Silverstone ML05 Milo HTPC

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Silverstone ML05 Milo HTPC

Príspevok od používateľa mino_85 »

Silverstone ML05 Milo mITX HTPC

Obrázok

Čaute, už veľmi dlho som sa chystal zložiť regulérny HTPC, ale pri mojej vrodenej lenivosti som sa k tomu nevedel dokopať. Teraz na to konečne došlo aj v rámci motivácie vymyslieť nejaký zmysluplný darček pod stromček. Črevá nie sú nič zaujímavé, v podstate lowend na Kodi + Youtube, zaujímavá možno trochu "filozofia chladenia" a DIY uloženie HDD/SSD komba v tej bedni, tak sa podelím o skúsenosti, možno to niekoho inšpiruje tiež.

Galéria s fullsize foto TU

Finálne črevá:
MB: MSI B150I GAMING PRO AC
CPU: Intel Pentium G4500
RAM: Crucial 8 GB DDR4
PSU: MiniBox picoPSU-120
SSD: Kingston UV400 120 GB
HDD: WD Red 3TB
Chladenie CPU: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2
Chladenie case: 2x Noctua NF-A8 ULN
Remote control: Rii mini RT-MWK02

1. Skrinka a uloženie komponentov
Pôvodne som to chcel dať do väčšej ML04, kde by nebol problém upratať ten HW úplne štandardne aj s random ATX zdrojom. Problém vznikol keď som premeral skrinku pod TV a zistil som, že tam nevojde nič s hĺbkou nad 30 cm, ideálne do 25, s rezervou pre káble vzadu. Pregoogloval som ponuku v takých rozumných cenách, ale všetko to boli príliš malé veci kde mi nerezal vnútorný dizajn a rozloženie komponentov. Skončil som nakoniec u ML05 /decentný dizajn a dobrá cena/ s tým, že niečo vymyslím.

U ML05 som mal problém s dvomi vecami... v podstate s celým konceptom skrine :laugh:
HDD držiak nad doskou obmedzoval výšku chladiča na 37 mm a hlavne doska s HDD by sa tam pekne vypekali navzájom, čo je proste kolosálna blbosť v tak malej bedni, toto som si škrtol z možností. Čiže storage by bol obmedzený na 2,5" disky a k tomu SFX zdroj, z čoho som tiež od šťastia nevyskočil. :D Jednak hlučné malé fany v SFX zdrojoch a 2,5" HDD napevno v plechovej klietke bez akéhokoľvek odvibrovania tiež neznel dobre. Dupľom keď 2,5" kapacity vychádzajú o poznanie drahšie než 3,5". Napadlo ma teda vypustiť SFX a nahradiť to picoPSU, vymontovať HDD kôš a tým pádom sa kompletne uvoľnila polovica bedne. Tam už len nejak vymyslieť custom uchytenie diskov.

2. Chladenie
So zrušeným držiakom nad MB sa uvoľnil priestor pre väčšie pasívy, na mieru tam pekne zapadol NH-L12 bez vrchného fanu, pár mm pod strop. Ideálne ešte keby sa mi podarilo dostať 120-ku z vrchu pod pasív namiesto 92-ky, bez toho aby to kolidovalo s doskou. Po premeraní dosky mi bolo jasné, že to bude o milimetri medzi RAM a IO konektormi. Nakoniec tam NF-F12 nevliezol, ale mal som poruke voľný NB eLoop a ten je v každom rohu o cca 2 mm užší než klasická 120-ka a sadol tam úplne na chlp. :) Tiež som ho otočil hore nohami, aby naberal vzduch od dosky a vyfúkol ho cez pasív rovno von z bedne. Foto chladenia a fan clearance na doske nižšie...

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

3. Storage kombo
Výzva č. 2 bola vymyslieť uloženie HDD+SSD, najlepšie s odvibrovaním.
Nakoniec s tým pomohol Fractal :) , obetoval som jeden z HDD šuflíkov z R4 /aj tak ich mám v bedni až nula/ :D šiel tam krásne nahodiť z jednej strany SSD, z druhej HDD, bočné steny šuflíka poslúžili ako nohy. Celé toto som osadil na zvyšky odhlučňovacej peny od Fractalu, čím sa vyriešilo aj "uchytenie" o case, keďže je to samolepiace. Na podlahu šla kocka peny s lepenkovým podkladom, navrch toho znovu kocka tvrdšej lepenky /aby šuflík nezapadal do mäkkej peny/, vznikol tak vlastne sendvič peny medzi dvomi lepenkami, pričom mäkká výplň slúži na odvibrovanie a lepenka drží tvar a váhu diskov. Obvod šuflíka som potom obložil bežným penovým tesnením na okná/dvere. Lepí slušne, takže len tak neodpadne a drží celé to kombo v pozícii. Samozrejme otáčať hore značky to nejde, ale ináč pri bežnej manipulácii sa to ani nepohne. Vizuálne výsledok nič moc, ale funkčne super a rozmerovo to tam sadlo jak uliate. Foto...

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

4. picoPSU vývod a kompletka
Zostalo vymyslieť vývod pre adaptér picoPSU. Ideálne miesto bola PCIe záslepka, napájací kábel tam mal ideálnu dĺžku a nebolo treba vŕtať priamo do konštrukcie skrine. Keďže airflow je komplet outtake a v skrini zostali dve veľké diery v konštrukcii /perforácie pre nasávanie SFX zdroja a otvor pre jeho zadnú stenu, riešil som ešte prachové filtre. Hore šiel bez problémov magnetický dodávaný k bedni, na zadnú stenu som doobjednal 120x120 od Demciflex, šírka bola presne na mieru, z dĺžky som ale musel rezať. Prekvapivo mriežka pekne drží štruktúru aj po odstrihnutí, ale poistil som to prelepením magnetickým samolepiacim pásikom čo sa k tomu dáva keby to šlo na hliník/plast, na to ešte magnetický pásik z odrezanej zvyšnej časti. Po obvode filtra ešte na mieru pár výrezov kvôli dvom nitom a skrutke od vrchného krytu a bolo to dokonalé. Myslím, že to bude dobre slúžiť ako pasívny intake, pri tom podtlaku čo je v bedni a keďže je to pri diskoch, tak by ich to malo solídne chladiť.

Cablemanagement vzhľadom na objem skrinky asi najlepší aký sa dá, neviem si veľmi predstaviť jak by sa tam upratali káble, ak by sa naplnil HDD kôš aspoň dvoma diskami a nedajbože ešte aj k tomu shroudu nad doskou. Bola by to čistá plnka. PicoPSU je way to go v tejto bedni, jednoznačne.

Ďalšie foto nižšie, kompletka v tej galérii na ktorú som odkázal na začiatku. Vyšlo to nakoniec presne podľa predstáv, takže z mojej strany spokojnosť. Btw. teploty CPU v OCCT stress teste 50-52°C, eLoop 400 rpm, NF-A8 600 rpm.

Ešte sa musím poďakovať Gabovi za promtný predvianočný servis aj rady ohľadom PSU. :good:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Silverstone ML05 Milo HTPC

Príspevok od používateľa pipo137 »

:good:
Si sa s tym pekne pohral ;)
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2729
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín<okolie

Re: Silverstone ML05 Milo HTPC

Príspevok od používateľa patro16 »

prve co ma po precitani napadlo bolo preco si dal tie dve nf-a8 ako outtake? neskusal si ich dat ako intake? tj. by fukali chladnejsi vzduch k chladicu kt. by potom ten eloop vyfukol z case von = mali by byt lepsie teploty.

inak projekt pekny.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Silverstone ML05 Milo HTPC

Príspevok od používateľa shiro »

Pekne upratane aj spravene...aj ked hodne natesno, ale pokial sa to neprehrieva....
To picoPSU si bral z toho webu co si linkol? Ako to tam bolo s postovnym?
Mam HTPC v tej vacsej ML-04 a je tam fakt kopa miesta, kedze je tam mini-itx doska
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Silverstone ML05 Milo HTPC

Príspevok od používateľa quicky »

Peknaaaaa mašinka chvaaaalim:)))
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Silverstone ML05 Milo HTPC

Príspevok od používateľa mino_85 »

patro16 napísal:prve co ma po precitani napadlo bolo preco si dal tie dve nf-a8 ako outtake? neskusal si ich dat ako intake? tj. by fukali chladnejsi vzduch k chladicu kt. by potom ten eloop vyfukol z case von = mali by byt lepsie teploty.
Najprv som to aj tak chcel, ale tým by sa dorovnal pomer in-out a pri diskoch by sa vzduch vôbec nehýbal. Chcel som nejak poriešiť aj druhú časť skrine a to sa dalo len slušným podtlakom. Funguje to pekne, keď položím ruku na tie zafiltrované otvory, tak krásne cítim jak vzduch vchádza pomedzi prsty. A teploty CPU fakt nie sú problém, čiže nie je nutnosť aby to malo ešte o 2-3°menej. Navyše by sa to blbo filtrovalo, keby boli ako intake, s tým aký vypuklý profil má tá mriežka na boku, ťažko by sa to prekrývalo. Síce nie som fanda masívneho podtlaku v skrinkách, ale myslím, že tu to dáva zmysel. Problém je, že tá bedňa na strane disku nemá žiadnu pozíciu pre fany, to by potom bolo o inom. Uvidíme po pár mesiacoch koľko prachu to naťahá a kam, možno to potom ešte pomením.
shiro napísal:To picoPSU si bral z toho webu co si linkol? Ako to tam bolo s postovnym?
Mam HTPC v tej vacsej ML-04 a je tam fakt kopa miesta, kedze je tam mini-itx doska
Nie, bral som to cez Gaba. Nj, ML04 pohoda, kopec miesta aj priestor na ďalšie disky, ale nemal som to kam upratať bohužiaľ.

// edit: Jo a vďaka za pochvaly. :)
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"