Pocitac sa pri shut downe nevypne

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2049
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Pocitac sa pri shut downe nevypne

Príspevok od používateľa zoom »

Dzień dobry, poskladal som si novy pocitac a vsetko sa zda byt v poriadku az na jednu vec -- ked dam vypnut pocitac vo Windowse, normalne prebehne shut down, vypne sa grafika, monitor ide do stand-by, ale pocitac ostane zapnuty, tj. vetraky sa tocia, procesor bezi (vidim na teplote), pumpa z vodnika sa toci. V tomto stave sa neda nic urobit (ani stlacenie resetu nic nerobi), len podrzat power tlacitko na klasicke 4 sekundy, aby sa zhasol. Do rovnakeho stavu sa dostane, aj ked dam restartovat pocitac.

HW konfiguracia
Asus Maximus VIII Ranger • Core i7-6700K • 2×8GB G.Skill Ripjaws V 3200MHz CL14 • Samsung 950 Pro • Palit Super JetStream GTX 1080 • Super Flower Titanium 850W • Custom vodnik

Pocas testovania a debugovania je vsetko nepretaktovane (resp. bezi na vyssich taktoch z vyroby).

Riesenie hladam uz celkom dlho a roznym citanim po nete som zatial narazil na tieto mozne priciny za posledne roky (nie nutne vsetky sa tykali Z170 architektury), in no particular order:
1) Spojitost nVidie a Asus dosky -- Odkedy sa s tym patlem, uz vysli aj dalsie ovladace na nVidiu, co nezmenilo situaciu. Myslim si, ze toto je ale malo pravdepodobne vzhladom na mnozstvo kombinacii (Palit) GTX 1080 a Asus dosiek vo svete.
2) Zapnuty Windows 10 Fast Boot -- Netyka sa ma, pouzivam Windows 7.
3) Stary BIOS na doske -- Mam najnovsi 2202. Flashol som ho rovno, ako som zapol prvykrat pocitac, takze neviem, ci to so starsim robilo alebo nie.
4) Rozne nastavenia v BIOSe -- Skusal som vselico menit (urcite nie vsetko), ale zatial nic nezmenilo tento chybovy stav.
5) Pretaktovanie -- Ako som pisal vyssie, zatial nemam nataktovane nic a vsetko bezi na defaultnych frekvenciach.
6) Nainstalovane Asus Fan Xpert 3 vo Windowse -- Nemam nainstalovane (ani nic z celeho Ai Suite).
7) Zly zdroj -- Snad nie, je uplne novy, kvalitny a o dost lepsi nez ten, co som mal.
8) Intel Management Engine drivery -- Toto bol casto spominany culprit. Mal som nainstalovane najnovsie ovladace a skusil som aj o kusok starsie, ale problem to nevyriesilo.
9) Intel Management Engine firmware -- Toto ma zatial zaujalo najviac. Intel ME FW sa zvycajne aktualizuje spolu s BIOSom. V mojom BIOSe verzie 2202 je Intel ME niekedy z roku 2015. Na carovnej stranke som nasiel, ze pre moju platformu je uz novsi firmware, ale zatial sa necitim ho naflashovat a pripadne odpalit celu dosku, ak vyberiem ten zly. Stale si to ale nechavam v zalohe.

Riesil uz niekto nieco taketo? Mame dalsie napady, co vyskusat?
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Pocitac sa pri shut downe nevypne

Príspevok od používateľa castelL »

Presne tento istý problém som na Skylake riešil minulý mesiac.

Aktualizoval som BIOS na najnovšiu dostupnú verziu. Čistá inštalácia Windows 10 + nainštalované všetky najnovšie aktualizácie a samozrejme aj najnovšie dostupné ovládače ku základnej doske mi problém vyriešili. K tomu len dodám, že by to malo mať aj súvis so softíkom "Intel's Management Engine".
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2049
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Pocitac sa pri shut downe nevypne

Príspevok od používateľa zoom »

Dnes som debugoval a prisiel som na to, co to robi: pripojene cerpadlo do W_PUMP headeru na doske. Pumpa je napajana cez molex konektor a do dosky sa pripaja iba signal na otacky a PWM. Tieto reportuje korektne a aj funguje PWM regulacia v zavislosti od teploty CPU. Pocitac sa ale nevypina.

Ked som pumpu vytiahol z W_PUMP fan headera, tak to bezalo naplno a pocitac sa normalne vypol. Zapojil som ho do CPU_FAN headera a tiez sa normalne vypina.

Takzeee... neviem, co s tym. Ci je to chyba v BIOSe, alebo nejaky Asus zazrak. Musim to poriesit, lebo to chcem mat na W_PUMP headeri kvoli dobremu pocitu.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2049
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Pocitac sa pri shut downe nevypne

Príspevok od používateľa zoom »

Dnes som sa s tym hral dalej a skusal som starsie BIOSy. Postup bol takyto:
1) Naflashoval som BIOS.
2) Isiel som do BIOSu -> Load optimized defaults.
3) Nastavil som BIOS podla seba (cca 95% vsetkych zo vsetkych veci, co nastavujem).
4) Nabootoval som do Windowsu a skusil shutdown.

Takto som odskusal zopar starsich BIOSov s tykamto vysledkom:
1504 -- vsetko OK
1701 -- vsetko OK
2001 -- vsetko OK
2202 (najnovsi) -- vsetko OK

Ked som skusal tie starsie, tak som si myslel, ze 2202 je nejaky divny. Po naflashovani a zakladnom nastaveni 2202 sa vsak problem neprejavil. Ked som potom skusil naloadovat moje stare ulozene nastavenia, tak sa pocitac opat nevypinal.

Opat som teda nanovo naflashoval 2202 a rucne nastavil vsetko potrebne (neloadoval som ulozene nastavenia). Pocitac sa opat nevypinal.

Naflashoval som starsi 2001 a tu som skusal naozaj vselico. Rucne som nastavil BIOS, potom ho pozmenil, potom naloadoval nastavenia z predoslej konfiguracie 2001 (nie 2202), potom ho nastavil presne tak, ako som mal nastaveny 2202. Pocitac sa zatial stale korektne vypina.

Takze som usudil, ze Aušus nieco pobabral v poslednom BIOSe a ficim na 2001 s takymi nastaveniami, ake som mal aj na 2202 a zatial vsetko funguje.

Návrat na "Hardware všeobecne"