Dfi Lanparty X48-t3rs

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Mir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 530
Dátum registrácie: Ut 05. Aug, 2008, 20:32
Bydlisko: Bratislava

Dfi Lanparty X48-t3rs

Príspevok od používateľa Mir »

Najprv link na jednu cesku recenziu
http://www.cdrhard.cz/view.php?cisloclanku=2008090405

Tej recenzii musim vycitat jednu vec. Clovek co to testoval pouzil Q6600 a ramky 1066 resp 1333Mhz. Osobne som radsej zvolil 45nm Xeon X3360 (ekvivalent k Q9550) a DDR 3 1600Mhz.

Sucastne nastavenie:
Cipset X48
FSB 400Mhz (1600 effective na HOST)
CPU: Xeon X3360 3400 Mhz, quad core, 12mb cache
RAM: 8gb 1600 Mhz CL 8-6-6-22 CR 1
GPU: HD 5850 1gb
Disk: OCZ RevoDriveX2 700mb read.

Vlastnosti zostavy:
Dosku som kupil z druhej ruky s tym ze 500Mhz FSB dosiahne, ale jej taktovatelnost je obmedzena a ze E8400 s ktorou bola taktovana dosahovala aj 600Mhz FSB. Osobne som bol rozhodnuty pouzit na nej Quad-Core. O extremne taktovanie som nemal zaujem a FSB 400-500 som povazoval za slusne.

CPU
Vsetky Quad Core mali reportovane s touto doskou velmi zly overclocking a standardne sa to pripisovalo netradicnemu power managementu. Neskorsie testy mi ukazali ze pri mojom Xeone je to aj tak jedno. CPU vzhladom k frekvencii potrebuje strasne vela voltov a nasledne aj solidne vykurovalo.

Xeony tejto generacie nemaju ziadne features na setrenie energie, takze aj keby boli v biose zapnute tak procesor by ich ignoroval. Tato vlastnost sposobuje ze procesor vzdy bezi na plny vykon bez stop bitov na jednej strane, na strane druhej funguje ako vykurovacie teleso. Preto som musel Arctic cooling velmi rychlo vymenit za Thermolab Baram s 2x 12cm noctua ventilatorom.

Procesor proste skoncil na 448 Mhz FSB, vyssie frekvencie (450Mhz) boli dosiahnute len za cenu velkeho napatia a pekelnych teplot (100 stupnov celzia pod zatazou cez Linx), co automaticky znamenalo nezdrave podmienky pre fungovanie.

Ram:
Vyskusal som siroke spektrum. Na meranie vykonu pre ucely ram som pouzival Everest a LinX s nastavenim velkosti problemu na 772mb.

Zacal som pamatami Nanya 1600 CL9 CR 2 4gb. 8500mb read, 38gflops vykon v Linxe. Cipy nanya boli na toto nastavenie vyrobene spolu s tym ze maju bezat na 1,9v
Tu som objavil ze podla nastavenia modelov skew rates vedia tieto ramky bezat od 1,5 do 1,9v uplne v pohode.

Neskorej OCZ 1600Mhz CL7 CR 2 4gb, 9500-9800 read, 48-49 Gflops vykon v linxe.
Tieto pamate boli tazke na nastavenie, avsak system zvladal bezat na 1,712v pre pamate, a defaultnym napatim pre chipset. Ine napatia sli tiez, ale nie v tak sirkom rozpati ako u Nanye.

Posledne a dodnes pouzivate su Adata 1866+ CL8, 8gb (4 kusy po 2gb) s cipmy Elpida Hyper MNH-E, urcene pre napatia od 1,55-1,75v
Na to ze sa jedna o vyrobok AData som bol celkom prekvapeny jak pouzitymi cipmi tak kvalitou prevedenia. chladice boli tak hrube ze sa mi nezmestili ramky vedla seba.

Cipset X48 pri plnom osadeni RAM slotov trochu zacal dychat stazka. Ramkam musim davat 1,93v a cipsetu 1,43v (1,26v je default) a to aj na 400Mhz FSB co je pre tento chipset zaklad. Intel sice specifikuje ze pre RAM je nutne zvysit napatie avsak len pre RAM. Dalsie obmedzenie cipsetu ktore sa prejavilo je limitacia na CAS 8 ktoru sa mi s tymito cipmi a takto nalozene nepodarilo prekonat. jeden cvok z OCZ fora vsak na tejto doske s istymi OCZ pamatami dal aj 8gb 1600 a CAS 7 co povazujem za velky uspech.
Everest 9500-9600Mb read, LinX 48Gflops. CAS nastavenie pamati je 8-6-6-22 CR 1. Straty vykonu v dosledku osadenia viac ram su minimalne.



Zvoleny chipset som vybral s vyhladom na to ze chcem do buducna pouzivat nie dve graficke karty, ale jednu vykonnu grafiku a k tomu PCI-E 16x SSD drive schopne vyuzit tuto kapacitu. Ani pred dvoma rokmi ked som dosku kupoval a ani dnes niesu SSD disky s 8gb read/write tak zatial som sa uspokojil s OCZ RevoX2 osadenym v strednom slote s priemernym readom okolo 700mb/s (co pri priepustnosti slotu 1000mb/s up/down je tak akurat).

Pokial niekedy v buducnosti bude vyvinuty drive s takouto priepustnostou a bude cenovo dostupny tak tuto OCZ kartu isto nahradi.

Pri schopnosti RAM prepustit 25,6 giga/s sa moze zdat ze LGA 775 so svojimi 12,3 gb/s nema sancu vyuzit celu priepustnost RAM. To je fakt, avsak do tohoto vzorca moze vstupovat aj PCI-E 2.0 16x ktore si svojich 8gb/s pri presuvani dat medzi ram a zariadenim vie "cucnut" aj bez toho aby do procesu vstupoval procesor. Tento model tympadom dovoluje grafike resp vykonnemu SSD disku pracovat s RAMkou bez toho aby procesor do tohoto procesu musel nejak zasahovat alebo bez toho aby procesor spomaloval pracu grafiky s texturami a naopak. aj ked to niesu uzasne read/write rates ako u novsich I7 CPU tak celkovo to prispieva k plynulosti.


Cielom u zostavy nieje dosiahnut nejake uzasne vysoke cisla vo vykone, ale cisla skorej priemerne ktore vsak reflektuju maximalne parametre danej platformy (LGA 775 a X48).

Ako priklad si vezmime prave porovnanie teoretickej a realnej rychlosti RAM, LGA 775 a PCI-E slotu.

RAM 25 gb/s Teoreticky.
LGA 775 12,5gb/s teoreticky, 9500 Read, 8500 Write (by everest)
PCI-E 2.0 16x 8gb/s teoreticky Up/down 16gb/s total.

Pokial by procesor generoval data pre grafiku a ta by si ich musela vyzdvihnut v RAM a CPU by teoreticky generoval data rychlejsie nez by ich grafika potrebovala/spracovala tak rychlost procesu by limitoval PCI-E slot. Ani RAM, ani CPU. Testy everestu totiz ukazuju ze procesor vie do RAM zapisovat rychlostou 8,5gb za sekundu.
Pokial by grafika ukladala data do RAM a CPU by si ich potrebovalo vyzdvihnut grafika by to nerobila rychlejsie nez dovoli PCI-E slot, Mno a CPU by si data nevyzdvihlo rychlejsie.

Avsak kym je teoreticka priepustnost RAM 25,6gb tak ak CPU aj Grafika zacnu naraz zapisovat do pamate alebo naraz citat nikdy spolu nesposobia ze by pamat nestihala.

9500 read, alebo az 12500 read teoreticky z CPU + 8000 read teoreticky z grafiky je menej nez 25 000mb/s ktore ramka pri tomto nastaveni prepusti.

Tympadom na ramke nedochadza ku konkurencii co umoznuje jak grafike tak CPUcku pracovat bez toho aby sa na RAMke ovplyvnovali...



K diskusii CPU vs RAM len tolko ze pre kazdu aplikaciu, rozlisenie a antialiasing je specificke ci je brzdou grafika (castejsie graficka pamat) alebo procesor. Horepopisana konfiguracia hovori len o tom ze brzdou nieje nikdy ramka, ale vzdy PCI-E slot (podla ktoreho sa vsetky nastavenia zostavy tocia). Pri porovnani vsetkych teoretickych a realnych readov zo zariadeni je na systeme jedinym bottleneckom prave harddisk, zatialco read a write hodnoty CPU su nastavene tak aby vedeli prekonat 8.0gb/s, a RAM ma nadbytok priepustnosti aby sucastne vedela "obsluzit" requesty jak z CPU tak z PCI-E slotu.

Grafika Hd 5850 bola mimochodom testovana na PCI-E 1x, 4x, 8x a 16x pri podobnom CPU ako je ten moj. Pokles vykonu v dosledku slotu bol namerany len na PCI-E 1x. Do buducna skusim preto urobit zopar 3d testov pri roznom multiplikatore CPU, ale tiez pri roznych shaderoch, antialiasingu a double/triple bufferingu...
Spoiler: ukázať
CPU: Xeon x3360 @ 3383Mhz / Board: Asus Rampage Extreme / RAM: 4x 2gb AData 1866+ XPG 2.0 @ 1593Mhz 8-7-7-22 CR1 / GPU: Gigabyte HD 7970 OC / Storage: LSI 9211-8i, 5x Corsair Force 3 GS 120gb Raid 0 / LAN: Killer Xeno / Sound: Creative Xfi-Fatality / TV: Avermedia Trinity + SatGate (DVB-T, DVB-S)

Návrat na "Základné dosky"