Umelá Inteligencia a budúcnosť

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa HellAngel »

v prvom rade by si musela AI uvedomot sama seba. Vediet co znamena smrt, teda, ze ked niekto vytiahne zasuvku, tak zomrie. Vtedy moze nastat efekt samozrachrany a vidiet ludstvo ako nebezpecenstvo. Ratam, ze ale toto tak skoro nehrozi, teda aspon niekto taku AI nevytvoril, zataial je to stale program ktory len vyhodnocuje 0 a 1.
Z pohladu buducnosti tu nebezpecenstvo je, urcite budeme AI stale vylepsovat, az raz mozme dospet k tomu, co som pisal vyzsie
Naposledy upravil/-a HellAngel v Ut 01. Aug, 2017, 13:39, upravené celkom 1 krát.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa LordKJ »

2HellAngel ano, zatial je vsetka ai co mame len vstup -> vystup to, ze ju ucis na znamych veciach z toho este nerobi samostatnu bytost


ot pre leona
Spoiler: ukázať
Leon napísal:Tak filmy jak Predator, Votrelec, Thing, Indiana Jones, Star Wars povodne serie, ET mimozemstan, Smrtonosna zbran, Suboj Titanov... to su filmy aj o 10 rokov starsie ako ja (87 ročník) a sú to must see klasiky do budúcna aj keby ti bolo 15 :P
vidis a ja som 95 a nevidel som z toho zoznamu ani jeden film :D /akoze suvislo ked islo nieco v TV a bol som v miestnosti neratam/
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa maniak »

geroswen napísal: Keby NASA vedela, ze sa ma Zem za 2 tyzdne s niecom zrazit, tak by to ludom tiez nepovedali.
Toto je oblubena hlaska, ale nakolko co sa velkych objektov je obloha uz dobre zmapovana, tak v pripade vyznamnej katastrofy by sme to uz vedeli od inych ludi.
1337180a napísal:Bozska superinteligencia)
A ktora by to bola? Zidovsky Jahve? Islamsky Alah? Budha? Boh? Velke spagetove monstrum alebo nebodaj Velky Liehova?
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa molnart »

ta buducnost vobec nie je tak daleko ako si myslite. pod AI si netreba predstavovat vyhradne nieco co rozmysla o existencii, uz dneska tu mame rozne deep learning systemy ktore empirickym prieskumom sa sami dovzdelavaju. prikladom je napr. google translate, alebo rozne medicke stroje ktore by raz mohli autonomne operovat a liecit cloveka. problem je ze dnes v podstate nikto netusi ako to presne robia, co brani nasadeniu v praxi, kedze lekari nevedia podla akeho uvazovania dospel stroj k tomu co ide robit, takze chyba dovera. DARPA uz financuje prieskum ktory by mal zistit ako tieto AI systemy uvazuju a ucia sa. v momente ale ako je system schopny sam sa vzdelavat tak su moznosti nekonecne a limitom je iba prisun dostatocneho vykonu.

problemom je ze dnes su nase nazory, vedomosti, a skusenosti zdokumentovane velmi protichodne (vid fake news), takze je dost velke riziko ze stroj sa zacne ucit podla nepravdvich informacii. moj osobny predpoklad je, ze ak nejake AI sa dostane na ultimatnu uroven tak si uvedomi ze ludia na tejto planete su len na skodu a mozno necha par v rezervaciach, mozno ani tam nie,
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa HellAngel »

zalezi aj naco ma konkretna AI sluzit, nie vsetko je mozne riesit AI a je to v podstate iba v testoch. A ako som uz pisal, iba vyhodnocuje 0 a 1, akurat doba napreduje a dokazeme do AI napratat viacej informci a poznatkov, aby jej vyhodnostenie bolo lepsie. Nehat ju nieco riadit je nemozne, nakolko k vyhodnoteniu situacie clovekom vplyva viacero faktorov, kdezto u AI to je len 0 alebo 1.
Nemyslim si, ze AI je v takom stadiu, aby dokazala spravne rozhodovat v niektorych klucovych veciach v realnom zivote.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa wingo »

AI samozrejme vie rozhodovať, niekedy dokonca lepšie ako človek, ale vždy záleží len od toho čím ju nakŕmiš a či sa to rozhodnutie danému človeku bude páčiť aj z iných hľadísk, ktoré AI nebralo do úvahy, napr. ten záverečný odstavec molnarta ;)

Ono je to analogické s výchovou dieťaťa, dieťa tiež keby malo len určité podnety bude sa držať v rámci tých mantinelov lebo ich považuje za samozrejmé. Keď už berieme samoučiace systémy tá analógia s dieťaťom je myslím veľmi trefná. Inak s AI nebude neprekonateľný problém dovtedy, dokým nedáme AI možnosť samej sa množiť.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa HellAngel »

ked dame AI podstatu, uvedomenie si zivota a smrti, co tieto veci znamenaju, furt to bude len stroj na vyhodnocovanie. Ono v podstate AI pouzivme dlho, len v inej forme.
Rozhodnutie ktore vyberie AI je diskutabilne, moze to byt z hladiskastatistiky, percent srpavne, ale co moralne hladisko? Clovek ako som pisal, pri vybere moznosti zohladnuje XY faktorov, ktore musis ziskat, nie sa ich naucit. City, laska, moralka, smutok, radost, pud sebazachovy.
Rozmyslat nad zivotom, ako prezit, ako zabranit svojej vlasnej smrti ....
Dnes mame AI co sa dokaze naucit cele dejiny, dokaze vyhodnocovat udaje na zaklade toho co done vlozime, dokaze sa ucit iba v zmysle informacii a preto AI nemoze vo vela veciach rozhodovat za cloveka
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa shiro »

LordKJ napísal:skynet nazov som pocul ale no idea odkial
ad. chodiaci robot
a?, to ma stale daleko k skynetu ktoreho sa tu bojite. Mechanicka cinnost nebude problem ale nieco vymysliet, kreativita atd uz problemom je.
Napadov ma AI na internete poprdel :-) A kedze nieje limitovana pomalym ludskym myslenim ci peniazmi, nema problem cokolvek vyrobit.

Ohladom uvedomenia si sameho seba a smrti - AI, pokial nebude izolovana na jeden (super)pocitac, tak so smrtou nebude mat ziaden problem. Rozkopiruje sa po svete internetom ala torrenty. A ako znicite nieco decentralizovane? Nijak, jedine za cenu znicenia vsetkeho, aby sa nemala kde schovat. Kto pozna Borgov tak vie o com je rec :-)

Ohladom rozhodovania - AI nieje clovek, nema mat skade zakodovane, co je zle a co dobre, ako my, ludia, ktori to mame geneticky, alebo vychovou, alebo cim. Ano, male decko tiez nevie co je dobre a co zle, ale nic zle nesposobi. Pretoze pokial vyrastie do stavu aby nieco sposobit mohlo, uz to davno vie.

Leon -> to snad nemyslis vazne. Mars pred TV a dohnat co si zameskal :D
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa LordKJ »

ale dnesny stav ma k takemu niecomu velmi daleko, len to hovorim
kalor
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 27. Júl, 2017, 13:35

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa kalor »

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/mel ... lanky-home - čo si o tom myslíte ? neprehaňa Musk trošku ?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa HellAngel »

neprehana, kontrola AI musi byt
NB: Asus ROG Zephyrus G14
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa LordKJ »

paranoia much?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa molnart »

HellAngel napísal: Rozhodnutie ktore vyberie AI je diskutabilne, moze to byt z hladiskastatistiky, percent srpavne, ale co moralne hladisko? Clovek ako som pisal, pri vybere moznosti zohladnuje XY faktorov, ktore musis ziskat, nie sa ich naucit. City, laska, moralka, smutok, radost, pud sebazachovy.
vychadzas z milneho predpokladu ze clovek sa rozhoduje spravne. clovek je najnedokonalejsi rozhodovaci stroj ktory moze byt, presne kvoli veciam ktore si vymenoval. vid napr. dilemu samojazdiacich aut, ked AI sa musi rozhodnut v krizovej situacii ci obetovat spolujazdca alebo zrazit chodca na ceste. to je situacia ktoru clovek nevie vyhodnodit, kym AI moze zobrat do uvahy vek, pocet deti, spolocenske postavenie apod. a zachovat hodnotnejsieho cloveka. samozrejme za predpokladu ze ma k dispozicii dostatok dat.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
kalor
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 27. Júl, 2017, 13:35

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa kalor »

jasne že musi byť kontrola ale pride mi že pozerá priliš veľa sci-fi, keď bude možnosť AI zo sekundy na sekundu vypnúť jedným tlačítkom tak nie je možn=e aby boli nejakou hrozbou, pokiaľ sa nedostane do zlých rúk to tlačítko
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Umelá Inteligencia a budúcnosť

Príspevok od používateľa HellAngel »

molnart: to ze AI vyhodnoti na zaklade nejakych udajov situaciu, neznamena ze musi byt spravne. AI bude mat zakodovane parameter prezitia, uzitkovost pre planetu. Je to ale skutocne spravne?
TO je prave najvacsi rozdiel medzi clovekom a strojom, clovek robi rozhodnutia na zaklade emocii, citov, nemusi byt spravne, to robi cloveka clovekom.
Ak by sa svet riadil iba tym, co je pre prezitie planety najlepsie, doolim si trvdit, ze my by sme tu uz neboli. Preto AI musi byt kontrolovana, AI nemoze svojvone rozhodovat o osudoch cloveka, leba ak bude, tak je jasne ze clovek neprezije
NB: Asus ROG Zephyrus G14

Návrat na "Debata o všetkom"