[FAQ] Pretaktovanie.sk Folding@home tím

Často kladené otázky a návody ako na to?...
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

[FAQ] Pretaktovanie.sk Folding@home tím

Príspevok od používateľa Xenon »

Takže, keďže sa čoraz viac užívateľov pýta, ako sa pripojiť k Folding@home tímu, prinášam vám stručný návod, ktorý, aspoň dúfam, každý pochopí.

Najprv však pár slov k danej téme. Folding@home vznikol ako projekt na podporu celosvetového výskumu proteínov (bielkovín) v našom tele. Tie sú zodpovedné za mnohé choroby (AIDS, rakovina, Parkinson...). Donedávna to boli len CPU, ktoré mohli počítať. V poslednej dobe s príchodom superskalárnej architektúry môžete počítať s pomocou grafickej karty. Aké sú výhody? Tak napríklad:

1. V prvom rade je grafická karta niekoľkonásobne výkonnejšia pre takéto druhy výpočtov. Môže byť výkonnejšia ako aj súčasné najvýkonnejšie riešenie v podobe CPU, Intel Core i7.
2. Grafickú kartu nevyužívate ani na 10% ak surfujete po internet, pracujete vo Worde a podobne. Vtedy ju môžete zamestnať práve takýmito výpočtami.

To sú hlavné dôvody, ktoré sú asi najpodstatnejšie, teda výkon a využiteľnosť ,,flákajúcej sa" grafickej karty. Ale dosť bolo rozprávania, prejdime k veci.


Pripomínam, že podporované grafické karty sú:


ATi série HD2000 a vyššie

Nvidia G80 a vyššie ( teda GeForce rady 8000 a vyššie, Quadro, Tesla, ktoré podporujú CUDA)

Samozrejmosťou sú aktuálne ovládače.


Stiahnutie a inštalácia potrebných programov

Na to, aby ste mohli počítať si potrebujete stiahnuť klienta Folding@home:

Ak chcete počítať pomocou grafickej karty (rýchlejšia cesta), stiahnite si GPU klienta podľa toho, od akého výorbcu grafických čipov máte svoju grafickú kartu. Ak nemáte podporovanú grafickú kartu, môžete počítať aj pomocou procesora. Stiahnite si klienta podľa toho, aký operačný systém používate.

ATi GPU klient
NVIDIA GPU klient
Windows CPU klient
Linux CPU klient

Po klasikcej inštalácii, ktorú asi netreba komentovať, si spustite/spustí sa vám samotný klient. V záložke User si nastavíte váš nick tu na fóre a do položky Team Number si nastavíte číslo nášho tímu: 124205. Ostatné nastavenia odporúčam nemeniť.

ObrázokObrázok


Teraz by vám mal klient stiahnuť úlohu a začať počítať. Priebeh môžete pozorovať po kliknutí pravým tlačidlom myši na ikonku dolu v lište a vybratím voľby Display. To sa ale neodporúča robiť, pretože jednak to uberá výkon a na druhej strane ( väčšinou pri NVIDIA grafických kartách) sa môže stať, že aplikácia spadne.


Na monitorovanie priebehu výpočtov preto odporúčam stiahnuť a nainštalovať si program FahMon

Link na prevzatie FahMon

Klasicky nainštalujete. Potom postupujete následovne:

1. Vo FahMon-e vyberiete Clients - Add a new client.
2. Nastavíte názov a zadáte cestu:

pre Windows Vista

C:\Users\ ** KONTO ** \AppData\Roaming\Folding@home-gpu\ kde namiesto ** KONTO ** zadáte názov svojho konta vo Windowse.

pre Windows XP: C:\Documents and Settings\**KONTO**\Application Data\Folding@home-gpu

Pre Windows 7 len zadáte cestu, kde máte nainštalovaný F@H

Vo všeobecnosti ale platí, že to musí byť ten priečinok, kde s nachádza súbor FAHlog.txt

Malo by to fungovať, pokiaľ ste to nainštalovali štandardne.

Teraz už jednoduchým zapnutím programu FahMon môžete sledovať svoj postup.


Čo ak mám viacero grafických kariet v jednom PC?

Za tento návod vopred ďakujem užívateľovi COBRA_111.

Ak máte viacero grafických kariet, nemusíte mať ani zapnuté SLi/CrossFireX(doska to ani nemusí podporovať) a môžete zvýšiť svoj výkon pri počítaní. A to nasledovným spôsobom:

Najprv by som chcel povedať, že musíte mať zapojené dva monitory alebo to obísť spôsobom v bode 6. Takisto môžte použiť a vyrobiť si VGA Dummy.

1. Vôjdeme do C:\Users\ ** KONTO ** \AppData\Roaming\Folding@home-gpu\ kde namiesto ** KONTO ** zadáte názov svojho konta vo Windowse.
Priečinok Folding@home-gpu skopírujeme do toho istého priečinka (Roaming) a vznikne nám priečinok Folding@home-gpu - kópia. (Premenujeme ho na Folding@home-gpu2). Takže teraz už máme 2 priečinky Folding@home-gpu a Folding@home-gpu2.

2. Vôjdeme do C:\Program Files (x86)\Folding@home\Folding@home-gpu - tu nájdeme Folding@home.exe, klikneme naň pravým tlačidlom a dáme vytvoriť zástupcov na plochu (2x), tie si premenujeme na GPU1 a GPU2.

3. Zástupca GPU1 - klikneme naň pravým tlačidlom a dáme Vlastnosti -> ODKAZ a do kolónky CIEĽ napíšeme C:\Program Files (x86)\Folding@home\Folding@home-gpu\Folding@home.exe -gpu 0, následne do kolónky ZAČAŤ V PRIEČINKU napíšeme C:\Users\ ** KONTO ** \AppData\Roaming\Folding@home-gpu\, dáme použiť a OK.

4. Zástupca GPU2 - klikneme naň pravým tlačidlom a dáme Vlastnosti -> ODKAZ a do kolónky CIEĽ napíšeme C:\Program Files (x86)\Folding@home\Folding@home-gpu\Folding@home.exe -gpu 1, následne do kolónky ZAČAŤ V PRIEČINKU napíšeme C:\Users\ ** KONTO ** \AppData\Roaming\Folding@home-gpu2\, dáme použiť a OK.

5. Vypneme SLi/CrossFireX

6.ZAPOJÍME DRUHÝ KÁBEL DO MONITORA (v monitore máme teraz zapojené 2 káble z grafických kariet - jeden kábel z každej karty) Väčšina dnešných monitorov má dva vstupy. 1 analógový (D-Sub), druhý digitálny(DVI/HDMI). Tak teda zapojíme aj ten druhý kábel.

7. Dáme PLOCHA -> Prispôsobiť. Mali by sme tam mať viacero obrazoviek. Klikneme na jednu aj druhú obrazovku a zistíme, či je tam zapnutá položka Rozšíriť pracovnú plochu na tento monitor. Aby to fungovalo, musia byť obidve zapnuté.
Teraz nám vznikli akoby 2 plochy.

8. Obidva odkazy necháme na hlavnej ploche.

9. Spustíme ODKAZ GPU1. Klikneme pravým na ikonku v lište ->Configure -> User (tu zadáme USER NAME a TEAM NUMBER). V záložke Connection nič nemeníme. V záložke Advanced zmeníme machine ID na hodnotu 1 klikneme na OK a dáme QUIT, teda aplikáciu zatvoríme.

10. Spustíme ODKAZ GPU2. Klikneme pravým na ikonku v lište ->Configure -> User (tu zadáme USER NAME a TEAM NUMBER). V záložke Connection nič nemeníme. V záložke Advanced zmeníme machine ID na hodnotu 2 klikneme na OK a dáme QUIT, teda aplikáciu zatvoríme.

11. Spustíme obidva odkazy. Najprv GPU1 a potom GPU2.



Nakoniec pár užitočných linkov:

Domovská stránka projektu
Stránka nášho tímu
Link na fórum, kde môžete písať svoje dojmy, problémy
Tabuľka výkonnosti užívateľov s filtrom

Dúfam, že budeme postupovať čoraz vyššie. Nezabudnite, toto je tímová súťaž a čím viac nás bude, tým vyššie budeme v rebríčku. Počítaniu zdar! :-)
Naposledy upravil/-a Xenon v Ut 03. Aug, 2010, 16:45, upravené celkom 10 krát.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: [FAQ] Pretaktovanie.sk Folding@home tím

Príspevok od používateľa Toman »

Linky na statistiky:

http://folding.extremeoverclocking.com/ ... =&t=124205" onclick="window.open(this.href);return false; (graf progresu)

a

http://kakaostats.com/t.php?col=2&t=124205" onclick="window.open(this.href);return false; (tabulka vykonnosti uzivatelou s filtrom)

T.

"integruj to dakde"
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent

Návrat na "Často kladené otázky (FAQ), ako na to(how-to)?"