Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Marek125 »

A akú máš tlačiareň?
josa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: So 04. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa josa »

Anet ET4 na ceste 😂
CPU: Intel Core i5 9600k, MB: Gigabyte Z390 Aorus Elite,GPU: EVGA GeForce GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0, RAM: HyperX FURY 16GB 3200MHz DDR4 CL18, SSD1: Samsung 250GB, SSD2: Crucial MX500 m.2 1000GB, SSD3:Crucial MX500 m.2 500GB, Zdroj: ENERMAX MaxPro EMP700AGT 700W, Chladič: SCYTHE SCKTT-1000 Kotetsu
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Marek125 »

To má Hotend ako Ender 3, PTFE až po trysku. Ja osobne nemám stým dobré skúsenosti na PETG.
Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa pepe-flash »

Anet ET4 má podľa všetkého PTFE až po trysku. Ja tlačím PETG pri 230-235 °C a to pre PTFE nie je problém.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Inak, pred pár dňami som premýšľal znovu nad tlačkou a nejako začínam (s odporom :D) premýšľať nad Prušou (z Alzy) a reku...kde je Mk4? A potom si poviem, že a aký prínos by mala? Šuškalo sa o nej? Mne napadlo, že či to nebude CoreXY tlačka, to mi príde, že v tomto bode je jediný rozumný upgrade. A aj celkovo, ja nejako nevidím zmysel v inom druhu - proste keď je tu technológia, ktorá ani nestojí tak veľa a tlačí to viac 2-3x rýchlejšie s vysokou kvalitou ako bežné FDM, tak ťažko sa pozerá na nejakú "klasiku".

A potom premýšľam nad SLAčkou, len či nebudem ľutovať, že by bola plocha pre tlačenie o toľko menšia a či nie je s tým priveľa babračky. Niečo ako Elegoo Mars 2 a možno rovno aj s UV pračkou, čo vidím kade-tade rovno v kite na Ali.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
josa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: So 04. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa josa »

Ahojte, nedá sa v Cure nastaviť niečo také, že začiatok tlače by bol mimo model? Napr. zacal by tlačiť v jednom rohu a prišiel by až k modelu. Proste len jedna čiarka by šla mimo. Take "odplutie" si 😂
CPU: Intel Core i5 9600k, MB: Gigabyte Z390 Aorus Elite,GPU: EVGA GeForce GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0, RAM: HyperX FURY 16GB 3200MHz DDR4 CL18, SSD1: Samsung 250GB, SSD2: Crucial MX500 m.2 1000GB, SSD3:Crucial MX500 m.2 500GB, Zdroj: ENERMAX MaxPro EMP700AGT 700W, Chladič: SCYTHE SCKTT-1000 Kotetsu
Používateľov profilový obrázok
Matej.T
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1868
Dátum registrácie: Pi 11. Mar, 2011, 22:09
Bydlisko: Piešťany/Brno

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Matej.T »

Ciarku si hod do start g-code :)
 Macbook Pro 2.4/8/256 (Late 2013) + Samsung Galaxy S9 Midnight Black DUOS
Gaming: Intel i5 8600k | delid by Gabo |+ Barrow CPU block | EVGA GTX 1080 SC + EKWB nickel plated block | ASRock Z370 Extreme4 | Corsair Dominator 16GB DDR4 3200Mhz | Corsair RM650i | Fractal Design Define R6 TG | Samsung EVO 850 250GB | EK-DuraClear + EK D5+ EKWB PE 360 + EKWB XE 240 + LG 27GL850 + Corsair K70 RGB + Logitech G403
HTPC: Intel Xeon 1225v3 | MSI H87I | Crucial 8GB | Fractal Node 304 | Seasonic G Series 360
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

josa napísal: So 23. Okt, 2021, 08:53 Ahojte, nedá sa v Cure nastaviť niečo také, že začiatok tlače by bol mimo model? Napr. zacal by tlačiť v jednom rohu a prišiel by až k modelu. Proste len jedna čiarka by šla mimo. Take "odplutie" si 😂
Nepoužívaš skirt? Tam si vieš z toho spraviť čiarku, akú len chceš.

loleqboleq napísal: Ut 19. Okt, 2021, 20:33 Inak, pred pár dňami som premýšľal znovu nad tlačkou a nejako začínam (s odporom :D) premýšľať nad Prušou (z Alzy) a reku...kde je Mk4? A potom si poviem, že a aký prínos by mala? Šuškalo sa o nej? Mne napadlo, že či to nebude CoreXY tlačka, to mi príde, že v tomto bode je jediný rozumný upgrade. A aj celkovo, ja nejako nevidím zmysel v inom druhu - proste keď je tu technológia, ktorá ani nestojí tak veľa a tlačí to viac 2-3x rýchlejšie s vysokou kvalitou ako bežné FDM, tak ťažko sa pozerá na nejakú "klasiku".

A potom premýšľam nad SLAčkou, len či nebudem ľutovať, že by bola plocha pre tlačenie o toľko menšia a či nie je s tým priveľa babračky. Niečo ako Elegoo Mars 2 a možno rovno aj s UV pračkou, čo vidím kade-tade rovno v kite na Ali.
Trafil som sa do Pruši? :D
https://all3dp.com/4/what-we-learned-fr ... fs-reveal/

Prešiel som si viac info ohľadom tlačenia so živicou a asi sa na to vydlabnem, síce tlač samotná je easy, no všetky tie ceremónie pred a po tlači a nutnosť to ako kúpať v etanole/IPA a potom mať ešte nejakú UV lampu pre tvrdnutie je tereticky ešte viac roboty.
Tak pozerám ešte čo Creality má, celkom ma zaujal aj FLSUN Super Racer...hrozný názov ale tá delta tlačka vyzerá vcelku zaujímavo a síce to bude taká malá Eiffelovka, no tlačí rýchlo (pravdepodobne by som tlačil stále cez ich rýchly preset @ 150mm/s) a má očividne bezproblémový automatický leveling a keďže sa tam postieľka nehýbe, tak by to malo ostať očkopičko aj navždy.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa pepe-flash »

Ja mám doma deltu FLSUN QQ-S , ktorú som vychytil v akcii za cca 200€ a nemá chybu. Tlačí veľmi dobre a rýchlo.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Toto ma na tom láka, že to je taká ozajstná kompletka, len SR je obor. Aké máš skúsenosti s rôznymi rýchlosťami tlače? Kam sa ti až to až podarilo potiahnuť bez priveľkých problémov?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa pepe-flash »

Rýchlosť je relatívna. Všetko závisí od toho, čo tlačíš. Pri veciach , ktoré sú malé, sa tlačiareň nevie rozbehnúť na vyššiu rýchlosť. Slicer ti to ukáže. Bežne sa dajú rôzne prototypy tlačiť aj 120 - 150 mm/s , ale treba samozrejme zvýšiť teplotu aby sa materiál stíhal taviť.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

To znie super, takže mám rovno aj dvoch kandidátov, riadne protiklady - Flsun Super Racer (chcem čo najväčšiu plochu) alebo zahodím všetky argumenty proti, ktoré som mal a vzal by som dokonca Prušu Mini - dosť drahá, malá plocha ale vo všetkom ostatnom (ak si odmyslím ten lajdácky problém s Bowdenkou v hotende) je to tá najlepšia Bowdenka na trhu - ja som myslel, že nemá ani vyhrievanú postielku a ABL senzor ale má obe (ABL má od "+"). Myslím si, že s Prušou by som mal bezstarostný život a s Flsun SR by som mohol mať tiež vcelku bezstarostný život, akurát by nebola tak tichá (pozeral som CHEP-a a šokoval ma ten rozdiel v hlučnosti, tá Minička je normálne tichá), ale zase by som vedel tlačiť 2-3x tak rýchlo a cenovo zatiaľ aj Pruša vychádza lepšie, lebo cena oproti SR len o pár eur vyššia ale táto bude mať aj reálnu záruku.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa pepe-flash »

Ja osobne nie som nejak unesený Prušou. Mal som možnosť testovať klasickú verziu i3 MK2 a nebol som nejak spokojný.
Jedna moja tlačiareň je Ender 5 plus na lineárny vedeniach, doska SKR 1.4 s DRV2208 a jedine, čo je počuť je ventilátor. Za posledné cca dva týždne tlačí skoro nonstop. A vedľa toho sa dá aj v pohode spať :-).
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 732
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa HaDeS »

pepe-flash napísal: Ut 26. Okt, 2021, 16:17 Rýchlosť je relatívna. Všetko závisí od toho, čo tlačíš. Pri veciach , ktoré sú malé, sa tlačiareň nevie rozbehnúť na vyššiu rýchlosť. Slicer ti to ukáže. Bežne sa dajú rôzne prototypy tlačiť aj 120 - 150 mm/s , ale treba samozrejme zvýšiť teplotu aby sa materiál stíhal taviť.
tak akcelreacia to spravi, len s tym nastanu pridruzene problemy ako vysperkovat linear advance, poriesit ultra lahky hotend/effektor + idealne linear raily/drylin (fest zostelovany) aby to netrpelo ghostingom, potom samozrejme adekvatny hotend aby to stihal vobec tavit. A v neposlednom rade aj remene, ktore sa nebudu natahovat ako guma na starych trenkach pri rychlych zmenach.
Jako nie je to neriesitelne, skusal som na mojej delte 150mm/s@5000 mm/s2 ale narazil som aj tak na problem s tavenim a ghostingom (je tam este archaicky V5).
Mam uz dva roky rozrobene custom HEVO, to by hypoteticky mao dat v pohode 200mm/s@5000mm/s2 s mosquto+zesty len sa do toho dokopat.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tie rýchlosti som si dnes len tak porovnal v Cure, Ender 3, FLSun SR a Prusa Mk3 a tá SRka je masaker, 1/2 až 1/3 času Enderky a Prušy..

Inak, ĎALŠIA Ender 3, teraz s direct extruderom a vyzerá byť zaujímavá
https://all3dp.com/4/new-creality-ender ... d-printer/
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Debata o všetkom"