Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Toto treba riešiť komplexne pre konkrétny dom už vo fáze projektovania, keďže tam môže nastať problém so stavebným povolením. Nemôžeš spraviť všetko na elektriku, lebo sa nevmestíš do normy. Niekde to šidili tak, že navrhli krb a elektrikou sa bude len prikurovať (reálne to bude naopak).

Problém skôr je zoznať niekoho, kto ti vôbec tie alternatívy aj ponúkne. Švagorovi nikto nič neponúkol, proste bude tam podlahovka, elektrokotol a krb a vybavené, o iných alternatívach nepadlo ani slovo. Rovnako aj so zateplením. Architekt proste povedal, že on so zateplením neuvažuje a keď ho chce nech si nájde niekoho iného. :facepalm:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7251
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

quicky pisem, ze ak je plyn dotiahnuty k pozemku, vtedy nema cenu riesit nieco ine, ako plyn. Inak sa to predrazi a to o dost. Uz som tu pisal, ze mam 3 susedov s TC a trieskaju si hlavu o mur, ze si nedali plyn, nakolko ho maju uz na pozemku.

BTW ohanate sa tu cenami kotol vs. tc, ale kolko vas vysli vrty a veci s tym spojene, ktore kotly na plyn nepotrebuju?
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Diablo1st napísal: Po 17. Jún, 2019, 11:26
Blackhawk napísal: Po 17. Jún, 2019, 10:52 Kvalitnu kondenzacnu zostavu (kotol, zasobnik, regulacia) zozenies do 2-2500€ a to je menej ako polovica toho co sio dal ty, takze je to velky rozdiel.
No a teraz zarátaj ešte dotiahnutie + všetku byrokraciu okolo a si na cene TČ.
A teraz si ešte raz prečítaj pôvodný príspevok, zjednodušim ti to:
Ak je plyn dotiahnuty k pozemku, tak netreba nad inym ani uvazovat. V takomto prrpade TC vyjde oooomnoho viacej, to bez debaty.
Zvyraznil som tam jednu vec. ;)
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Kyselinka napísal: Po 17. Jún, 2019, 14:28 quicky pisem, ze ak je plyn dotiahnuty k pozemku, vtedy nema cenu riesit nieco ine, ako plyn. Inak sa to predrazi a to o dost. Uz som tu pisal, ze mam 3 susedov s TC a trieskaju si hlavu o mur, ze si nedali plyn, nakolko ho maju uz na pozemku.

BTW ohanate sa tu cenami kotol vs. tc, ale kolko vas vysli vrty a veci s tym spojene, ktore kotly na plyn nepotrebuju?
Oni prave riesia iba TC vzduch/voda, kde neriesis vrty a vykopove prace. Ak by riesili vrt, tak to by este len pozerali na cenu, ale zas na druhej strane TC voda/voda maju ucinnost niekde inde a aj spolahlivost je na tom lepsie.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6624
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa hawkeye »

quicky - ty si daval kvoli TC fancoil?

Ja som po 2 tyzdnoch zistil, ze to mozem dat cele doprec. Ked som mal v TC nastavenu 10st vodu do fancoilov tak parada - zima za 20min, lenze tolko kondenzu co sa mi porobilo na potrubi a chladeni bolo nenormalne - mlacky vody na zemi a vlhkost jak prasa.

Kondenz sa mi nerobi ak mam nastavenych 20st, ale nasledne isla dole efektivita chladenia ze po celom dni som mal min 25.3st.

Tak som zvedavy ako sa k tomu postavi dodavatel...za 3k mozem mat klasicku klimu s jednou poriadnou jednotkou co vychladi snad cely dom.
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Blackhawk napísal: Po 17. Jún, 2019, 15:23
Diablo1st napísal: Po 17. Jún, 2019, 11:26
Blackhawk napísal: Po 17. Jún, 2019, 10:52 Kvalitnu kondenzacnu zostavu (kotol, zasobnik, regulacia) zozenies do 2-2500€ a to je menej ako polovica toho co sio dal ty, takze je to velky rozdiel.
No a teraz zarátaj ešte dotiahnutie + všetku byrokraciu okolo a si na cene TČ.
A teraz si ešte raz prečítaj pôvodný príspevok, zjednodušim ti to:
Ak je plyn dotiahnuty k pozemku, tak netreba nad inym ani uvazovat. V takomto prrpade TC vyjde oooomnoho viacej, to bez debaty.
Zvyraznil som tam jednu vec. ;)
To, na čo sa odkazuješ napísal Kyselinka, ale aspoň sme sa konečne pochopili :laugh:

Tých alternatív ako vyriešiť kúrenie a TUV je fakt že dosť. Kamarát, čo má TČ tiež povedal, že druhý krát by do toho už nešiel a radšej by dal kondenzačný kotol a klímu.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

moze mi niekto realne povedat co ludom na tc vadi? ze maju male naklady a kvazi bezstarostne zariadenie? fakt som este nepocul od nikoho, aby sa chcel vracat k plynu...

ja som daval TC + samostatne klimy (na cely dom mam 2 vonkajsie jednotky, jednu vacsiu - obyv, spalna; jednu mensiu- dve detske) - realne nemam rad moc klimovanie,cize je to ako backup plan keby vonkajsie tienenie/zateplenie nestacilo.

stefan s 800eurovym kotlom sa zrejme nejdeme hrat na nejaku ucinnost vykurovania / nakladov a pod, ze...to,ze funguje je pekne a dufam,ze aj nadalej bude.

black ja ta plne rozumiem, ale mat dotiahnuty plyn pred domom je tak 50% uspechu... a zvysnych 50% stoji kopec penazi - projekt, povolenie, vykop, pripojka do domu, revizie a hlavne kvalitny kotol (ak chceme porovnavat hrusky jablka -tc) je otazka uuuuplne s kludom min 3.5 - 4k, naozaj realne.

Ako som povedal vadit sa nebudem, je to moj nazor z informacii, ktore som si zozbieral.takze nech si kazdy da co chce, nevidim ani jednu pridanu hodnotu plynu oproti tc (skutocne rozdiel 500eur nebude pri stavbe domu v tej skoro najpodstatnejsej otazke rozhodujuci).

na lokalite ako spodok/zapad slovenska ti boooohate staci vzduch voda tc, uplne zbytocne sa babrat s nejakymi vrtmi a podobne, toto by opat uplne zbytocne natahovalo navratnost, radsej si 2-3tis odlozim/pouzijem inde, ako mesacne usetrim 4eura oproti standard tc vzduch/voda...
anonym_a8

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

V dome budete byvat urcity cas. Povedzme ze pocitajme to na 30 rokov. Aj cerpadlo aj plynovy kotol asi neprezije 10 rokov.
Ak vypocitate naklady na 30 rokov, je plyn jednoznacne vyhra. Aj s priebeznymi nakladmi. Elektrika pojde len hore, kedze spotreba bude rast (auta, klimy) a vyroba z obnovitelnych zdrojov ju tiez neznizi. Pocitat naklad len pri stavbe je trochu uletene. Alebo mi fakt nieco unika.
Nehovoriac o tom, ze vypadok elektriky byt moze (u mna tak 1x/mesiac). Vypadok dodavky plynu asi az tak nie. Plynovu siet len tak nepretazite, ani v zime na poslednej dedine.
hubula
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Pi 10. Okt, 2014, 10:14

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa hubula »

a ako su na tom servisne naklady a zivotnost? (kotol vs TC)
a co hlucnost TC?
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11469
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Andre »

lol preco by nemal kotol prezit 10 rokov?
12 rocny kondenzacny Immergas Zeus, cize taky podpriemer okolo 1600e, a nic mu nie je
myslel som, ze odchadza cerpadlo(lebo je hlucnejsi, to by bola vymena okolo 200e), ale to len podlahovka je zanesena doslova riasmi, lebo sa tam nedala chemia(alebo len malo, alebo treba pravidelne, neviem), takze sa spravi preplach, ale dost fail ze ju pri kontrole kotla nepozerali
Naposledy upravil/-a Andre v Ut 18. Jún, 2019, 17:30, upravené celkom 1 krát.
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

nice nice. len nech sluzi. plyn je vzdy prvosurovina, tam to cenou neodrbes. len tie pripojky :)

ja na pozemku ani pri nom plyn nemam a tahat nebudem, ale silno dumem ze miesto TC investujem do off grid komba. piecka, fotovoltaika...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Tú fotovoltaiku by si mal do bateriek, či priamo na zásobník TUV?
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

jenoduska si vza ten pozemok co si mal ist kuknut? co sa tyka plyn a tc tak povedzme obe zivotnost 15 rokov,
potom treba nove. a zas po 15 rokoch uz clovek netaha plyn a ani pripojky, len sa vymeni kotol a tiez sa "len" vymeni Tc, tiez mi to ratali viaceri a TC bolo stale posledne za fotovol.drevo vyhravalo,potom plyn ale zas komfort ze prides a sturis do el tak je casto na nezaplatenie.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6624
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa hawkeye »

Ide aj o to, ze podla novych noriem ti do domu nestaci plynovy kotol a musim to s kombinovat s niecim - napr solarne panel a to sa cenou dostanes uz na cenu TC, nehovoriac o tom ze solar ti zacape nepekne strechu.

TC samotne staci na novu normu.
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Normu prejdes aj kombinaciou kotol + rekuperacia a zrovna Quicky aj tu rekuparaciu ma. Navyse viem ako to ludia robia, rekuperacnu jednotku pri kolaudacii zavesia na stenu a potom daju prec. Sme proste narod spekulantov.

Inak k tym veciam co tu odzneli:
- kotol ma dlhsiu zivotnost ako TC, nie je problem s kotlom vydrzat 15-20 rokov
- @Andre - kotol by sa mal servisovat kazdy rok (dane zo zakona)
- @Quicky - ja som za pripojku plynu platil 160€, projekt bol vramci projektu domu, takze to nie su peniaze navyse a zvysne veci boli vramci montaze kotla. Ja osobne proti TC nic nemam, podla mna je to super vec, ale bol by som na hlavu padnuty keby som si daval TC ked mam pripojku plynu.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD

Návrat na "Debata o všetkom"