front panel piny

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1179
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

front panel piny

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Zdravím!

Chcel by som sa opýtať dve veci. Otázke predchádzalo Googlenie, avšak výsledky sú neúplné a hlavne rozdielne.
Takže:
  • aké je napájacie napätie pre stavové LEDky predného panela počítačovej skrinky na pinoch na to určených na matičnej doske?
  • ktorý signál je trvalý a ktorý spínaný matičnou doskou?
    • GND, či VCC?
    • Pre obe LEDky rovnako?
Ak by mi náhodou niekto vedel odpovedať na moje otázky, budem veľmi vďačný za prípadnú odpoveď!
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: front panel piny

Príspevok od používateľa shiro »

naco riesis taketo haluze?
pozapajaj ledky a neries, nemas sa coho bat, je to normovane a podla toho aj vyrabane.

a keby si sa chcel predsalen v tom vrtat, tak tipujem ze je tam normalnych 3 ci 3.3V ako sa bezne na LEDky pouziva. ale ked sa uz v tom takto vrtas, aky mas problem zobrat voltmeter a odmerat si?
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1179
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: front panel piny

Príspevok od používateľa undertaker007 »

shiro napísal:naco riesis taketo haluze?
pozapajaj ledky a neries, nemas sa coho bat, je to normovane a podla toho aj vyrabane.
To mi je úplne jasné. Ak by som riešil štandardnú aplikáciu, tak sa nepýtam...
shiro napísal:a keby si sa chcel predsalen v tom vrtat, tak tipujem ze je tam normalnych 3 ci 3.3V ako sa bezne na LEDky pouziva. ale ked sa uz v tom takto vrtas, aky mas problem zobrat voltmeter a odmerat si?
Práve preto som hodil otázku na fórum, či náhodou niekto nemá reálne skúsenosti. Nakoľko výsledky Googlenia mi vôbec nezodpovedali otázku, či matičná doska spína VCC alebo GND a ktorý z týchto signálov je permanentný.
Na voltáž som taktiež našiel rôzne odpovede. Jedni píšu 5V (a vraj štandardné "skriňové" LEDky sú vyrábané so vstavaným rezistorom), iní píšu 3.3V
Pomerať by som nemal najmenší problém, aj presnejšie ako multimetrom, žiaľ u mňa doma sa nenachádza žiadny klasický počítač. Počítačov zopár mám, ale buďto home-made, ktoré takýmto rozhraním nedisponujú, alebo sú to počítače, ktoré nemajú bežnú štruktúru.
Potrebujem (resp. chcem) si vyrobiť hardware, ktorý tieto (a aj iné, mne známe signály) spracuje a prenesie inde a v inakšej forme.
A ak by teba, prípadne niekoho iného zaujímalo, čo to je home-made počítač, alebo čo je počítač, ktorý nemá bežnú štruktúru, tak v rámci hobby sa venujem všelijakým elektronickým featurkám...
>>odkaz na fotografie<<
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: front panel piny

Príspevok od používateľa shiro »

z elektrickeho hladiska by bolo logicke, aby to spinalo 3.3V, kedze GND je GND a teda je pritomne stale :-)
Vzdy sa spina napatie, nie zem, pokial to nenavrhoval nejaky radoby inzinier.
o vstavanych rezistoroch v ledkach som este nepocul, bolo by to zbytocne zlozite a drahsie a to vyrobcovia skrin nemaju radi. Kazdy chce cim viac zarobit.

A ohladne zmerania....aj ked normalne pc doma nemas (comu sa mi nechce verit v dnesnej dobe), tak hocikde prides ku kamosovi a za minutu mas hotovo.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1179
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: front panel piny

Príspevok od používateľa undertaker007 »

shiro napísal:z elektrickeho hladiska by bolo logicke, aby to spinalo 3.3V, kedze GND je GND a teda je pritomne stale :-)
Vzdy sa spina napatie, nie zem, pokial to nenavrhoval nejaky radoby inzinier.
Ja nie som inžinier, ale v rámci toho môjho hobby som už kopec krát využil spínanie/riadenie GND, namiesto VCC. Spínanť/riadiť/ovládať prišlo mne osobne vždy logickejšie, alebo prirodzenejšie práve VCC, lenže potom som sa zamyslel nad tým, prečo sa dosť často stretávam s tým, že práve rádoby inžinier navrhol spínanie GND a signál VCC bol prítomný stále. Zistil som, že sú prípady, keď spínanie GND je rýchlejšie, lacnejšie a jednoduchšie.
Takže slovné spojenie "vždy sa spína napätie" by som tak odvážne nepoužíval (veď koniec koncov aj preto môj dotaz zahŕňal túto otázku).
shiro napísal:o vstavanych rezistoroch v ledkach som este nepocul
A predsa je ich výskyt všade okolo teba. Všetky LEDky, ktoré kúpiť v obchodoch s elektronikou a sú na 5V, alebo 12V majú zabudovaný rezistor a pritom to na tej LEDke vôbec nevidno. Dokonca niekedy LEDky majú zabudovaný viac ako len rezistor, býva tam aj všelijaký mikroprocesor, čo napríklad v prípade prepólovania, alebo pripojenia na príliš vysoké napätie LEDku ochráni.
shiro napísal:, bolo by to zbytocne zlozite a drahsie a to vyrobcovia skrin nemaju radi. Kazdy chce cim viac zarobit
To určite, s tým súhlasím. Preto nerozumiem, keď som Googlil, prečo som u viacerých výrobcov našiel "prehlásenie", že dodržiavajú štandard z roku bla bla bla od INTELu a INTEL uvádza výstup 5V. Hneď na to som na fóre našiel típka, čo to meral a nameral 3.2V. Potom teda čomu mám veriť, keď INTELácky štandard (5V) by naozaj vyžadoval LEDku so vstavaným rezistorom a to sa naozaj ani mne nezdá, že by každá jedna vyrobená LEDka s káblikom a konektorom do PC skrine mala aj rezistor...
shiro napísal:A ohladne zmerania....aj ked normalne pc doma nemas (comu sa mi nechce verit v dnesnej dobe)
No skrátka nemám, toto by si sakra mohol vziať ako fakt. Píšem z notebooku, vedľa mňa sa nachádza zatiaľ nezapnutý môj výtvor, hneď vedľa zapnuté nenápadné RaspberryPi a tak ďalej. Smartfón sa v mojom vlastníctve taktiež nenachádza, len tak informačne... ...a že by sa mi kvôli takémuto meraniu chcelo rozoberať notebook, to veru nie...
shiro napísal:tak hocikde prides ku kamosovi a za minutu mas hotovo.
To mi je jasné a taktiež mi nič iné nezostáva, ale neveril by si - všade sú prítomné len notebooky. Ani tomu sa ti nechce uveriť, čo? Nečudujem sa, ani mne nie, je to zvláštne... ...jeden jediný kamarát má aspoň väčšinu HW na zapnutie PC, akurát je teraz dlhodobejšie neprítomný, takže toto sú všetko dôvody, prečo som tento dotaz dal na fórum. Či si náhodou niekto popri CaseModingu už takýmto meraním neprešiel...


Naposledy oživil undertaker007 - Po 28. Mar, 2016, 08:29.

Návrat na "Základné dosky"