Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Sekcia o pamätiach a pamäťových moduloch (DDR SDRAM, RDRAM, ...)
123peter123
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 19. Jún, 2016, 16:38

Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa 123peter123 »

Caute,

prosim Vas, mam tento notebook - Acer Aspire E1-532

Intel Celeron 2955 Haswell, 15.6" LED 1366x768 CineCrystal, RAM 2GB, Intel HD Graphics, HDD 500GB.

Moja otazka znie, oplati sa dokupit RAM? Chcel by som, aby siel trochu rychlejsie. Ak hej staci 2GB alebo aj 4GB pomoze (vyuzije sa)?

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12192
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa HellAngel »

tak CPU bude najvacsia brzda, ani ta ram chodu nevadi ako ten CPU.

ak chces zrychlit chod NB, tak kup ssd, kludne bazarove, 250gb. To pomoze najviac, viacej ako ram. Ram samozrejme dokpit mozes, staci uplne 2gb, aj tak treba pozriet, ci ten tvoj NB vobec zozere 4gb ramku. Viacej do neho neinvestuj, nema to vyznam.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
123peter123
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 19. Jún, 2016, 16:38

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa 123peter123 »

HellAngel napísal:tak CPU bude najvacsia brzda, ani ta ram chodu nevadi ako ten CPU.

ak chces zrychlit chod NB, tak kup ssd, kludne bazarove, 250gb. To pomoze najviac, viacej ako ram. Ram samozrejme dokpit mozes, staci uplne 2gb, aj tak treba pozriet, ci ten tvoj NB vobec zozere 4gb ramku. Viacej do neho neinvestuj, nema to vyznam.
Dik, ale neviem ci sa mi taky krok oplati. Cena takeho ssd sa pohybuje asi vyssie ako 2GB ram, ktoru som nasiel za 11 eur. Okrem toho nemam sajnu aky ssd, co a ako. Ak mas cas, kludne posli nejaky link. Ale asi bude lepsie ostat pritej lacnejsej variante, t.j. ramka. Ak to aspon trochu pomoze, tak ma to uplne uspokoji.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa wingo »

SSD ti pomôže na 100%. Úplne stačí lacný Kingston UV400 (http://pevne-disky.heureka.sk/kingston- ... 0s37-120g/), teraz som ho dával (240GB verziu) do PC určeného na Internet a multimédiá s najlacnejším desktopovým Celeronom na trhu a 4GB RAM a tá rýchlosť je neporovnateľná s klasickým HDD - PC štartuje do 10s, aplikácie sa spúšťajú okamžite, na takého jednoduché kancelárske veci je v podstate porovnateľne rýchly ako môj v popise. A to je to najlacnejšie SSD na trhu, ktoré tu poniektorí popisujú ako pomaly najväčší shit pod slnkom.

RAM ti pomôže čiastočne, ale nebude to až taká výhra - SSD dá tomu PC úplne nový život. Pridanie RAM ti pomôže možno v 10% prípadov čakania na PC, výmena SSD ti pomôže v 99% prípadov. Výhoda je tiež že pri kúpe nového PC stačí SSD prehodiť do toho nového čo by s RAM bol trošku problém...
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12192
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa HellAngel »

pozri, hodis ram, realny narast vykonu bude 0%. Pri starte ti to nepomoze, pochybujem ze start toho NB ti zozere 2 GB ram, dokupenie RAM pomoze hlavne pri internete, bude mat proste viacej miesta kam ukladat. Ale to skoro ani nespozorujes.

Najvacsia tvoja brzda je HDD, vymenov za SSD to nakopnes do inej galaxie. Nacitanie WIN, otvaranie dokumentov, praca v priecinkoch. Potom kupa 2GB ram ma vacsi zmysel.

Ak to chces skutocne ozivit kup SSD, ram ti neprinesie nic. Ideal je preto SSD, nahodit cisty win a kupit ram. To bude oproti terajsiemu stavu NB proste raketa.
Kludne pozri SSD aj na bazaroch, ale investicia do neho ma zmysel. Len do ram nie
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dexterav »

Zalezi kolko ma tej ram vyuzitej
Ak mu to swapuje koli malo ram na hdd ssd ho nevytrhne
Ako niekto napisal treba pozriet kolko je spotreba ram
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
123peter123
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 19. Jún, 2016, 16:38

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa 123peter123 »

Super dakujem Vam za pomoc, ale este Vas budem potrebovat chvilu. Dajme tomu, ze by som do toho ssd isiel, ale:

(nepohybujem sa v tomto, takze ma musite usmernit vo vsetkom)

1. Ten Kingston UV400 120GB, je to kompatibilne s mojim pc? Teda, urcite je, skor ci to je dobra volba pomer vykon/cena, ak viete o nejakom co je napr. o 10 eur drahsi ale vykon znacne lepsi, tak kludne dajte. Celkom som sa vyznal do PC pred par rokmi, ale uz to nesledujem a uplne som v tom strateny :laugh:
2. Ak by som ho vymenil, vedel by som aktualny 500GB nejako predat, alebo nieco? Je mi jasne, ze to nie je hdd v cene zlata, ale lepsie nieco ako nic
3. Chcem, aby mi isiel rychlejsie Chrome a celkovo to nacitanie okien apod., excel, word..
4. Aby sme zistili teda kolko mam tej ram vyuzitej, alebo nejaky iny ukazovatel, ktory pomoze rozhodnut ci sa oplati ten SSD, tak povedzte ako a postnem ho sem
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

Suhlasim s dexterom ...
HellAngel napísal:tak CPU bude najvacsia brzda, ani ta ram chodu nevadi ako ten CPU.

ak chces zrychlit chod NB, tak kup ssd, kludne bazarove, 250gb. To pomoze najviac, viacej ako ram. Ram samozrejme dokpit mozes, staci uplne 2gb, aj tak treba pozriet, ci ten tvoj NB vobec zozere 4gb ramku. Viacej do neho neinvestuj, nema to vyznam.
To je co za blbost, ved ten CPU ma vykon takmer ako Pentium Dualcore E5200, vykon porovnatelny s notebookovymi Core 2. RAM je urcite vacsia brzda, 2GB je dnes na zmysluplne pouzivanie malo. Chipset co podporuje Haswell nezozerie 4 GB RAM ?
HellAngel napísal:Pri starte ti to nepomoze, pochybujem ze start toho NB ti zozere 2 GB ram, dokupenie RAM pomoze hlavne pri internete, bude mat proste viacej miesta kam ukladat. Ale to skoro ani nespozorujes.
Ze ani nespozorujes rozdiel medzi 2GB a 4 pri surfovani ? Kedy si naposledy sedel za PC s 2GB RAM ?
HellAngel napísal: Ak to chces skutocne ozivit kup SSD, ram ti neprinesie nic
Vies vobec, co pises ? :facepalm:

Najprv je najvacsia brzda CPU, potom HDD a 2GB RAM su uplne dostacujuce a upgrade na 4GB nespozoruje :D Mozno by sa oplatilo vyjadrovat k veciam, kde mas trocha vacsi prehlad. Respektive si sadnut na chvilu za PC s 2GB RAM. Vzdy ma potesi, ked vidim, ako niekto so sebavedomim Ramba radi nezmysly :D .
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa LordKJ »

Ze ani nespozorujes rozdiel medzi 2GB a 4 pri surfovani ? Kedy si naposledy sedel za PC s 2GB RAM ?
vcera, a sam som prekvapeny ako v pohode ide,

objednaval som ssd + 4gb ram do lenova sl410, ramka prisla mrtva, po nainstalovani na ssdcko ten system s 2gb ram ide dost svizne, a mame na to co semtam chodi na web (internetbanking, sme, FB, firemny system a bazos) to uplne staci, tak sa ta 4gb ramka vratila do alzy a nekupovala sa nova nahradna pretoze na to nevidim ziadny dovod
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

Skús si to bez SSD a uvidíš. On vyššie tvrdí, že rozdiel nespozoruješ vo všeobecnosti, čo nie je pravda. Mám doma ntb s 2GB RAM a Core Duo (10 ročný CPU, nepodporuje ani 64 bit, výkon slabší ako 1,6 Ghz Core 2, takže bude tak desiatky percent pod výkonom tohto tu Celerona). CPU brzdou nie je, teda okrem HD videí. No aj pri viac menej bežnom používaní to swapuje, teda ak sa nekrotím s tabmi. Samozrejme je rozdiel, keď to swapuje na 5400 otáčkovom disku a na SSD, no do RAM by som zainvestoval tak či tak, aby som uľahčil disku, veď stoja pár eur. Tiež to závisí od toho, na čo sa ten PC používa. Keď tvoja mama ide sem tam na internet a otvorí si 4 taby v prehliadači, je to rozdiel, ako keď je niekto napr. študent, píše prácu, má otvorených niekoľko dokumentov v PDF a Worde a počúva hudbu a do toho fb a ešte nejaké taby v prehliadači. SSD som nikdy nemal, takže nie som kompetentný sa k tomu vyjadrovať, no aj tak si myslím, že ak je brzdou RAM, tak je lepšia kombinácia dostatok RAM+obyčajný HDD ako neustále vyťažená RAM+swap na SSD.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa LordKJ »

nebudem to skusat bez ssd, ked som tam ssd kupoval aby mohol ten klasicky hdd ist za psom
ja by som upgradoval v poradi ssd - ram, (ako da sa 120tka+ 4gb ramvopchat momentalne do 50eur, takze je to na zvazenie)

ale ak sa bavime o kancelarskom notebooku tak by som urcite kupil najprv to ssd a ak mas zvysnych 20e tak potom aj ram
Tiež to závisí od toho, na čo sa ten PC používa. Keď tvoja mama ide sem tam na internet a otvorí si 4 taby v prehliadači, je to rozdiel
tak ja si predstavujem kancelarsku pracu tak ako som pisal hore, ale pravdu povedat osobne nemam viac ako 5 tabov otvorenych ani ja skoro nikdy a to som ten student :D

ale na tom, ze cpu nie je brzdou sa dohodneme
no aj tak si myslím, že ak je brzdou RAM, tak je lepšia kombinácia dostatok RAM+obyčajný HDD ako neustále vyťažená RAM+swap na SSD.
jop, ale nevieme momentalne vyuzitie ram, chlapik tu napisal, ze chce aby siel trochu rychlejsie, a tak si nemyslim, ze ho zachrani aj co ja viem 8gb ram, ale ta 5400vka to brzdi brutalne hned ako vyjde z tovarne, v tej minute je ten podla mna ultra pomaly
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

Samozrejme od teba nechcem, aby si to skúšal bez SSD, myslel som to obrazne.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12192
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa HellAngel »

dendroid: doplnenie ram dokopy nicomu nepomoze. Start win vobec, praca s notebookom tiez nie, mozno najviac to pomoze surfovaniu o nete, ale ak nie je masakaerista co ma 6-10 otvorenych okien, tak tiez nie.
Ak chce zdvihnut vykon NB, tak tam treba slahnut SSD, urobit cistu instalaciu WIN, bez predinstalovaneho balastu a uz tu nastane velky posun v rychlosti. A potom by som dokupoval RAM.

Ten CPU je slaby a bodka, a to ze je vykonejsi ako 10 rocny mobilny CPU, to je fakt. Ale nic to na veci nemeni, ze je to LOW END
p. Rambo ja si necham kludne poradit, ale od teba asi tazko, vies houno (aspon podla toho co pises) a vyskakujes tu ako pajac na smetisku

Predstav si, ze dost starych notasov co mi prebehlo rukami, bezia na starom pentiu, alebo celerone, s SSD a 2GB ram. A predstav si, ze to aj funguje. No hold ak nie si schopny skorigovat si spustene aplikacii po starte a nevies ako si nastavit aspon config, nie je to moja chyba.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

HellAngel napísal:Ten CPU je slaby a bodka, a to ze je vykonejsi ako 10 rocny mobilny CPU, to je fakt. Ale nic to na veci nemeni, ze je to LOW END
p. Rambo ja si necham kludne poradit, ale od teba asi tazko, vies houno (aspon podla toho co pises) a vyskakujes tu ako pajac na smetisku
Ja viem sice houno, no ty vyssie tvrdis , ze ten CPU je brzda (dokonca brani rozumnemu pouzivaniu) a tu zasa tvrdis, ze vlastne brzda nie je :D
HellAngel napísal:Predstav si, ze dost starych notasov co mi prebehlo rukami, bezia na starom pentiu, alebo celerone, s SSD a 2GB ram. A predstav si, ze to aj funguje. No hold ak nie si schopny skorigovat si spustene aplikacii po starte a nevies ako si nastavit aspon config, nie je to moja chyba.
A ano ,je to LOWEND (mohol si to napisat kilometrovym pismom cerveno a hrubo vyznacit. No nemeni to nic na fakte, ze aj low end CPU v dnesnej dobe bohate postacuje na surfovanie plus kancelarske aplikacie. Co sa o 2GB RAM neda zdaleka povedat.

Ale mas pravdu, ja viem houno a brzdou toho PC je CPU a disk, pretoze dnes bohate postacuju 2 GB RAM :facepalm: Teda pokial nie si "masakerista" :D A nie je iste, ci chipset co podporuje haswell zozerie 4GB RAM :facepalm: Ked ja viem houno, co vies ty ? Okrem toho, ze Kotleba nie je nacista :D

Urcite to je vyborne riesenie, capnut tam 2GB RAM, nech to pekne swapuje na to SSD. To urcite tomu SSDcku pomoze k dlhej zivotnosti. Aby si usetril 10 eur za DDR3 RAM :facepalm:

Ale vidim, ze mas skvele telepaticke schopnosti a vies posudit, co si viem nastavit a co nie. Nechces sa radsej presunut do politickej debaty a presviedcat ludi, ze Kokotleba nie je nacista :D Myslim, ze jedna tema, v ktorej vypustas perly bohate postacuje.

Autorovi temy, pozri si vytazenie RAM v task manageri, najlepsie rovno resource monitore a podla toho sa rozhodni (postni screen aj sem). Podla mna budes mat najskor malo pamate, v tom pripade smelo kup 2GB modul a pomoze ti to aj bez SSD. A ak mas nedostatok RAM, urcite je lepsim riesenim (a podla mna to bude aj rychlejsie) mat 4GB RAM a HDD co tam mas teraz ako nedostacujucich 2 GB a SSD, na ktore sa bude v jednom kuse zapisovat.
Naposledy upravil/-a dendroid v Po 20. Jún, 2016, 14:58, upravené celkom 2 krát.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa LordKJ »

hodis tam dalsiu ram a furt to bude ledva pouzitelne. (rozumej pomale)

a vazne by som povedal ze 2gb + ssd pojde lepsie ako 4/6/8 a hdd.

Návrat na "Pamäte RAM"