Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa stiv »

A niekto by si mohol mysliet, ze v celom okruhu je konstantna teplota vody. :D
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Leon »

Veď dobre, ale aj keby išla dnu 20 stupňová, von určite nejde dvojnásobok :D Si daj do hrnca liter vody na plameň, ktorý má 1700 stupňov a za jak dlho ti stúpne teplota na 60 stupňov? A to je stojaca voda. Tu hreje procak na 80 a preteká tam cez blok liter vody za minútu. By tá voda musela doslova stáť aby to ohrievalo na teploty pri ktorých zomiera pumpa. (nie to aby ohlo trubicu). Nikto ma nikdy nepresvedčí, že voda ktorá ide von z blokov má nejaký markantný rozdiel, minimálny rozdiel možno, ale teplota vody sa drzí v podstate +- všade rovnaká. Práve kvôli prietoku.
.
Používateľov profilový obrázok
kOsTi
VIP
VIP
Príspevky: 2887
Dátum registrácie: Ne 08. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: BKK, Thailand

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa kOsTi »

voda v okruhu by mala byt +- par stupnov v roznych miestach, nic zasadne
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa stiv »

Nic zasadne ak mas maly okruh alebo pumpu na vysokych rpm. Podla mna 10 stupnov medzi prvym a poslednym blokom je ZASADNA TEPLOTA a nie ze nie. Niekto ide menit teplovodive pasky kvoli jednemu stupnu a tu 10 stupnov je nic zasadne. :rofl:
Leon napísal:Nikto ma nikdy nepresvedčí
Tak by si si to uz mal skusit. To ako ked si mi pisal, ze je jedno ako to poskladam. Rozdiel bude ziadny. No skoro. ;)

Ale nie, nebudem vam tu nicit predstavy o vode. Rozdiel jeden stupen a nic som nenapisal. :red:
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Leon »

V malých buildoch je rozdiel tých teplôt dokonca ešte menší, lebo tam rýchlejšie pretečie voda cez menšie (menej) rady (ale zase je teplota vody vyššia). 10 stupňov tam nebude ani keby sme sa všetci postavili na hlavu. Strčím ruku do ohňa, že tak 1 max 2 stupne. Keď nedokážeš pochopiť absolútne základnú vec, že je tam cez tie bloky prietok vody a teplota okruhu je určená výkonnosťou radiátorov, tak potom ti je zbytočné niečo vysvetľovať. Potom si skladaj rady ako chceš.
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Leon »

ešte dodatok presne čo som písal

https://www.ekwb.com/blog/does-loop-order-matter/
Basically, it is all the same. If you have a high-performance pump like a D5 or a DDC, it doesn’t really matter.
The pump set to 50% of speed circulates the whole volume of the coolant in a few seconds. So, whatever the loop order is, you will get pretty much even liquid temperatures throughout the whole loop. Large and complex loops with multiple GPUs can show temperature variations between a few spots, but that is again nothing to be concerned of. It’s the super-geek-high-end who are worried about loop orders, they are also looking to get rid as many angled adapter as possible for higher flow so that they gain 1-2°C better results.
Bottom line, build your loop in which order it is easier to connect it or based on your aesthetic needs. Just keep the pump fed with enough water and that is the only rule you need to worry about.
... a ste ma najebali tak som objednal druhý temp senzor, ešte vám to tu vyčíslím nebojte sa :P
.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa stiv »

No jasne. Preto ma hned druha karta o pat stupnov viac lebo rozdiel vody v celom okruhu je jeden stupen. :-D

Dalej uz nereagujem na teoreticke bludy.
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Leon »

Aha sme prešli na SLI hej? :D

http://www.overclock.net/t/1449230/sli- ... e-in-temps

... tak v SLI teplota vody (podotýkam v burne cez 3 bloky) narástla o 3 stupne,... pardon na SLI som nemyslel a dovolil som sa zmýliť až o 1 stupeň
... ale píše tam aj týpek, ktorý tam ma normal single kartu a teplota max 1-2 stupne, to čo som vravel aj ja.

Neviem aké teoretické bludy, píše to týpek ktorý robí v EKWB a rovno aj píše blogy o vodnom na ofiko stránku. Máš tu hneď 2 dôkazy. Zatiaľ čo ty si tu sem trepol len nejakú (vymyslenú?) teplotu a očividne mal potrebu iba rýpať. Ak ide o mňa, nepodložené teoretické bludy si tu dal len ty.
.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa stiv »

Ja to nemusim podkladat nejakymi citaciami random ludi (narychlo najdenych v google) ked to vidim u seba doma. Vsetko co som napisal je moj realny stav (tj. 5 po sebe iducich blokov, pomala D5 a >700w). :rolleyes:

Bavim sa cely cas o svojom builde a nie nejakom s jednym blokom z internetu. Nevies na akych rpm ma pumpu, ale ides to tu davat ako samozrejmost, ze narast o dva stupne cez tri bloky. :rofl:

Este si nepripadas blbo?
.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja keď dám pumpu úplne na minimum mám rozdiel na GPU 5-7 stupňov a na CPU skoro 10. A to tlačí tá pumpa cez jeden XE360 a jednu Moru externé buď už to čerpadlo nieje v dobrej kondícii alebo to nepretlači tak tak dobre. Ak ju dám na plno hneď začnú teploty klesať. Čiže je možné že ak to cerpadlo ide fakt na minimum tie rozdiely v kvapaline sú asi väčšie ale to sa dá tiež poriešiť.

Inak ja som už riešil aj iné veci,ja som mal už aj kvapalinu skoro na 60 nevedel som prečo všetko sa prehrievala no hruza aj keď bolo čerpadlo na plno tak som chytil bednu a začal som snou triasť otáčať a zrazu taká bublina viletela do expy že mi hádam 1cm hladiny médiá klesol v expanzke tá bublina bola niekde v tej XE 360-ke a nechcela ísť von. Moru zalievam tak že dám hadice do vzduchu na jednu lievik a tak lejem kvapalinu aby to vytislo samo všetek vzduch.
Naposledy upravil/-a Marek125 v Ne 26. Mar, 2017, 08:53, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa dexterav »

Tak ale voda sa musi ohrievat inak by nic nechladila :-)
Potom je tam zase rad aby ochladil vodu :-)
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Leon »

Marek125 napísal:Čiže je možné že ak to cerpadlo ide fakt na minimum tie rozdiely v kvapaline sú asi väčšie ale to sa dá tiež poriešiť.
Tak nie možné, ale reálne. A sme aj zistili prečo aj u neho :
stiv napísal:pomala D5
cez 5 blokov :facepalm:

... tak sme vlastne došli k záveru, že experti teoretizujú,... podložené výsledky od random ľudí, ktorý sa snažia pomôcť ľudom, ktorý chcú vyriešiť svoj problém s teplotami, sú bludy. Ale problém s jeho teplotami je vlastne fakt, nepotrebuje mať nič naštudované a keďže je to tak u neho, musí to tak byť :D Hlavne, že má zapojenú vodu ... Pritom sme zistili, že ide o neznalosť základného know-how o tom ako ma okruh fungovať. Ak si nespokojný s teplotami a nevieš si očividne zostabilizovať okruh, tak tu potom nechoď prezentovať veci ako skutočnosť a hádzať vinu na nás, ale choď hľadať chybu ako ostatný. Kto sa musí cítiť blbo potom ...
.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa stiv »

Leon napísal:A sme aj zistili prečo aj u neho
Hovno si ty tak zistil. :) Akurat ti asi doslo co som pisal este na zaciatku:
Nic zasadne ak mas maly okruh alebo pumpu na vysokych rpm.
Leon napísal:Hlavne, že má zapojenú vodu.
Hlavne, ze ty nemas nic. Jaj, vlastne uz pol roka build log a dva roky kosiky ulozene. :laugh:

zostabilizovat okruh :facepalm:
dalej opat ignore
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Leon »

Veď keď nemáš čo k veci a ani si nepriznáš chybu, a ani nemáš žiadne podložené fakty, len sa znížiš k výmyslom a útokom, tak kto ti zato môže. Maj si potom svoju vlastnú ojedinelú predstavu ako doteraz ;) Vieš jak sa hovorí, hlupákovi nevysvetlíš, že je hlúpy :)
.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Fotogaléria + diskusia k vodnému chladeniu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Stiv: a skúšal si už pridať na pumpe? Máš 5x blok a koľko radiátorov za tým? Mne pomohlo dosť pridať na pumpe poprípade vzduchova bublina? Alebo to naozaj tá D5 neutisne cez toľko prekážok.

Ja keď som skladal vodu som sa pital Gaba že ako tu pumpu nechať, povedal že jednotka pre jednoduchý okruh stačí aj stačila 2x PE240 a dva bloky bez problémov ale keď som pridal tu XE 360 už mala problém a tam som už pekne videl že mi teploty klesli po pridaní na pumpe a to že hneď aj o 5 Stupňov.

Leon: ťažko sa radi keď jediný okruh čo máš doma je len ten v radiátoroch na kúrenie.

Návrat na "Vodné chladenie"