ASUS Maximus VIII Hero iGPU problém

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

ASUS Maximus VIII Hero iGPU problém

Príspevok od používateľa castelL »

ahojte..

zohnal som základnú dosku so zárukou - ASUS Maximus VIII Hero osobne z druhej ruky a od začiatku sa potýkam s rôznymi problémami. Prvotný problém som chytil, že Aida64 a ani MSI Afterburn nevedeli rozoznať čip senzoru Nuvoton, pomohol až kompletný reset dosky cez CLR_CMOS tlačítko, dokonca nepomohlo ani prvotné vybratie baterky, HWINfo mi stále ukazuje toto upozornenie:
Obrázok

Aktuálny problém ktorý riešim, je iGPU, respektíve samotný výstup HDMI na základnej doske. Obrazovka mi robí rôzne "artefakty, flickering, preskakuje do čierna (doslova prebliknutie, ako keby vypadával signál) v rozmedzí 1x za 15-20 minút a pár krát som mal aj takúto obrazovku:
http://imgur.com/1IDpHPr

Verzia aktuálneho ovládaču je Intel HD 15.45.16.4627 (23/3/2017), skúšal som aj staršie ovládače, bez zmeny. Na grafickej karte RX 460 obraz cez HDMI bez akéhokoľvek problému. Môže to byť problém konkrétne operačného systému? Aktualizácie po čistej inštalácií som už nejaké naťahal.. 3x. Rovnaká zostava so základnou doskou MSI Z170 Gaming M5 bez jediného problému.

Windows 10 Home 64-bit
i7-6700k (stock)
ASUS Maximus VIII Hero (najnovší bios, skúšal som aj starší)
16GB KIT Kingston HyperX
Intel HD 530 (iGPU)
Crucial MX200
Evga G2 750w

Ešte jedna vec.. pri zapnutí/vypnutí a občasne (aj keď som odinštaloval zvukový ovládač Realtek, cvaklo 2x po sebe) počuť od základnej dosky cvakajúci (prasknutie?) zvuk vychadzajúc z oblasti napájania pätice, nie je to zdrojom, skúšal som aj Seasonic. Pri inej zostave sú zdroje tichučko bez cvakania/praskania a problém vidím v základnej doske.

Ďakujem za tip..
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: ASUS Maximus VIII Hero iGPU problém

Príspevok od používateľa castelL »

Problémy vyriešené.

1) Čo sa týka problému so senzorom, vyriešil som ho stlačením CLR_CMOS tlačidla na doske a pritom predtým nepomohlo ani vybratie baterky.
2) iGPU flickering vyriešený nastavením voltáži: VCCIO: 1.20 (rozsah 1.2-3) a CSAV (CPU System Agent Voltage) tiež 1.20 (rozsah 1.2-3).
3) Cvakanie spôsobuje relé od zvukovky (NEC) na ASUS doske, v podstate sa vypína a zapína.

Návrat na "Základné dosky"