Turistika-debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Moja priatelka je dost na turistiku. Ja o tom ale neviem nic, a aj preto zakladam tuto temu.
Bol by som rad a urcite nie len ja(ved slovensko je velmi "vdacna" turisticka oblast) ak by sa tu zapojili ti,co maju skusenosti. Ak ich mate a radi by ste sa pochvalili,poradili novacikom ako ja ,nejake rady na zaciatok,mohlo by sa to zvrhnut do fajn debaty snad :)

Ja by som mal na zaciatok par otazok.
Rad by som sa pozrel do Slovenskeho raja. Co by ste mi tam poraddili,kam ist,kam sa ubytovat.(mam aj stan :-D )
AKu obuv,znacku vybramov preferujete?
Nejake zalesacke rady.
Co proti medvedom ? :rolleyes: V jednom filme som videl pistalku na plasenie zveri..funguje to ?

atd :)
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa jergus »

Minuly rok som bol na jesen v raji. Ubytovani sme boli v Parkhotel Cingov, boli sme len na vikend, jeden den sme boli v Suchej Belej, vela rebrikov, mostikov, kedze bolo po dazdivom tyzdni, bolo vela vody, nejak sme sa neponahlali, skor flakali, fotili, cca 5 hodinova mala tura. Druhy den sme si dali celkom zaberak, isli sme z Cingova popri Hornade, Klastorskou roklinou na klastorisko, Velky Kysel a cez Klauzy zas na Cingov, co bolo nejak 30km, celodenna tura.
Medveda sme nestretli a nemal som proti nemu nic, do batoha si urcite vzdy zober nahradne tricko a nahradne ponozky, pripadne nieco proti dazdu. Topanky vyberaj podla rozpoctu aky mas, raj sa da urobit aj v teniskach ak ti nevadia mokre studene nohy. Ak chces mozem nejake fotky pohladat a pridat.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa dendroid »

Ak ideš do Raja, netreba ti proti medveďom nič, tam ho nestretneš. Ak chceš ísť do Vysokých Tatier, tam na to môžeš už úplne zabudnúť, sú tam zástupy turistov všade v lete. Nad medveďmi by som uvažoval možno v Nízkych Tatrách a vo Fatrách, ale aj tak je šanca, že ho stretneš minimálna a šanca, že ti ublíži, je mizivá. Píšťalka ti neviem ako pomôže, pochybujem, že ho to odplaší, ak ho stretneš a celú cestu si pískať asi nebudeš. Sú na ne spreje, ale je to veľké a stojí to cez 50 eur. Topánky by som vyberal podľa rozpočtu tiež, ak ťa ale rozpočet veľmi netlačí, šiel by som do niečoho s gore - texom, ak nechceš po celom dni spôsobiť hromadné ničenie po vyzutí. Ak už budeš kupovať niečo s gore -texom, potom by stálo za zváženie, či ich nechceš používať aj na vysokohorskú turistiku. To by som si potom možno priplatil, ale tam už sú ceny dosť vysoké, 150 eur a viac.

EDIT: Ešte k tomu raju, tie rebríky sú miestami dosť vysoké, tak sa na to priprav, hlavne ak máš väčší strach z výšok. Ďalej by som ti odporučil stránku hiking.sk, sú tam výborné články na inšpiráciu a tá mapa je tam tiež parádna, vieš si sám naplánovať cestu, zobrazí ti to prevýšenie, dĺžku atď.
Bumpy_SK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2490
Dátum registrácie: Ne 14. Feb, 2010, 11:06
Bydlisko: Praha

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Bumpy_SK »

geocaching poznas? vdaka nemu som nasiel aj zaujimave miesta o ktorych nevie kazdy
| Intel Core i5-2500K @ 4,5GHz + NOCTUA NH-D14 | ASUS P8P67 | 2x4GB Kingston 1333 CL9 | ZOTAC 1060 6GB | Samsung 850 250GB | SeaSonic X-560 | Fractal Design Define R3 BlackPearl | BenQ BL2420PT | Lenovo Explorer | ZOWIE EC1-A | TAITO | SideWinder X4 | Playseat Challenge | Logitech DFGT |
MBP 13" A1502
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa M1ch4l »

nemam moc skusenosti, mozem hovorit len na zaklade vyletu s fakultou v Krkonosiach. Topanky netreba podcenit a pre istotu zobrat drahsie. Plus k tomu nejake rozumne ponozky. Nohy sa ti odvdacia. Zalezi velmi na tom, ake dlhe by mali byt tury. Cim dlhsie tury, tym lepsie boty treba. Nejaka vodeodolnost sa hodi vzdy.

Co sa tyka znaciek, mam velmi dobre skusenosti s Merrell. Boty, ktore som mal v Krkonosiach su Salewa a obstali na vybornu.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Vďaka. Mne najväčší problém robí naplánovať celý výlet. Keďže som také niečo ešte nerobil. Tj. Trasy,vylety,rozvrh dna,ubytovanie atd. Skusim tu stránku zatiaľ..
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa jergus »

Per: naplanovat je minimum :-) . kam chcete teda do raja ist? ako sa budete prepravovat? aky je rozpocet a na co? co zabespeci druha strana? kondicne ste na tom ako?
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Do raja na víkend. Do 200€. Kondícia je stredne dobrá. Druhá strana je co? Tam by sa slo bus,vlak..
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3634
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa fobos »

ja som bol s priateľkou na túre Ostrá a Tlstá (Fatra), tam sa vcelku oplatí ísť. ja to mám pod nosom tie hory. Tieto sa dajú v suchom počasí prejsť v pohode teniskách. Nie sú tu žiadne rieky/vodopády a pod. Ubytko je v Gaderi možné, tam stojí apartmán tuším 50ečok na noc pre 2 os, pekné prostredie. A medvede, čo ja viem, z toho si nejak starosti nerobím, ako bolo spomenuté je mizivá šanca, že ťa tam zožerie, nakoľko aj cez týždeň sme napr. na Ostrej stretli behom výstupu 10 ľudí - cez prac. týždeň, takže nie je tam tak úplne prázdno

V blízkej dobe by som tiež chcel skúsil ísť do toho raja :-)
Xbox Series X...
Harry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 320
Dátum registrácie: Ne 21. Sep, 2008, 14:59
Bydlisko: Bratislava V.

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Harry »

super tema, tiez so zenou planujeme stale nejake vylety a buduci vikend je na plane prave slov raj ktory spojime aj s demenovskou..

viem ti poradit ohladom turistickej obuvi.. samozrejme, ze to zalezi hlavne na rozpocte ale pokial ti ide hlavne o kvalitu tak TOP su podla skusenosti Salomon a Merrell..

ten gore-tex nie je zla vec, ale osobne by som uz nechcel tuto "vlozku" z dovodu takeho, ze je super ze su "nepremokave" ale ako nepustia vodu dnu tak ju nepustia ani von co moze byt problem.. pot..hlboka mlaka... pokial tie boty nebudes chcet pouzivat cez zimu tak by som nebral gore-tex - samozrejme o to menej aj dychaju boty
Spoiler: ukázať
MB: GIGABYTE AORUS Z390 ULTRA CPU: Intel Core i7-9700K @5,1 GHz + Fractal Design Celsius S36 + 3x NOCTUA NF12 RAM: HyperX 32GB KIT 3200MHz DDR4 CL16 Predator GPU: MSI ARMOR 1080 ti HDD: WD Black NVMe SSD 1 TB + WD Black NVMe SSD 500GB + Samsung EVO 860 500GB + Samsung EVO 860 1TB PSU: EVGA 750 G2 CASE: FD Define R5 + 4x FD Venturi HF-14 MONITOR: 34" Dell AW3418DW Alienware
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa jergus »

Per: tu je dost dobra mapa aj s chodnikmi http://www.mapaslovenskyraj.sk/sk
Ubytovanie popozeraj v Hrabusiciach, Podlesok, Spiske Tomasovce pripadne Cingov. Podlesok je zaroven aj jedno zo startovacich miest, odtial mozete napr hore Suchou Belou, Piecky, Velkym Sokolom (to su krasne rokliny), na vrchu sa uz mozete rozhodnut ci pokracovat alebo sa vratit naspat na Podlesok. zo Spiskych Tomasoviec mas zas pekne tury v okoli Hornadu po roznych vysutych plosinkach, plus da sa urobit vacsia tura cez Klastorisko. Su aj tury z Dediniek, ale odtial som ja nesiel. Hlavne musis davat pozor pri planovani, roklinou sa da ist vzdy len smerom hore. Maj pri sebe vzdy nejaku hotovost, pivko alebo radler padne hoc kde vhod. A nebud prekvapeny ked pri vstupe bude niekto pytat peniaze ako vstupne do slovenskeho raja :-)
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Nuž mne sa zasa Merelly rozpadli za týždeň vo vysokých tatrách. Zato Kefas-y by som nosil dodnes, keby som ich dva roky nenechal dakde sušiť až mi na nich praskla tá koža. Takže podľa značky by som radšej neodporúčal nič. A slovenský raj je v pohode, hlavne nech je tá obuv nad členok, a s dobrou podrážkou, vkľude aj ten vibram, aby si neľutoval.
A medveďov neriešiť, v živote som ho nestretol a to som behal aj mimo značiek. Ak, tak sprej.
Naposledy upravil/-a Shatterhand v Ut 30. Jún, 2015, 11:07, upravené celkom 1 krát.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa dendroid »

Per napísal:Vďaka. Mne najväčší problém robí naplánovať celý výlet. Keďže som také niečo ešte nerobil. Tj. Trasy,vylety,rozvrh dna,ubytovanie atd. Skusim tu stránku zatiaľ..
Ja by som si na tvojom mieste našiel nejaký článok na hikingu a sa inšpiroval. Ubytovanie v Raji tiež nie je až taký problém, máš v podstate dve možnosti, ak chceš byť v hornej časti a blízko pri turistických chodníkoch - Podlesok - blízko je dedina Hrabušice a Čingov, ten je pri Smižanoch.
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1528
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa zedolsi »

vidím že sú tu aj "akčnejší turisti" možno by ste vedeli dať typ na nejaký slušný stan (pre 2 osoby)? chystám sa na 2-3 dňové túlanie po horách (ak to tento rok konečne vyjde), v čom spávate vy?

k botám - pokiaľ je to len na rekreačnú turistiku a neplánuješ chodiť častejšie nemusíš kupovať za 200+€ choď do obchodu, možno ťa to absolútne nebude baviť a drahé boty budú ležať v skrini, skúšaj aby ti bola príjemná a hlavne NIKDE netlačila! to neprejde! skúšaj s turistickou ponožkou, membránu ja osobne len odporúčam (pri botách nad členok, pri nízkych v tom zmysel nevidím) , mnoho krát prejdem cez potok, kaluže,...

ešte ti poradím, kúp si paličky, ja si bez nich už túru ani neviem predstaviť ;)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ja by som zasa "paličkárov" zatváral :D Čo ste starý dedovia?
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Návrat na "Debata o všetkom"