Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja som len písal vlastnu skúsenosť lebo to mam doma proste da sa to regulovať a neobnasa to žiadne problémy o ktorych si rozprával to je asi tak vsetko, ak som ta tym dako naštval tak prepáč ale Jednoduska bol v tom ze to proste nieje možné mozno som to podal v kontexte ze je to to najlepšie.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

mozne to mozno je, otazka je ako sa to bude spravat za roky pouzivania, aky je rozdielny nastup tepla, prip udrzba atd... je tam velmi vela faktorov, ktore si musi kazdy sam vyhodnotit
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

V tom mas pravdu tak je to na zvazenie dnes je XY technologi ktore moze clovek využiť XY materialov ja ta chápem ak to mas preratane a je to pre teba výhodnejšie co asi je tak nieje o com kazdy sa pozerá na naklady a investiciu.

Inak preco ti nepovolili tepelne čerpadlo ale elektrické kúrenie ano? Par stran dozadu si to riešil ze mas daleko trafostanicu cela tato domácnosť bude mat asi väčšiu spotrebu nie? Je to tym ze ideš dávať fotovoltaiku?

Inštalácie si uz riešil? Skús si pozriet materialy od Rehau (rautitan) na pitnú vodu. Poprípade ak by si riešil odhlucnenu kanalizáciu (raupiano), zatial asi to najlepsie s čím som sa stretol tie spoje maju fakt premakane ziadne gumicky na fitingoch postuduj.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

nooooooo medzi casom sa mi podarilo ukecat jedneho suseda, ktory mi dovolil ulozit elektriku cez jeho pozemok s tym,ze dotiahnem "na revans" aj k jeho pozemku... cize mozem ist full elektrika house...

na strane druhej okrem toho,ze aj tak musim tuto elektriku tahat musel by som tahat 300M plynu "sam"... proste vo vysledku to nemalo zmysel financny atd...
tak isto to tepelne v spojeni s tymto by nemalo financny zmysel, proste vstupna investicia/usetrene mesacne naklady oproti full elektrike = ROI...

teda poriesim elektriku a mam usetrene nervy, pripadne problemy a rozdiel "nevykurim/neminiem" ani za 30 rokov ...

nebudem klamat k vode a pod som sa este nedostal... aky je rozdiel oproti "klasike"? teda nenapadlo ma,ze vsetko musim riesit specialne :D
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja sa bežne stretávam s týmito systémy Rehau (RAUTITAN a RAUPIANO) Plastohliník (IVAR).

Podla mňa najväčšia výhoda v tých fitingoch nikde nemáš žiadne spoje na O-krúžky je to pevne zlisované. Hadica by mala zvládať väčšie zaťaženie celkovo mi príde malinko pevnejšia ako klasicky plastohlinik. Inak zloženie má rovnaké ako plastohlinik (plast-hliník-plast) samozrejmosť je aj kyslikova barierá aby sa ti tam nerobili baktérie a nepekné povlaky. Celkovo ale na človeka pôsobí ten rehau system tak prémiovo si myslím.

Tuto máš video ako ten system funguje aké ma ta rúra vlastnosti. Poprípade ak by bol tento rok v Nitre AQUATHERM tam si to vieš reálne aj pozrieť vieš sa tam poradiť dajú sa tam pozrieť všelieka novinky v oblasti vykurovania rekuperačných systémoch atď.

https://www.youtube.com/watch?v=dozLOY6L03o
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

zrovna v pripade vodnej instalacie som bol nazoru ze si nevsimnem rozdiel medzi 40 rocnym vedenim a novym hyper super titanovym. ked pustim vodu tak to bude chutit ako alpsky potok, ci co od toho mam ocakavat? lebo ak uz je to raz zamurovane do steny nejaka pevnost a ze ako to na cloveka posobi ma nejak netankuje.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Aj to je názor neberiem, on sa pýtal na rozdiely vidím že sa zaujíma o moderné technológie tak prečo mu akože nemôžem niečo navrhnúť keď sa na to popýta tak nič za to nedá možno mu dajú na ten systém dobrú cenu a bude spokojný. Možno bude mať niekto iný názor ale dnes nemáš na výber jeden systém. A jasne že ako to vyzerá tu nehrá žiadnu rolu, to som dal len tak lebo potrubia neťaháš len v stenách :red:

Teraz napríklad vie že to existuje tak si čo to naštuduje zhodnotí si sám. A aj po vodárov musí byť vidieť spravená pekná robota a ten zákazník to proste vidí keď príde na stavbu a sa pracuje tak si jednoducho všimne ako to vyzerá za čo si zaplatil. Kopu krát sa zastavia pozerajú ako to funguje pýtajú sa ľudia niesu sprostý a vedia že máju na výber. Niekto vie sám čo chce a niekto sa spýta aké ma možností. Aj tak si myslím že keby to riešil isto by sa dopracoval aj k tomuto materiálu a jeho majster by mu to navrhol.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

tie nabehy na vode mas pekne marek. teda lepsie, ako kto co porozpraval o tom. paradicka.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Jednoduska nerozumiem tej vete.

quicky: Ešte ma napadlo také riešenie rozdeľovač na potrubie vody, je to vlastne taký systém že máš hlavný rozdeľovač vody do ktorého sa pripojí studená a tepla voda a s toho ti ide ku každému vývodu vody v dome zvlast hadica čiže v zemi nemáš žiadne spoje iba hadicu spoj máš iba v tom rozdelovačí a vlastne pri tom vývode (trebárs batéria na sprche) dosť často používame keď ľudia nechcú mať žiadne lisované spoje v zemi. Je to ale nákladnejšie lebo sa musí ťahať viac potrubia ale zasa nemáš tam tie spoje.
Naposledy upravil/-a Marek125 v Pi 23. Feb, 2018, 23:52, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

marek ja ti neberiem ze sa v tom vyznas, a je mi jasne ze existuje kvantum variant, ale stale si mi to nepredal preco by som mal brat to riesenie a co mi to da, lebo zatial mi to pride ako cisty marketing
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Nie nie ja sa tak nevnímam že sa vyznám proste s tým pracujem tak viem o tých možnostiach. Jasne že týmto som si ho asi nezískal o to mi ani nešlo nebudem poukazovať na to či to že je to proste lepšie lebo aj to aj to je v rámci možnosti dobre. Ako ja to robím zatiaľ iba 8 Rokov a zatiaľ sa nám nestalo že by klasická kompresná fitinka na gumu pustila. Ale podľa mňa by ta mohlo zaujať už len to že tam nieje ta gumička a je to fakt že pevný spoj. Hadica je troška pružnejšia hej netreba tam robiť také veľké obluky aby si ju ohol do 90 stupňov ale to zasa len názor robotníka mne osobne sa robí dobre z oboma materiálmi sú také flexi a hoci ako si to dokážeš prispôsobiť.

Ale to sú stále len dva materiály ešte je tu stále Geberit, Uponor, Nerez ale k tomu som sa za ten čas nedostal. Takže neviem porovnať. Ale možností je toľko že sa to asi nedá všetko naštudovať.

Tu máš ukážku ako chutí voda zo 40 ročného potrubia majiteľ nechcel meniť potrubie však je dobré dve hodiny zabité čistením a minule sme tam boli znova https://imgur.com/a/qc07J
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Chris »

susedovi nado mnou prasklo/pustilo na teplej vetve plastove kolienko a presakavalo az ku mne.
Zacalo to 2 tyzdne po dokonceni novej kupelni, 3 mesiace sme skusali vsetko mozne, dokonca som kupil endoskop a checkovali v sachte.
Az nakoniec sa to zhorsilo, ked som mal v kupelni na strope nie 1m ale skoro 2m koleso a havarijna sluzba mu rozbila polku kupelni a naslo sa to .....

Cize verim ,ze taketo bez spojove vodne potrubie moze priniest urcite buduce vyhody :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Myslíš ten rozdeľovač? Mimochodom som ho už našiel toto je on mal by sa dať rozšíriť v prípade potreby. Ale ta cena tam je akasika nereálna mi sme nakupovali troška iný od iného výrobcu bolo to priateľnejšie nespomeniem si teraz. V pohode to schovas do pod omietkovej skrinky a nebudeš mat reálne v zemi žiadny spoj.

http://www.ivarsk.sk/sk/rozdelovac-stud ... ivar-k-4-3
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Chris »

Nie, on mal tie klasicke plastove zvarane
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja som reagoval co si písal na to bezpojove vodne potrubie takymto rozdelovacom to dokazes pekne spraviť.

To zvarene poznám to je PPR System mi uz s tym dlho nerobievame hlavne kvoli tomuto to je snad najhorší system aky kdo kedy zrobil a nechápem tu obľubu ludi si to davat na byt clovek co to robi tiez musi mat kus odvahy. Ten byt ma mrzí ale to je dan za tu nizky cenu materialu nic lacnejšie na trhu snat nieje.

Návrat na "Debata o všetkom"