Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

jj potom musis nejak investovat do solarov/ rekuperacky atd...

celkovo pri dotacii na tc je to bomba deal a neni co riesit, vstupne naklady rovnake ako plyn (ked neratame kazdorocnu reviziu, inak je tc daleko vyhodnejsie) a mesacne si kludne 50eur usetril x 10rokov, kazdy rok mas "polku dovolenky " zaplatenej.

moj panak 9KW s dotaciou vysiel 5100e aj s montazou na "kluc"... ked som prepocitaval plyn tak este daaaaaaleko viac (ale mam ho daleko od domu, cize nezmysel vyhadzovat), dost ,ze som musel elektriku tahat 200m co bola luxusna polozka...
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6619
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa hawkeye »

otazne kolko vydrzi TC :)
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Sugyi napísal: Pi 07. Dec, 2018, 09:18 Chalani, jedna otazka, kolko vydrzi to TC?
Kondenzacne kotle momentalne odchadzaju po cca. 10 rokoch (samo to su 10 rokov stare modely). Ked TC vydrzi 5 rokov a stoji tolko isto, naklady su dvojnasobne, ked vydrzi 15 rokov, naklady su este nizsie.
Btw revizie pri TC netreba? Pri plyne treba na komin, ale aj na nieco ine?
Plus v elektrike je teraz kus riziko lebo tlacia na elektromobilitu a to sa na spotrebe globalnej nejako prejavi a mozno pojdu ceny hore. Ale mozno neodsuhlasia nordstream2, plynu bude menej, bude treba lng a pojde cena hore.
Ja len aby matika bola presnejsia (tiez zbieram skusenosti).
Podla toho ake tepelne cerpadlo, voda/vzduch nevydrzia tolko ako kondenzacne kotly.

Co sa tyka revizie pri kotloch, treba robit servis samotneho kotla, kazdy rok. Co sa tyka kominov, mnohe novostavby uz komin nemaju, maju iba odvod spalin, na ktory myslim, nie je nutna revizia. TC nemaju dane zo zakona, ze ich treba servisovat kazdy rok, ale predpokladam, ze to kazdy vyrobca ma v zarucnych podmienkach, takze si vlastne na tom istom. Zalezi len od toho kto si kolko za servis vypyta, pri kotloch je ta praca narocnejsia.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6651
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

quicky kotol mame attach za 700e, praca cca 200e, mame ho 7 rokov. 200m2 +-, k tomu obojzivelnik bojler(aj na EL) a mesacne nakaldy na plyn su cca 130e, el 50, voda 18e,
kupit kotol na plyn za 1500-3000e je sialenstvo.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6619
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa hawkeye »

podla novych noriem ti na vykurovanie nestaci plyn...vzdy musis nieco pridat...cize u mna plyn + solar (zacapal by som si akurat prednu cast domu co som nechcel) alebo TC
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

stefan a to je ako vyhra,ze sa z toho tesis ci ? zabudol si pripojky (dotiahnut, zapojit), kazdorocne revizie ATD ... staci si to spocitat a aj s takymto najlacnejsim kotlom si kludneee optimisticky na 3 tis.

tc pichnes do zastrcky a fungujes, vstup 5k... pri rozdiele 80e mesacne (co som aj pesimista) si vies usporu vzhladom na vstupny naklad lahko prepocitat.

ze by mal kotol podstatne dlhsiu zivotnost ako tc by som tiez nepovedal, koniec koncov vsetko je to len spotrebny tovar, ktory o par rokov minimalne moralne zostarne...

uprimne ja som nad plynom nerozmyslal vobec ani do dalsieho domu by som ho nezvazoval, proste nie je dovod...

holt ale podla mna dost offtopicu uz :)
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

hawkeye napísal: Pi 07. Dec, 2018, 13:09 podla novych noriem ti na vykurovanie nestaci plyn...vzdy musis nieco pridat...cize u mna plyn + solar (zacapal by som si akurat prednu cast domu co som nechcel) alebo TC
Vies aka je realna skusenost? V teraz uz byvalej praci sme mali poziadavku od zakaznikov, ci by sme nepoziciavali rekuperacku na kolaudaciu. Cize takto sa realne splna norma.
quicky napísal: Pi 07. Dec, 2018, 15:43...

ze by mal kotol podstatne dlhsiu zivotnost ako tc by som tiez nepovedal, koniec koncov vsetko je to len spotrebny tovar, ktory o par rokov minimalne moralne zostarne...
pokial nemas vylozene zlu vodu tak to kotol vydrzi kludne aj 20 rokov, vzduchac urcite nie.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6651
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

dnes bol urobit revizu kotla u mami, 30e, po 3 rokoch, (nechodi kazdy rok) tak ratam ako ratam, je to uber. cize 700e kotol, 200e praca 900e spolu, 30e *10rokov je 300e, 1200e, zatial, mesacne 130ex12x5 a sme na rovnych 9000e za 5 rokov , len kalkulacia na 200+-m2 60rocny dom. ziadne dotacie a neviem co, ak sa kotol pokazi, za 900e mam funglovku za 1den napojenu. navratnost? mame kotol aj na drevo, cca 40rocny(stale ide) ale nechce sa mi uz babrat s drevom, raz za cas natopim. nemeriam si pipika, ale pisem realne skusenosti.
brat farar na fare modernejsi dom, zatepleny a mesacne 120e/mesiac plyn a chodi v gatiach a to ma cca 270m2 3 podlazia.(my u mami len 2)
na povale mam len rozlozenu vlnu asi 20cm cca. brat na povale nema nic.

idealne si tak pisat po 5 rokokch skusenosti s niekym
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
F242
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 739
Dátum registrácie: Ut 22. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Cunovo

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa F242 »

Vsetko je to tom, co sa vlastne porovnava. Vstupne investicie (ci na to na zaciatku vobec mas), celkove naklady a aj servis, dalej o komfotre (jasne, ze drevo je lacne, ale chce sa mi ho skladovat a nosit? ).
Ako som uz pisal (dom 120m2, vsetko EL, 23C vsade),ja mam elektricky kotol za 550,- a rocnu spotrebu na kurenne 6000Kw = cca 600,- E. Ak si mam kupit TC za 5k a platit rocne 2/3 (200,-E) tak mam navratnost 11 rokov, dakujem zatial nechcem, a plyn je to iste (vstupne naklady na pripojku, zapojenie, revizie)...
ALE... mam zateplenie, ktore lacne nebolo + okna (tiez nie lacne) cez cely dom (v zime ak svieti slnko mam v dome 25-26C - bez kurenia). To su vstupne naklady, ktore nikto nevidi. A problem je, ze napr tie okna boli drahe, ale splnaju funkciu ( prechod na terasu zo vsetkych izieb) a este aj davaju v zime teplo...
Tym chcem povedat, ze porovnat treba jablka a jablkami a hrusky s hruskami. Stale sa snazite porovnavat veci, akoby ste vsetci spolu zili v rovnakom 2-3 izbovom panelaku.
Kazdy RD a aj jeho obyvatelia si ini a preto su tie porovnania take mimo...

A PS: Napiste, na aku mate NASTAVENU teplotu v dome a aku teda realne mate.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Chlapci tieto porovnania to ozaj ? Co tak si uz konecne spocitat vsetky naklady a nie len vytiahnut cenu zariadenia,uplne scestne ako kazimirov graf...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

https://m.alza.sk/70-sony-bravia-kd-70x ... 321535.htm

Neviete ci je nativne 100hz? Na stranke sony:

MOTION ENHANCER (NATIVE HZ)
Motionflow™ XR 800Hz (Native 100Hz)

Len uz obcas tymto info moc neverim

Ta cena a darcek je mega lakavy spolu za 1200e...ze odlozim do domu aj ked som chcel vacsiu..
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11463
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Andre »

radsej 65" oled b8 za 2000, ale pockal by som na povianocny
skoda, ze si nekupil cez black friday z planeo s 5rocnou b8 za 1450, b7 za 1200 (ak si pamatam dobre origos ceny pred zlavou 2200 a 1800)
s dph
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Uhlopriecka je v prvom rade,bez pridanej hodnoty tie predrazene oledy ... otazka znie ci ma tych nativnych 100hz.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Priecky v piatok dokoncene, robime izolaciu podlahy. Stvrtok pride elektrikar a tym asi pre tento rok koncime.

Dakujem oknarom,ze mi dovrzali program,lebo ved naco prist na stavbu si zamerat a skontrolovat pripravenost stavby,joke... takze asi az po novom roku
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Vitaj v reale. :D

Este sa priprav aj na veci typu, ze dojde oknar a bude nadavat na murarov jak nieco odflakli, potom dojdu omietkari a budu nadavat na oknarov preco si nenalepili pasky a nezapucovali okna, ... kazdy remeselnik nadava na druheho. Jediny raz sa mi stalo ked omietkari pochvalili, ze mam pekne pripravene plechy na vonkajsie zaluzie. Aj to zacali so slovami "kto vam robi tie zaluzie?" a moja reakcia bola "do pi*e co zasa je zle" :)
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD

Návrat na "Debata o všetkom"