[How-to] Ako na oživenie nefunkčného zdroja?

Často kladené otázky a návody ako na to?...
alle
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1729
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

[How-to] Ako na oživenie nefunkčného zdroja?

Príspevok od používateľa alle »

Zdravím,
Napadlo ma žeby som napísal do FAQ o zdrojoch,myslím si žeby to mohlo niekomu pomôcť ak by mal problem so zdrojom alebo ak má doma nejaký nefunkčný zdroj/zdroje(po záruke),stačí keď máte pájkovačku,trocha cínu a odvahy :D
K veci,poslednú dobu mi v "obehu" začali na kompoch odchádzať zdroje a ešte ku podivu Fortrony ktoré su pomerne kvalitné a znesú toho naozaj veľa. V priebehu jedneho mesiaca v dvoch počítačoch, jeden 350w po 6 rokoch a druhý 400w asi po 3 rokoch. Samozrejme sa mi to nepozdávalo pretože v oboch prípadoch išlo o kvalitné zdroje. Tak v jeden nudný večer :-D som obidva "vyzliekol" a po troche hľadania som hneď našiel aj príčinu a u obidvoch bola rovnaká. Nafúknuté kondenzátory, v tom 400w dokonca ten jeden až "vyvrel" a ten si aj ukážeme pretože na ňom je to zreteľne vidieť,v tom 350w to bolo samozrejme tiež vidno ale nie až tak ako na tom 400w a dalo sa to prehliadnuť.

Tak tu ho máme

Obrázok

Na prvý pohľad nieje nič vidieť,ale keď sa pozrieme bližšie na kondík v bužírke ktorý je medzi trafom a chladičom tak to pekne vidieť..

Obrázok
Obrázok
úplne ukážkovo nafúknutý teda až vyvretý kondík...

Samozrejme zdroj treba ešte raz a poriadne poobzerať či ešte nieje niekde nafúknutý iný kondík ktorý by mohol robiť zlobu.
Aby bolo úplne jasné ako rozlíšime vadný kondík od dobrého (pretože nemusí byť vždy až vyvretý) dávam tu len taký ilustračný obrázok na ktorom je to celkom dobre vidieť ,ale neskúsenému oku teda napr. mne :D to môže újsť, preto som spomínal že zdroj treba poriadne prezrieť..
Obrázok

ďalšia vec kondík môže byť aj "vysušený" čo nieje na ňom nijak vidieť preto nemusí len samotná výmena tých nafúknutých pomôcť. Ak by náhodou nepomohla výmena tých nafúknutých ,treba skúsiť vymeniť aj ďalšie pretože kondíky zvyknú sklamať skoro stále..

A teraz čo s tým? Vadné kondenzátory je samozrejme potrebné vymeniť.. niesu vôbec dráhé je to záležitosť pár centov, v mojom prípade bolo potrebné meniť kondenzátor 1500μF na 16V, takže samozrejme môžete kúpiť aj taký istý aj s takou istou kapacitou aký bol pred tým lenže je dobré keď je nejaká rezerva preto radšej odporúčam keď napr. máte vadný kondik 1000μF na 10V tak zoberte radšej na 16V.. môže byť aj s väčšou kapacitou ale zase väčšia kapacita = väčší prúd čo môže byť problém ale ak je ten kondík zapojený ako filtrácia tak by to nemal byť problém..
To ako sa pájkuje to už tu nebudem písať :-) to je už samozrejmá vec,treba len dávať pozor na množstvo cínu aby ste nezrobili nejaký skrat a hlavne nespáliť cín :!: a ďalšia vec dávajte pozor nato aby ste kondík nedali naopak :!: na plošáku je aj zaznačená strana ktorou ho máte osadiť takže pozor nato..
Momentálne obidva zdroje ktoré mali spomínaný problém, majú kondenzátory vymenené a sú už aj späť v počítačoch a šlapú bez jedinej chybičky..

Diskusia

Návrat na "Často kladené otázky (FAQ), ako na to(how-to)?"