FreeNAS NAS ma niekto ?

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
peterf28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 15. Feb, 2017, 14:50

FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa peterf28 »

Je tu niekto kto si postavil vlastny NAS na base FreeNAS ?
Potrebujem domaci nas, uvazujem nad FreeNAS, a rozmyslam aky hardver na to . Este zvazujem ci novy hardver alebo pouzijem to co uz mam (i5 2500k) a desktop si kupim novy .
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

2500k je sialeny overkill na akykolvek NAS.
Ano, mam a pouzivam FreeNAS.

Mam aj instalaciu s 24 diskami a 16 SSDckami na tom pustenu. S podporovanym HW (nespekuluj s 12Gbit radicmi a backplane) to chodi bez problemu. Intel alebo Chelsio sietovky. Proste FreeBSD hardware.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Z hladiska spotreby je to viac menej jedno. i5-2500K ci novy Pentium bude mat +/- rovnaku spotrebu v idle.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to sice ano, plus minus styri watty, ale je zbytocne davat 2500vku na NAS. Tu treba vyuzit lepsie, napriklad zrychlenym prehravanim p0rna :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
peterf28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 15. Feb, 2017, 14:50

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa peterf28 »

mp3turbo napísal:2500k je sialeny overkill na akykolvek NAS.
Ano, mam a pouzivam FreeNAS.

Mam aj instalaciu s 24 diskami a 16 SSDckami na tom pustenu. S podporovanym HW (nespekuluj s 12Gbit radicmi a backplane) to chodi bez problemu. Intel alebo Chelsio sietovky. Proste FreeBSD hardware.

Nasiel som takuto vymakanu dosku, je to teraz novinka, maju ju v Ageme na objednanie, fakt sa mi to pozdava, a k tomu PICO zdroj 80W http://www.technikaffe.de/anleitung-394 ... hevc_10bit . Dal by som tam 2x3TB harddisky seagate sv35, hlavne to chcem na 24/7 ukladanie videa z IP bezpecnostnej kamery, ale aj ako ulozisko pre hudbu a filmy, a mozno nejaky stahovac torrentov . Neskor mozno pridal dalsie 2x3TB. Ma to 4 sata porty, to by malo stacit. System by bezal z USB kluca alebo maleho sata harddisku .

Ale co ma brzdi pri rozhodovani : kedze chcem novu GTX1070 kartu do desktopu, a zevraj moja 1600mhz ddr2 ramka a sandy brindge architektura bottleneckuje tuto kartu, tak by bolo fajn vyuzit moj aktuany desktop ako NAS a kupit novy desktop .
faugusztin napísal:Z hladiska spotreby je to viac menej jedno. i5-2500K ci novy Pentium bude mat +/- rovnaku spotrebu v idle.
Zevraj ta j4205 doska s integrovanym CPU idluje na 11 watoch, pri plnom vykone len 26 watov . Nezda sa mi ze by som sa dostal na podobnu idle spotrebu s mojim i2500k . Tam by som to skor tipoval na nejakych 40 watov idle, to je nejakych 300kwh elektriny za rok naviac, ale to zase neni az tak moc (to je nejakych 20 Eur iba) . Tam by som asi tiez pouzil ten PICO zdroj, lebo 500W zdroj tam ponechat to by bolo asi velmi neefektivne . Fakt myslis ze 2500k ma podobnu idle spotrebu ?

Teda v podstate sa rozhodujem medzi tymito dvomi alternativami , ci si nechat stary desktop alebo novy kupit .
peterf28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 15. Feb, 2017, 14:50

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa peterf28 »

mp3turbo napísal:to sice ano, plus minus styri watty, ale je zbytocne davat 2500vku na NAS. Tu treba vyuzit lepsie, napriklad zrychlenym prehravanim p0rna :)
Nemam tu 2500k ako inac vyuzit , jedine ak by mi ostala ako desktop . A mozno by jej nebolo az tak skoda na ten nas, ak by tam bezalo aj stahovanie torrentov , pripadne nejaka ina sluzba este, tak by sa ten vykon mozno aj vyuzil . Mozno to video z tej kamery budem transkodovat, alebo co by som chcel urobit ze by to detekovalo pohyb na tom videu z kamery a vymazalo ostatne zabery kde pohyb nie je (kamery nemaju pohybove cidla a ten softverovy detektor pohybu co maju vo firmware sa aktivuje pri kazdej hmle alebo svetlami aut z ulice) - to som skusal aj naskriptovat za pomoci open source nastrojov v linuxe ale zatial to nefungovalo :)
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa yesper »

tiez planujem cca o mesiac poskladat NAS a asi to bude j4205. Myslim, ze k NAS potrebam je tento CPU az az. Doma mam nejaky ten kit nb ramiek, tiez picopsu, disky, slc flashku. Ak by si do toho nahodou siel, tak daj vediet ako si spokojny s vykonom. Ja ako system planujem pouzit OMV.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

o CPU v tomto pripade ani tak nejde... ta doska sa mi cela nelubi, totalne.

Ziadny PCI slot, nic, proste integrovana sietovka na doske ktora je z tych najlacnejsich. Dobre, je to gigabit, asi, nikde to nepisu ale predpokladame.

Vyborne je ze ten procesorcek podporuje AES instrukcie teda sifrovanie dat na diskoch je stravitelne. AES samotny uplne super, v kombinacii s akymkolvek inym algoritmom samozrejme katastrofa avsak stale realne pouzitelne pre par mechanickych diskov. 10W spotreba ma nevytrhla z biedy, moja kombinacia Z77/G3258 pyta okolo 25W, na peniaze to preratas lahko (ach peniaze : doska ma stala 60 eur, procesor nejakych 50, takze to bolo asi drahsie ako tato integrovana hracka, ale preboha ja mam univerzalneho vojaka ktoreho rozsirim o dve PCI-Express zariadenia, zopar PCI, o stvorjadro CPU ked bude treba zmenit vyuzitie pripadne navalat na NASko nejaku normalnu robotu, dam tam 64GB RAM, sest diskov na dosku plus dalsie kvanta do RAID radicov - ano dvoch - podla vlastneho vyberu... cize aj ked zaplatim 39 eur navrch oproti hracke, proste furt mi to pride lepsi kauf, nehovoriac o procesore co tam mam a jeho vykone po jednoduchom pretaktovani, ano viem ze to nie je pre kazdeho dolezite).

Dalej, absolutne najvacsi cirkus linkovanej dosky vidim v styroch SATA portoch, kde dva su priamo z cipsetu Intel, a dalsie dva su z pridruzeneho radicu ASMedia. Poprve tie ASMEdia radice su proste inferior, totalne inferior v porovnani s originalom, podruhe niekde v minulosti bola na ASMediach HW chyba kvoli ktorej dochadzalo k poskodeniu dat a tympadom u mna zhasli. V neposlednom rade NIE JE ISTE ze operacny system ktory si vyberies, napriklad FreeNAS, bude vediet ten radic vyuzit - ked mu budu chybat drivre, zrazu mas srandovnu DVOJDISKOVU dosku. Osraaaaaaaaaat aj keby to bolo za desat eur. Moje data maju daleko vyssiu hodnotu nez je cenovka tohoto riesenia a pripadne "usetrene" dukaty za elektriku alebo cokolvek ine.

Z uvedenych dovodov taketo hracky ku mne cez branu nesmu. Bez mihnutia oka v druhej sekunde zmetiem zo stola.


Dalej, a to sa tusim len rozbieham, SV35 disky... ze su Surveillance si zrejme postrehol. Co to znamena pre nasadenie v RAID poli, vies ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
peterf28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 15. Feb, 2017, 14:50

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa peterf28 »

mp3turbo napísal:o CPU v tomto pripade ani tak nejde... ta doska sa mi cela nelubi, totalne.

Ziadny PCI slot, nic, proste integrovana sietovka na doske ktora je z tych najlacnejsich. Dobre, je to gigabit, asi, nikde to nepisu ale predpokladame.

Vyborne je ze ten procesorcek podporuje AES instrukcie teda sifrovanie dat na diskoch je stravitelne. AES samotny uplne super, v kombinacii s akymkolvek inym algoritmom samozrejme katastrofa avsak stale realne pouzitelne pre par mechanickych diskov. 10W spotreba ma nevytrhla z biedy, moja kombinacia Z77/G3258 pyta okolo 25W, na peniaze to preratas lahko (ach peniaze : doska ma stala 60 eur, procesor nejakych 50, takze to bolo asi drahsie ako tato integrovana hracka, ale preboha ja mam univerzalneho vojaka ktoreho rozsirim o dve PCI-Express zariadenia, zopar PCI, o stvorjadro CPU ked bude treba zmenit vyuzitie pripadne navalat na NASko nejaku normalnu robotu, dam tam 64GB RAM, sest diskov na dosku plus dalsie kvanta do RAID radicov - ano dvoch - podla vlastneho vyberu... cize aj ked zaplatim 39 eur navrch oproti hracke, proste furt mi to pride lepsi kauf, nehovoriac o procesore co tam mam a jeho vykone po jednoduchom pretaktovani, ano viem ze to nie je pre kazdeho dolezite).

Dalej, absolutne najvacsi cirkus linkovanej dosky vidim v styroch SATA portoch, kde dva su priamo z cipsetu Intel, a dalsie dva su z pridruzeneho radicu ASMedia. Poprve tie ASMEdia radice su proste inferior, totalne inferior v porovnani s originalom, podruhe niekde v minulosti bola na ASMediach HW chyba kvoli ktorej dochadzalo k poskodeniu dat a tympadom u mna zhasli. V neposlednom rade NIE JE ISTE ze operacny system ktory si vyberies, napriklad FreeNAS, bude vediet ten radic vyuzit - ked mu budu chybat drivre, zrazu mas srandovnu DVOJDISKOVU dosku. Osraaaaaaaaaat aj keby to bolo za desat eur. Moje data maju daleko vyssiu hodnotu nez je cenovka tohoto riesenia a pripadne "usetrene" dukaty za elektriku alebo cokolvek ine.

Z uvedenych dovodov taketo hracky ku mne cez branu nesmu. Bez mihnutia oka v druhej sekunde zmetiem zo stola.


Dalej, a to sa tusim len rozbieham, SV35 disky... ze su Surveillance si zrejme postrehol. Co to znamena pre nasadenie v RAID poli, vies ?
Nevim co to znamena pre RAID . Vim ze mozu mat castejsie chyby tak ale videu to vadit nebude ci ?

Teraz ale uvazujem ze kupim len jednu sv35 ktora bude len na 24/7 video bez raidu, cisto len surveilance ulozisko . A dalsie 2 alebo 3 disky wd red dam do raid1 alebo raidz1 . Uz teraz by to chcelo viac sata portov .
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: FreeNAS NAS ma niekto ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak ! Teraz to chces ako ulozisko pre kamerove zaznamy, "filmy a hudbu" ale v buducnosti na to velmi rychlo zabudnes a nacapes na toto NASko vsetky mozne aj nemozne dokumenty, spravis si z toho archiv pre svoje data (ved co ze je to zlahka nespolahlive a stoji na krivych nozickach, ist to ide tak co, a rozhodne sa mi nemoze pokazit hlavny stroj aj tato zaloha naraz) atd.

Ide presne o tu lajdackost diskov co si povedal : mam na salame system ked neviem precitat nejake data, len tak ledabolo, pretoze tu v obraze bude jedna bodka z miliona bodov. Hahaha pre video. Lenze... uz je jasne kam mierim. A v pripade RAIDu nejde o video, ide o konzistenciu dat ako taku, proste celkovo pretoze RAID nevie ake data tam ukladas ! Tam bud proste vsetko hraje 100.00000000% alebo ani houno. A namiesto svojich dat nechces mat houno...

Ziadne Surveillance disky NIE SU vhodne pre Raid nasadenie. Ano, budu fungovat, ano, isty cas zrejme budu. Ale je to hlupost v zmysle "orat pole na stvorkolke BMW 760iL pretoze sily ma dost". Takze vymenit model diskov, jednoznacne, totalne bez debaty, priplatit sialene styri eura na kus za normalny model. Ano, WD RED je normalny model.

Ano, uz teraz zacinas lizat maximalny pocet portov. Ano, iste, mozes si pomoct bootovanim FreeNASu pripadne ineho systemu z USBcka, prave si jeden port usetril. Ale to nemeni ze na doske budes mat dva rozlicne radice, dva a dva porty kazdy, ktore proste nebudu spolu dobre chodit. Ano, bude to fungovat, urcite aspon chvilku. Ano, RAIDZx je na tom lepsie s odolnostou voci pruserom nez tradicke Raid1/Raid5 polia v inych operacnych systemoch, ale ani to nezachrani svet.

Ked si zoberies kolko penazi stoja 4+ diskove NASy od Qnapu, Synology atd, a ked si porovnas za kolko penazi postavis daleko lepsi, flexibilnejsi a vykonnejsi hardware sam, sfleku by som upustil od myslienky ktorou si isiel.

Separovat data na "kamerove" so single diskom a "vsetko ostatne dolezite" na inych vhodnejsich diskoch by som tiez nedoporucoval. Naco dofrasa. Single drive ta stoji uplne rovnake kvantum penazi ako seriozny drive v Raid poli, akurat ho nemas chraneny voci zlyhaniu. No to uz mi je vyhoda. Ano, niekto moze povedat ze su tam ine vyhody ako napriklad rozkladanie zataze, ze ten single drive ochrani RAIDove disky pred velmi castymi operaciami cim ti efektivne zvysi vykon dostupny pre non-kamerove data. Spravne. Lenze tie nevyhody zabraneho portu a takychto veci podla mojho nazoru hrubo prekricia [potencialne] vyhody ktore riesenie dosahuje - well okrem spomenuteho nezatazovania hlavnych diskov teda ziadne vyhody nevidim. A to uz vobec nejdem diskutovat na temu preco doriti chces ukladat kamerove data na takyto system, NAS je proste NAS... teda s inym pouzitim nez je ukladanie kamerovych zaznamov (jasne, da sa to... ale... orat na BMW ze ?). Uz vobec sa nepytam ako a kde si ukladal tie kamerove zaznamy doteraz : bud ich nemas vobec alebo nejako cudne, a svet sa nezrutil. Takze nasilu by som ich do NASu nepchal a svet sa rovnako nezruti ani potom.

Tymto sposobom teda hrackarska došťička a kamerove disky sa proste RAID/NAS nestavia. Nie, nie, nie a milionkrat nie. Ani pre svokru.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Hardware všeobecne"