Grafika - Rady na začiatok

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Hairebon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2014, 18:00

Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Hairebon »

Zdravím, chcel by som požiadať skúsených ľudí v oblasti grafiky o nejaké tie rady.
Chcem sa venovať 3D modelovaniu, animácií a kresleniu teda vytváraniu rôznych artwork a obrázkov.

Moje otázky:
1. V akých programoch začať pracovať ?
2. Čo a kde študovať (zdroje informácií, špecializované stránky, knihy....) ?

No avšak predtým ako vôbec niečo začnem je otázne či mám vôbec dostačujú zostavu.
Tu je (Ak treba viac informácií tak doplním)
Spoiler: ukázať
Graficka karta: ATI RADEON 2006 HD PRO
Procesor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4200+ (2 CPUs) ~ 2,2GHz
Pamäť: 2046 MB RAM
Ďakujem za všetky rady.
Používateľov profilový obrázok
Curuj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 185
Dátum registrácie: Pi 10. Sep, 2010, 17:33
Bydlisko: Laugaricio/Brno

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Curuj »

nazdar
k PC: na bežné modelovanie stačiť bude. tam je ešte pekné mať lepšie rozlíšenie na monitore - viac priestoru. na animáciu resp. rendering to bude utrpenie. málo ramky, slabé CPU, len dve jadrá. žiadna sláva. Ale na učenie bude stačiť. Možno ťa to nebude baviť, tak na čo investovať do poriadneho stroja :)

soft na modelovanie je otázne. rozšírený je 3Ds max, v štúdiách sa používa často maya. frčí aj Blender, osobne používam Cinemu 4D.
k modelovaciemu treba aj grafický program na textúry (photoshop, gimp,...), editáciu videa ak chceš animovať (adobe AE)

na nete je návodov hromada. začiatočníckych ešte viac
CPU: Intel Core i7 4930K | CPU-COOLER: Noctua NH-D14 | MB: GIGABYTE X79-UP4 | RAM: Kingston HyperX Beast 4x8GB 2133MHz | SSD: Crucial M500 240 GB, OCZ Vertex 2 60GB | HDD: SaMSUNG 1,5 TB + 2TB, WD black 1TB, Seagate 3TB | PSU: Corsait RM850i 80 Plus GOLD | CASE: FRACTAL DESIGN Define R3 (3 x 120mm fan, 1x 140mm) | VGA: ASUS GTX680-DC2T-2GD5 | SPEAKERS: Homemade | HEADPHONES: Audio-Technica ATH-T500 | LCD: 2xHP ZR24w 24" (1920x1200)| KEYBOARD: LOGITECH Wave | MOUSE: Razer DeathAdder Black Edition | OS: MICROSOFT Windows 7 Professional 64Bit
Hairebon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2014, 18:00

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Hairebon »

Vďaka za radu. Chcem sa ešte informovať aká je podľa teba kvalita slovenských a českých web stránok zaoberajúcich sa grafikou... stoja za to ? Vedel by si mi odporučiť nejaký zahraničný web ktorý sa zaoberá práve takýmito návodmi ? Bolo by podľa teba štúdium počítačového modelovania na škole efektívnejšie ako samovzdelávanie ?
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Jofo »

Blender, internet, je to zadarmo a na zaciatok staci.

Najlepsi sposob, ako sa nieco naucit, je stanovit si ciel, a potom hladat v tutorialoch/literature, ako spravit jednotlive kusky toho. Ja neviem, chcem spravit model tigra, otexturovat ho a spravit kratku animacku. Mas ciel, musis zistit ako na to, vsetko potrebne sa naucis "po ceste". Bezduche pozeranie tutorialov a citanie knih je nanic, pokial to hned neaplikujes.

Pokial si dusou umelec a taketo nieco by ta bavilo, tak sa tym mozes kludne zivit, resp. to ist studovat. Plati vsak pravidlo, ze umelca pocitacu naucis, ale ajtaka umeniu uz moc nie.. . To, ktora kategoria si, musis vediet ty sam.
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Hairebon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2014, 18:00

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Hairebon »

Ďakujem za všetky rady, budem sa ich snažiť využiť v praxi. To je zatiaľ všetko čo som chcel vedieť, no ale ak niekto máte niečo ďalšie rád to tu uvítam.
Používateľov profilový obrázok
Curuj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 185
Dátum registrácie: Pi 10. Sep, 2010, 17:33
Bydlisko: Laugaricio/Brno

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Curuj »

Hairebon napísal:Vďaka za radu. Chcem sa ešte informovať aká je podľa teba kvalita slovenských a českých web stránok zaoberajúcich sa grafikou... stoja za to ? Vedel by si mi odporučiť nejaký zahraničný web ktorý sa zaoberá práve takýmito návodmi ? Bolo by podľa teba štúdium počítačového modelovania na škole efektívnejšie ako samovzdelávanie ?
ked upresníš, aký SW budeš používať, tak sa dá odporučiť aj web. inak je komunita 3D grafikov CZ/SK celkom schopná, webov je dosť myslím. vždy sa dá na fórach tiež vyčítať mnoho užitočného
na školu je zbytočné ísť, technológie sa menia rýchlejšie, ako sa to učia vyučujúci. iné by bolo, ak by si sa chcel venovať grafike trochu do hĺbky - programovať pre openGL alebo podobné veci. skrátka to nebrať z toho užívateľského hľadiska
CPU: Intel Core i7 4930K | CPU-COOLER: Noctua NH-D14 | MB: GIGABYTE X79-UP4 | RAM: Kingston HyperX Beast 4x8GB 2133MHz | SSD: Crucial M500 240 GB, OCZ Vertex 2 60GB | HDD: SaMSUNG 1,5 TB + 2TB, WD black 1TB, Seagate 3TB | PSU: Corsait RM850i 80 Plus GOLD | CASE: FRACTAL DESIGN Define R3 (3 x 120mm fan, 1x 140mm) | VGA: ASUS GTX680-DC2T-2GD5 | SPEAKERS: Homemade | HEADPHONES: Audio-Technica ATH-T500 | LCD: 2xHP ZR24w 24" (1920x1200)| KEYBOARD: LOGITECH Wave | MOUSE: Razer DeathAdder Black Edition | OS: MICROSOFT Windows 7 Professional 64Bit
Hairebon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2014, 18:00

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Hairebon »

Čo sa týka softweru tak ešte žiaden špecifický nemám vybraný... chce to čas, prakticky uvidím ako mi mi sadne jednotlivý softwer. Aký sa napríklad najčastejšie používa v praxi?
Používateľov profilový obrázok
Curuj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 185
Dátum registrácie: Pi 10. Sep, 2010, 17:33
Bydlisko: Laugaricio/Brno

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Curuj »

v akej sfére? profi je maya. lebo si štúdiá doprogramujú milion vecí, ktoré im pomáhajú v práci. dosť je rozšírený 3Ds max a blender.
inak si pozri všetky a používaj, ktorý sa ti zapáči. vo všetkých sa dá spraviť to isté
CPU: Intel Core i7 4930K | CPU-COOLER: Noctua NH-D14 | MB: GIGABYTE X79-UP4 | RAM: Kingston HyperX Beast 4x8GB 2133MHz | SSD: Crucial M500 240 GB, OCZ Vertex 2 60GB | HDD: SaMSUNG 1,5 TB + 2TB, WD black 1TB, Seagate 3TB | PSU: Corsait RM850i 80 Plus GOLD | CASE: FRACTAL DESIGN Define R3 (3 x 120mm fan, 1x 140mm) | VGA: ASUS GTX680-DC2T-2GD5 | SPEAKERS: Homemade | HEADPHONES: Audio-Technica ATH-T500 | LCD: 2xHP ZR24w 24" (1920x1200)| KEYBOARD: LOGITECH Wave | MOUSE: Razer DeathAdder Black Edition | OS: MICROSOFT Windows 7 Professional 64Bit
Hairebon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2014, 18:00

Re: Grafika - Rady na začiatok

Príspevok od používateľa Hairebon »

S PC ktorý momentálne mám toho nespravím veľa, momentálne zháňam prakticky všetky programy... skúsim a uvidím. Ak ma grafika a modelovanie zaujme tak lepší PC sa črtá na leto 2015.... no ak ma to nezaujme tak skúsim programovanie.

Návrat na "Debata o všetkom"