Problém s mesiac starou MSI X99A SLI PLUS (ram)

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
TechLogic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 03. Máj, 2016, 12:51

Problém s mesiac starou MSI X99A SLI PLUS (ram)

Príspevok od používateľa TechLogic »

Ahoj všetci,

asi pred mesiacom som kúpil novú zostavu (viď. podpis), no problémy na seba nenechali dlho čakať.
Pred dvoma týždňami mi vyskočil BSOD. Nevenoval som tomu pozornosť no keď vyskočil po hodine ďalší a potom znova a znova, začal som pátrať po probléme. Po prvých BSODoch nasledovalo niekoľko rôznych problémov. Buď pc nechcel vôbec nabehnúť (no signal black screen), alebo nabehol po dlhšej dobe (cca 10 - 30 sekúnd kým načítal BIOS a následne začal štartovať systém). Po ďalších a ďalších rôznych konfiguráciách pc odmietal naštartovať úplne. Síce sa spustil, no na monitore nikdy nič nebolo (no signal black screen, niekedy zostal hučať, inokedy sa dokonca vypol, prípadne rebootol). Windows reinstall nepomohol, rovnako upgrade alebo downgrade BIOSu.

Jednu z vecí ktoré som urobil bol aj test RAM, spôsobom rôzneho zapojenia modulov. Knižka ku doske káže pre funčnosť quad channelu zapojenie do DIMM 1, 3, 5 a 7 (presne tak boli RAMky umiestnené od začiatku a nebol problém, quad channel podľa cpu-z fičal, login screen zapnutý do 10 sekúnd od stlačenia power button, windows hlásil 32 GB memory). Neskôr, keď už pc prestal štartovať, napadlo mi vyskúšať všetky moduly v DIMM 1 samostatne (v knižke sa píše "Always insert memory modules in the DIMM 1 slot first."). Ani v jednom prípade sa PC nezapol. Povedal som si, že kašlem na návod a skúsil som jeden modul pichnúť samostatne do DIMM 5, pc následne naštartoval. Poskúšal som potom rôzne zapojenia no PC nikdy nenaštartoval, ak bol v DIMM 1 ktorýkoľvek z modulov. Keď som si myslel, že som konečne našiel správne zapojenie všetkých modulov bez toho, aby bol niektorý v DIMM 1 (DIMM 5, 6, 7, 8, cpu-z hlásil quad channel), neriešil som to ďalej a veselo si klikal. PC sa mi však zdal trošku pomalší (dlhšie štarty systému a loadingy v hrách, predĺžili sa aj na raz taký dlhú dobu).

Dnes pri rendere videa mi však napadlo pozrieť vyťaženie systému, bohužial som prišiel na to, že RAMky nefungujú ako by mali. Task manager hlásil vyťaženie takmer 100% ram niekde na úrovni okolo 20 GB. My computer proporties videl 32 GB no usable bolo len niečo cez 20 GB. BIOS videl nainštalované všetky moduly o kapacite 8 GB, CPU-Z rovnako. V tomto programe som si však pri jednom module všimol chýbajúce data v kolonke výrobcu, part number a serial number. U zvyšných troch boli tieto informácie dostupné. Pri zapojení všetkých modulov po chvíli nabehli aj pri tom spomínanom prvom, no keď som ho zapojil samostatne, mohol som čakať aj 10 minút, nič sa tam nezobrazilo.

Tu su dva screeny bsod logov:
1.
Obrázok

2.
Obrázok

Neznáme su nasledovné:
1. Je možné, že sa pc zapne v prípade, ak je poškodený DIMM 1 a moduly su zapojené v iných slotoch, napriek tomu, že knižka hlási "Always insed memory modules in the DIMM 1 slot first"?
2. Preco štartuje pri zapojení modulov samostatne aj spoločne, no v prípade akéhokoľvek zapojenia DIMM 1 nie?
3. Je možné, že dáta chýbaju pri module ktorý bol v čase prvého BSODu v DIMM 1?
4. Môže sa CPU-Z mýliť o zapojení RAM a hlásiť quad channel aj keď v skutočnosti nefunguje?
5. BIOS by mal mať o zapojení HW asi najlepší. Ak je tomu tak, je možné, že su všetky moduly v poriadku?
5. Ktorý komponent je vlastne chybný, doska, alebo doska + jedna RAMka, neviem čo mám poslať na reklamáciu.
6. Vzťahuje sa vlastne na môj problém záruka?
7. Je možné že sa problém mohol prejaviť až po niekoľkých dňoch po hladkom fungovaní v dôsledku nekompatibility modulov? Moje moduly Kingston KHX2133C14D4/8G totižto na oficiálnej stránke MSI v compatibility liste nie su: https://www.msi.com/Motherboard/support ... upport-mem
Všimol som si to však až po kúpe celej zostavy.

Tým, ktorí sa dostali až sem chcem srdečne poďakovať za trpezlivosť pri čítaní a tým, ktorí sa so mnou podelia o ich skúsenosti ktoré by mohli vyriešit tento problém vopred ďakujem dva krát.
Prajem pekný deň :)

P.S.: speaker v pc nemám a samostatne sa mi ho nepodarilo kúpiť :/
i7-5820K + SCYTHE Mugen MAX, MSI GTX 960 4G, Kingston 4x8 GB DDR4 CL14 2133, MSI X99A SLI PLUS, Kingston M.2 SSD NVMe 500GB + WD Black 2TB + WD Black 1TB, Creative Sound BlasterX AE-5, EVGA SuperNOVA 750 B2, Fractal Define R5 Black, 28" Samsung U28E590 - 4K
TechLogic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 03. Máj, 2016, 12:51

Re: Problém s mesiac starou MSI X99A SLI PLUS (ram)

Príspevok od používateľa TechLogic »

Ahojte,

takže moje problémy vyriešila kúpa novej dosky ASUS X99 PRO.
Dbal som na to, aby obsahovala vstavany display na error codes, čo môže v budúcnosťi ušetriť množstvo času.
Verím, že tento topic raz niekomu pomôže.

Pekný večer
i7-5820K + SCYTHE Mugen MAX, MSI GTX 960 4G, Kingston 4x8 GB DDR4 CL14 2133, MSI X99A SLI PLUS, Kingston M.2 SSD NVMe 500GB + WD Black 2TB + WD Black 1TB, Creative Sound BlasterX AE-5, EVGA SuperNOVA 750 B2, Fractal Define R5 Black, 28" Samsung U28E590 - 4K

Návrat na "Základné dosky"