Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Tieto uchylne chutky ti prenecham :D do moderneho domu mi to ozaj nejde...na atmosku dam nejaky liehovy/el. Krb..celkom to vie aj vyhriat :)
Hexaris

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

No 4 roky stare, nic extra sa nezmenilo ... takze sa to da aplikovat aj dnes. Myslim, ze stale je to nemastne, neslane ...

quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

na temu daikin som mal dlhsiu konzultaciu s jednym predajcom, ktory dokonca s nimi na svk "zacinali"..s tym,ze mi ich sami az tak neodporucali,ze su lepsie varianty v tych cenach, hlavne spolahlivost,servis a cena dielov (najma)...

ale sam povedal,ze nema zmysel to predimenzovat aj vzhladom navratnost... k tomu zaveru som prisiel aj ja...
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5612
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Uchylne je trochu silne slovo ale uplne chapem, nie kazdy si prosi mat ohnik pri sebe. ja to lubim :)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

to bolo myslene na tie tmavofialove babkine kachle a neber totragicky, bolo to myslene ako vtip :) kolko ludi tolko chuti... ani moj barak sa nemusi a urcite nebude vela ludom pacit, kazdy si riesime veci podla seba a svojich chutok :)
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6761
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

No ale quicky hlavne 3 garaze este.nezabudaj.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

to cerpadlo chces dat zem-vzduch, ci vzduch-vzduch?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

no to asi u mna nehrozi:) maly pozemok + velky bungalov, takze len nejaka mensia "montovana garaz" na motorku/biky/atd...

predbezne vzduch voda... voda voda je fajn ale cital som,ze byvaju problemy s cerpadlami, filtraciou a pod... jednoduchsie aj ked o nieco "menej" efektivne je vzduch voda.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9992
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stiv »

Tak murovane kachle nemusia vzdy vyzerat ako piecka u babicky v stodole. Len tie nie su prave najlacnejsia zalezitost a do nejakeho moderneho dizajnu sa to nehodi. To uz skor nejaky elektricky. Len pri nom nezazijes tu atmosku praskajuceho dreva a tej vone alebo dymu. Na druhej strane keby sa mam rozhodnut co si za par tisic postavim ci kachle aby som mal par krat za zimu prijemnejsi vecer a teplejsie doma (ked si kupim a nanosim drevo) vs nieco ine tak to je asi jasne. Este to aj zabera urcite miesto kto ma mensiu obyvacku. :D

Ale v zime som asi 3x nalozil aj v kachliach doma. Viac krat sa mi nechcelo ist von pre drevo. Mramorove schody do zahrady su klzke a este tam mrzlo.

Kazdopadne klimu by som doma urcite chcel a vo viac izbach a nespoliehal sa na to ze sa “zabednim” cez den a budem mat prijemnych iba 25 stupnov. Pripadne ked budes varit tak sa ta teplota moze trochu dvihnut. Ja pri nej aj zaspavam. ❄️
.
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

quicky napísal: Pi 20. Júl, 2018, 22:53 Creva takmee rovnake podobne,kazivost tak isto (mid - hifh class),rozdiel diely a servis/dostupnost

Predbezne mam vyhliadnute panasonic aquarea HP 9kw po dotazi vr. montaze, materialu-5500eur.

Ponuk mam uz plnu rit od hotjet,nibe,ivt,daikin,siebeleltron atd...vacsinou vsetko ceny okolo 9+

Ten panasonic ma vyborne vlastnosti aj pri nizkych teplotach,rozdiely minimalne.nenasiel som nic co by odovodnovalo doplatky 75 a viac percent.

Radsej o 10rokov kupim nove s novou technologiou...

Takze zatial to vidim cca takto
ta cena bude nizsia aj kvoli tomu, ze ma nizsie COP cislo a tym aj energeticku triedu

EDIT: porovnanie TČ, ktore boli v ceskej kotlikovej dotacii: https://www.abeceda-cerpadel.cz/?downlo ... beceda.pdf
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Dedukovat cop a vykon iba z ceny je ozaj mega neobjektivne...pozri si specifikacie toho cerpadla papierovo(nejake recky) je na tom lepsie jak omnoho drahsie cerpadla ;) +navratnost je "skvela"
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

nic som nededukoval, COP ma okolo 3.13, konkurencia ma nad 4.1

Plus by som spomenul este jednu vec a tou je ci je dostupna technicka dikumentacia a pripadne technicke poradenstvo. V sucasnej dobe ked skoro nikto nema vypracovany projekt vykurovacej casti su prave tieto dve veci velmi dolezite. To je dalsia z veci, ktora navysuje cenu.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

super,ze pozries prve marketingove cislo... aj si to porovnaval hlbkovo? teda pri ktorej teplote ma aky vykon a cop? ci ani nie ...skus to popozerat poriadnejsie a zistis,ze cena a "realny" vykon je niekde inde.

napr napasonic ma plny vykurovaci vykon 9kw az do -15 (co je bezne,ze v noci byt moze), ivt airx 90 - cca o 3tis drahsie ma uz pri -15 vykon iba 7,61kw; povodne 9kw) + vyska dotacie je o viac ako 1100eur nizsia, daikin altherma 8kw dokonca zhadzuje pod 5kw.

este pre porovnanie (airx su topky od IVT, panasonic HP je "entry", topka je TCAP co je o kus dalej) :
panasonic HP 9kw - pri -7st - COP 2,85 (pri -15 COP 2.59)
IVT airx 90, 9kW pri -7st - COP 2,6-2,9 (pri - 15 ani neudavaju, nakolko klesa vykon ako je vyssie uvedene tak sa necudujem).

a to sa ivt radi medzi topky, fakt neviem potom ci ma zmysel priplacat 40 a viac %...

nechcem sa vadit ani nic podobne, ale zatial mi cenovo/ vykonovo (pozerajme parametre ked treba kurit teda -7/-15stupnoch, vtedy zistis,ze drviva vacsina tč zhadzuje vykon/COP ma 3 alebo menej, proste taka je realita, na papieri pri 25stupnoch vonku je COP 4-5-6-7 strasne krasne, len mna osobne zaujima ako to pojde ked bude zima a potrebujem realne kurit.

k tej sdc 3fazovej (https://elektroterm.sk/_files/200000772 ... Dkonov.pdf)

skus mi pripadne napisat nieco lepsie cena/vykon 9kw s tuv 200l+, budem rad, lebo mam uz z toho hlavu jak debil...
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

COP treba pozerat pri A2W35 (preto aj dotacie sa rataju od vykonu pri tejto podmienke), hlavne preto, ze teploty -15 alebo -7 mas do roka strasne malo. pri minusovych teplotach aj tak kazde tepelne cerpadlo bude prikurovat elektrickou spiralou a ucinnost ide do "kytek". navyse dotacie tento rok koncia, a este nie je zname aku formu budu mat od buduceho roka.

nechap ma zle, ja ta nechcem odhovarat od panasonicu, len som reagoval na tvoju otazku preco su lacnejsie ako konkurencia. aj tak bude najdolezitejsie ako prebehne montaz, pri nej totiz vznika najviac problemov.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

-7 je v zime malo? Co zijes na floride?

A vies preco ti vacsina dokuruje?lebo zhadzuje vykon a ucinnost ako som ti hore pisal... ked budes mat vykon 9kw aj pri -7/15st tak nemusis nic prikurovat (berieme to tak,ze 9kw ti s prehladom pokryva tep. stratu domu)...

Cop neznamena nic ine ako to, ze za 1kw dodanej energie dostane x vyrobenej energie, teraz to hodme do cisiel ak sa bavime o rozdieloch v desatinnych cislach...a to je to o com vravim,ze to nema rozumne ROI.

Mas lepsiu alternativu?

P.s. samozrejme,ze tento panasonic neni topka topiek, je to ale viac ako veeelmi rozumna alternativa radovo skoro 2x tak drahym tč...povazujem za rozumejsie po 10rokoch kupit novy model,ako 17 rokov drat stary (aj ked kvalitnejsi)-technologia a ceny budu zas niekde inde si myslim

Návrat na "Debata o všetkom"