SOČ - PC v hydraulickom oleji

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
alle
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1729
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa alle »

Čaute,tááákže keďže je už dávno po maturách a aj po súťažiach soč tak som sa rozhodol že tu niečo napíšem o svojom projekte ktorý som mal na sočku s kamošom..nebol síce prioritne vyrobený len kvôli tomu aby som sa vyhol praktickej mature,ale fakt ma tá problematika aj zaujímala. Aj keď to nieje nič nové ale k projektu ma dosť inšpirovali rôzne články a špekulácie o kompoch v oleji,ale nie tak ako chalani na youtube že komp vo velkom akváriu zalievajú rastlinným olejom ako vo fritéze,chcel som to posunúť trošku ďalej,to znamená že som chcel vytvoriť normálnu pc skrinku napustenú s olejom,s ktorou sa bude dať normálne manipulovať ako s klasickou a žeby sa dal komp upgradovať..návrh sme cca. mali len to vytvoriť a hlavný cieľ aby to bolo čo najlacnejšie,čo sa aj podarilo,akvárium sme dali zlepiť k sklenárovi a zvyšok ako rozmiestenie komponentov samozrejme homemade..

Obrázok

Skrinka je vlastne rozdelená na dve časti,v hornej ktorá je na fotke je zdroj,disk,prístup ku konektorom dosky,panel s pwr,reset a ešte medzi diskom a zdrojom je rukoväť ktorou sa vlastne vyberá cele vnútro kompu..čo sa nám aj zišlo :D ,ale o tom neskôr.. ta vrchná časť v oleji nieje lebo pre zdroj už nebol flek a disk byť v oleji nemôže takže preto je to takto a celkom to aj tak pasuje takže s vysledkom sme boli spokojny..

tu je foto čisto len "čriev"
Obrázok

a tu vlastne keď je to vsunuté do akvária,čakalo sa už len na olej
Obrázok

Teraz k oleju, to bol asi najväčší problém :D chcel som použiť klasiku minerálny/parafínový olej lenže po zisťovaní cien pri množstve 15-20 litrov by to bolo pre nás likvidačné :D 20litrové bandasky vychádzali cca 80-100€ plus ešte doprava takže trebalo hľadať alternatívu..napadol ma ešte rastlinný olej ktorý tiež už bol známy aj pri tomto využití, tiež by nevyšiel lacno pri tom množstve ale stále to bolo lepšie ako pri minerálnom lenže problém bol ten že na jednorazove použitie by sa dal ten rastlinný olej použiť ale určite nie na dlhdobu prevádzku pretože pc sme chceli testovať v domácich podmienkach a keďže je to bio a nechceli sme z pc robiť inkubátor :D tak sme to vylúčili,ale zachránil ma otec,mal kontakt na jedno družstvo kde som mohol mať 20litrov hydraulickeho oleja uplne grátis stačí ak by som si po to prišiel,lenže nikde som nemohol nájsť či to už niekto testoval s hydraulickým olejom a preto som sa toho bál pretože komp sme mali k dispozícii len jeden a nechcel som riskovať, počul som rôzne dohady že hydraulicky olej sa riedi s vodou a že sú v ňom silné aditíva, ale keďže nás tlačil čas a potrebovali sme to čo najskôr aby sme mali čas komp testovať tak sme to zobrali. Plný očakávaní :D sme to do toho vliali a zapli,komp išiel perfektne to ticho bolo až zarážajúce :laugh: keďže na tom starom Ačkovom celerone bola 4000otáčková cirkulárka ale olej ju skrotil na nepočuteľných 200rpm :-) naschval sme tam ten fan nechali aby ten olej v pasíve sa trošku hýbal..k teplotám, takže bez oleja,na vzduchu celeronik to vypiekol na maximum 70-75°C čo je dosť a pritom ešte bola na ňom MX-2 a cirkulár na 4000rpm....po zaliatí teplota padla na 30-35°C pri dlhodobej prevádzke tzn. pri 3-4hodinách záťaže v orthose to maximálne vystúpalo na 40°C.....
Obrázok

Teraz k dňu D,teda súťaž, samozrejme aby sa to dalo prenášať sme olej vypustili cez ventil na spodku skrinky.PC fičal aj počas prezentácie na projektore a na konci sme ho zaliali počas "jazdy" kvôli WOW efektu :D ale aj kvôli tomu aby sme mohli v realnom čase preukázať zmenu teplôt,projekt nám porota chválila a od dosť búrliveho potlesku od študentov a učiteľov som usúdil že asi aj im :-D lenže predseda poroty a la súdruh z NDR posúdil že moja 30 stranová dokumentácia k projektu je príliš poetická a málo odborná tak nás neposunul ďalej,nevadí k mature nám to stačilo....noa tesne pred maturitou sme mali problém...asi 5 minút pred tým ako sme mali ísť pred porotu,sme mali problém s ram..keďže po sočke sa pc normalne používal doma takže tá jedna 256 bola málo.. tú sme vybrali a dali tam 2x512 lenže keď sme tie ram vymenili tak sa do slotov dostal olej a komp nam proste nenabootoval...tak v oblekoch a 5 minút pred prezenčkou :D sme sa špárali v oleji ale nakoniec to pekne išlo,stačilo len pár krát vybrať a zase vložiť ramky aby vytlačilo odtiaľ olej..
Samozrejme počítač neskončil v pivnici a normálne sa používa ako domáci PC u kamoša.. a bezproblémov šlape v oleji už skoro rok.. a tým pádom sa mi podarilo dokázať že takto chladený PC je uplne tichý,nepočuteľný,perfektne chladený a že je to uplne jednoduchý typ chladenia a hlavne lacný,jedinú vec čo sme platili bolo akvárium na mieru cca.20€ inak všetko čo sa našlo doma.. a zároveň sa mi podarilo vyvrátiť tvrdenia o tom že komp v oleji sa nedá používať v domácnosti a že nieje vhodný na dlhodobú prevádzku..viem nieje to niečo extra ale chcel som robiť niečo ine ako otrepaný zosik alebo zdroj čo tam malo aspoň 10 ľudí a polovici z nich im to ani poriadne nefungovalo ,dávali do toho ťažke prachy lebo stále im niečo odchádzalo a samozrejme pred maturou/súťažou rano v škole v obleku a s pájkou v ruke so strachom či to pôjde.. takže tak a diki za prečítanie...
Používateľov profilový obrázok
Monster1
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa Monster1 »

Masaker, mam tu doma jeden stary PC, asi vyskúšam :D
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
alle
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1729
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa alle »

skus,len stava sa že sa zaleje slot nejaky,napr dosť často sa nam stavalo keď sme to vytiahli z oleja a vyberali sme napr. grafu alebo ramky tak tam natiekol olej a bol problem s tym trošku ale stačí len ako som písal že pár krát ten komponent vybrať a dať späť a pôjde to.. :-)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa mino_85 »

mňa by zaujímalo či ten fan na CPU chladiči sa stále po roku točí. musí sa riadne zapotiť tlačiť tam ten olej a hlavne ma prekvapuje že vôbec naštartuje. :-) ako je regulovaný? klasicky bez zmeny pomocou PWM cez 4-pin alebo na plných 12V? na fotkách to neviem rozoznať. nebolo treba upraviť reguláciu v BIOSe?

ináč pecka, hlavne sa mi páči, že to ide dlhodobo a má to svoje bežné využitie. :cool:
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
alle
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1729
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa alle »

nereguloval som ho vôbec nijak a točí sa aj po roku :D viem že sa zapotí,ale keď sa nepotil pri 4tisic otačkach tak mu olej neuškodí a ešte ho aj dobre premastí :laugh: ináč ten olej nieje až taký hustý,hydraulický olej je celkom riedky..
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa STENLY »

je ešte redší olej... lisovací tuším... neviem však, ako je na tom s vodivosťou

a čo sa týka príspevku vyššie, tak hento je socket 478 a vtedy PWM nebolo :)
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa mino_85 »

hej, to mi potom došlo pri bližšom pohľade na počet napájacích káblov, vôbec som nevenoval pozornosť HW čo tam je. :-)
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
alle
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1729
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa alle »

pwm by bolo v tomto prípade uplne na prd... aj tak ten olej to zreguloval perfektne :cool:
čo sa týka oleja,ešte raz nešlo mi ani tak o to aby bol riedky ale hlavne mi išlo o to aby bol čo najlacnejší a vlastne najdostupnejšia možnosť bola hydraulicky olej a ešte k tomu grátis tak nekup to :-)
Používateľov profilový obrázok
KatjushaMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 844
Dátum registrácie: Pi 10. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Praha/Prešov/Bratislava (30)

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa KatjushaMan »

ja som premyslal nad trafo olejom ten je na 100% nevodivi :)



inak ksualy ste neaky test pri 24 hodinovej zatazi nakolko sa ohreje olej? to by ma zaujimalo najviac kedze viem ze olej ma vacsiu tepelnu kapacitu ale ci to vie aj cez to sklo odovzdat :)




inak fajn projekt :good:
Spoiler: ukázať
PC1Procesor: AMD RYZEN 1700X @ 3820 MHz Základní deska: Asus ROG CROSSHAIR VI HERO AM4 Paměť:DDRAM4 2x8GB G-Skill 3650Mhz Grafická karta:Asus ROG GTX 980 Pevný disk:HDD Samsung SpinPoint F3, 1TB, HDD WD 350 GB Monitor1: DELL U2412M Monitor2: HP w2207 Case: Green nerez plexi
PC2ASUS N55SF-S1207V
PC3 HP ZBook G3 WORKSTATION
PC4 HP 440 WORKSTATION

V lavo faza v pravo nulak, kto to neví ten je čurák. Psychologické reakcie davu sú na burze rovnaké, ako v divadle: Jeden zívne a zakrátko zívajú všetci. Jeden zakašle a hneď kašle celá sála Su chvile ked to chce hrusku. Na vsetky ostatne je tu vodka
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa insomniac »

tak už viem čomu sa v skuťočnosti hovorí vodné chladenie :OK:

ja byť v tej sále kde ste obhajovali SOČ-ku tak ti na 100% tiež tlieskam :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa Chris »

keby bolo tuna viacej takychto clankov :)

trafo olej by bol asi este lepsi ne ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
KatjushaMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 844
Dátum registrácie: Pi 10. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Praha/Prešov/Bratislava (30)

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa KatjushaMan »

jop a je lacnejsi :)

sice musis vediet kde kupit ale je
Spoiler: ukázať
PC1Procesor: AMD RYZEN 1700X @ 3820 MHz Základní deska: Asus ROG CROSSHAIR VI HERO AM4 Paměť:DDRAM4 2x8GB G-Skill 3650Mhz Grafická karta:Asus ROG GTX 980 Pevný disk:HDD Samsung SpinPoint F3, 1TB, HDD WD 350 GB Monitor1: DELL U2412M Monitor2: HP w2207 Case: Green nerez plexi
PC2ASUS N55SF-S1207V
PC3 HP ZBook G3 WORKSTATION
PC4 HP 440 WORKSTATION

V lavo faza v pravo nulak, kto to neví ten je čurák. Psychologické reakcie davu sú na burze rovnaké, ako v divadle: Jeden zívne a zakrátko zívajú všetci. Jeden zakašle a hneď kašle celá sála Su chvile ked to chce hrusku. Na vsetky ostatne je tu vodka
Používateľov profilový obrázok
Laro22
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: St 05. Jan, 2011, 18:34
Bydlisko: Brezno

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa Laro22 »

Tak toto by ma nikdy nenapadlo ze sa to da :-D pekna praca :OK:
MB:ASROCK Z68 Pro3-M CPU:i5-2500K + Gelid Tranquillo+UCTB12 RAM:KINGSTON 4x2GB DDR3 1333MHz HDD:WESTERN DIGITAL Caviar Green 500GB 32MB cache SSD:CRUCIAL M4 128GB GPU:MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G Sound:Sound blaster tactic3d sigma PSU:Seasonic X-660 Case:SILVERSTONE SST-PS05B Precision + 7xEnermax T.B.Silence, UCTB12 Monitor:LG IPS235V-BN
alle
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1729
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa alle »

diki moc ;) napadol ma aj trafo olej :-) ale cena tiež vychádzala za cca 20litrov okolo 50€ a ten hydraulický som mal grátis,aj keď bol to risk ale vyplatilo sa..
KatjushaMan neskúšali sme taký test ale PC bol zapnutý skoro stále,lebo kamoš má dosť vela súrodencov :D takže taký home-test na ňom bol ale viac ako 40°C to neprekročilo..
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: SOČ - PC v hydraulickom oleji

Príspevok od používateľa Chris »

Mna by zaujimalo či by vydržal bezat 24/7 taký server v oleji
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"