HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Všetko o notebookoch, PDA, tablet PC ich problémoch...
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa Muhyng »

Zdravim,
na tusim 4 rocnom notase v poslednej dobe huci ventilator skoro v kuse, ide z neho horuci vzduch aj ked nic nerobim. Pri trochu narocnejsej aplikacii, ale niekedy len pri 2 prehliadacoch s viac zalozkami zacne mrznut a nasleduje BSOD. Z minidumpov vraj vyplyva, ze problem je v grafike. Oplati sa preinstalovat, alebo je to HW problem? predchadzajuci Dell mal v diagnostike tusim aj grafiku, tu som ju nenasiel.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mas to po zaruke takze otvorit, VELMI SILNO VYFUKAT VSETOK PRACH, idealne ocistit aj lopatky ventilatora nejakym jemnym stetcom.

Nahrat nove drivre na grafiky tiez rozhodne nezaskodi raz za rok alebo dva, nedajboze za styri roky (Intel aj AMD aj Nvidia vydavaju tie drivre ako na beziacom pase).

Zanalyzovat ci ti nieco zerie CPU je takisto jednoduche - CTRL/SHIFT/ESC spusti Task Manager a tam pozeraj v zalozke Processes, zobrazit procesy vsetkych uzivatelov samozrejme. Mohlo sa stat ze si chytil nejaku digitalnu chlamydiu a teraz pocitas Bitcoiny pre nejakeho fesaka v Turecku.

PS: mne Firefox bez milosti zerie 2.8GB RAM a 10-15% CPU. Ventilator nehuci ale fuci. Ked vypnem Firefox, je ticho, ventilator netreba. Mam otvorenych sialene vela zaloziek, takmer 2000, zbiera sa mi to dva roky a neni toho certa co by v tom porobil poriadok.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
hopkok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2409
Dátum registrácie: St 22. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Žabokreky nad Nitrou

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa hopkok »

Verzia UMA (s intel VGA) alebo ta posahana Ati-na 7650?
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa Muhyng »

- otvoreny bol, na moj vkus az prekvapivo cisty, iba minimum prachu
- tie ovladace vyskusam
- analyzovany na haved bol, analyza priniesla zistenie o grafike
- viem ze to nie je ziadne delo, ale kym ma daku volnu ramku, co ma, tak to moc neriesim (disk je studeny, urcite neswapuje jak blazon), spociatku mu napr. vykon zerie windows update a tak... ale teraz huci a zapnuta je jedine opera 11.64 so 6 zalozkami a total commander. Kedysi som ani nevedel ze ide, pri viac veciach.

- Ati 7650M :(

- cista konspiracia z mojej strany - znalosti z anatomie notebookov nemam moc silne - nejde vymenit procesor za daky novsi intel s integrovanou grafikou a tu atinu bloknut v biose?
Používateľov profilový obrázok
hopkok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2409
Dátum registrácie: St 22. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Žabokreky nad Nitrou

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa hopkok »

Ake tam mas CPU? Mam pocit ze ta Atina ide v Biose vypnut.
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa Muhyng »

Nejaku i5-ku, myslim ze i5-2450M (2.5 GHz, 3 MB L3 cache, 2 cores), pozeral som teraz specifikacie, mal by mat nejaku vlastnu grafiku HD Graphics 3000, asi to nebude nic moc, ale aspon odskusam, ci nebude padat a ked tak potom pouvazujem nad vymenou
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa Muhyng »

Skusil som v BIOSe vypnut switchable graphics, teraz bezi len Intelova grafika. Je to zretelne pomalsie, hlavne v Sketchupe, ale na to, ze uz ho tu dve a pol hodiny trapim, z vyfuku ide horucejsi vzduch ako predtym, zatial nezamrzol. Myslite, ze nove ovladace by mali pomoct?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zialbohu prave teraz mam vybite baterie vo vesteckej guli tak ti neviem odpovedat.

Aby si nepovedal ze som moc vtipny, tu su drivre na AMD :
http://support.amd.com/en-us/download
Step 1 naklikaj Notebook Graphcs
Step 2 bacni Radeon HD
Step 3 potom Radeon HD 7600M series
Step 4 vyber operacny system a frcis

Je dost mozne ze tie ovladace sa odmietnu nainstalovat pretoze Dell moze mat "vysoko customizovane" drivre cize ine IDcko. Na mojom Delli tieto standartne drivre od AMD presli, ale nechceli ma pustit ovladace od Intelu.

Ach, ovladace od Intelu 3000 : https://downloadcenter.intel.com/search ... intel+3000
zase vyberas podla tvojho OS ktory neviem aky mas

a kludne skus pozriet aj Dellacky support, maju to krasne spravene - nezabudni natiahnut aj BIOS a aktualizovat ho, za tie styri roky takmer nabeton na nieco chlapci prisli a opravili.

Drzime palce ! Ja osobne by som tie drivre fakt aktualizoval, ako som pisal je tam sialeny vyvoj.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
hopkok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2409
Dátum registrácie: St 22. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Žabokreky nad Nitrou

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa hopkok »

No mne sa nejak nezda ze by mal byt extra horuci na dedikovanej VGA aj je dobre vycistene chladenie...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa mp3turbo »

suhlasim. S tym chladenim ide predovsetkym o to, ako je zatazeny CPU. Ked tam mas nejaky program/proces na pozadi, ktory zerie 25-30% CPU, tak to bude proste teple a bude z toho fukat teply vzduch aj keby ta masina bola uplne nova z obchodu.

Preto som pisal hned na zaciatku ze je dolezita analyza systemu. A preto som vravel, zase uplne od zaciatku, ze raz za styri roky je nevyhnutne nutne rozobrat ten notebook, extremne starostlivo a silno vyfukat a ocistit vsetko k comu sa dostanes.

Bacha na staticku elektrinu. Stetcom sa dotykas jedine ventilatora, vsetko ostatne len silno fukat podla moznosti nie hubou aby si volakde nenaplul, ale stlacenym vzduchom z baloniku, s kompresorom atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa Muhyng »

Vyfukal som ho, nie hubou, normalne ako clovek - sprejom, preinstaloval grafiku a nakoniec pomohla az nocna sichta s kompletnou obnovou systemu. Inak prach tam nebol skoro vobec, trochu zaprasene lopatky ventilatora, ale ziadne kudoly prachu nesli von. Teraz este poriesit tu rychlost, ale tam je riesenie asi jedine - SSD. Prachov momentalne nieje velmi nazvys, takze nieco v zmysle "kupim 750GB SSD za terajsi 750GB disk" je nerealne.
Používateľov profilový obrázok
Famous
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1490
Dátum registrácie: Ut 14. Sep, 2010, 20:24
Bydlisko: HC

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa Famous »

Ked si ho mal rozobraty, prepastoval si ho?
4 roky je celkom dost slusna doba, s tou pastou sa mohlo stat barsco a chladic nedokaze dostatocne odvadzat teplo. Ja by som este skusil prepastovat, plus tie drivre skusit samozrejme.
CPU: R9-5900X Cooler: Kraken X62 MB: x570 TUF PRO (Wi-Fi) GPU: RTX 3080 Ti Suprim X
RAM: GSkill 64GB 3600CL16 SSD OS: Corsair MP600 PRO XT 2TB
SSD: Micron 7400 PRO 3840BG, PNY CS3040 2TB, Kingston KC600 1TB PSU: Corsair HX1000 CASE: Fractal Torrent
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: HP Probook 4540s - problem s grafikou - bsod

Príspevok od používateľa Muhyng »

Nebol rozobraty na drobne. A problem bol zrejme niekde inde, nasiel som vcera clanok, kde sa popisuje, ze W7 mozu blbnut tym sposobom, ze jeden proces svchost.exe zerie cca 25% CPU a strasne vela RAM a zaroven nefunguje windows update. Ked som to fixol podla navodu, tak notas razom ide sviznejsie a zaroven prestal z neho byt teplovzdusny radiator.

Návrat na "Mobilné PC"