Batéria v notebooku

Všetko o notebookoch, PDA, tablet PC ich problémoch...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa Leon »

Mám takú možno smiešnu otázku, no nikde som nenašiel na nete odpoveď :D

Ak mám notebook napojený na nabíjačku, ničí to batériu štýlom, že sa to jedno/dve percentá pri používaní vybije a nabíjačka baterku znova nabije na 100? Alebo ide napájanie rovno zo siete ? Ide mi o to, či to ničí batériu (a tým pádom je lepšie ju vybrať) alebo ide napájanie rovno cez nabíjačku (po nabití baterky na 100%), ak je notebook v sieti.
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa Gumkac »

zalezi od modelu. co ja viem, o mojom Lenove TP Edge E530, tak by vraj mal odpajat bateriu. napr sa da nastavit, do kolko % nema nabijat. ja to mam ze ak aj sa ntb vybije po 96%, a potom ho pripojim, tak sa nenabija.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Leon, to cyklovanie po percente alebo dvoch tam nie je - to by bola kolosalna blbost, preco by to notebook robil ? Proste ide direkt na elektrinu a hotovo.

K nabijaniu baterie : mne sa dlhodobo osvedcilo nepraskat bateriu na 100%. Dnes mam na stole HP nc6320 kde boli vsetky tri baterie (ano, tri, standartna, pod notebookom namiesto dockiny a CDROMkova) vyrobene v rokoch 2004 a 2005 - a VSETKY TRI chodia. To je fakt rarita. Ked boli nove tak udreli okolo 14 hodin dohromady, teraz daju circa 8 az 9, cize uz stratili skoro polovicku kapacity, ale furt hraju.

Ako som to dosiahol ? Tak ako na vsetkych notebookoch robim : nenabijam nad 95%, nezacinam nabijat pod 91% a hlavne sa ich snazim hlbkovo nevybijat. Volakde som cital studie Nexgenu, jedneho z najvacsich vyrobcov clankov v tej dobe (asi 6-8 rokov dozadu), ze ked sa clanky vybijaju na 90% a znovu nabijaju na 100% tak vydrzia 10.000 cyklovani. Za standartnych okolnosti teda hlbkoveho vybitia vydrzia zhruba tak 300 az 800 podla kvality. Nie som lenivy a nelezim na gauci s nabijackou vo vedlajsej miestnosti - vtedy sa tie baterie proste opotrebuvaju lebo musia pracovat za okolnosti ktore su jednoducho zbytocne. Takze moj lenivy zadek sa presunie, donesie nabijacku a zapojim sa namiesto toho aby som baterky vybijal.

Su ludia ktori vyberaju baterku von ked pracuju na nabijacke, ja som nic take nikdy nerobil lebo ma to sialene otravuje (skusal som asi tyzden a skoro som sa vyfackal). Na masine z ktorej ti pisem (130W adapter, nabija rychlo jak sialena) som si nastavil NAJPOMALSIE nabijanie teda najmensim prudom - samozrejme ze je to pre bateriu najsetrnejsie ! Ze to trva dlho (asi styri hodiny plne nabitie) ma netrapi lebo na baterku chodim s tymto strojom velmi zriedka a kedze ma 96Wh bateriu tak na nu vydrzi okolo 9 hodin - takze malokrat ju vybijam pod 50% a proste rychle nabijanie nepotrebujem. Keby som nahodou mal taky zurivy vyjazd, tak proste prepnem na rychle nabijanie direkt vo windowse... a potom to zmenim naspat.

PS: samozrejme je jasne ze existuju baterie kvalitne a menej kvalitne. Ked kupis notebook za 371eur s danou, bateria v nom je vyrobena zo spenatu. Ked kupis notebook za 1200eur, zrejme tam bude kvalitnejsia bateria. Cim mensia kapacita, tym viac sa bateria namaha (rovnako ako v aute).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa Leon »

vyrobené zo špenátu :hysterical: :hysterical: :hysterical: aaaaaa tak toto nie :D :D
mp3turbo napísal:Leon, to cyklovanie po percente alebo dvoch tam nie je - to by bola kolosalna blbost, preco by to notebook robil ? Proste ide direkt na elektrinu a hotovo.
Tak myslel som, že či to nieje tak, že dám nabíjať notebook a keď to dobije na 100, tak to ide z baterky, a keď sa vybije dajme tomu pár percent, tak to dobíja zase na 100, a to určite pre baterku by nebolo zdravé :D Pretože 80% času bude notebook napojený zo siete, a nechce sa mi tam potom šaškovať s baterkou. Ale keď to tak nerobí tak potom cajk ;)
Gumkac napísal:zalezi od modelu. co ja viem, o mojom Lenove TP Edge E530, tak by vraj mal odpajat bateriu. napr sa da nastavit, do kolko % nema nabijat. ja to mam ze ak aj sa ntb vybije po 96%, a potom ho pripojim, tak sa nenabija.
dik za info,... ja mám na ceste E540, atk je dobré evdieť, že sa to dá ošefovať :)
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa Gumkac »

neviem ako pri W8, ale pri W7 s lenovo power managerom :) pod W8 je problem ho rozbehat - mne funguje jedna jedina verzia - nie najnovsia :D
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa Leon »

daj čislo že ktora
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa Gumkac »

6.32 :)
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Používateľov profilový obrázok
skorec1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Pi 05. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: kosice J9

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa skorec1 »

Ahoj, vedel by mi niekto poradit? Kupil som neor. bateriu do notebooku Dell Vostro 3550 9 clankovu z ciny, baterka ked je na 100% stale pise ze nabija, neda sa niekde v systemw WIndows 7 nastavit uroven nabijania? rad by som to nastavil na 80%, niekde som sa docital ze to tak maju ale... neviem ci to je dane bateriou, kazdopadne nerad by som chcel aby sa znicila...

Za odpoved dakujem.
Používateľov profilový obrázok
skorec1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Pi 05. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: kosice J9

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa skorec1 »

tak ja si odpoveim sam...
V biose v menu Advanced som nastavil polozku Charger Behaviour - Disable
Nainstaloval SW Dell QuickSet kde je SW Battery Meter

Takze teraz si vypnem nabijanie kedy chcem...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Batéria v notebooku

Príspevok od používateľa mp3turbo »

.
aplikacia Dell Command Power Manager sluzi presne na taketo veci okolo nabijania. Mozes nastavit rychlejsie, pomalsie nabijanie, od akej hranice sa bateria ma zacat nabijat (nebudem nabijat bateriu ktora ma 95%, to je zbytocne), do akej hranice sa bateria ma nabijat (ja osobne netlacim cez 90% aby som tu bateriu co najmenej rasoval a aj 90% je uz vela, Lenovo doporucuje neist nad 70% pokial to naozaj nepotrebujes co ja nepotrebujem lebo 99% casu robim na nabijacke).

Vyhoda je ze tato aplikacia bezi proste vo Windowse. Nemusis resetovat, nemusis chodit do BIOSu. Mam Dell Latitude E6540.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Mobilné PC"