Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Všetko o notebookoch, PDA, tablet PC ich problémoch...
MAPO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 478
Dátum registrácie: Št 05. Mar, 2009, 16:26

Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa MAPO »

Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, ako môžem zmenšiť systémovú partíciu na +-200GB?
Mám NTB Lenovo Z510 s predinštalovaným Win8.1, 1000+8GB SSHD

pôvodne mal len jedinú partíciu, tak som ju chcel rozdeliť
cez integrovaný systémový nástroj sa mi podarilo to dať len na polovicu - je mi však zbytočné mať až 500GB na systém, pričom oveľa viac by som ponúkanú kapacitu využil na dátovej partícii


máte nejaké rady, ako dosiahnuť očakávaný výsledok?

Ďakujem
Spoiler: ukázať
| MB: Gigabyte MA-78G-DS3H rev. 1.0 | CPU: AMD Athlon 64 x2 5400+ BE @ default (200*14) / Brisbane, 65 nm / | RAM: A-DATA DDR2 4GB (2 x 2GB) 800+ MHz Extreme Edition @ default (800 5-5-5-18 1.8V) | GPU: Gigabyte Radeon HD 4850 512MB + Zalman VF830Cu @ default (625 # 1000) | HDD: SAMSUNG SpinPoint F1 HD502HJ (500 GB, 7200 ot./min.) | DVD: LG GH22LS30 | PSU: Fortron Saga+ 450P | CASE: Cooler Master Elite 330k |
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa 4040 »

Najlepšie je to robiť cez boot CD programom na správu diskov napr. :
http://www.minitool.com/partition-manag ... table.html
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa mp3turbo »

povedal by som ze je vysoky predpoklad vyskytu nejakych dat na tej pozicii okolo 500GB - zrejme pre toto neslo particiu zmensit este viac integrovanym nastrojom. Ak je tento predpoklad spravny, nepomoze ziadna externa utilita.

Co je treba spravit ? Defragmentovat particiu ale nie klasicky, ale specialnym nastrojom ktory vie narabat aj s metadatami suboroveho systemu. Nebavime sa o hidden/system suboroch, ale o zurnale NTFS, jeho bitmapach ktore si pise niekde na disk a podobnych veciach.

Pripadne by som sa nasrdil, zobral druhy disk, pripojil USBckom a nejakou sikovnou utilitou (napriklad od Acronisu, alebo cojaviem R-Drive Image, proste je ich dost) skusil pretiahnut sucasny disk na nejaky mensi. Tieto utilitky vedia menit velkost particii pri takomto kopirovani, avsak aj tam su nejake limity a nechodi to uplne vzdy uplne lubovolne. Ak to prejde, mozes to potom spravit opacne, z maleho disku naspat na tvoj velky. Samozrejme bacha na to aby si si nedomrvil udaje, ked ten maly disk bude mat nejake vadne sektory tak dojdes o vsetko.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
hopkok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: St 22. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Žabokreky nad Nitrou

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa hopkok »

Myslim, ze v Acronic Disk Director by si nemal najmensi problem
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa 4040 »

Veľakrát windows cez svoju Správu diskov nepovolí zmenšiť veľkosť C pod nejakú hodnotu.Presne tak, ako aj v tomto prípade.Jednoducho windows je občas taký.Preto najlepšie je boot CD , kde nebeží OS a nebude robiť žiadné problémy pri práci s partíciami.Nikdy nepracujem s partíciami cez OS a už vôbec nie cez Správu diskov na disku , na ktorom beží OS.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa faugusztin »

Windows nie je "taky". NTFS (nie Windows) rado dava $MFT a podobne metadata na miesta okolo polovice a konca disku. Spravca diskov s tymito subormi hybat nebude a nechce, je to rizikova operacia, duplom pri zivom systeme.
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa 4040 »

Všeobecne je práca s partíciami, na ktorých sú dáta riziková operácia, bez ohľadu na to či tam je alebo nieje OS.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to sice trochu ano, ale moderator ma pravdu. S hentymi metadatami tusim ani nie je mozne hybat, proste ta k nim operacny system vobec nepusti. Pokial je filesystem umrtveny, riziko je extremne male.

Jasneze hybat s E: je nieco uplne ine ako s C: z ktoreho bezi system (keby ste vedeli co vsetko tam mate otvorene... z toho by jeden aj hnacku dostal). Preto som napisal to co som napisal, presne preto ti islo prostriedkami Windowsu zmensit len zhruba na polovicu - v strede disku mas nejake metadata NTFS suboroveho systemu pripadne v tom lepsom pripade hibernacny subor alebo swap, ktorych sa tiez interne rutiny proste nechytaju.

Preto nabootovat offline. Preto sa snazit okopirovat na iny, mensi disk. Preto vsetky tie cirkusy.

Mimochodom, co je take strasne zle na 1TB particii ? Ved si tam urob adresar data a hotovo. Formatovat to neplanujes castokrat, ked sa zrube windows tak nabootujes prakticky cokolvek offline (Win PE ?), vymazes adresare C:\users, c:\program files* a C:\windows a vsetko v hlavnom adresari a mozes instalovat uplne cisty windows.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
MAPO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 478
Dátum registrácie: Št 05. Mar, 2009, 16:26

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa MAPO »

ďakujem za skoré odpovede

riešenie problému je teda zjavne nad moje sily - buď to skúsim dať známemu alebo sa vykašlem na to
Spoiler: ukázať
| MB: Gigabyte MA-78G-DS3H rev. 1.0 | CPU: AMD Athlon 64 x2 5400+ BE @ default (200*14) / Brisbane, 65 nm / | RAM: A-DATA DDR2 4GB (2 x 2GB) 800+ MHz Extreme Edition @ default (800 5-5-5-18 1.8V) | GPU: Gigabyte Radeon HD 4850 512MB + Zalman VF830Cu @ default (625 # 1000) | HDD: SAMSUNG SpinPoint F1 HD502HJ (500 GB, 7200 ot./min.) | DVD: LG GH22LS30 | PSU: Fortron Saga+ 450P | CASE: Cooler Master Elite 330k |
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa 4040 »

Čo je zlé na 1TB partícií ?
Ak mám v PC iba jeden disk 1TB a ten je samozrejme C , tak to sú iba samé komplikácie.Samozrejme až keď padne systém.Bežne stačí na C 100GB aj menej.Zvyšok z disku D partícia, ktorá nieje len na dáta ale aj na zálohu C partície.V prípade problémov nieje problém potom obnoviť OS z tejto zálohy.Nie je problém sformátovať C partíciu, ak chcem nanovo nainštalovať OS.Nepotrebujem ďalší disk na zálohu dát pri novej inštalácií.Ako som spomínal cez boot CD s programom na správu diskov si rozdelí disk ako chce.Samozrejme musí vedieť čo robí a nieje to zložité.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa Leon »

Tiež som v živote nemal na PC iba jednu partíciu. Ani si to neviem predstaviť bez toho fungovať. :D Ešte aj kompy čo inštalujem známym, tak tiež im robím tak 150 GB Cčko a zvyčok na dáta. lebo kebyže im to kľakne tak dovi dopo. Teraz keď už sú SSD tak nechávam proste klasický disk samotný na dáta, ale rpedtým to bolo horšie.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ked mas aj desat particii na jednom disku a ten sa ti pokazi (co sa samozrejme nemoze stat na notebooku), tak su vsetky data v prdeli. Chcem tym povedat ze zalohovat na NIECO EXTERNE musis v kazdom pripade.

Co sa tyka formatovania a preinstalovavania windowsu, ja s tym problemy nemam. Hadam si ani nepamatam ze by mi jedna jedina instalacia windowsu nevydrzala pocas celej zivotnosti HW... fakt nepreinstalovavam zdaleka ani raz rocne. Zase na druhu stranu ja sa nehram a nebeham po p0rn hAck Krack strankach po internete.

Ako som pisal, ked chces preinstalovat windows, furt mas moznost aj s jednou jedinou particiou : vymazes adresare ktore som spominal a je to. Jedina komplikacia, treba nabootovat z nejakeho USB nejake čudo, ale toto zase raz za polroka alebo raz za dva roky urcite zvladnes. Ked sa ten disk proste neda zmensit tak sa neda, musis s tym takto zit.

PS: jasneze sa da, avsak je to uz zlozitejsie. Takze sa aj da aj neda.

Ja s velkou particiou nemam problem zit. Ja mam problem zit s trojvalcovymi motormi a vidis, polovica naroda na tom hnuse funguje. Takze sa to asi da.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4065
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Nejde zmenšiť systémovú partíciu [Lenovo Z510]

Príspevok od používateľa pepkopav »

Bez problémov to spravíš v Partition Wizard.Spoj tie partície dokopy a potom rozdeľ ako chceš.Bežne s ním robím a nikdy sa nestalo aby mi niečo také odmietol.Je v Angličtine ale je to ľahký prehľadný program.
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro

Návrat na "Mobilné PC"