HW na virtualizaciu

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa dendroid »

Ahojte,

Chcel by som si vo volnom case trocha vylepsit znalosti a nabrat nejake skusenosti so spravou serverovych OS ... Prve, comu by som sa chcel povenovat je Windows Server, postavit si malu Windows domenu na zaciatok, takze budem potrebovat DNS, DHCP, domain controller,zopar klient PCs a nejaky aplikacny server zatial. Riesim teraz otazku, aky HW a SW mi na to bude treba, aby som to vedel vyriesit formou virtualizacie ...

1. Bolo by mozne to nejako normalne sprevadzkovat na notase, kde mam Core i5 6300U, 2,4 Ghz, 2 jadrá, hyperthreading, 8GB RAM ? Tipujem, ze to na to asi stacit nebude ... Ak nie, slo by to na nejakom notase s Core i7 ?

2. Zo SW mam na tom notase k dispozicii Vmware Workstation alebo Virtualbox (je to pracovny notas), bolo by to realne rozbehat na niecom z tohto ?



Dakujem vopred za rady.
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa Andrew007 »

8Gb nie, aspoň 16 ideál 32 . Notas s i7 ? Nie, stále málo - ale fungovať to bude no nečakaj zázraky . vmware je ok

Každopádne to chce desktop
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa Chris »

ak sa chces venovat Windows serverom, tak si aktivuj hyperV :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa dendroid »

No ja hlavne riesim ten HW, aky bude postacovat a zo SW vyssie spomenute programy, kedze s nimi skusenosti nemam. HyperV viem, ze bude fungovat, no to by som si musel nainstalovat Windows Server na ten notas, co sa mi az tak celkom nepaci. Nakolko free je to 6 mesiacov, takze po 6 mesiacoch by som musel preinstalovat cely stroj. Takto bude stacit riesit iba virtualky nejakym sposobom ...Plus na tom notase uz mam nainstalovany Win 7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

akekolvek riesenie spravis, budes chciet co najviac RAM (nie, 16GB sa nevola nepredstavitelne vela ale "absolutne minimum") a co najviac SSDciek.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22005
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa dexterav »

ja robím len jednoduché veci ale 18GB preč len taký fikot :-)
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa Chris »

ad. 1 hyperV je aj na desktop ediciach Idealne Win8.1 alebo win10
ad. 2 domenu postavis aj na 1GB ram, 2x DC s AD DS, DNS, DHCP, IPAM samozrejme v core rezime bez GUI

Manazovat mozes priamo z laptop s administrative tools :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa dendroid »

mp3turbo, nepojde to nahodou aj bez tych SSD ? :) 16 GB RAM by tiez malo asi postacovat, co som bol na Microsoft kurze tak tam bol i7 870 a 16 GB RAM a v pohode to ficalo ... Zasa co tam ja budem mat, 5-6 virtualnych PC, co sa budu vsetky flakat...

Chris, nevedel som, ze HyperV su uz sucastou desktop Winov, dobre vediet. To s tou Core ediciou je tiez vyborny napad :)

Hlavnou otazkou ostava HW ...Alternativy:

1. Takze vravite, ze s tym dvojjadrom to nema vobec vyznam skusat ? Notas so stvorjadrom a s hyperthreadingom by to uz ale zvladnut mohol ...Plus upgrade na 16 GB RAM ?
2. Desktop PC s i7 a 32 GB RAM, tu asi nie je velmi dalej co riesit
3. Kupit rovno server, co mi ukazovali ludia ponuky na nete, tak to vychadzalo lacnejsie ako desktop ..Otazkou je, ake komplikacie sa s tym spajaju ...Ako su tiez na tom s hlukom ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pri cene SSD to nema vyznam skusat bez neho. Najvacsi problem virtualizacie je nedostatok vykonu HDD a potom nedostatok RAM. Ked zabijes jedno z nich, padne ti cele riesenie na hubu.

Server : podla toho co si vyberies, ale standartny normalny server je strasny problem doma. Strasny strasny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa Chris »

tak to asi bol slaby microsoft kurz ked ti nepovedali, ze hyperv ide na desktope.
Ak by si chcel nejaku workstationu na testovanie, daj vediet :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa dendroid »

mp3turbo, co to konkretne znamena, ze to je strasny, strasny problem ? :) Prehrievanie, hlucnost ? Alebo nieco dalsie

Chris, mas nieco na predaj ? Alebo nebodaj na zapozicanie, ci dokonca darovanie ? :D :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

samozrejme hlucnost.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa dendroid »

Uvazoval som nad tym znova a mne vychadza ten notas ako pre mna najlepsie riesenie, ak vezmem do uvahy vsetky okolnosti ... Hlavne ide o to, ze by som nemusel kupovat kvoli tomu osobitne desktop. NTB potrebujem tak ci tak, tak by som mal riesenie 2 v 1 ... Otazka je, ako by to bezalo ... O novsich stvorjadrach Sandy Bridge a vyssie nemam pochybnosti, ked to s turbom bezi na 2,3 alebo aj 2,5 Ghz a podporuje to 32 GB RAM ...

Mam moznost za lacny peniaz kupit ntb s Nehalem stvorjadrom a tu zacinaju pochybnosti, kedze to je 1. generacia Core i7 a podporuje to len 8GB RAM ...

Stale si ale myslim, ze by to mohlo ako tak utiahnut tych 5, 6 virtualnych strojov, co myslite ? Procesor je vlastne Nehalem na cca 2 Ghz ...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa Chris »

ak laptop, tak aspon hasswell, poriadne SSD a aspon 16GB ram, aj to bude topit :D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HW na virtualizaciu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ver mi ze desktop je ukrutne preukrutne univerzalnejsi ked chces cokolvek viac nez 16GB RAM (ano, zachvilu budes chciet), jeden HDD, jednu sietovku, jedno... cokolvek.

Nedokazem si predstavit robit virtualizaciu na notebooku, navyse bez Type1 hypervizoru. Samozrejme ze to nejako ide a kokrha, ale ma to tolko obmedzeni ze ziadnu normalnu funkciu si proste nevyskusas. Mozno si na tom akotak spravis domenu a jednym nedajboze dvomi kontrolermi, dvomi klientami. A to bude asi tak cele.

Navyse tie laptopy STOJA TAK STRASNE VELA PENAZI... ze desktop je vyhodnejsi. 32GB RAM ? Malina. Pri pouziti 16GB modulov vies do rozumnych dosiek napratat 64GB do standartnych styroch slotov. Mnam. Ano, teraz to nepotrebujes. Jasne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Hardware všeobecne"