Vodník + E7200 problém s teplotou?

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Používateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)

Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa cool_point »

Zdravím Vás bratia a sestry... :bye:

Takže mám tu na Vás vodnikárov pár otázok.
Kúpil som od Gaba komplet vodníka a to nasledovné:
Obrázok
Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP

Obrázok
Cape Coolplex PRO 25 external

Obrázok
D-Tek FuZion V2 CPU Universal

Obrázok
Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2

Obrázok
Noctua NF-P12-1300

Obrázok
Alphacool AlphaCola 1L - Green

Obrázok
Tygon R3603-P2 hadica 14/11mm priehľadná

Tak a teraz k veci.
Mám taktnutý CPU na 4009MHz 422MHzx9,5 a stabilné napätie 1,485V v BIOSE.
Teplota v idle 38C, ale v burne sa vyšplhá aj na 63C po 30 minútach.
Teplota odčítavaná v Everest 4.5.1330.
Keď ale porovnám teploty v rôznych programoch, tak je to podobné. Lenže keď som dnes spustil Real Temp, tak ten ukazuje tak do 48C v záťaži.
Teraz k objasneniu veci. Pred týmto vodníkom som mal chladič CPU Noctua NH-U12P kde teploty vystúpili na takto pretaktovanom CPU na max. 73C. Zvolil som "drahú" vodu preto, aby som mal väčšiu možnosť pretaktovania, chcel som ísť ešte s frekvenciou a následne s napätím ešte hore, do nejakých 4500MHz.
Lenže som ostal nemylo prekvapený keď som prvý krát zapol vodníka, tak čerpadlo na 12V zažalo vrčať určite viac ako pôvodná Noctua, čo som mal. Druhé sklamanie prišlo pri testovaní, keď som zbadal tú teplotu.
Poviem pravdu, čakal som tak do 50C.
Takže otázky:
1. Je možné ešte znížiť teplotu nejakým spôsobom?
2. Je teplota jadier teoreticky reálna, alebo sa treba držať čidla čo ukazuje everest Procesor 59 °C (138 °F), čiže nie jadrá.
3. Ktorý program je pravdivejší v ukazovaní teploty?

Ešte pár vecí. Mám medzi blokom a IHS CPU pastu MX-2 + mám IHS vylapovaný.
Teraz nejaký obrázok s teplotami.
Obrázok

Ďakujem všetkým za radu. ;)
Naposledy upravil/-a cool_point v St 23. Júl, 2008, 11:48, upravené celkom 1 krát.
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa palee »

úplne som na tú pumpu zabudol... skús s ňou trošku potriasť, zvykne vrčať, ak sa do nej dostanú bublinky a niekedy to pomože... ale ako som hovoril, moja bola tiež trošku hlučnejšia, kým som mal v okruhu len 1 blok, lebo je dost silná a ten prietok je obrovský... a tiež ju skús odizolovať, myslím vibrácie... ja ked ju zdvihnem do ruky, tak je ešte tichšia, ak ju položím na dno skrinky, tak trošku hučí...

ten Realtemp ti ukazuje dobre, drž sa toho, aby Distance to TjMax nebol menej ako 20-25 a to je ok...
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa GABO »

No tak s Realtemp-om sú tie teploty už lepšie. Inak ono si tam chcel pozdejšie ďalšie bloky takže ta pumpa je tam nutná dá sa povedať.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa cool_point »

To je síce pekné, že s realtempom je to ok, len či ten real temp je real... :laugh:
Tú pumpu mám momentálne zabalenú v takej pene čo býva pod grafikou v krabici.
Skúsim ju zavesiť na silent bloky čo sú dodávané spolu s pumpou, len musím vymyslieť uchytenie do 5,25" pozície.
Ako by sa dala zregulovať lacno a jednoducho, tá pumpa na ešte štartovacie napätie? Mal som ju aj na regulátore fanov aj keď som riskoval odpálenie regulátora, keďže má na vetvu povolenú záťaž 10W a táto pumpa má 18W pri 12V, ale udržalo, lenže tá regulácia bola veľmi citlivá a bál som sa toho, že náhodou veľa uberiem a potom nenaštartuje.
Čiže zrejme nejakých 9V by stačilo. Zrejme by aj stačil aj ten prietok, myslím, že by teplota CPU nešla hore.
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa kajfun »

ja jednu drobnost : ocakavat od e7200 automaticky "aspon" 4500MHz je trosicku prestrelene podobne ako ocakavat od felicie ze po nejakych lahkych upravach bude robit 250km/h.

na 4.5GHz potrebujes insane napatie a insane chladenie a ajtak nepredpokladam ze to procesor vydrzi dlhodobo. Zabudni na to ze na xtremesystems "vsetci" robia 5GHz, to su veci ktore vydrzia tri minuty na benchmark a koniec. Nikto nepouziva pocitac tak ze do neho kazde tri minuty leje desat litrov dusiku...

ja si myslim ze tvoj vysledok, 4GHz na tesne pod 1.5V je dost namakany. Kazdych dalsich sto megahertz bude predstavovat strasne naklady a problemy, navyse z tohoto "odpadoveho" procesoru. Keby si mal e8400/e8500 to by bolo trosku lahsie.
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa GABO »

cool_point napísal:To je síce pekné, že s realtempom je to ok, len či ten real temp je real... :laugh:
Tú pumpu mám momentálne zabalenú v takej pene čo býva pod grafikou v krabici.
Skúsim ju zavesiť na silent bloky čo sú dodávané spolu s pumpou, len musím vymyslieť uchytenie do 5,25" pozície.
Ako by sa dala zregulovať lacno a jednoducho, tá pumpa na ešte štartovacie napätie? Mal som ju aj na regulátore fanov aj keď som riskoval odpálenie regulátora, keďže má na vetvu povolenú záťaž 10W a táto pumpa má 18W pri 12V, ale udržalo, lenže tá regulácia bola veľmi citlivá a bál som sa toho, že náhodou veľa uberiem a potom nenaštartuje.
Čiže zrejme nejakých 9V by stačilo. Zrejme by aj stačil aj ten prietok, myslím, že by teplota CPU nešla hore.
Stačí si prečítať prečo je realtemp naozaj realtempom viz. sekcie procesory a problémy s teplotou E8400 a pod. Pumpa ako sme rozprávali pred kúpou sa dá dodatočne odhlučniť. Keďže si proste chcel ďalšie bloky neskôr bral si Ultra verziu pumpy. TO stíšenie je od Watercool a vyzerá takto:

Obrázok sú ale aj lacnejšie verzie.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Cau,

pekne po poriadku: Pumpa obcas vrci, hlavne ak ma taky vykon ako tato :) urcite mas polozenu pumpu priamo na plech v skrinke... Ja tento problem riesim tak, ze tu bielu alebo inu umelohmotnu penu (v ktorej chodia zabalene napr Thermalright chladice) zrezem na primeranu velkost (aby sa akurat zmestila na to miesto kam chcem pumpu polozit) a prilepim na spodok pumpy obojstranmnou paskou. Toto celkom odhlucni pumpu, budes ju pocut len ak vypnes disky :)

Ako si tu MX-2 naniesol na procak? Akym sposobom mas lapovany procak (pozri si moj avatar :))? Mas aj nieco ine v okruhu, alebo len Fuzion? Vies nejakym sposobom zmerat teplotu vody? (najjednoduchsie je strcit tepelne cidlo medzi rebra radiatora oproti stredku jedneho z vetrakov) Aku mas teplotu v izbe?

Co sa tyka SW na meranie teploty: Tie cisla nikdy nebudu presne, lebo sa odratavaju zo stanovenej hodnoty TJMax, ktora sa pri desktopovych procakoch moze lisit aj o 20C! Pouzivaj realtemp, a zaujimava hodnota je "distance to TJMax". Tato hodnota by sa nemala dostat pod 20C a potom je to OK.

Ak si chces RealTemp presne nakalibrovat, tak si vypni pumpu, daj si logovat teploty a spusti OCCT CPU stress. Pocitac sa ti po dosiahnuti TJMax vypne, zapnes pumpu, pocitac, pozries log, a v konfiguracnom subore Realtemp si nastavis TJMax pre obe jadra. Aj tak tie teploty ale nebudu presne, lebo pri malych zataziach tie senzory mozu lietat aj 5-7C! A okrem toho je tento krok aj tak trochu riskantny, kedze z 1000 prehriati ti jedno moze znicit procak. Je to na tebe, ci chces vediet "presne" cisla.

Ako som ale spomenul, uplne staci sledovat distance to TJMax, nech nie je pod 20C! Ostatne fakt nie je zaujimave.

Ked mi odpises odpovede na otazky tak ti viem poradit, ako dalej znizit teploty :)
Nejakych 5-10C sa este da skresat kazdopadne.
Používateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa cool_point »

Nič dôležité som sa ohľadom real temp nedočítal. Ak si teda myslel túto tému.

Niekde som čítal, že teplota jadier je len vypočítaná teoretická podľa napätia, alebo tak nejak.
No a k real temp, mám nastavené TJ Max na 95C, čo je akože maximálna teplota jadier, ale v špecifikácii tohoto CPU je max. 74.1°C
Thermal Specification: The thermal specification shown is the maximum case temperature at the maximum Thermal Design Power (TDP) value for that processor. It is measured at the geometric center on the topside of the processor integrated heat spreader. For processors without integrated heat spreaders such as mobile processors, the thermal specification is referred to as the junction temperature (Tj). The maximum junction temperature is defined by an activation of the processor Intel® Thermal Monitor. The Intel Thermal Monitor’s automatic mode is used to indicate that the maximum TJ has been reached.
Takže podľa viacerých tvrdení je skutočná teplota, teplota CPU, ktorá je odčítavaná priamo s CPU, nie teplota jadier, ktorá je len teoreticky vypočítaná.
Ešte k tým meraniam, vo všetkých softoch ktoré som skúšal, SpeedFan, Core Temp, Everest, OCCT a čo ja viem aké, mi ukazovalo rovnaké teploty, tie vyššie, ale jedine real temp ukazuje o cca. 10C menej.
Takže z logického hladiska by človek počítal teploty, ktoré ukazuje viacero programov rovnaké.
Ešte nejaké vyvrátenie tvrdenia?

To stíšenie je vlastne to isté ako keď som to obalil do tej peny. Veď aj to je len v obale vystlané penou.
Teraz ale riešme teploty, nie hluk.
Neber to Gabo ako útok, lebo tvoje posty mi tak pripadajú. Len sa chcem dopracovať k reálnemu riešeniu, keďže vodík nebol lacná záležitosť.
Ďakujem pekne. ;)
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64
Používateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa cool_point »

ZoranICS napísal:Cau,...
Ten predchádzajúci post som písal v čase keď ty.
Takže pastu som naniesol na CPU. Najprv tenkú vrstvu, potom som prepastoval na hrubšiu.
Dnes ešte raz pastnem na tenučkú, sáčok na ruku a "ďubkujem".
V okruhu je zatiaľ len Fuzion. Teplotu vody som ešte nemeral. Zoženiem bytový digitálny teplomer rozoberiem a čidlo pichnem pod stred stredného vetráku ako si písal.
Pumpu mám položenú v 5,25" pozíciach na plechu, ale je celá obalená v pene čo býva pod grafickou v krabici.
V izbe teplota odhadom do 26C.
Tú kalibráciu si ešte rozmyslím, ale ako sa poznám, tak to urobím. :laugh:
Zrejme som vyčerpal všetky otázky. ;)

//edit ešte som zabudol na to lapovanie

Obrázok
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa ZoranICS »

OCCT od v.2.0.0 pouziva Coretemp :) preto su teploty rovnake, ostatne SW ja nepouzivam.

TJMax sa nastavuje pre kazdy procesor zvlast, po osadeni na nosnu dosticku... presne stanovene su len mobile a ULV kusky... Preto je "potrebne" kalibrovat tieto SW.

Pupmu si skus premiestnit na spodok skrinky, tak, aby sa dotykala len peny... aku hrubu mas tu penu? akym sposobom ju mas "obalenu"?

Co sa tyka nanasania pasty: ak mas takto pekne vylesteny procak tak nan daj len fakt tenucku vrstvu pasty "skoro priehladnu". Ked das dole fuzion, skus ho dat dole tak, ze s nim nebudes hybat do stran, a ostane ti pekny cisty odtlacok pasty na jeho spodku... drviva vacsina tej plochy by mala byt "bez pasty". to je optimalny pripad - vtedy to mas nanesene spravne.

ja osobne pouzivam "roztieraci" sposob, mam odlomeny kusok cepele stanley-ho nozika (ten vysuvaci nozik s vymenitelnou cepelou co ma take sikme zarezy na sebe :)) akurat taky siroky kusok, ako je CPU. nanesiem pastu v tenkej nudlicke na jednu stranu IHS a s pomocou tej cepele to natriem ako maslo na chleba :) vrstva by mala byt co najtensia (v tvojom pripade, kedze mas takmer dokonale plochy), fakt skoro priehladna.

jednou z moznosti znizit teplotu je vymenit pastu, napr na LiquidPRO, ale treba mat na vedomi to, ze po jej pouziti budes musiet procak, aj blok znovu lapovat a lestit! kedze vznika sedimentacia na povrchoch, a strasne tazko sa aj nanasa, no stoji to za to, kedze ti moze spravit rozdiel 4 az 7C oproti MX2. Trochu jednoduchsie riesenie je LiquidMetal PAD, no sedimentacia (znecistenie povrchu) je ta ista ako pri Liquidpro. Tretia moznost je AS5, no ta ti v najlepsom pripade znizi teplotu max o 1-1,5C...

Spisem nejaky clanok o optimalnom sposobe nanasania tekuteho kovu asi, lebo to fakt nie je jednoduche a mnohi sa ho uz aj boja, prave kvoli tomu znecisteniu povrchu.

Inak sa mi tie tvoje teploty celkom aj pozdavaju... myslim, ze teraz v lete, pri 26C v izbe s tym setupom, ktory mas je to celkom OK. v zime to bude minimalne o 5-7C lepsie a ak tam das aj tekuty kov, tak to bude pod tych 50C co si chcel :-D

Ja mam C2Q6600 na 3.6GHz pri 1,44V-load, 1,49V-idle, bios 1,485V po 30min OCCT CPU stress na 62C s FuzionV2, Laing D5 a 2x GTX240 radiatormi a tymi istymi fanmy ako mas ty s AS5! s LiquidPRO je to 58C. Tento system predstavuje zhruba rovnaku zataz na vodu ako ten tvoj, oba su niekde na hranici 170W.
Používateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa cool_point »

ZoranICS napísal:...Pupmu si skus premiestnit na spodok skrinky, tak, aby sa dotykala len peny... aku hrubu mas tu penu? akym sposobom ju mas "obalenu"?......
No mám ju zabalenú ako v deke :laugh: a okolo oblepenú klasickou izolačnou páskou /elektrikárskou/.
Je to položené na plechu aj keď v 5,25" pozícii. Nemyslím že by pomohlo ju dať dole. Lenže tam som ju nedával, lebo tam mám 2xHDD na gumených prísavkach, takých ako su na uteráky. HDD nepočuť, je to super odhlučnenie. Ale je to len položené, čiže to chcem zavesiť na gumu pod 5,25" pozície.možno sa mi tam potom zmestí aj Laing, aj keď nemyslím, že by to bolo tichšie.
Teraz neviem s istotou povedať, večer doma vyskúšam, ale sa mi zdá že aj keď som pumpu držal v ruke, čiže nebola položená v skrinke, tak aj tak bzučala. Nejedná sa o prenos vybrácií, ale bzučanie priamo z pumpy.
Ja nechcem znevažovať vodné chladenie, ale úprimne, keby som bol vedel, že teploty nepôjdu dole oproti Noctue rapídnejšie, tak to ani neriešim.
Veď Noctua mala na sebe 1x Fan a teraz mám 3x Fan mimo skrine, čiže určite viac počuť a do toho pumpa, takže ani tichšie, ani nejako chladnejšie, akurát, že mám o 12.800,-Sk menej... :cry:
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64
Používateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa cool_point »

ZoranICS napísal:...ja osobne pouzivam "roztieraci" sposob, mam odlomeny kusok cepele stanley-ho nozika (ten vysuvaci nozik s vymenitelnou cepelou co ma take sikme zarezy na sebe :)) akurat taky siroky kusok, ako je CPU. nanesiem pastu v tenkej nudlicke na jednu stranu IHS a s pomocou tej cepele to natriem ako maslo na chleba :) vrstva by mala byt co najtensia (v tvojom pripade, kedze mas takmer dokonale plochy), fakt skoro priehladna...
To nanášaš tou ostrou stranou, alebo tou tupou?
ZoranICS napísal:...Ak si chces RealTemp presne nakalibrovat, tak si vypni pumpu, daj si logovat teploty a spusti OCCT CPU stress. Pocitac sa ti po dosiahnuti TJMax vypne, zapnes pumpu, pocitac, pozries log, a v konfiguracnom subore Realtemp si nastavis TJMax pre obe jadra. Aj tak tie teploty ale nebudu presne, lebo pri malych zataziach tie senzory mozu lietat aj 5-7C! A okrem toho je tento krok aj tak trochu riskantny, kedze z 1000 prehriati ti jedno moze znicit procak. Je to na tebe, ci chces vediet "presne" cisla...
Včera mi písal log len 11 minút. Je to možné? Ide mi totižto o to, že keď to už risknem, tak aby som skutočne zaznamenal tie teploty v logu, nieže ich nezapíše.
Ďalej, potom z toho logu, čo bude posledná hodnota, tak tú zapíšem ako TjMax. ?
Netreba dávať dole Fuzion? Nepoškodí sa, keď pôjde teplota na TjMax?
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa GABO »

Neber moje posty ako útok :) to by som si nedovolil, len posledný týždeň a pol nemám čas sa rozpisovať podrobne :(....preto som ťa chcel len nasmerovať. Zorana som ti tu nasmeroval ja, pretože má vo vode lepšie skúsenosti ako ja, dokonca som ten tvoj problém rozoberal s ním cez MSNko. To len k tomu aby si si nemyslel, že len predávam a potom na support kašlem.

Ak večer nezaspím určite sa ešte vyjadrím aj keď Zoran ti tu už hodne veľa vecí vysvetlil dopodrobna.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa ZoranICS »

cool_point napísal:To nanášaš tou ostrou stranou, alebo tou tupou?
Je to v podstate jedno, obe by "mali byt rovne"... ide skor o to, ako to rozotries.
cool_point napísal:Včera mi písal log len 11 minút. Je to možné? Ide mi totižto o to, že keď to už risknem, tak aby som skutočne zaznamenal tie teploty v logu, nieže ich nezapíše.Ďalej, potom z toho logu, čo bude posledná hodnota, tak tú zapíšem ako TjMax. ?
Netreba dávať dole Fuzion? Nepoškodí sa, keď pôjde teplota na TjMax?
Neviem, ako je mozne, ze ti log pisalo len 11min. :( Blok urcite nedavaj dole! len vypni pumpu. Aj ked, neviem, ako bude ta umelohmotna cast Fuziona na tu teplotu reagovat... Ja osobne by som to ani neskusal, a ani neviem ako sa to robi! ale predpokladam, ze to bude ta posledna hodnota zapisana do logu, alebo o stupnik viac...

Pre mna uplne staci vediet Distance to TJMax. pre mna nie je podstatne, ci je to 50 alebo 70C... TJMax je teplota pri ktorej sa aktivuje tepelna ochrana a dolezite je byt od nej co najdalej... podla toho obrazku co mas na konci prveho postu tak mas do TJMax skoro 50C! to je dost! este mas dalsich 30C na hranie :D Drz sa niekde nad hodnotou 20C. to ti zaruci "dostatocne dlhu zivotnost" CPU.

Co sa tyka vody vs kvalitnych chladicov s Heatpipe: tych 10C rozdiel oproti vzduchu je v mojich ociach celkom dost! to ze si minul skoro 13 litrov ber tak, ze na chladenie CPU si minul len to co si dal za Fuzion (cize len o cosi viac ako za kvalitny vzdusny), to ostatne ti ostava na dalsich 5-10 rokov! Hlucnost je druha vec... kym nemas CPU vytazene na 100%, !co vo vacsine pripadov nemas! tie vetraky mozes stiahnut na 650rpm, pri ktorych ich pocut nebudes! na 1300 by mali bezat len ak mas stroj naozaj vyuzity! Okrem toho, ak chces usetrit aj trochu na ucte za elektriku, tak si sprav OC profily v BIOSe (ak na to mas moznost) a pri nizsich taktoch mozes vetraky uplne vypnut a stale budes mat nizsie teploty ako so vzduchom. Je len malo SW momentalne na svete, ktore vedia naozaj vyuzit CPU na 4GHz! na office a na surfovanie ti uplne stacia aj 2GHz, ktore s tym procakom dosiahnes pri 1-1,1V! Pri tejto hodnote ti to moze kludne bezat aj pasivne len, so zapnutou pumpou. Pumpu skus spravit tak, ako som popisal, ci ti to pomoze.
Používateľov profilový obrázok
s10
VIP
VIP
Príspevky: 290
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vodník + E7200 problém s teplotou?

Príspevok od používateľa s10 »

Popisujete tu dost extremne sposoby zistovania teplot.
Co takto najpr zistit teplotu okolia (izbovy teplomer) , teplotu vody(teplomer ponorit do expanzky(mne teplota v expe neprelezie v zatazi 36, takze mal by stacit aj lekarsky :rolleyes: )), teplotu cez urcity program.
Potom ho zatazit aspon na 10-20 minut a znovu zmerat teplotu vody a pozriet na teplotu cpu?
Tie teploty co tu uvadzas niesu vobec zle, moj vodnik ja na taktoch(cpu,gk) a plnov vytazeni tichsi ako ked som to tahal vzduchom a o to mi islo.

Návrat na "Vodné chladenie"