Raspberry pi 3

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
gino
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2015, 13:25

Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa gino »

Zdravim vas priatelia,mohol by ma niekto oboznamit s Raspberry pi 3? Naco sa to pouziva?
Videl som aj ze boli spojene 4 a tak to frcalo. Moze to sluzit ako normalne pc? Daju sa na tom hrat hry? Proste čo to je
Ospravedlnte ma ale fakt sa dotoho nevyznam
bol by som velmi vdacny za kazdy komentar a za kazdu informaciu o tejto veci.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa molnart »

ja mam doma dve este z prvej serie a tiez som na to neprisiel :D skusal som na nom multimedialne centrum, audioserver, domaci cloud, aj teplomer, precital kopu clankov na vyuzitie ale nic mi z toho nepripadalo extra uzitocne
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa LordKJ »

je to miniaturny pc, moze sluzit ako normalny pc, ale samozrejme je to velmi male == malo vykonu, teda nic moc PC
hry si velmi nezahras

brat to ma napojene v starej TV kde to sluzi ako nahrada za smart funkcie novych TV, tj prehrava si filmy zo sietoveho disku, youtube a pod.

da sa to vyuzit aj rozne inak, viacmenej to co molnart napisal sa da stym robit, samozrejme to nie je nejak extra vykonne ale niekomu to moze dostacovat
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa HellAngel »

Pri 3 je super, momentálne používam ako mediálne centrum k televízoru. Ohľadne hier, žiadne 3D hry si nezahras ale môžeš spojazdniť old hry z amigy a podobne. Za tie peniaze zaujímavá krabicka

hry: https://retropie.org.uk/

vacsinou RPI pouzivam na pustanie filmov, rozpravok pre malu z NAS. Velka podopora kodekov. Este youtube, hudba. Mam tam spusteny archiv JOJ, markiza, ulozisko filmov sosac (obrovska databaza filmov v cz). mal som predtym xtreamer ako medialne centrum, ale rpi3 ma daleko viacej moznosti
NB: Asus ROG Zephyrus G14
gino
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2015, 13:25

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa gino »

Chcem sa ešte spýtať zvýšil by sa výkon a oplatilo by sa to kebyže prepojím napr. 4? ( https://www.youtube.com/watch?v=oe-S_5oPZfs&t=86s )
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa HellAngel »

Čo na tom chceš robiť?

Za cenu 4rpi postavis Pc s vyšším výkonom
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa Odar »

Raspberry je dobre, ako low cost flexibilne (rozumej tomu dobre updatovatelne) multimedialne centrum, ako nahrada za multimedialne skatule. Existuju aj linuxove distribucie, ktore umoznuju bezne pouzivanie, ako pocitac (jednoduchy text. editor, browser . . . ), ale rychlost je tak tragicka, ze nema zmysel sa tym zaoberat.

Neviem, ako si predstavujes, ze "len tak" prepojis viac tych dosiek a budes mat n-nasobny vykon. Muselo by byt tak koncipovane to zelezo a k tomu aj nalezita soft. podpora. O nicom takom neviem, ze by existovalo.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa molnart »

urcite sa prepojit daju na nejake distribuovane vypocty a pod., otazka ako to vyuzujes za domacich podmienok.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa HellAngel »

Je to nezmysel za tú cenu, to je skôr pre zabavu
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa Chris »

HellAngel napísal:Pri 3 je super, momentálne používam ako mediálne centrum k televízoru. Ohľadne hier, žiadne 3D hry si nezahras ale môžeš spojazdniť old hry z amigy a podobne. Za tie peniaze zaujímavá krabicka

hry: https://retropie.org.uk/

vacsinou RPI pouzivam na pustanie filmov, rozpravok pre malu z NAS. Velka podopora kodekov. Este youtube, hudba. Mam tam spusteny archiv JOJ, markiza, ulozisko filmov sosac (obrovska databaza filmov v cz). mal som predtym xtreamer ako medialne centrum, ale rpi3 ma daleko viacej moznosti
aku appku na tom pouzivas ? plex ? alebo aky plugin je na archiv tych dvoch bla bla stanic ?

______________________________________________________________________________________

ja mam banana pi s Open Media Vault, teda ako male NAS s cloud funkciami. Vyhoda oproti RPi je, ze ma SATA port, na ktory je pripojeny priamo disk a na nom bezi cely OS aj ulozisko. (len boot script ide z microSD, tym padom ma OS ovela vacsiu odozvu, kedze ma rychlejsi storage.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa HellAngel »

Používam kodi. Nastavenie a pridávanie archívov je uplne jednoduché, ponuka to rovno kodi. Os beží z SD, ale všetko filmy, hudba, foto mám na nas. Rýchlosť systému je výborná. Predtým som mal xtreamer s androdiom, tam som mal priamo HDD, ale pi mi príde lepšia voľba, hlavne kvôli možnosti dať si systém podľa požiadaviek a obrovskej základní fanusikov
NB: Asus ROG Zephyrus G14
peterf28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 15. Feb, 2017, 14:50

Re: Raspberry pi 3

Príspevok od používateľa peterf28 »

pozri napriklad na matfyze na cviceniach co na tom robia http://dai.fmph.uniba.sk/~siska/embeddedlinux/

Návrat na "Hardware všeobecne"