Akú máš dosku? Napíš o nej!

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Akú máš dosku? Napíš o nej!

Príspevok od používateľa Jofo »

Napadla ma taka vec, skusit priamo od userov, aby na svoju dosku napisali "minireview", t.j. na com bezite a ako ste s tym spokojni.

Ako si to predstavujem? Napis, o aky typ sa jedna (prip. reviziu), nejake zakladne features, pripoj obrazok, zhodnot plusy/minusy a prip. napis o nej este nieco. Postupne by som sem do 1. postu nahadzoval zoznam tychto minireviews s linkami na jednotlive prispevky :wink: Kludne piste, aj ked tu dana doska uz je, viac ludi-viac chuti...


Zoznam:

ABIT
-ABIT IP35
-ABIT NF8

ASRock
-ASRock 4CORE Dual SATA2
-ASRock ALiveNF7G-HDready
-ASRock ALiveXFire-eSATA2 R3.0
-ASRock ConRoe 945G-DVI
-ASRock K7VT4APRO
-ASRock K8SLI
-ASRock P4Dual-880Pro

ASUS
-ASUS A8N32-SLI Deluxe
-ASUS Maximus Formula Special Edition
-ASUS Maximus II Formula
-ASUS M2N-E
-ASUS M2R32-MVP
-ASUS M3A
-ASUS P5E64WS Evolution
-ASUS P5K
-ASUS P5K Premium/WiFi AP Black Perl Special Edition
-ASUS P5L
-ASUS P5B Deluxe WiFi AP
-ASUS P5W DH Deluxe

Biostar
-Biostar K8M800 Micro AM2
-Biostar TPower I45

DFI
-DFI LanParty DK P45-T2RS Plus
-DFI LanParty Ultra NF4-D

ECS
-ECS K7VZA

Epox
-Epox 4PDA3i

eVGA
-eVGA 590 SLi
-eVGA 680i SLi

Foxconn
-Foxconn 680i SLi (DELL OEM)

Gigabyte
-Gigabyte 81865GME rev. 6.6
-Gigabyte 965P DS4
-Gigabyte G33M-DS2R
-Gigabyte P31-DS3-L
-Gigabyte P35 DS3-L

Microstar
-MSI K9N Neo
-MSI K9N Platinum
-MSI P35 Platinum
-MSI P35 Platinum Combo

QDI
-QDI KudoZ 7x

oznacene ako dolezite. sm_oOx^
Naposledy upravil/-a Jofo v Ne 03. Máj, 2009, 15:09, upravené celkom 37 krát.
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa Jofo »

Takze zacnem


ABIT NF8

Obrázok

LINK na vyrobcu

-Socket 754
-chipset nVidia nForce3 250Gb
-2x DDR400
-1x AGP 8x, 5x PCI
-Gigabit LAN, 5.1 Realtec ALC658 audio, IEE1394
-2x ATA133, 2x SATA150


Plusy:
-layout (male vynimky)
-Rubycon kondenzatory
-stabilita
-jedno IDE otocene nabok
-moznosti OC a ladenia RAM (FSB 300 nie je problem)
-"velke" jumpre na doske (maju taku uchytku)
-znacenie konektorov/pinov na doske
-5x konektor pre vetrak


Minusy:
-doska je dost siroka, v mensich skrinakch moze byt problem
-chladenie chipsetu
-nemoznost udervoltingu/underclockingu
-SATA nad AGP portom
-nefungujuca HTT 2x nasobicka
-nepresne polozky voltaze CPU v BIOSe (defaultne 1.44 tam najdete ako 1.5V,), vsetky polozky udavaju vyssie napatie, ako doska v skutocnosti nastavi


Zaver: s doskou som nadmieru spokojny, zatial ma okrem tej nefunkcej HTT 2x nasobicky nesklamala. Po predchadzajucich skusenostiach ju vyrobca osadil najkvalitnejsimi elektrolytmi Rubycon (mal som VT6X4, ktora "tiekla")
Na to zavadzajuce znacenie napatia si clovek zvykne, vacsinou staci pozerat na rozdiely medzi jednotlivymi polozkami, tie sa zachovavaju. Aj ked sa zda, ze RAM je blizko socketu, bez problemov sa da osadit aj vacsi chladic.
Dal by som jej tak 90/100.
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

Takze pokracujem

Asrock K8SLI

Sranka vyrobcu

Test

Obrázok

-Socket 754 +939, AM2
-chipset ULI a nejake cislo
-2x DDR400 + 4x DDR2 800
-2x PCIE 16/8, -3x PCIE 1, 3x PCI
-Gigabit LAN, 5.1 Realtec ALC658 audio, IEE1394
-4x ATA133, 4x SATA150

Plusy:
-asi prva doska s eSata co sa unas predavala
-nevidsava ziadny hluk
-layout
- Podpora P4, aj AMD chladicou
-VELA, vela jumperou (mozem aj predavat) (viz foto)
-stabilita
-oc moznosti
-bios safe crasch
-pridavne napajanie cez standardny MOLEX (netreba kupovat drahe zdroje so specialnimi konektormi)
-neskor som si kupil nove "creva" s C2D, ale nechal som si toto, sa mi to na doma paci ovela viac, C2D som si racej zobral do ofisu.
- vela som od nej necakal, co som cakal to splnila.

Minusy:
-divny BIOS, ale zvikol som si
- inak ma nic nenapada

Cena:
1300 + dan (10/2006)

Lacna doska - fakt velmi, s dobrou vybavou, moznost upgrade.
Bola kupovana v podstate v nudzi ako docasne riesenie.
Bezim nanej asi pol roka a som s nou absolutne spokojny, niet je co vytknut, za tu cenu urcite nie.
- ak by som to zhrnul tak je to nenarocna bezpoblemova doska, ziaden zazrak ale za male peniaze fajn doska.
Naposledy upravil/-a Toman v St 11. Júl, 2007, 23:29, upravené celkom 13 krát.
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
popo666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 951
Dátum registrácie: Pi 07. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom + Bratislava

Príspevok od používateľa popo666 »

Pridavam sa

Asus A8N32-SLI Deluxe

Obrázok

Link na stranku vyrobcu

Socket 939
Chipset nForce4 SLI 16x
4x DDR 400
2x PCI-e 16x, 3x PCI, 1x PCI-e 4x
2x Gigabit Lan (Marvell+ nVidia), Realtek ALC850 7.1,2x IEEE 1394, 10x USB(4 IOpanel)
4x SATA II (+RAID),2x eSATA (+RAID), 2x ATA133, 1x Floppy

Plusy:
+ 8 fazove napajanie CPU >>> stabilita aj OC
+ pasivne chladeny chipset a regulatory
+ BIOS
+ Stack cool 2 (plech pod padicou napomaha rozvodu tepla z CPU)
+ rozmanite taktovanie ("vsetkeho" co je na doske, hore aj dolu)
+ 2 z 5 napajani vetrakov podporuju Q- Fan, ktory s radostou vyuzivam
+ cena, 3100,- za novu je podla mna vyborna cena, na to, co doska ponuka

Minusy:
- zle rozlozenie PCI portov (pri osadeni SLI dvojslotovymi kartami mi ostava 1 PCI)
- trochu poddimenzovane heatpipe chladenie (resp. maly pasiv na ich konci)
- integoravana zvukovka je najhorsia, s akou som sa stretol
- chyba mi integrovane WiFi, co mi zozralo jeden PCI slot
--moje RAMky NEfunguju v tych ciernych slotoch (ironicke je, ze boli vyvyjane na tejto doske), len v modrych, teda musim mat vetrak na Noctue na druhej strane, kde sa zasa opiera o ten pasiv na heatpipoch


EDIT
Odpovede na otazky:

- molex je tam hlavne ked zapojis grafiky do SLI a tie nemaju pridavne napajanie zo zdroja, tak na zvysenie prisunu prudu sa pcha ten molex. Zatial nemam SLI, ale vsimol som si, ze je doska celkovo stabilnejsia ked ho mam zapojeny :)

Podla mna to "naj" pre soc 939 (aspon od Asusu), mozno ze len dake DFI. Krasna moznost pretaktovania, s mojim Opteronom 165 mam zapnuty Cool'n'Quiet a on my ho dynamicky pretaktuje/podtaktuje 300*5 na 300*9 pri nezmenenom VCore stabilne bez akehokolvek padania. RAMky corsair 2*1gb 3500LL PRO boli vyvyjane na tejto doske, def maju pri 430mhz 2-3-2-6-1 a mne idu pri 500mhz 2.5-3-2-5-1 a nezmenena voltaz (ale len v modrych slotoch). Som s nou nadmieru spokojny, az na tu sustiacu integrovanu zvukovku a zvlastne rozlozene PCI sloty, ak vezmeme na vedomie, ze to je SLI doska.
Doska je Rev 1.xx :) a chipset A2
Naposledy upravil/-a popo666 v Št 19. Júl, 2007, 01:26, upravené celkom 2 krát.
mokry PC:: CPU: 3770K @ 4.3GHz + EK Supreme HF * Laing DDC-1T * TOP XSPC Premium Laing DDC * Radiator EK Water Blocks EK-CoolStream XT || RAM: 2*8GB Kingston 1600MHz || MB: Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt || GPU: EAH5970 + EAH5970 @ CrossfireX + EK fullCover || SSD: Corsair GT3 120GB || PSU: Antec platinum 1300W || Mouse: Razer Lachesis || Keyboard: G11 || LCD: HP LP2475w
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Príspevok od používateľa Gudas »

Asus P5B Deluxe WiFi AP

Obrázok

odkaz na stranky vyrobcu

Socket LGA 775 (Intel)
Intel 965P + ICH8R (FSB 533 - 1333, CeleronD - Core2Quad)
4xDDR2 800MHz
2XPCIe x16 (1xPCIe 16 liniek + 1xPCIe 4 linky) moznost Crossfire
3xPCI + 1xPCIe x1
2xGigabit LAN + 1xWiFi b/g
7xS-ATA (RAID 0,1,5 a 10), 1xP-ATA, 1xFloppy, 1x eS-ATA
10x USB 2.0 (2 obsadene WiFi modulom)
8-kanalove audio AD1988B
2x FireWire


Plusy:
+ Vynikajuce pretaktovanie
+ 8-fazove napajanie CPU
+ Vynikajuce moznosti BIOS-u (ukladanie a zalohovanie nastaveni BIOS-u aj na externe medium, flash BIOS-u priamo z aplikacie EZ Flash v BIOS-rozhrani)
+ 5x konektor pre pridavne vetraky + Q-Fan regulacia otacok
+ Pasivne chladenie
+ Pre niekoho moznost Crossfire s kartami Radeon X19xx
+ Vynikajuce moznosti sietovania - dve gigabit sietovky + jedna WiFi sietovka s moznostou konfiguracie Access Pointu

Minusy:
- Problemy so zvukom
- nie celkom idealne rozlozenie PCI slotov
- vDroop (BIOS set 1.4V, real 1.36 idle resp. 1.352 load)
- Q-fan (riadenie otacok) funguje len na 3 konektoroch

Kto uz pocul o tejto doske vie, ze sa za svoje posobenie na trhu stala uz takmer legendou - hlavne co sa tyka pretaktovania, jedna z najlepsich s chipsetom i965P - niektori extremisti dosiahli aj 600FSB a viac.
Spominany problem so zvukom nieje v pouzitom AD1988B chipe, ale skor v samotnej implementacii - odruseni, AD prevodnikoch... dosku som kvoli tomu reklamoval a prisla mi nova, ktora je na tom uz podstatne lepsie, ale pri max. hlasitosti vsetkych ovladacich panelov je stale v sluchadlach pocut sumy a ruchy...
S doskou sa velmi dobre taktuje, jej moznosti a stabilita su perfektne.
K rozlozeniu slotov - vacsina grafickych kariet/chladicov gk je cez dva sloty, cize sa zablokuje jeden PCI, no dat pred ventilator chladica gk niejaku kartu by mohlo viest k usmazeniu gk, odpadava dalsi PCI - cize zostava pouzitelny 1xPCI a 1xPCIe x1.
Inac k layoultu dosky nemam vyhrady.
Na spravne fungovanie vsetkych funkcii dosky bolo treba par flashnuti BIOS-u, no pri zakupeni novej dosky s novym BIOS-om tento problem odpada.
Velmi prijemne, aj ked pre mna zbytocne, bolo dodatocne pridanie podpory Crossfire.
Dost rozhodujucim faktorom ku kupe pre mna boli aj moznosti sietovania: 1 gigabit sietovku pouzivam k pripojeniu na internet, jednu k pripadnemu pripojeniu druheho PC ci Notebooku na kopirovanie suborov a pod. a WiFi sietovka napriklad na spojenie s brachovym Notebookom u neho v izbe a Multiplayer CallOfDuty :)
Doska ma velmi dobry bundle: 1x WiFi antena, 1x smerovy mikrofom, 1x pridavny chladic pre rebrovanie het-pipe chadenia, S-ATA kable priame aj so zohnutym konektorom o 90° + redukcie napajania, CD s multimedialnym softwerom, brackety pre USB a FireWire,
Q-Konektor - velmi podareny napad! kable ku prednemu panelu s audiom, USB a FireWire portami napichate do tohto modulu a ten potom pohodlne do konektorov na doske

Momentalne bezi stabilne: E6300 @ 3GHz (430FSB, 1.4V~1.36real), 860MHz 4x512MB DDR2 Corsair 5-5-5-12
Naposledy upravil/-a Gudas v Št 22. Nov, 2007, 19:42, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3638
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

ASUS M2N-E

Obrázok

* chipset: nVidia nForce 570Ultra
* socket: AM2
* 4x Dual-Chanell DDR2-800MHz
* 1xPCI-E 16x
* 2xPCI-E 1x
* 1xPCI-E 4x
* 6xSATA-2
* 1xIDE
* 3xPCI
* 10x USB 2.0 (4x integr. + 6x header)
* Konektory: 2x PS/2; 1x Coaxial S/PDIF Output; 1x RJ45; 4x USB 2.0; 1x COM
* Sietovka 1x 10/100/1000 NVIDIA nForce 570 Ultra™ MCP (Marvell PHY)
* zvuk 7.1 ADI 1988 High Definition Audio kodek, Coaxial S/PDIF out

Plusy:

+ pasivne chladenie (0 dB hluk)
+ slusny OC (FSB nad 300MHz)
+ pokrocile nastavenia BIOS-u
+ velky rozsah hodnot napatia na CPU
+ stabilita
+ cena
+ Q-Fan

Minusy:

- najvacsi nemoznost nastavit napatie RAM viac ako 1.95V
- vysoke teploty chipestu.... (heatpipe vlazny)
- nutnos nahrat novsi BIOS (aspon 0602 -> inak slabe moznosti OC)

*s doskou spokojnost. ASUS to je samo o sebe kvalita. Tento model ma sice niekolko much a to hlavne nemoznost pridat viac V ako 1.95 do pamati (drahsie moduly na nizsich latenciach a vyssich taktoch proste do tejto dosky nedate, nakolko vyzaduju napajanie > 2.0V). OC moznosti perfekte, uzivatel tu najde takmer vsetko a hlavne s pamatami sa moze do syta vyhrat. Taktiez je z nepochopitelneho dovodu heatpipe a rebrovanie na konci takmer chladne , kdezto chipset dosahuje kludne aj 50st . A celkovo na socket AM2 je to jedna z najlepsich dosiek v pomere cena/vykon ...
Naposledy upravil/-a fobos v St 11. Júl, 2007, 22:49, upravené celkom 3 krát.
Xbox Series X...
ANONYM_a7

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Takze trosku low-endu dufam ze nevadi.....


BIOSTAR K8M800 micro AM2

Obrázok


Zakladni deska Biostar K8M800 Micro AM2 je postavena na cipsetu VIA K8M800, ktery nabizi levnou platformu nejen pro kancelaøske pocitace. cipset je urcen pro 64-bitove procesory AMD Athlon64/X2/Sempron, ma integrovanou grafickou kartu, podporuje AGP 8x, sATA150 nebo USB 2.0 rozhrani. Deska K8M800 Micro AM2 nabizi navic integrovanou zvukovou i sitovou kartu. MicroATX format dava tusit jeji zamìøeni na levnìjsi (SOHO) segment trhu, s externi grafickou kartou se da ale snadno pouzit i pro vykonnìjsi stroj. Patice Socket AM2 je pøipravena pro AMD Athlon 64/X2 nebo Sempron procesor s 800MHz frekvenci Hyper-Transport sbìrnice. Ten v sobì integruje i pamìtovy øadic, ktery ale je na platformì Socket AM2 dvoukanalovy. Pro pamìt jsou k dispozici dva DIMM sloty, do nichz lze osadit az 2GB DDRII667 pamìti. K8M800 cipset obsahuje grafickou kartu VIA UniChrome, jejiz vykon je dostatecny pro kancelaøske aplikace i multimedia, vcetnì pøehravani videa. Zahrajete si s ni i menì narocne hry, pro plynule hrani nejnovìjsich 3D her ale budete potøebovat vykonnìjsi grafickou kartu. Na desce je integrovana take 10/100Mb/s sitova karta, ktera vyuziva schopnosti south bridge cipsetu. Podobnì vyuziva cipset i srstikanalova zvukova karta AC´97. Rozsiøovani umoznuji dva PCI sloty a jeden AGP 8x urceny pro graficke karty. South bridge VIA VT8237R poskytuje dva IDE kanaly s rozhranim Ultra ATA/133 (az ctyøi zaøizeni) a dva sATA150 porty (max. dvì zaøizeni). Ze Serial ATA diskù lze vytvoøit RAID 0/1 pole. K dispozici je celkem osm USB 2.0 portù, z nichz ctyøi jsou vyvedeny na zadni stranì desky a dalsi ctyøi lze vyvest z headerù na desce.



Plusy:

-low noise az takmer ziadny zvuk : obcas trolilinku piska
-pasivne chladeny NorthBridge. Chladic je tu dostatocny aj na to ze je taky malinky..
-Veeeelmi rozsiahly BIOS nastavenie skoro seckeho , pamati, int grafy, oc nastavenia
-moznost oc
-celkom kvalitne prevedenie
-MICRO doska
-vcelku pouzitelna int grafa


Minusy:

-hlavny minus je asi uchytenie AGP krafiky ten patent je taka kktina :x by som ich za to zabil aby clovek vyberal grafu dvoma srobovakmi....
-malo SATA portov
-malo slotov na RAMky
-priemerna zvukovka
-mala moznost modyfikovanie voltaze v BIOS



Celkove zhodnotenie:
Na tu cenu a ze je to total low-end je ta doska vcelku pouzitelna aj na multimedialne ucely...avsak pri vyzsom OC predpokladam nestabilitu ale moc som neskusal...
Naposledy upravil/-a ANONYM_a7 v Št 12. Júl, 2007, 08:56, upravené celkom 2 krát.
escaton
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 411
Dátum registrácie: Po 29. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa escaton »

Gigabyte 965p ds4 rev.2/3.3

Obrázok

+ dobra na pretaktovanie, stabilita, hlavne vela moznosti v biose, velky rozsah napati /pre cpu aj cez 2v/ a podobne
+ ma heatpipe chladenie, uplne staci
+ integrovana zvukovka funguje :D, aj sietovka
+ automaticka instalacia driverov z cd
+ pri nevydarenom oc sa nezacykluje vzdy :D
+ lahky update biosu cez net
+ ma 2 biosy, cize ak sa nieco aj fest domrvi, este sa to da spravit /uz som si to vyskusal/


- fdd a ide konektor na doske su blbo umiestnene, medzi kosom na hdd a ide konektorom mam take 2cm, fdd je na tom este horsie
- iba 3 konektory na fany, pricom ovladat sa daju iba 2
- blby manual, nie je v nom napisane ani to, ze do rozsireneho menu v biose sa ide cez ctrl f1, ani ako sa dava clr cmos etc...
- easy tune je na nic, neviem ako ho donutit, aby si pamatal udaje, ide iba po 1mhz fsb, nevie menit nasobic... skratka shit /ale zase sa mi cez neho podarilo dostat na 389fsb, pricom pc normalne nenabootuje od 376/
- ako pouzivat easy tune center to neviem doteraz, lebo vsetky polozky mam sede, skratka blbe programiky
- pri zmene nastaveni biosu vypina pc /niekedy/
- nema oc profily, niezeby som si tie hodnoty nepamatal, ale bodli by
- ten konektor za heatpipe ... je na fakt blbom mieste, hlavne keD mam vacsi chladic
- podvoltuje - nielen cpu aj pamate /maju byt 1,9 - 1,87/, pri zatazi podvoltuje este viac
- pri pretaktovani nefunguje ta funkcia na znizovanie napatie pri idle
- strasne blbe pridane kable sata - vobec nedrzia
- v baleni nebola disketa s raid/ahci drivermi /skuste v dnesnej dobe najst doma nejaku fungujucu disketu :o , a s mechanikou to je este horsie/

Uz ma nic viac nenapada, ak si este spomeniem, editnem, ale inak si nemyslite podla tych minusov, ze je to zla doska, len si viac pamatam na chyby a mozno som od dosky, za kt. som dal 5,5k cakal viac.

P.S. Inak neviem ci mam rev2 al. 3.3, kupena je ako rev.2, na krabici pise rev 3.3 a cpuz ukazuje rev 2, no chaos.
Používateľov profilový obrázok
HiTeccom
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 02. Aug, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa HiTeccom »

ASUS P5W DH Deluxe
http://img515.imageshack.us/img515/262/image02ux0.jpg

Nie je to bovie jaka velka doska,na pretaktovanie.Maximalna dosiahnuta hranica,ktoru som vede nastavit stabilne je FSB-400,C2D E6600 3,6 Ghz(400×9)
Klady-ponuka vela extra veciciek

Zapory-ponuka vela extra veciciek,ktore normalni uzivatel nikdy neviuzije :lol:
Používateľov profilový obrázok
Fanthomass
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1317
Dátum registrácie: Po 18. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Príspevok od používateľa Fanthomass »

!! ABIT IP35!!

Popis dosky, specifikacia a recenzia tu -

http://www.overclockersclub.com/reviews ... arkraider/

Moje postrehy + porovnanie niektorych skutocnosti s mojou minulou doskou Asus P5N E sli nForce650 ( aby bolo s cim porovnavat)

!!Takze plusy!!:

+ lahke taktovanie cez bios v jednom menu (neratajuc iba nastavenie ramiek, ktore si doska nastavi automaticky lepsie ako si automaticky nastavovala Asuska)

+ o dost mensie undervoltovanie ako na asuske

+ doska pri zatazovych testoch dlhodobo udrziva napatie lepsie ako to bolo u asusky

+ paci sa mi inteligetne regulovanie otacok procesora, pripadne aj inych regulovanych ventilatorov, co robi Abitka automaticky od biosu, Asuska to automaticky nevedela.. (nastavovat manualne som to na asuske nikdy neskusal)

+ bezproblemova funkcnost pamati + OC, co na doske Asus nefungovalo ani po hodinach/dnoch skusania a nastavovania, nesli na Asuske ani na svojej nominalnej hodnote.
(A-DATA 2x1gb 800mhz: Abit - 860mhz 5-5-5-18-2T dual, Asus - max 680mhz 4-4-4-12-1T dual)

+ !!Kvalitnejisi zvuk a o dost, nez tomu bolo u Asusky!!

Male plus este za taky ergonomicky jumper na reset biosu, lahsie sa s nim resetuje pri potrebe resetovat cmos.. Potreba to bude, ale to az v minusoch...

!!Teraz tie minusy!!:

- vo vsetkych programoch na testy ram pamati dosahuje nastavenie 860mhz 5-5-5-18 horsu priepustnost, ako to bolo u asusky pri nastaveni 680 4-4-4-12-1T.. Celkovo zo skusania mozem povedat, ze co sa tyka vykonu tych istych pamati v tychto doskach, bola na tom lepsie Asuska s horsim taktom ram pamati, no s lepsim casovanim.. (aj keD ramky v abitke upravim na 680mhz a 4-4-4-12(T sa nastavit neda - myslim) , tak vykon je omnoho aj tak horsi, nez to bolo na identickom nastaveni Asusky, teda menovite 4-4-4-12-12-1T. (o probleme vykonu ramiek u Abitky som uz vsak aj niekde cital)860 mhz 5-5-5-18-2T na ABITKE sa rovna teda zhruba 667mhz 4-4-4-12-12-1T na Asuske, co je dost divne, no benchmarky na kopirovanie pamati uz ma v rukach vylucne ABIT.. !!!!EDIT!!!!: no pokukal som nejake tie testy na nete a nejde uz ani tak o to, ze by abitka zle vysledky podavala ako skor o to, ze Asuska podavala velmi dobre, az vynikajuce vysledky...:) popozeral som na nete kopu kadejakych testov ram pamati a moje su skor v norme na tej abitke, to ta Asuska s nimi robila podla benchmarkov co si pamatam zazraky, no tak hold, aspon klobuk dole za to tej asuske.. :wink:

- Aj keD Asuska sem tam ztuhla pri prehnanom pretaktovavani z biosu, no vacsinou sa vratila na obrazovku error a dali sa bez pouzitia resetu cmosu v biose prehnane nastavenia opravit.. Abitka take nieco nepozna, ona ma ocividne rada resetovanie cez cmos, pokial to prehnate, uz vstup do biosu bez resetu neumozni, buD pipa, resetuje sa, vypina sa.

A tiez jedno male minus pre Abitku za dvojity start pri zapnuti pocitaca - zapne, vypne, zapne a ide uz klasicky.. to iste robi aj pri stlaceni tlacitka reset na pc skrini, ci po zmene v biose.. Akekolvek restarty robene cez windows (napr. aktualizacii winu, odinstalovani programov, atD.) prebiehaju korektne, teda raz, bez vypnutia..

To zatim tak vsetko, ak moje postrehy obsahuju nejaku chybu, rad sa opravim, som len taky pc amater.. :wink: :red:
CPU: Intel i7-13700K, CPU cooler: Corsair iCUE H150i Elite Capellix White, MB: ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4, RAM: G.SKILL 64 GB KIT DDR4 4000@4200MHz CL18 RipjawsV, GPU: Gainward GeForce RTX 4090 Phantom 24GB, SSD: Samsung 980 PRO 1TB + Corsair MP510 960GB + Samsung EVO 960 250 GB + Apacer AS340 SSD 960 GB + HDD 2TB Seagate BarraCuda 256MB SATAIII 7200rpm, PSU: Corsair HX1200 Platinum, CASE: SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB, Klávesnica + Myš: YENKEE YKB 3400 PANZER + HyperX Pulsefire Surge RGB//// Monitor: 32" Acer Predator XB323QKNV, 4K IPS, 144Hz //// NOTEBOOK: Lenovo Legion 7 (5800H + 32 GB RAM + 1TB + 2TB SSD + RTX 3070 8GB)
Používateľov profilový obrázok
Fester
VIP
VIP
Príspevky: 177
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Pov. Bystrica - Trenčín (30)

Príspevok od používateľa Fester »

MSI P35 Platinum
Takze mam tuto zakladnu dosu :)
Obrázok
Obrázok
Ako je vidiet na obrazkoch ma vcelku slusny dizajn. Okrem toho obsahuje 16 LED diód, ktore indikujuaktualny stav MB.

Vyhody :
- pekny dizajn (mam stale otvorenu skrinku)
- stabilita pri OC
- velmi dobre rozmiestnenie konektorov (FAN, HDD, ..... )
- perfektne chladenie chipsetu
- dokonaly prehlad o stave MB (prostrednictvom 16 LED)
- dobre ovladanie otacok FAN cez BIOS

Nevyhody :
- pomerne obmedzene miesto pre chladic CPU (ale zmesti sa tam napr. ZALMAN 9500)
- riadenie otacok " len " 2 FAN (CPU, SYS1)
- nastavenie frekvencie pamati (len pomerovo s FSB 1:1; 1:1,2; .... )
- keD sa restartuje tak sa zapne, vypne, zapne (len pri zmene nastaveni v BIOS-e)

Zaver :
Stoji okolo 5000.- Moj nazor je, ze sa oplati investovat. Som s nnou spokojny a slapala hneD na prvy krat ako som pozapajal kable a ostatne veci. Ma pomerne prepracovany a pohodlny BIOS.
Naposledy upravil/-a Fester v St 29. Aug, 2007, 14:25, upravené celkom 1 krát.
CPU : C2D E8400, MB - zatiaľ žiadna, RAM-zatiaľ žiadna,
HDD - SATA II : 640G Seagate, GPU : XpertVision 8800GT 512MB, Monitor : 22" LCD Acer AL2216Wd


Phone : SAMSUNG OMNIA II
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa PatrikL »

ASRock ALiveNF7G-HDready

Obrázok


Socket: AM2
Chipset - NVIDIA® GeForce 7050 / nForce 630A MCP
- IGP Nvidia 7050PV, jadro NV44 (DX9.0 a Pixel Shader 3.0), max. 256MB
4 x DDR2
- frekvencie 800/667/533
- celkovo do 8GB
Sloty
- 1 x PCI Express x16
- 1 x PCI Express x1
- 2 x PCI
Realtek ALC888 (7.1)
Gigabit LAN
Porty:
- 4 x Serial ATAII
- 1 x ATA133 (max. 2 zariadenia)
- 1 x IEEE 1394 (a 1 header)
- 4 x USB 2.0 (podporuje 8 USB 2.0 portov)

Plusy:
- teploty – po 7 hodinach - zakladna doska 32 °C (Aux 33 °C )
- integrovana zvukova karta a gigabit lan
- graficka karta (aspon v porovnani s mx400 :) )
- stabilita
- pretaktovanie (X2 4000+ dostali na 280x10)
- cena (do 2000Sk s DPH)
- podpora AM2+

Minusy:
- nic ma nenapada :) ;

Celkovo nasa druha doska od ASRock, som nadmieru spokojny, zatial neboli ziadne problemy.

Stranka produktu:
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M ... 7G-HDready

Recenzie:
http://www.pcstats.com/articleview.cfm? ... 152&page=1
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a ... =792&num=1
http://www.virtual-hideout.net/reviews/ ... ndex.shtml
http://www.ocworkbench.com/2007/asrock/ ... ADY/g1.htm
http://www.allround-pc.com/index.php?re ... ericht.htm

Hodnotenia:

Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a PatrikL v Ut 30. Okt, 2007, 17:28, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
dingo27
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: St 30. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Príspevok od používateľa dingo27 »

Epox 4PDA3i

Socket: 478
Chipset - Intel i865pe + ICH5 chipset
4 x DDR
- frekvencie 800/533/400
- celkovo do 4GB
Sloty
- 1 x AGP 8x/4x 1,5V (AGP 3.0)
- 5 x PCI

Realtek 5.1 priestor. zvuk
LAN Realtek RTL8100C - 10/100Mb
Porty:
- 2 x Serial ATA
- 2 x UltraATA 66/100 - 4 zariadenia, moznost fungovania aj so SATA zariadeniami naraz
- 4 x USB 2.0 (podporuje 8 USB 2.0 portov)
- optisny (SPDIF???) vystup zvukovky

Plusy:
- cena - s Celeronom (popis) ma stala 4000 (ale davno)
- POST displej na zakladnej doske, ukazuje kód stavu zariadenia (vo win a linuxe ukazuje odlisne hodnoty :) )
- moznost prevadzky 3 ide zariadeni a SATA dokopy
- moznost RAID 0,1 (stripping, mirroring)
- potlac konektorov na doske (tlaceny manual)
- pasivne kvalitne chladenie, vobec sa neprehrieva
- BIOS (az 2+) - prehladny, jednoduchy, vykonny, moznost nastavenia mnohych veci, napr. FSB nastavenie po 1MHz
- moznost jednoducheho odobrania zakladne pre chladic CPU
- (++) moznost rozne prevadzkovat zvukovu kartu - ako 2.0, 2.1,4.0, 4.1 ... v ovladacoch sa da konfigurovat vstup a vystup zvukovky a podla potreby prepinat, zvukovka si zisti pripojene zariadenie.
- MagicScreen - umoznuje si do biosu nahrat vlastny spustaci obrazok - skusal som a islo bez problemov
Zapinanie klavesnicou, USB po vypnuti napajane

Minusy:
- posledny slot pre RAM zavadzia o grafiku
- doska sem tam nenabehne (nemam sajn preco)
- USB na doske (nie vzadu) su blizko pri sebe a znemoznuju pouzitie oboch konektorov pri sirsich koncovkach

Moja 1. poriadna doska (ta predtym nebola nekvalitna, len jej chybala polka veci), Oficialne vraj podporuje Celerony do 3, 06GHz, co je zaujimave pre mojho celerona 3,309GHz :D , na to co robim mi staci a Dalsi upgrade bude len notebook. Budem ju skratka pouzivat kym pojde.

Stranka produktu:
http://www.epox.com.tw/eng/products_content.php?ps=199" onclick="window.open(this.href);return false;

(Recenzie a hodnotenia sa mi hladat nechce :) )
PC: CPU CeleronD 2.6 -> 3309 MHz Arctic cooling Super silent 4 ultra : ), Epox 4pda3I(i865PE+ich5), GF MSI 6200 AX-TD256/64, 2x256 GOODram DualChanellDDR 400(2.5,4,4,8 ), 200GB SATA Hitachi !, 300W modded case + homemade upravy, momentalne prebiehaju dalsie upravy

NTB: FujitsuSiemens Esprimo mobile V5505 : Intel CentrinoDuo, Core Duo T2330 1,6 GHz, 1GB 667DDR2 RAM DualChannel, Wifi a/b/g/n, LCD 15", HDD 80GB SATA, DVDRW, citacka, expres card, 3:45 hod. 4400MAh bateria, no proste paradicka
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa KocuR »

MSI K9N Platinum

Obrázok

Socket: AM2
Chipset: nVidia nForce 570 Ultra
Pamat: DDR2 533/667/800, 4 Sloty, podpora Dual-channel, max. 8GB
Sloty: 2x PCIe x16 (ten druhy je skor x1, pre druhu graficku, ale bez SLI)
2x PCIe x1
3x PCI
1x ATA (UDMA 133/100/66)
6x SATA (300MB/s, raid 0, 1, 0+1, 5)
Audio: Realtek 7.1 (6x jack, 1x CINCH digitalny vystup, 1x opticky vystup)
LAN: 10/100/1000 Fast Ethernet
Dalsie: IEEE1394 (1 zadny, 1 predny)
USB 2.0 (4 zadne, 6 prednych)
floppy, serial port, parallel port, IrDA

Vyhody:
nizka cena, bohata vybava (1 bracket s 2xUSB a 4xLED indikujuce stav, 1 Bracket s malym a velkym FireWire konektorom, 2 molex-> SATA redukcie, 4 SATA kable, 1 ATA kabel (okruhly), 1 floppy kabel, ...), pasivne chladenie, SPDIF na zvukovke (dokonca aj otpika), Dualny GLAN, z mojich skusenosti mozem povedat ze je celkom stabilna a nie su s nou po SW stranke takmer ziadne problemy. Tiez potesia pouzite elektrolyty Nippon

Nevyhody:
Pasivne chladenie chipsetu je nedostatocne, chipset sa strasne hreje, a s nim sa hreje aj graficka karta; slabe/minimalne moznosti OC (ale namiesto reset CMOS jumpera ma tlacidlo :-), Regulovat vie len dva ventilatory

Doska je velmi dobrym kompromisom medzi cenou a vykonom, ma 3 PCI sloty, co je pre mna obrovska vyhoda, ma velke mnozstvo USB konektorov, no taktovat sa s nou velmi neda, nakolko ma ale velmi siroke moznosti rozsirenia, jej kupu nelutujem

http://www.msicomputer.com/product/p_sp ... N_Platinum
Naposledy upravil/-a KocuR v Pi 15. Feb, 2008, 12:33, upravené celkom 2 krát.
ANONYM_a7

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

eVga 590 sli

Obrázok

Performance
Zalozeno na cipsetu NVIDIA nForce 590 SLI
Podpora procesorù 64-bit AMD Athlon64, Athlon64 X2, Athlon64 FX, & Sempron 940-pin pro socket AM2
1GHz Front Side Bus

Pamìt
4 x 240-pin DIMM sockets
Dual Channel DDR2
Maximalnì 8GB 240-Pin DDR2 SDRAM

Rozsiøujici sloty
SLI: 2 x PCI-Express x16 slot a 1x PCI-Express x1 a 1x PCI-Express x4 I/O slot
2 x 32-bit PCI, podpora pro PCI 2.1

Storage I/O
1 x UltraDMA133
6 x Serial ATA 300MB/sec with support for RAID 0, RAID1, RAID 0+1
1 x Floppy disk drive connector

Integrovane periferie
RealTek AC"97 8 Channel Audio
Dual Gigabit LAN via Integrated NVIDIA Gigabit LAN

Multi I/O
1 x PS2 Keyboard
1 x PS2 Mouse
1 x Parallel Port
2 x Serial Ports
8 x USB2.0 ports (4 external + 4 internal headers)
Audio connector (Line-in, Line-out, MIC)

Form Factor
ATX Form Factor
Length: 12.0in - 304.8mm
Width: 9.75in - 247.65mm


+PLUSI:

- je to eVga :P
- dozivotna zaruka
- 4fazove napajanie cpu
- diagnosticky dislpej
- plosne led diody indikujuce stav napajania on board
- stabilita pri pretaktovani
- reset CMOS fumper je predlzeny pre jepsiu manipulaciu
- SLI
- lahka dostupnost baterie...
- podpora: nVidia EX, Ling boost, SLI memory.....
- velmi pekny vzhlad...
- strasne vela prislusenstva.... to strasne vela myslim vazne...

-MINUSI

- 6000 otackovy bzuciak na brige
- nema solid kapacitori
- dodatocne napajanie pre sli sa nachadza uplne na spodnej casti dosky...
- keby som chel vymenit bzuciaka za nieco ine jedina dostupna vec je Thermalright HR-05 SLI....



Final verdikt

Kedze je to eVga je dost necakane nepouzitie solid kapacitorov... okrem toho splna moje ocakavania....

Návrat na "Základné dosky"