Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

Viete odporucit strieborne PETG? Aby to nebola siva, ale proste leskla strieborna farba. Potrebujem si vytlacit uchyt na svetlo, ktory by farebne pasoval k matnemu striebornemu povrchu.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ja by som sa taktiež chcel poradiť - ak sledujete celkovo voľby na trhu, čo by ste odporučili do 700€? Chcem sa posunúť z Ender 3, resp. z mojej Ender 3, ktorá mi zvykne vynechávať vonkajšie steny pri niektorých vrstvách a určite to bude niečo, čo sa dá pofixovať a môže to tlačiť na 110% ale ja na to nemám čas a chuť. To isté s ghostingom, to isté s levelingom. Tú potom predám tak možno za 50€ niekomu, kto ľúbi tieto veci a po vytunení to je workhorse tlačka.

Hľadám niečo do tých 700€, FDM (budget SLA majú primalý povrch, je možné, že raz za uhorský rok budem potrebovať tlačiť niečo väčšie), niečo, čo bude slúžiť dlhšie, niečo s automatickým levelovaním postielky. Nemám záujem o Prušu, kedysi som bol možno aj taký jemný fanboy, páčil sa mi ich marketing a potom prídem na ich fórum a stoka ako všade, všade nejaký problém. Zatiaľ ma zaujala CR-6 SE a presne to vyzerá ako to, čo hľadám, priamy upgrade všetkého plus extra komfortné fičúry. Ale budgetovo sme stále nízko, pokojne by som sa dal zlanáriť aj na niečo drahšie, čo má nejaký väčší "umhf".
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

Tak s CR-6 SE sa nebudes prilis lisit od Prusi, akurat to nebude Prusa, ale v principe je to podobna tlaciaren. Mna by lakalo vyskusat coreXY dizajn, napriklad ender 6 je v pohode v rozpocte, alebo vyskladat nejaky voron. Len teda cas a chut no...
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja kebyze nechcem riešiť Prusu, tak riešim Voron. Ono na každom fóre nájdeš "odborníka" ktorému to proste netlačí či je to Creality, Prusa, Voron, Delta...... Ja mám klon Prusa I3 MK3 Marek125 Edition žerie to FW prusi mám ktomu MMU vyzerá to ako Originál ale mám tam pár vylepseni no tlačí to o dosť lepšie či v MMU režime alebo Single a stalo to menej ako Originál.

Ak by som mal rozpočet 700-1000 Euro idem do Vorona, ak sa ti nechce stym srat tak Prusa alebo počkaj na nové Pruse. Creality bola a vždy bude len dáky beta test tlačiarne ktorú si musíš proste dorobiť sám. Voron komunita je už tiež celkom pestrá a tá tlačiareň proste tlačí luxusné.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ako hovorím, ja nie som taký druh nadšenca do 3D tlače, pozrel som na Voron a keď som videl, čo mi to vyhodilo, tak som to vypol - to už viac presný opak toho, čo hľadám, to už ani nemohlo. :D
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Marek125 »

Tak potom dáky Ender, tie tlačiarne nesú zle ale tak všetky majú bowden všetky majú rovnaký hotend podobnú elektroniku podľa mňa sa moc neposunieš len budeš mat väčšiu plochu, a bez kutenia a vrtania sa v tom ta kvalita tiež nebude podlá mňa to čo očakávaš.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ako hovorím, ja hľadám upgrade z Ender 3 s tým, že chcem komfort a nemať potrebu k tomu kupovať ešte 5 rôznych upgrade-ov. Ale rozhodol som sa to nateraz odložiť, mal som aj jedno rýchle použitie pre novú tlačku ale tamto som už vyriešil inak, takže dám tomu nejaký čas, lebo pre nekritické prototypy je aj moja E3 dobrá.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa pepe-flash »

Moja skúsenosť je taká, že Prusa nie je zlá tlačiareň, len nestojí za cenu. Dobre nastavený Ender 3 tlačí úplne rovnako, ako dobre nastavený Prúša. Ten Voron je už o niekoľko rádov vyššia kvalita. Ender 6 je podľa mňa dobrá voľba , len by som možno dal krátky extrúder.

PS: Každá tlačiareň bude tak dobre tlačiť, ako je schopná obsluha. Aj tlačiareň za 5000€ dokáže tlačiť nekvalitne.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

pri Prusi sa plati za to jednoduchost. Ono ak je poziadavka na to, ze zapojim a nestaram sa, tak ma v danej cene nenapada nic ine. Pokial je Prusa kvalitne zostavena, dobre nastaveny extruder, hotend, spravne napnute remene, tak je to uz len o tom nastavit si dobre prvu vrstvu a clovek sa naozaj o nic nestara. Predvolene profily v sliceri su dobre odladene, resp. su velmi dobre ako vychodiskovy bod. Ono Ender je v principe podobny Prusi, len tam clovek zabije hodiny a hodiny ladenia a skumania. Aj ked komunita okolo Enderov je tiez pomerne velka, takze kto sa chce hrat a usetrit, tak kludne. Len to nie je uz pre kazdeho. Inak co sa tyka komunity, tak stoka je vsade. Aj tak su to vacsinou blbci co si nedaju ani len namahu prejst poriadne manual, o 3D handbooku nemaju ani len tusenia a prvy problem hodia na forum, ved komunita sa postara. Facebookove skupiny mi prisli v tomto smere o dost uzitocnejsie a napomocnejsie, aj ked stale treba pocitat s tym, ze polovica komentarov su blbosti a z tej druhej sa da co-to cerpat.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja mám svoj vlastný klon Prusa MK3s+ žerie to FW prusov, mám tam Bondtech Extruder, lineárne pojazdy, MMU a Dragon Hotend a celé to stalo 550 Euro. Ono MK3 je už stará "raroha" tam to fakt zachráni len ten "dobre" odladeny FW, Slicer, Komunita a podpora. Ale to čo za to pýtajú takú hodnotu to proste nemá.

Creality je fajn, myslím celkovo Ender 3/V2, 5 aj 6 atď. Ale stále je to tlačiareň ktorá nemá DirectDrive ktorá nemá normálny Hotend ani dosku nemá normalnu podporu na báze FW. A človek sa chce stále v tom vŕtať. Čína to len spraví a viac sa nestará.
josa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: So 04. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa josa »

Ahojte, prosím vás s akým PLA filamentom máte dobré skúsenosti?
PETG som dostal odporúcanie od Devil Design a myslím, źe aj tu ho niekto spominal, ale v PLA sa strácam. :)
Ideálne predávané na SK, ale nebránim sa ani Číne z EU skladu.
CPU: Intel Core i5 9600k, MB: Gigabyte Z390 Aorus Elite,GPU: EVGA GeForce GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0, RAM: HyperX FURY 16GB 3200MHz DDR4 CL18, SSD1: Samsung 250GB, SSD2: Crucial MX500 m.2 1000GB, SSD3:Crucial MX500 m.2 500GB, Zdroj: ENERMAX MaxPro EMP700AGT 700W, Chladič: SCYTHE SCKTT-1000 Kotetsu
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ak nepotrebuješ PETG vďaka výhodam oproti PLA, tak to vôbec nerieš a rieš len PLA. Myslím, že tu nemá nikto zlé skúsenosti s klasickou lacňačkou od Gembirdu.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
josa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: So 04. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa josa »

Potrebujem vyrobiť držiak na zvonček a ten bude na slnku čiastočne, bude na neho pršať, snežiť,... Preto uvažujem, ze rovno skočím do PETG. Ono ten cenový rozdiel nejak zavratny nie je :)
CPU: Intel Core i5 9600k, MB: Gigabyte Z390 Aorus Elite,GPU: EVGA GeForce GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0, RAM: HyperX FURY 16GB 3200MHz DDR4 CL18, SSD1: Samsung 250GB, SSD2: Crucial MX500 m.2 1000GB, SSD3:Crucial MX500 m.2 500GB, Zdroj: ENERMAX MaxPro EMP700AGT 700W, Chladič: SCYTHE SCKTT-1000 Kotetsu
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ani nemusíš uvažovať, pre toto je PETG jasnou voľbou. Ak si s PETG ešte netlačil (ja napríklad nie), tak mrkni na tipy, triky, taktiky, s PETG sa už tlačí trošku ťažšie, ono to je taký materiál, že podedil od PLA a ABS to najlepšie ale aj nejednu vec z toho najhoršieho. :D
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
josa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: So 04. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa josa »

No ja som ešte netlačil z ničoho 😂 niečo som uz cital o petg a aj o nastavení.
CPU: Intel Core i5 9600k, MB: Gigabyte Z390 Aorus Elite,GPU: EVGA GeForce GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0, RAM: HyperX FURY 16GB 3200MHz DDR4 CL18, SSD1: Samsung 250GB, SSD2: Crucial MX500 m.2 1000GB, SSD3:Crucial MX500 m.2 500GB, Zdroj: ENERMAX MaxPro EMP700AGT 700W, Chladič: SCYTHE SCKTT-1000 Kotetsu

Návrat na "Debata o všetkom"