Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5606
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

nie su to bludy, aj sam Lehocky riesi ako radioaktivitu tak aj geo zony. ale vsetko z mierou.

hlina slama je fajn, ale konpny beton ich dava dolu
Hexaris

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

A to si zober aku diskusiu dokaze vytvorit obycajna rekuperacka. Som rad, ze tu sa to nejak nezvrhava a zatial tu normalne diskutujeme. :) aj ked spolu nemusime suhlasit.

edit: na TS vcera nikto neprisiel, som dufal, ze niekto bude mat gule ... a nic :D
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3275
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

No od roku 2020 už bez rekuperačky domy stavať nepôjde, resp. bez nejakej formy riadeného vetrania. Aj keď neboli by to Slováci, čo by toto nedokázali obísť :D
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6759
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

No ja osobne netuzim mat v dome potahane rury zasrate od pachov.smogu a bakterii. Ano su fiktre ale vsetci vieme ake to je mat klinu v 10r aute a dom asi nebudete mat len 10r a tie rury z domu nevyrvete. Ano,su tam filtre.ano dezinfikuje sa. Ale ja osobne ked nemusim, toto v dome mat nechcem. Ale som tvrdohlavy v tomto velmi.
Na ts ja gule mam ale to by mi niekto musel ukazat ako a co.ja som dost ukecany
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6713
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

Jednoduska napísal: Št 19. Júl, 2018, 09:18 Mne sa velmi paci firma inardex, arch. Lehocky. Nemam od nich nic ani ich nepoznam (ziadna reklama) ale ked vidim ich pristup, blog a kvalitu vizualizacii, jednoduchost projektov na stranke. asi za nimi pojdem po projekt aj napriek tomu ze mam plno "znamych" ktori by mi to urobili za drobne (inardex berie presne od 4-5K vyssie ale ked to stoji za to, tak to v konecnom dosledku usetri viac.
toto mozem naozaj potvrdit. ja som s nimi rok riesil projekt (nie priamo s lehockym ale s inym arch z jeho kancelarie), a naozaj to bolo perfektne, mali sme asi 8 variant dispozicie kym sme to cele doladili, ale naozaj z toho vznikol projekt ktory vytazil z dispozicie pozemku 110%. celu dobu proaktivne konzultovali veci so stavebnym uradom, vsetko super, az kym sa cela vec nedostala pred stavebny urad a neprisiel sused s 3 stranovym stanoviskom co ma proti stavbe, ktora sa odvolavala sa vsetky mozne ustanovenia stavebneho zakona a suvisiacich vyhlasok - tiez v tom velmi aktivne pracovali aby to napravili, ale hovorili ze za 15 rokov praxe sa s niecim podobym este nestretli. obrovska skoda, ten dom by som este niekedy chcel postavit. nakoniec som pozemok tomu susedovi predal navysenu za cenu projektu + nejake drobne. ale ten dom bol fakt pecka, no sity presne pre ten pozemok, inde by uz tak dobre nesedel.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Hexaris

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Hexaris »

No ja som kupil starsi dom prave skrz pozemok, jeho poziciu a super vyhlad na krajinu. Pri prerabke budem pyskovat, ale vzdy ked sa pozriem na vyhlad, tak by som nemenil ... samozrejme aj susedia hraju urcitu rolu. Plan som si nakreslil sam, len som si to nechal skontrolovat skrz kvoty aby nebolo nieco mimo normu. Samozrejme nejedna sa o plan ako pre novostavbu.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

Tak neni sa co vadit,myslim,ze tieto technicke sarapaticky su vecou chute,rozumu a taktiez penazenky...

Ja som bol od zaciatku 1000% rozhodnuty,ze rekuperaciu chcem aj keby mam sediet dva mesiace v obyvke na zemi,zena na mna pozera,ze okej nemam sajnu co to je,ale cerstvy vzduch a klima je pre pohodlne byvanie zaklad.takze bolo to jasne - vobec na to nepozeram ako na usporu energie,skor ako komfort byvania...

Skorej mi robi vrasky vyrovanie ako to vyladit optimalne tj vatupne naklady, navratnost,udrzba a hlavne mesacne naklady... problem je,ze plany / vypocty sa nie vzdy stretnu s realitou...

Ja to seknem zrejme cestou tepelneho cerpadla + podlahovka...bojim sa cisto elektriky (co ak to bude zle a zrazu platby 150-200mes,to by ma ozaj nepotesilo; proste tc je taka istota aj ked to budem kvazi splacat) + nejake chladenie podlahovkou, realitu vsak tiez nepoznam
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5606
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Molnart to je mi luto ze ti dom nevysiel. zaroven rad pocujem tuto recenziu, ozaj asi pojdem cez nich.

Stefan vsetko je o kvalite, ak to je spravne urobene tak ziaden kondenz ani vlhkost tj. ziadne huby tam nemaju priestor. ale chapem tvoj pohlad (sam lehocky ma svoj dom bez rekuperacie lebo jeho zena nechcela trubky cez dom, vyriesil to huncutsky najdite si v jeho blogu).

Hexaris tu uplne chapem, ja budem nadavat pri zvysenych nakladoch za zaklady kedze som kupil kopec, ale vyhlad na dedinu a les za chrbtom. mnam
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3275
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Quicky: chladenie podlahovkou ti moc neodporúčam. U kamaráta s TČ sa to skúšalo a bolo to sakra nepríjemné. Proste od nôh keď ti ide chlad nie vôbec dobré. Radšej si tam daj 2-3 kusy stropných fancoilov, ak teda sa rozhodneš pre TČ.

U tých rohoží sa bojíš len tých vysokých nákladov, či je tam ešte niečo?
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6759
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

u nas v dome mama a zena stale nadaavaju ajk ide chlad od betonu, sme kusa v zemi.
je to fakt pre ne enprijemne. neodporucam ani ja
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 750
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa HaDeS »

potom je este moznost chladenych stropov, ale zas je to nejaky peniaz navyse
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

no chladene stropy su detto ako podlahovka, cize 4-5k... co sa mi osobne nechce davat.

to chladenie podlahou sa snazim brat ako "plus", bonus, tj nic ma to nestoji naviac a je to tam, ci to nieco spravi alebo nie, minimalne to "ochladi" mozno dopadajuce slnko/luce cez okna na chladnejsiu podlahu... tak ci tam to chladenie podlahou nemoze ist nizko realne 19-20stupnov aby nevznikal kondenz a pod ...cize ci je 20stupnova podlaha pre niekoho studena je uz na uvazeni/os. preferenciach.

diablo u el. podlahovky sa skutocne bojim len nakladov, aj ked je to najlacnejsie (vstup a kvazi bezudrzbove).
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5606
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Strasne zalezi kde byvasa co povazujes za tepelny komfort. niekomu sa elektrika v dome nezapne viac ako 5x za rok, niekto potrebuje dom teplo ako na plazi.

Moj nazor je ze dnes je vacsi problem domy schladit ako vykurit ale opat, subjektivne.

Dalsi nazor proti podlahovke je, ze to bude studene naboso. Ja toto osobne neriesim kedze chodim na boso aj po snehu a otuzujem mam to rad ale pre niekoho to moze byt silny argument.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Chris »

Chladenie stropov je blbost, mame to na firme v jednej budove a je tam tak ci tak teplo. Jedine riesenie je klima plus rekuperacia alebo len klima.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Blackhawk »

Diablo1st napísal: Pi 20. Júl, 2018, 07:39 Quicky: chladenie podlahovkou ti moc neodporúčam. U kamaráta s TČ sa to skúšalo a bolo to sakra nepríjemné. Proste od nôh keď ti ide chlad nie vôbec dobré. Radšej si tam daj 2-3 kusy stropných fancoilov, ak teda sa rozhodneš pre TČ.

U tých rohoží sa bojíš len tých vysokých nákladov, či je tam ešte niečo?
Mam troch kolegov s TČ a vsetci cez leto chladia podlahovkou bez problemov.
quicky napísal: Št 19. Júl, 2018, 16:23
blackhawk a to podstatne aka je rozloha domu, pocet osob, "energ" certifikat domu, resp. blowerdoor test? ale realne tiez pocitam okolo 50eur (teda dufam).
5 osob, rozlohu ti mozem zistit, ale predpokladam 150 az 200 m2
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD

Návrat na "Debata o všetkom"