti nebude mat, ked sa nieco udrzi tak v poteri a celkovo vo vzduchu. takze jedine mi z toho vychadza ze v zime cez den cez fotovoltaiku vykurit barak a dufat ze izolacne vlastnosti domu a rekuperacia to udrzia dnu.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

kyselinka nechame sa prekvapit :) tragicky by som to nebral, staci si popozerat ake naklady maju pasivne baraky (detto pre molnara) :)
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7255
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Jasne, mam ich v mojom susedstve asi 5 ;)
Samozrejme tragicke to nebude, ale bude to uplne inde, ako su nastavene ocakavania.

Návrat na "Debata o všetkom"