Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
PhaliSVK
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 54
Dátum registrácie: So 21. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa PhaliSVK »

Pri podlahovke a istom zatepleni by mal stacit plyn na A1. Od roku 2021 to bude A0 co uz z plynom nepojde.

Tam kde je plyn pri dome sa skor oplati ten ako TC. Vsetko ma plusy aj minusy.
Ja by som bral TC + rekuperaciu. Budem vsak stavat az po 2021 tak uvidime este co a ako...

Inak @Quicky sledujem celu stavbu a dost sa bavim :D Dakujem
Drzim palce nech sa stavba nakoniec vydari a dobre sa ti byva ;)
CPU:i7-3770 + SilentiumPC Spartan 3 PRO MB:MSI H77MA-G43 RAM:A-data 2x4GB 1600MHz VGA: ASUS GTX 1060 O6G HDD:SSD 128GB + 1TB + HDD 1TB PSU:: OCZ 500W CASE: Fractal Design Define R4 LCD: Dell U2412M
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

black realne vstupne naklady plyn vs tc su takmer identicke (ak sa mame bavit o realnom dotiahnuti do domu, zapojeni, podobnej "kvalite" a pod., prevadzkove podstatne v prospech tc- to je proste fakt).

ja to beriem,ze ty mas ine "vstupy" lebo si mal inu situaciu... ale faktom zostava,ze ked mam tahat plyn od ulice k domu,spravit pripojky,povolenia kraviny, dobry kotol tuv a pod, si realne skoro na sume tc s dotackou, prevadzkove naklady ma tc nizsie tam sa neni o com bavit.; ked sa clovek boji vypadku elektriky moze si poriesit alternativu... - realne tc/plyn je skutocne len vecou subjektivnych pocitov a realnej situacie (ak uz rekonstruujem dom a mam pripojku v dome tak len vymenim kotol to je jasne, resp. navratnost vstupnych nakladov by bola isto na urovni 8+ rokov - zalezi od stavby), ak robim novostavbu pojdem do tc a nevaham.

ja som povodne uplne inak zamyslal,ist do elektrickeho + fve, ale realne vstupne naklady atd ma nasmerovali k tc.

dikes phali, zatial je to viacmenej vsetko okej, len proste ako "prvostavitel" som mal iste predstavy, ktore sa nie vzdy stretli s pochopenim/realizaciou... holt nic neni dokonale a bohuzial najma robosi, cest vynimkam, ktori rozmyslaju pri svojej praci (vela (1) ich teda nebolo)

k tej A0 - dufam,ze sa mi podari ziskat tu dotaicu, to by fest pomohlo :)
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5596
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Diablo to je skoro povedat, vsetko zalezi od vypoctov. Baterky su mi trochu nesympaticke z eco principu, ale ak vydrzia nejake roky tak preco nie, ozaj to mam iba zhruba prebrate :)

Stefan ano, ten pozemok sme kupili minuly rok.

Musim tam akurat pokosit poriadne treba mi znalecky posudok, Mbank dava teraz ako ejdina hypo na pozemok aj bez zacatej stavby tak sa zbavim predrazenej PSS (sry off topic).

Pisal som uz aj na ekocisticky, to bude urcite dalsi moj ciel, plus podzemne zberne nadoby na dazdovu vodu. len tie sny stoja vela penazi :D

EDIT: a samozrejme by som chcel aj rekuperaciu, ako som davnejsie spominal paci sa mi schiedel kombiair, od nich rovno cele kombo aj s kominom ale to su neskutocne prachy kazyd hovori ze su drahi, no kvalitni.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Vsetko je dnes o peniazoch,za spravnu cenu si aj prezidentsky urad kupis;))
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

quicky napísal: Ut 18. Jún, 2019, 14:16 black realne vstupne naklady plyn vs tc su takmer identicke (ak sa mame bavit o realnom dotiahnuti do domu, zapojeni, podobnej "kvalite" a pod., prevadzkove podstatne v prospech tc- to je proste fakt).

ja to beriem,ze ty mas ine "vstupy" lebo si mal inu situaciu... ale faktom zostava,ze ked mam tahat plyn od ulice k domu,spravit pripojky,povolenia kraviny, dobry kotol tuv a pod, si realne skoro na sume tc s dotackou, prevadzkove naklady ma tc nizsie tam sa neni o com bavit.; ked sa clovek boji vypadku elektriky moze si poriesit alternativu... - realne tc/plyn je skutocne len vecou subjektivnych pocitov a realnej situacie (ak uz rekonstruujem dom a mam pripojku v dome tak len vymenim kotol to je jasne, resp. navratnost vstupnych nakladov by bola isto na urovni 8+ rokov - zalezi od stavby), ak robim novostavbu pojdem do tc a nevaham.

ja som povodne uplne inak zamyslal,ist do elektrickeho + fve, ale realne vstupne naklady atd ma nasmerovali k tc.

dikes phali, zatial je to viacmenej vsetko okej, len proste ako "prvostavitel" som mal iste predstavy, ktore sa nie vzdy stretli s pochopenim/realizaciou... holt nic neni dokonale a bohuzial najma robosi, cest vynimkam, ktori rozmyslaju pri svojej praci (vela (1) ich teda nebolo)

k tej A0 - dufam,ze sa mi podari ziskat tu dotaicu, to by fest pomohlo :)
Ja som ziadnu inu situaciu nemal, mal som plyn na kraji pozemku. A urcite zriadovacie naklady kotol vs TC nie su rovnake. Pracoval som pre vyrobcu vykurovacej techniky.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

vsetci meliete vlastne, quicky neustale toci o tom ze by musel tahat plyn 5km, takze z principu sa nikomu nemoze oplatit a black tvrdi ze TC nema zmysel, lebo plyn predsa das vymenou stareho kotla na novy :facepalm:
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Ut 18. Jún, 2019, 14:16 Diablo to je skoro povedat, vsetko zalezi od vypoctov. Baterky su mi trochu nesympaticke z eco principu, ale ak vydrzia nejake roky tak preco nie, ozaj to mam iba zhruba prebrate :)
Lebo u nás vo firme je teraz boom, čo sa týka využitia fotovoltaiky priamo na prípravu TUV. Jeden elektrikár zohnal panely (musel zobrať celý kamión :laugh: ) vraj za veľmi smiešnu sumu, tak to popredal všetkým naokolo.
Takmer všetci to majú napojené priamo cez menič na 230V špirálu a min. 200L bojler. Takto už od marca majú teplú vodu.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Molnart zas prisiel s mudrou pripomienkou ako vzdy,az by som sa divil keby nieco "mudre" raz povies.

Projekt si mal gratis, poplatky? Mal si to od cesty 5,10,30metrov? do domu sa natiahol plyn sam? Chces obycajny kotol alebo nieco naozaj dobre? Chces 150,200,300l Tuv? To su vsetko premenne,ktore bud spravia rozdiel mensi alebo ziadny... tesim sa s tebou,ze si mal plyn,usetril si nieco na vstupe a mesacne platis viac ako s tc.

Prepocty nech si spravi kazdy sam na svoju situaciu,ja to nikomu nevnucujem, zakladne prepocty proste hovoria skoro o rovnakej sume(opakujem 500 aj 1000eur je pri stavbe domu doslova smiesna polozka, obzvlast pri rieseni otazky kurenia).

Tuto temu tc,plyn mozme uzatvorit, kedze je to offtopic a mojej temy o dome sa to nijako nedotyka.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5596
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Diablo,

to je dobry kauf :D Pocul som uz o vselijakyych paneloch z ebayu, verim ze sa to da urobit tak aby clovek bol v pluse. Minimalne predpripravu do strechy urcite spravit a panely clovek moze dokladat.

Ja stale dumem o tom chladeni, teraz opat som hovori lze dam klimu do bytu v tom teple ale zena ze nie to vydrzime. asi poriadny presah strechy nech nepecie dnu bude zaklad.
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

quicky napísal: Ut 18. Jún, 2019, 17:11 Molnart zas prisiel s mudrou pripomienkou ako vzdy,az by som sa divil keby nieco "mudre" raz povies.

Projekt si mal gratis, poplatky? Mal si to od cesty 5,10,30metrov? do domu sa natiahol plyn sam? Chces obycajny kotol alebo nieco naozaj dobre? Chces 150,200,300l Tuv? To su vsetko premenne,ktore bud spravia rozdiel mensi alebo ziadny... tesim sa s tebou,ze si mal plyn,usetril si nieco na vstupe a mesacne platis viac ako s tc.

Prepocty nech si spravi kazdy sam na svoju situaciu,ja to nikomu nevnucujem, zakladne prepocty proste hovoria skoro o rovnakej sume(opakujem 500 aj 1000eur je pri stavbe domu doslova smiesna polozka, obzvlast pri rieseni otazky kurenia).

Tuto temu tc,plyn mozme uzatvorit, kedze je to offtopic a mojej temy o dome sa to nijako nedotyka.
Quicky, este raz, pracoval som pre vyrobcu vykurovacich zariadeni, ktory ma v ponuke aj TC aj kondenzacne kotly, zriadovacie poplatky su pri kotli nizsie. A ja nikomu nic nevnucujem, len nemam rad ked sa tu fabuluje. Je jasne, ze pre teba plyn neprichadzal do uvahy.
molnart napísal: Ut 18. Jún, 2019, 15:09 vsetci meliete vlastne, quicky neustale toci o tom ze by musel tahat plyn 5km, takze z principu sa nikomu nemoze oplatit a black tvrdi ze TC nema zmysel, lebo plyn predsa das vymenou stareho kotla na novy :facepalm:
ja som nehovoril o ziadnej vymene, hovoril som o novostavbe ked mas na pozemku dotiahnuty plyn.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

schvalne ked sa mi trosku utrasie program necham si nacenit komplet pripojku od hranice pozemku so vsetkym od A po Z, skutocne som teda zvedavy na konkretne cisla... kazdy co s tym robi mi povedal realne pripojenie "na kluc" (teda vsetko okrem kotla+tuv) vyjde od 1500-2500e (od cesty do domu) a kotol + tuv ( kvalitny co by si si daval do svojho domu, nie na kseft) od 2tis.hore.

ale okej beriem, mas plyn oplatilo sa ti to, usetril si.vsetci sme spokojni,to je hlavne.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

v pondelok nam pridu dvere + listy.

podlaha je polozena, kuchyna kvazi bez dierok hotova, nejaky ten satnik uz tiez.

vyzera to tak,ze buduci tyzden sa zfinalizuje nabytok, obklady 2x kupelna + dalsie samostatne WC, nahodia sa dvere+ listy a pripoji sa konecne dom na vodu/kanal...prvy julovy tyzden este pride elektrikar drobnosti dokoncit (teraz dovolenkuje) plus zapojit finalce tc+regulaciu... a tym padom zaciname stahovat veci (viacmenej len osobne, kedze ostatne je vsetko nove a z bytu ziadny nabytok neprenasame).

a potom hura zacat robit vonku :) takze asi 10 kamionov zeminy este na vyrovnanie (zatial vysadit travnik siaty, uvidime ako si zemina sadne po roku dvoch kedze sme vela navazali, dneska som objednal na terasu 35m2 dlazby 2cm hruba 60x60 (novabell), plus cca 110m2 zamkova dlazba vopred (sem ideme do semmelrocku - co mi pripomina,ze ju musim rychlo rezervovat), garaz + brana to tak nejak plynulo postupne :X

no a tak to celkom odsypa :)
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Nejaká fotodokumentácia nebude?
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5596
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Skoda quicky toho dosypavania zeminy nekonecneho, ale asi sa teda nedalo s pozemkom pracovat tak ako bol :)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Dat sa dalo,ale nesplnil by potom co sme chceli...resp tieto opletacky sme si neuvedomili vopred :)

Návrat na "Debata o všetkom"