Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mirjak »

hlavne, ze si sa vykaslal na tie high-tech tehly, co akoze netreba zateplovat
a s tym sdk vnutri zaujimave... aspon budes mat kde skryvat peniaze a diamanty :D
ja by som dalsi dom nieco podobne, ale namiesto tehly zelezobeton
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

spalna podla mna zbytocne velka ak mas samostatny satnik a neplanujes tam nejaku pracovny kutik pre zenu alebo nieco. tie detske su tiez take disproporcne. ta kupelka tiez trosku od veci, hlavne ked ak ti pribudne druhe dieta a budu rano fightovat o zachod budes behat s manzelkou krizom krazom cez dom. podla umiestnenia pracovne typujem ze ocakavas tam pohyb cudzich osob? a mne by vadilo ze tam prakticky neostane zahrada, ja by som sa snazil sustredit dom viacej k okrajom a mat ho kompaktnejsie aby vznikla suvislejsia zelen, ale to je dost subjektivne.

inac ak v existujucej zastavbe sused trva na odstupe 2 metre da sa s tym nieco spravit? napada mi administrativne to spravit ako rekonstrukciu alebo predat cast pozemku napr. manzelke aby zrazu uz susedom nebol. obavam sa ale ze ziadna z tych moznosti neprejde...
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Sadrokarton po celom dome? Alebo iba tam kde budu inštalácie tzv. predsteny? Po celom dome na konštrukcie to vide celkom draho chalani to skor lepsia rovno na murivo ale zasa tam nedáš tu tepelnú izoláciu to je fakt, ale načo zateplovat zvuntru aj z vonku ja by som nechal tu tehlu dýchať a sadros dal len tam kde budu inštalácie.

Teraz sme mali taky dom kde pánko nechcel sekat do odvodového muriva cize vsade kde bola inštalácia isla predstena zo sadrokartonu.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ano predsteny.... tam kde budu instalacie, sry este tento stavbarsky zargon nemam v merku...

nooo sused zhora kde je "parkovanie" by to mozno aj povolil,zatial tam nestava ani neplanuje (vlastni dalsie 3 pozemky nad tym)- nevyhoda parkingu auta za sebou, tj budeme sa vyparkovavat v pripade potreby (sklon prijazdovej cesty/ prevysenie pozemku a tvar domu to inak neumoznia - aspon si to neviem predstavit).

zbytocne velka spalna ani nemyslim, postel min 2x2 metre + stoliky + hybat sa potrebujes,takze akurat + ten prazdny roh v spalni (druhe okno atd) zrusim a zastavam radsej, spravim si tam nejaky kutik alebo co (urcite lepsie ako zbytocne okno a zastresenie nicoho; resp kupelku /satnik inak) .

ta kupelna satnik v spalni bude musiet byt inak poriesena, uz cca napady mam.

neocakavam ziadny pohyb osob, je to len dispozicne poriesene, kedze planujem si tam dat nejaku telku gauc, stol, tj aby som v noci mohol nerusit zvysok rodiny :)

co sa tyka boja o zachod, kazda cast rodiny bude mat ten svoj... na detskych izbach nevidim absolutne nic zle , dostatocne rozmerne, pravidelne tvary (neriesme zakreslenie "nabytku" v podoryse) + samostatny spolocny "satnik" - nikto v rodine neni na handry zatazeny, cize si nemyslim,ze by trebalo robit nejaku specialnu mega miestnost na to.

Skorej este rozmyslam natiahnut obyvacku o meter do dlzky... (proste chcem velky gauc, stol aspon pre 6-8 osob + kuchyna) - uvidimee...

+ nejake zmeny ohladom okien a tak...

v kazdom pripade konstruktivne napady uvitam, ale v kazdom ohlade je to dom pre mna, takze nebudem pozerat na 1000% funkcionalitu ale aj to ci sa mi to paci / je to pohodlne :)

p.s. s tou zelenou mas pravdu, ale kedze nechceme poschodovy dom, tak predmetne Lko je "idealne" osadeny na pozemku no...
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 862
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Bacha na SDK všade. Do obyčajného sa podľa mna dosť zle kotvia veci. Teda nie že by to nešlo, ale je to iné ako do pórobetónu. Keď veľmi chceš, pozri si Rigips Habito. Nemám osobnú skúsenosť, ale parametre vyzerajú super.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3276
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Quicky: tú spojenú obývačku s kuchyňou tak chceš mať?
Podľa mňa je to dosť nepraktické, ale je to len osobná preferencia. Všetky pachy ti pôjdu do obývačky nech máš akýkoľvek super digestor, o hluku ani nevravím. Navyše ak príde návšteva musíš v kuchyňi poupratovať, aby tam nebol vidieť bordel. Tenká priečka by ti tam v pohode vošla.

Ohľadom tých predstien, ak by si mal iné dispozičné riešenie (dennú časť na jednej strane, nočnú na druhej) vedel by si popresúvať aj kúpeľne, čo by znamenalo dosť veľkú redukciu predstien, príp. by si sa im mohol vyhnúť úplne.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

obyvacko kuchynu chcem urcite spolu + rekuperacia spravi svoje.zas neni sme zavodna jedalen aby sa varilo 3x denne pre 10 ludi.ani nezvyknem hostit navstevy dennodenne:)

ale mam napad otocit sedenie ako keby oproti jedalenskemu stolu (chcem ho mat oproti kuchyni, nie pred oknami) a spravit "2m siroku priecku" (priechodnu z oboch stran) kde bude zavesena telka + liehovy krb - zatial jr to len idea ale zas paci sa mi aj opticky velky neruseny priestor ako je to teraz.

tie spalne na roznych koncoch domu chcem...nebudeme sa s detmi vzajomne rusit kazdy ma svoju cast +kupelky atd...

s tym sadrokartonom to bol zatial len napad, je mozne,ze ked to spocitam tak mi lepsie aj s en. vlastnostami vyjde VP tehla, ktora uz udajne drazky na vedenie rozvodov ma...

ma niekto realnu skusenost s tymi VP tehlami?
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11482
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Andre »

oby+kuch je vpoho, akurat treba poriesit pachy - tichy digestor vo varnej doske alebo vedla nej, truba s odsavanim von(aj koli teplu v lete) a kedze sa jedna o velku miestnost, tak na cely strop akusticky material(na dotyk tvrda pena, no vyzera ako klasicka stena)
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5372
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

SDK vsade je debilina, preco? lebo ti ho dojebu... je velmi malo ludi co s nim vie spravne pracovat, a aj tym to nie vzdy vyjde, a sanca ze im to nevyjde ked to das na cely dom je takmer 100%

s tym narusenim tehal by som sa nebal, akurat treba najst majstrov co pouzivaju mozog... aj medzi elektrikarmi najdes ludi co za cely den nepustia frezu z ruky, lebo frezuju proste hlava nehlava, a potom takych co sa zamyslia, a jednou malou priklepovkou spravia cely dom...


a vobec, 80% ludi s ktorymi budes riesit stavbu nema sajnu co robi, pripadne ta chcu rovno ojebat... a tych zvysnych 20% nebude mat nikdy cas/budu drahy :)
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mirjak »

spravia nahovno SDK, da im to strhnut a nezaplati... to je to najmenej nebezpecne, co sa na stavbe dodrbe
to akoby si mu napisal, ze nestavaj dom, su s tym starosti...
a quickyho vizual plus 45 pod sakom podla mna da robosov do pozoru, ak budu hrozit komplikacie :D
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

skilex tesi ma tvoj realisticky pohlas na svet.no bohuzial nic neni dokonale...ani draha robota nezaruci kvalitu tak ako lacnejsia neznamena hned cele zle... cize treba najst rozumny kompromis.

bohuzial pre niekoho budem svina...ak mi to dodrbu vela stastie na sude, ked mi to spravia k spokojnosti nemam problem dat naviac...

+ planujem si dat na stavbu svoj stavebny dozor (mimo partie co to bude robit) ja tam budem zbytocne chodit ked kkt tomu rozumiem...

nehovorim,ze ten sadrokarton je final verzia,je to len alternativa ako to riesit.. ked budem mat final podorys tak sa rozhodnem pre konkretny material.

zatial sa mi pozdava tehla 30 +20sivy polystyren alebo PV tehla do 20cm +20/30cm sivy polystyren...

som zvedavy o kolko sa pripadne predrazi robota a pod.

nuz bude to vela radosti...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5372
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

-->ani draha robota nezaruci kvalitu tak ako lacnejsia neznamena hned cele zle... cize treba najst rozumny kompromis.

no to je ten problem, ze cena za robotu vobec nieje zavysla od kvality :), dobrych ludi proste musis poznat, tych nenajdes cez google



-->bohuzial pre niekoho budem svina...ak mi to dodrbu vela stastie na sude, ked mi to spravia k spokojnosti nemam problem dat naviac...

keby to bolo take jednoduche... ked ho das na sud tak sa ti to samo od seba neopravi :) to ze ti pod sprchovaci kut daju zlu izolaciu, ten sa o rok neskor vyduje, a ty musis zase rozbijat celu kupelku, cakat 2tyzdne kym to vsetko vyschne, a zase na novo urobit, to ti ziadny sud neporiesi :)
a su veci ktore sa uz neskor nedaju uz opravit vobec


proste na co nedohliadnes, a nebudes pri tom osobne stat, to bude odbabrane... neexistuje nic take ze ja sa do toho nerozumiem, tak zavolam toho a toho a vsetko bude OK, nebude... nie nadarmo sa hovori ze 1. dom postavit a zburat, 2. dom postavit a predat, a az ten 3. bude podla tvojich predstav :)
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

skilex ja to beriem :) v podstate mam totozny nazor, avsak spravim teraz maximum aby to ten 1.krat nebolo ako "vzdy" - rychle a nikto z toho nic nema :D :D

na sud moze dat on mna,lebo odfusovanu robotu platit nebudem...bohuzial viac spravit ako dat nejakeho externistu na dohlad neviem...samozrejme tam budem aj ja chodit ale do technologie stavby sa proste nerozumiem
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Inak SDK ma velku vyhodu, ja som prerabal malému izbu moc sa mi nechcelo s tym kaslat tak som vsetko obalil do SDK spravil som s tej izby plne modularnu izbu moze to byt spalna moze sa nábytok presúvať kde chces a vzdy tam kde potrebujes bude aj zásuvka aj lanka bez sekania a zbytočného bordelu. A hlavne nemusis tam hned na zaciatku mat v kazdom rohu zasuvku.

Môžem poslat aj foto rozdiel medzi SDK a hladkov omietkov nespoznas ani keby si moc chcel, testovali sme to na kompance aj sme do toho dávali rany a nikde nepraskol. Drobec to uz tiez riadne protestoval. Ludia nie su moc za tento material ale poznám cloveka co ma tym obaleny cely dom a pohodicka chybičky nájdeš ale to nájdeš aj na omietkach.

Inak nad zonovou reguláciou kurenia si uz uvažoval? Skús sa potom na to popitat majstrov urcite ti to ušetrí kopu starosti s reguláciou teploty v izbách atd. a ked to povieš predom eletrikarom a natiahnu ti tam hned kable ku regulatorom mas ušetrené prachy, bezdrotove riesenia su nic moc a stale drahé.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

urcite chcem aby kazda izba mala vlastnu regulaciu..daj blizsie info nech si to poznacim do blbuvzdorneho dennicka:)

Návrat na "Debata o všetkom"