Windows 7 - čo je nové?

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Snake »

Nový operačný systém nám klope na dvere, v tejto téme si zhrnieme zmeny ktoré sa udiali od poslednej klientskej verzie, Windows Vista.
Slideshow

Sedmička prináša vylepšenie v podobe rotácie obrázkov na ploche, podporuje aj RSS stream fotiek.

Obrázok

Sidebar

Narozdiel od Windows Vista, kde bolo jasne vyznačené miesto pre Gadgety, táto funkcionalita v sedmičke chýba, gadgety sa môžu povaľovať buď na ploche, alebo jak za starých čias, na jednej strane monitora. Hlavný rozdiel je vo výkone (Gadgety bežia ako jeden proces), a v tom, že bol odstránený fade na kraji monitoru.

Knižnice (Libraries)

Obrázok

Pamätáte sa jak som v téme pre Vistu spomínal presunutie dokumentov (hudba, obrázky atp.) na inú partíciu? Problém nastal, keď sme takéhoto materiálu mali viac, napríklad na externom hard disku, Vista vtedy vytvorila 2 zložky (povedzme Music). Čo sa mení v sedmičke? Sedmička prezentuje nový spôsob indexovania obsahu, a to pomocou knižníc, knižnice sú jednoducho vami definované umiestnenia ktoré OS spojí do jedného, čiže vlastne zjednocujete obsah bez toho, aby ste čokoľvek fyzicky presúvali. Prv než sa opýtate, ano, môžu to byť aj sieťové súbory a externé disky.

Taskbar

Najväčšej zmeny sa dočkal Taskbar (Panel úloh pre priaznivcov prekladov), ktorý je teraz viac orientovaný na prácu s oknami a ergonómiu. Takže aké zmeny nám prináša?

Obrázok
Obrázok

Nový taskbar podporuje funkciu Aero Peek, čiže náhľad na okná aplikácii pomocou rozhrania Windows Aero. Taskbar sa predvolene chová tak, že skombinuje okná rovnakej aplikácie do jednej ikony, a potom dovoľuje medzi nimi prepínať či robiť náhľady, táto vlastnosť sa predvolene nazýva Preview Pane, a je možné pomocou nej napríklad ovládať Windows Media Player (alebo iný podporovaný softvér). Pokiaľ na ikonku programu kliknete stredným tlačítkom, spustíte novú inštanciu programu. Aero Peek môžete tiež vyvolať klávesovou skratkou Win+Space

Obrázok

Novinkou je tiež tzv. Jump List, ktorý primárne závisí od aplikácie ale môžeme ho napríklad vidieť na obrázku hore, jedná sa o ovládanie programu BEZ nutnosti aktivovať ho (zjednodušene povedané)

Aero Shake - Lezie vám na nervy neustály bordel v aktivovaných oknách a potrebujete sa rýchlo dostať na plochu? Schmatnite okno a začnite ním triasť, všetky ostatné okná sa zminimalizujú a to ktoré práve držíte ostane aktívne, pokiaľ zatrasiete ešte raz, okná sa obnovia. Alternatívny spôsob je samozrejme staré známe Win+D, alebo presunúť kurzor do pravého dolného rohu, a vyvolať buď náhľad (pomocou Aero Peek), alebo kliknutím príkaz Show Desktop.

Aero Snap - Potrebujete mať 2 okná vedľa seba či jedno rýchlo zmaximalizovať? Žiadny problém, chyťte ho a presuňte na ľavý/pravý okraj obrazovky, poprípade hore pre maximalizáciu. Klávesové skratky pre tieto úkony sú Win+Pravá/Ľavá šipka (pri opakovanom stláčaní sa okno presunie na druhý monitor, ak ho teda máte), alebo Win+Šipka Hore/Dole (Maximalizácia/Obnoviť/Minimalizovať).

Klávesové skratky

Win+P - nastavenie zobrazenia
Win+Space - Aero Peek
Win+Shift+Šipka dolava/doprava - presunie okno na iný monitor
Win+T - zameranie na aplikácie v taskbari
Win+G - presunie Gadgety do popredia (vo Windows Vista Win+Space)

Taskbar

Shift+Klik / Stredný klik - spustí novú inštanciu programu
CTRL+Shift+klik - Spustí program s administrátorskými právami
Shift+PKlik - Klasické menu aké poznáme z predošlých verzii Windows
CTRL+Klik - rolovanie medzi zgrupenými oknami

Iné (chystané) Zmeny

-Podpora pre AVCHD a UVC štandard
-Direct3D 11
-Podpora pre 256logických procesorových jadier
-Podpora príkazu TRIM pre Solid State Drive disky (umožňuje pomocou radiču ohlásiť že daný sektor je voľný)
-Enterprise a Ultimate edície budú mať natívnu podporu pre VHD virtuálne pevné disky, bude z nich možné aj bootovať.
-Pri pripojení čítačky kariet sa jednotka zobrazí len keď je aktívna (len keď je v nej médium), sedmička taktiež umožňuje odpájať zariadenia individuálne (E:), a nie skupinovo (E:,F:,G:,H:) jak to robila Vista.
-AppLocker alebo strážte si svoje ratolesti
-Okná po maximalizovaní ostávajú priesvitné
-Nový "look" aplikácii ako Paint, Calculator a Wordpad
-Podpora stmavňovania obrazu na notebookoch
-Natívna podpora pre vypalovanie obrazov diskov (ISO)
-Ak aplikácia padne dvakrát po sebe, sedmička sa bude snažiť aplikovať opravu, ak ani táto oprava nepomôže, opýta sa čo robiť.
-IE8 / WMP12
-Odstrániteľné systémové súčasti





.
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa yesper »

Snake napísal:Iné (chystané) Zmeny

...
-Direct3D 11
...
Direct3D 11 je podporovany aj Vistou, neviem ci sa to da brat za zmenu.
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2252
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa materik »

zatial som to nikde nerigstroval ale na MSDN uz mam Windows 7 Professional (x86).
Tak asi zacnem tahat...
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
Mirdis
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2017
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Stará Ľubovňa/Prešov

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Mirdis »

jj uz je aj x86 aj 64bit...uz som si dal 64bit :) ...
NTB1:MacBook Pro (13-inch, 2014, 2,5 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB RAM)
NTB2:MacBook Pro (13-inch, 2018, 2,7 GHz Quad-Core Intel Core i7,16 GB RAM)
NTB3:MacBook Pro (13-inch, 2020, Apple M1,16 GB RAM)
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Bird »

ja mam windows 7 enterprise x86 full verziu z MSDN. prvy dojem bol ze ide o upgrade visty :D ale neskor zistite iste rozriely. dobre je ze start je badatelne rychlejsi ako na viste, zda sa mi ze 7 je vykonom podobne Xp-čkam. takisto je vyhoda podpory direct3D 11 aj ked moja grafika to nepodporuje :D blbe je ze windows media palyer stale nedokaze prehrat titulky co by som uz ocakaval. ved to dokaze uz vela playerov napr. VLC, KMPlayer. aspon keby microsoft urobil dajaky doplnok k windows media playeru ktory by sa dal volne stiahnut na ich stranke. ale co uz, ak sa dockame dlasieho noveho OS od microsoftu mozno to uz bude lepsie ktovie ;)
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Martan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1543
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Petržalka

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Martan »

Microsoft sprístupnil trial verziu svojho nového operačného systému Windows 7 vo verzii RTM na dobu 90 dní pre všetkych užívateľov. Na linku sa dá stiahnuť x86 ako aj x64 verzia Windows 7 Enterprise...
http://technet.microsoft.com/en-us/eval ... ID=sprblog" onclick="window.open(this.href);return false;

(Treba pripomenut, ze z tejto verzie nieje mozny upgrade!)

FAQ k Trial verzii:
http://technet.microsoft.com/en-us/eval ... 88361.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Spoiler: ukázať
MB: Asus Prime Z370-A | CPU: i5-8600K | RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz CL15 white
GPU: EVGA GTX 1080 FTW 2 Gaming iCX | SSD: Samsung 960 EVO 1TB + ADATA XPG SX8200 Pro 1TB
PSU: Corsair HX850i | CASE: Fractal Define C TG | EK & Bitspower & Alphacool & Noctua custom loop
LG 29" 29UB67 21:9 UltraWide IPS 2560x1080 || NAS QNAP TS-431+ 8TB RAID1
AOC 35" AG352UCG6 21:9 UltraWide VA 3440x1440@120Hz G-SYNC
LG 34" 34GK950F 21:9 UltraWide IPS 3440x1440@144Hz FreeSync2
Accessories: SS Ikari Laser^Everglide Titan Monster > Mionix NAOS 7000 ^ Mionix SARGAS 450 SK
MS SideWinder X6 || MS MCE Keyboard & Remote || MS XONE Wireless gamepad
Používateľov profilový obrázok
Sangala
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1472
Dátum registrácie: So 21. Feb, 2009, 15:25
Bydlisko: Žilina

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Sangala »

nevysla uz Final 7 na MSDN ?
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Snake »

asi 2 mesiace dozadu? prečo :D





.
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 808
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa skill3r »

Nechcem zakladať nové vlákno tak to dám sem. Má už niekto skúsenosti s Win7 home premium Inovácia?Videl som ich za 50€ v sharku a datarte no nevedeli mi odpovedať. Ak s tým máte niekto skúsenosti mohol by mi napísať postreh. Moja otázka je že či vždy keď budem chcieť inštalovať 7mičku pomocou tej inovácie či budem musieť pred tým naištalovať vistu, alebo či mi tie inštalačky umožňujú aj priamu, čistú inštaláciu 7mičky a ak áno ako ta inštalačka potom vie že vlastním aj legálnu vistu.
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Snake »

rieši sa to v threade čo je pár riadkov pod týmto





.
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Bird »

nova verzia daemon tools uz konecne podporuje win7 :dance:
http://www.zive.cz/bleskovky/novy-daemo ... fault.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Attilka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1155
Dátum registrácie: Ut 21. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Attilka »

Ja som len instaloval este starsiu,opytalo sa ci chcem update,dal som a jede jak ma ;) :good:
NB_1 OMEN by HP 17-an111nc Shadow Black
NB_2 Acer Aspire ES1-512-C2WN
MT Samsung Galaxy Note 10+ 512gb
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa dexterav »

na full verzii ide aj staršia, na RC robila tá staršia trochu problémy
aj nová vybafla že neni kompatibilná
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Bird »

dexter napísal:na full verzii ide aj staršia, na RC robila tá staršia trochu problémy
aj nová vybafla že neni kompatibilná
mne na full verzii nesla starsia verzia.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Windows 7 - čo je nové?

Príspevok od používateľa Snake »

Tak to si dosť zvláštny prípad





.

Návrat na "Operačné Systémy"