Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Jarme007
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 29. Jan, 2016, 11:21

Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Príspevok od používateľa Jarme007 »

Úvod:
Tuto desku jsem si zakoupil ihned, jak vyšla platforma Skylake. Nebyl dostatek financí a tak padlo rozhodnutí na tuto desku. Proč právě tuto desku? A proč ne? Je kvalitní, dobře vybavená a navíc k ní byl půlroční premium účet do hry World of Warships, no neberte to ! Nebyl důvod jí říct NE.
Navíc mám mnoholetou skvělou zkušenost s kvalitami výrobků značky Asus, proto jsem ani nad jiným výrobcem nijak extra nepřemýšlel.
Základní info o desce:
Nyní již k desce. Deska je formátu ATX s rozměry 30.5 x 24.4 cm.
Napájení:
Deska má desetifázové napájení pro CPU, 2 digitální fáze a 8 analogových fází, a jednu fázi pro RAM, což plně postačuje jak pro domácí hraní si s RAM, tak i pro trochu extrémější zacházení pod dusík.
Možnosti RAM:
Na tuto desku již lze osadit pouze nejnovější typ RAM, tedy RAM s označením DDR4, které pak lze dále na této desce taktovat až k taktu 3400Mhz. Maximální kapacita, kterou deska pobere je 64GB ve 4 slotech, tedy lze osadit až 4x16GB RAM na 3400Mhz.
SLI a Crossfire:
Deska je plně vybavena podporou SLI a Crossfire, takže na své si přijdou i nadšenci pro více grafických karet a to jak z řad Nvidie, tak z řad AMD.
Konektorová výbava vzadu na desce:
A co na nás čeká na zadní straně desky v podobě konektorové výbavy? Najdeme zde jeden kombinovaný PS2 port myš/klávesnice, 2x USB 2.0, 4x USB 3.0 a i takovou libůstku jako USB 3.1 typu A i typu C, které mají 2x vyšší přenosové rychlosti než i tak dostatečně rychlé USB 3.0.
Dále je tu ještě pár výstupů na obraz pro lidi, co by měli zájem využít integrovanou grafiku v CPU. Nachází se zde Displayport, HDMI, VGA a DVI výstupy.
Konektorová výbava interní:
Co konektorová výbava na desce? Úžasná. Jsou zde 4x 6Gb/s SATA konektory s podporou RAIDu 0, 1, 5 a 10. Počet SATa konektorů je na můj vkus trochu malý a myslím si, že kdyby přibyly ještě alespoň dva tyto konektory nikomu by to neublížilo a pro některé uživatele by to byl další důvod, proč o desce uvažovat oproti konkurenci, která je v tomto směru vybavenější. Na druhou stranu se v poslední době hodně rozmáhá trend M.2 socketu pro SSD, kterým tato deska samozřejmě taky disponuje a to v nejnovější verzi typu 3, takže alespoň tento bonus malinko léčí bolest z „jen“ 4 vysokorychlostních SATA3 konektorů. Dále se na desce nachází ještě jeden SATA Express port.
Jinak na desce samozřejmě najdeme zapojení typu audio pro přední panel case, zapojení USB 2.0 a 3.0 na předek case a ještě tu je jedna možnost a to sice pro zapojení ROG front panelu, který tento deska umí spracovat.
Tento panel se dá dokoupit k desce za cenu něco okolo 2000 korun.
Audio:
A audio obvod a celkově audio podání, které deska zvládne podat?
Na desce se nachází zvuková technologie SupremeFX s téměř bezztrátovou kvalitou zvuku a odstupem signál-šum 115dB. Sluchátkový zesilovač je zde s impedancí 300 ohmů.
Tolik technicky. A pocitově? Zvuk není špatný, ale interní PCIE audio karta je o poznání jiný kafe, zvláště pro lidi, co rádi poslouchají hudbu většinu dne a nebo se zvukem pracují. Ale pokud nejste náročný typ člověka, jako já a budete na PC většinu času jen hrát nebo si sem tam chcete poslechnout nějakou pecku na Youtube, tak věřím, že budete se zvukovým podáním určitě spokojeni. Občas se čipu stane, že se zadýchá a nestíhá a trochu zašumí, ale je to třeba vteřinová chybka.
Estetika:
Esteticky tato deska vypadá velice chudě a zasloužila by si trochu estetických úprav, kdy by například nad zadními konektory mohlo být plastové překlenutí, které mají i jiné desky v dané cenové relaci a desku by tento detail dokázal velice zkrášlit. Po zapnutí desky si lze nastavit, jak chcete, aby vám protíkal či pulzoval audio obvod, ale pouze v červené barvě. Tento prvek vypadá velice efektivně.
Jinak deska je hezky sladěná do červeno černých barev a detailů, ale ROG je ROG.
BIOS:
Bios desky je perfektní. Intuitivní UEFI Bios s krásným prostředím, ten se Asusu doopravdy povedl.
Vše je krásně naškatulkované a přehledné. Takhle to má vypadat!
Navíc deska podporuje i lehce upravenou verzi Biosu pro taktování NON K Skylake CPU, takže labužníci si přijdou na své.
Odkaz na upravený BIOS:
http://overclocking.guide/download/asus ... k-oc-bios/
Testovací sestava:
Tuto krásku jsem osadil procesorem I7 6700K, tedy procesorem do patice 1151, kterým tato deska disponuje, přidal 16GB RAM DDR4 od Kingstonu na základním taktu 2133Mhz ,přihodil GTX 470 a začal testovat, co z komponent pomocí této desky vymáčknu a jak moc se deska předvede.
To, co deska zvládá a jak se předvedla jsem opravdu nečekal.
Výsledky s deskou:
CPU chladím Cooler Masterem Seidon 120M, takže s teplotami se při 1.48V pohybuji při maximální zátěži na úrovni maximálně 90oC.
I7 6700K zde jede přetaktované stabilně na 4.7Ghz, na validaci se mi podařilo ho přesvědčit i na 4.95Ghz a na benchmarky si nechá říct i s 4.8Ghz, jak je vidět na přiložených screenech a výsledcích z HWBota.
Koho by zajímali podrobnosti, odkaz na profil přikládám.
http://hwbot.org/search/submissions/per ... urerId=188
Pokud by vás zajímalo, jak mám nastavený BIOS, tak napište prosbu do komentářů nebo mi napište sem https://www.facebook.com/Jarme007/timeline
Pokud bude zájem, tak vám pošlu fotky nebo natočím video na Youtube.
Pro koho je deska určena?
A komu bych desku doporučil? Rozhodně hráčům a lidem, kteří se nebojí trochu experimentovat se svým PC a rádi si PC nastavují a hrají si s ním. Deska je za velice přijatelnou cenu a tak si na své přijdou i lidi s nižším rozpočtem.
Myslím si, že kvalita cenně desky odpovídá více než dostatečně.
cenně desky odpovídá více než dostatečně.

Toť moje recenze na Asus Z170 Pro Gaming.

Návrat na "Základné dosky"