Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Sekcia o pamätiach a pamäťových moduloch (DDR SDRAM, RDRAM, ...)
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

Ako som pisal vyssie, SSD som nemal, neviem posudit, ci je lepsia kombinacia 2GB +SSD alebo 4GB +HDD. Myslim si ale, ze neustale swapovanie tomu SSD nepomoze, ani keby to slo plynulo bez problemov. A bavime sa o polozke, ktora stoji ani nie 10 eur(RAM). A tiez si nemyslim, ze to bude so 4GB RAM ledva pouzitelne. Ved 5 rokov dozadu ziadne SSD neboli a nikto sa nestazoval. V praci mam ntb bez SSD, realne 3GB RAM (32 bit OS) a spustenych x veci aj na pozadi. A da sa s tym v pohode pracovat.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa HellAngel »

:facepalm: swap sa da vypnut, vies o tejto funkcii?
netvrdim ze rozsirenie ram netreba, uc sa citat, ale rychlost NB pridanie ram nepomoze, aspon nijak viditelne. Mozno otvori o par sekund rychlejsie 25 okno na chrome, ale pri starte mu to nepomoze, pri otvarani dokumentov z disku mu to nepomoze. Aspon nijeak viditelne.
Zato SSD + cista instalacia WIN, nastavenie startu po spusteni, mu pomoze hodne. Potom ma, este raz opakujem, zmysel kludne upgrade RAM.
Samotne vlozenie RAM, nijak extra NB nepomoze, zvysenie rychlosti bude v par %. Tak tu nepis bludy, ked nevies o com tocis a nerad mu kupovat hluposti, ktore mu nijkao nepomozu.

edit: LOL, ty si nemal SSD a ides tu mudrovat? to vazne? V praci mas stare HDD a 3GB ram a spuustu spustenych veci na pozadi a ide to OK? To ti radim hod tam SSD a potom tu napis ako ti to ide.

edit 2: nieco tu citas a je steba odborrnik? swap sa da vypnut, ale to som ti uz pisal. Prosim nauc sa par zakladnych veci o PC a potom tu pis nejake rady :facepalm:

takto som sauz dlho nepobavil :hysterical: niekto kto videl SSD na obrazku tu ide mudrovat o rychlosti PC/NB bez realnych skusenosti :hysterical:
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

Paneboze, ty si uplne mimo a som vazne sokovany, ze clovek so 6000 prispevkami a 8 rokmi na fore dokaze nieco take vypotit. SWAP sa da vypnut ? Co myslis, ze sa stane, ked vypnes SWAP a aplikacia nebude mat dostatok pamate ?

Preco sa tu zasa vyjadrujes vo vseobecnosti a trepes kraviny ? Upgrade RAM samozrejme nezvysi rychlost, ale iba za predpokladu, ze jej mas dostatok. A v tom pripade ti ale PC nejde nejako extra pomaly, ani ked mas obycajny HDD a nemas SSD. Ked mas naopak pamate malo, tak ti upgrade RAM samozrejme pomoze sakramentsky, pretoze ti to swapuje na disk a spomaluje to vsetko teda extremne.

A ako podla tej tvojej uzasnej logiky potom pomoze (opakujem podla tvojej "logiky") upgrade RAM po upgrade SSD ? Ked teda samotna RAM nijako nepomoze, no ked tam das SSD, tak vznikne zazracna alchymisticka reakcia :D :D
Používateľov profilový obrázok
DankoPR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: Št 07. Feb, 2013, 20:25
Bydlisko: TN

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa DankoPR »

Nechcem sa nejak hadať, ale neviem čo je pre teba "nejde extremne pomaly", pretože 5400 otačkovy HDD v tvojom notebooku sa naozaj nemôže zrovnavať ani s najlacnejším Kingston SSD :) Doma mám starší Lenovo book s i5, 4GB RAM a HDD a je to niekedy pôrod.. A to je tam čisty win v podstate
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

Tak ako, to ide vacsine ludi, ktori SSD v ntb ani v PC nemaju a ziju. A ako to islo kazdemu prakticky par rokov dozadu. Pod extremne pomaly mam na mysli to, ked mas vytazenu RAM na 100 percent a potom ti to swapuje na HDD a zamrzne ti to pri prekliknuti tabu spokojne aj na minutu. To je extremne pomaly. A to je moja skusenost s ntb s 2GB RAM.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa LordKJ »

tak ja vazne neviem ako dokazes v pohode pracovat s 5400rpm diskom, ale tak budis, a hlavne ked uz ma co to ten disk za sebou tak je to ultra pomale

upgrade ram ked nestiha disk, odlahci max swapu ale plazit sa to bude aj tak

ja hovorim skusenost, ze mam ntb s 2gb ram a ssd a ide jak novy. :-)

a opakujem, treba zistit ci mu chyba ram alebo je to len pomale koli disku

a vacsina ludi ma 1.2htp a nestazuje si, ked uz mate tak radi porovnania s autami
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa HellAngel »

:hysterical: dendroid este ma o niecom pouc, daj si wiki a napis tu nieco. Ano ak nebude dostat ram tak co sa stane???? nedopisal si, no ja napisem, tak nastane padnutie aplikacie. Uz nemusis googlit.
ale teraz vazne, nepis tu uz kraviny, nevyjadruj sa o nikom koho nepoznas. Tvoje perly o tom ze na pracu staci 5400 otackovy HDD su total shit. 5400hdd je na beznu pracu nepouzitelny, teda ja neviem ci mas tolko casu v praci, pri tom sediet ja nie.
Preco varianta najprv SSD a potom RAM? Lebo to SDD s cistou instalaciou mu ten notas rozhybe a to poriadne, a ram doplni v pripade nutnosti. Si predstav ze sa da zit aj s 2GB ram, robim aj take stroje. a kombinacia SSD + 2GB ram je pouzitelna, ma svoje obmedzenia ale je to pouzitelne na net (nejde samozrejme mat otvorenych 20 tabov), filmy, office. A nepis tu ze to je nepouzitelne lebo vies o tom hovno, hlavne ked okrem zaprdeneho 5400 otackoveho hdd nepoznas nic ine. Skus si aspon u niekoho ako fici SSD a zrazu ti pride tvoj 5400 otackovy HDD ako cakanie na smrt.
Mas tu prispevky aj od inych , kde sa ti snazia vysvetlit ze RAM tomu notasu moc nepomoze, pomoze to pripadnemu swapu, ale niejako ho nezrychli, tak to uz pochop

pises tu o mojich prispevkoch, ty mas cez 4000 na tomto fore a este stale nevies aky je moc velky rozdiel medzi HDD a SSD. a tymto koncim na tovje prispevky v tejto teme, nemas vobec potuchy ako ide PC/NB na SSD a ze sa da pouzit aj s 2GB ram, ja chapem ze nie kazdy to ma moznost odskusat, ale aspon netrep sprostosti o rychlostiach 5400hdd a podobne.

zakladatelovi temy: ako vidis kazdy normalny, kusok znaly PC ti tu poradi radsej kupu SSD ako len ram, skus ak ti financie dovolia poriesit to ssd
NB: Asus ROG Zephyrus G14
123peter123
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 19. Jún, 2016, 16:38

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa 123peter123 »

No dobre priatelia, vidim ze aj nevinna otazka ohladne RAM dokaze rozprudit emocie :D

Prosim vratme sa k teme na chvilu - chcem mat rychlejsi chrome (ten je extra pomaly), mam vacsinou otvorenych vela kariet, medzi tym prepinam v exceli, worde, pdf, a celkovo nacitanie okien atd..

Takze mam ist do toho SSD alebo staci RAM? Asi obe najlepsie, ale co skor?
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa wingo »

Zabudate na jednu malickost, a to aky Win pouziva. Ono je dost rozdiel 2GB RAM s cistou instalaciou WinXP a 2GB RAM + Win Vista + s predinstalovanym sajrajtom od vyrobcu notebooku. Zazil som ntb s 2GB RAM a Win Vista jednej studentky a to bol porod, tyranie HDD i pouzivatela, ten notebook startoval snad 10 minut a dalsie minuty trvalo kym som nieco spustil...
Ako tu uz odznelo, odporucam SSD + 4GB RAM. Ten PC bude stacit na vsetko bezne kancelarske - a nielenze stacit, ale bude pritom rychly ako blesk. SSD je najdolezitejsi komponent na zrychlenie PC, ale RAM by som tiez nepodcenoval - ak jej je malo tiez vie pekne spomalit system.

Teraz k tvojim otazkam:
1. Co sa tyka diskov, tak plati pravidlo: 5400ot HDD - 7200ot HDD - dllllllllllllllllllhoooooooooooooooooooooooo nic - najlacnejsie SSD - drahe SSD (drahe SSD nebude drahsie o 10€, ale bude stat podstatne viac). Rozdiel medzi platnovym HDD a SSD je taky obrovsky, ze si rozdiel medzi najlacnejsim a najdrahsim SSD pri beznej kancelarskej praci ani nevsimnes. Ak mas 10€ navyse, dokup tu RAM, pomoze ti to viac. Samozrejme predpokladam ze stale sa tu bavime o kancelarskom vyuziti PC a nie o specialitkach.

2. Co kukam na bazosi (http://www.bazos.sk) sa predavaju 500GB za 20-30€, ina moznost je dokupit box za par € a spravit z neho externy HDD do USB.

3. Tu ti presne najviac pomoze SSD, a potom RAM.

4. Vies ako zistis ci ti pomoze RAM? Ak pri akejkolvek akcii neustale huci disk a ty len cakas a cakas a cakas kym sa to konecne vykona, tak mas malo RAM :) Samozrejme spustanie windows ci aplikacii chvilu trva a pracuje pri tom disk to je normalne, bavime sa tu o situacii ked to je uz neunosne a disk chrci aj pri sebemensich opakujucich sa ukonoch, zazil som uz aj situacie ked disk vzdy zachrcal aj pri kliknuti tlacidla start, tam to uz bolo jasne ;)
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa HellAngel »

;)
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
DankoPR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: Št 07. Feb, 2013, 20:25
Bydlisko: TN

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa DankoPR »

Tak dúfajme, že nemá dobrovoľne Vistu nainštalovanú. Ak tam bude 32bit Win7 je to všetko OK
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa dendroid »

HellAngel napísal::hysterical: dendroid este ma o niecom pouc, daj si wiki a napis tu nieco. Ano ak nebude dostat ram tak co sa stane???? nedopisal si, no ja napisem, tak nastane padnutie aplikacie. Uz nemusis googlit.
ale teraz vazne, nepis tu uz kraviny, nevyjadruj sa o nikom koho nepoznas. Tvoje perly o tom ze na pracu staci 5400 otackovy HDD su total shit. 5400hdd je na beznu pracu nepouzitelny, teda ja neviem ci mas tolko casu v praci, pri tom sediet ja nie.
Preco varianta najprv SSD a potom RAM? Lebo to SDD s cistou instalaciou mu ten notas rozhybe a to poriadne, a ram doplni v pripade nutnosti. Si predstav ze sa da zit aj s 2GB ram, robim aj take stroje. a kombinacia SSD + 2GB ram je pouzitelna, ma svoje obmedzenia ale je to pouzitelne na net (nejde samozrejme mat otvorenych 20 tabov), filmy, office. A nepis tu ze to je nepouzitelne lebo vies o tom hovno, hlavne ked okrem zaprdeneho 5400 otackoveho hdd nepoznas nic ine. Skus si aspon u niekoho ako fici SSD a zrazu ti pride tvoj 5400 otackovy HDD ako cakanie na smrt.
Mas tu prispevky aj od inych , kde sa ti snazia vysvetlit ze RAM tomu notasu moc nepomoze, pomoze to pripadnemu swapu, ale niejako ho nezrychli, tak to uz pochop

pises tu o mojich prispevkoch, ty mas cez 4000 na tomto fore a este stale nevies aky je moc velky rozdiel medzi HDD a SSD. a tymto koncim na tovje prispevky v tejto teme, nemas vobec potuchy ako ide PC/NB na SSD a ze sa da pouzit aj s 2GB ram, ja chapem ze nie kazdy to ma moznost odskusat, ale aspon netrep sprostosti o rychlostiach 5400hdd a podobne.

zakladatelovi temy: ako vidis kazdy normalny, kusok znaly PC ti tu poradi radsej kupu SSD ako len ram, skus ak ti financie dovolia poriesit to ssd

Ty mas v hlave ocividne ..., ale vazne. Ja velmi dobre viem, co sa stane, ked aplikacia nema dostatok pamate a vypnes swap a clovek, co nema v hlave seno to na zaklade vety "Co myslis, ze sa stane, ked vypnes SWAP a aplikacia nebude mat dostatok pamate ?" aj pochopi. Skor si si to vygooglit musel ty, inac by si mi par prispevkov vyssie na to, ze pri nedostatku pamate to bude nutne swapovat vkuse na SSD neodpovedal, ze swap sa predsa da jednoducho vypnut. Ale tazko sa bavit s niekym, kto ma problem porozumiet pisanemu textu a uzasne telepaticke schopnosti domyslat si, co dotycny vie, co nevie, co si musi googlit a co si vie nastavit. Reaguj prosim ta na konkretne veci, co som tu napisal, lebo inac zo seba robis sasa. Ja si napriklad myslim, ze si musis kazde rano vygooglit, ako sa viazu snurky na topankach.

Ukazes mi tiez, kde som pisal, ze 2GB RAM+SSD su nepouzitelne ? Cely cas tu dookola opakujem, ze neviem posudit, ci bude rychlejsich 2GB+SSD alebo 4GB+HDD, lebo som to nikdy neskusal. Co tvrdim je, ze 2GB su v dnesnej dobe na normalne pouzitie nedostatocne a nie je podla mna fajn, ked to bude s velkou pravdepodobnostou pravidelne swapovat a teda vkuse zapisovat na to SSD. Pretoze 2GB DDR3 stoja preboha 10 eur, takze kombinacia 2GB RAM+SSD mi nedava vobec zmysel.

A k tomu, co tu vsetci tvrdite, ze s beznym ntb diskom sa neda pracovat (teda hlavne zasa ty master pekelny anjelik :D, budem ta citovat "5400hdd je na beznu pracu nepouzitelny") poviem tolko, ze podla vasej logiky je potom nepouzitelna absolutna vacsina ntb, ktore su na trhu a vlastne nevie pracovat ani vacsina ludi vo vacsine firiem :facepalm: A pred par rokmi, ked SSD neboli sa tiez nedalo vobec pracovat, ze ...


A este k tomuto
wingo napísal:Zabudate na jednu malickost, a to aky Win pouziva. Ono je dost rozdiel 2GB RAM s cistou instalaciou WinXP a 2GB RAM + Win Vista + s predinstalovanym sajrajtom od vyrobcu notebooku.
Asi aky win bude pouzivat na ntb s Haswellom ? Vista ani XP to zrejme nebude.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa LordKJ »

ano vacsina ntb s 5400rpm je po par mesiacoch takmer nepouzitelna, mal som tu pred dvoma mesiacmi dva nove ntb priamo z obchodu a ved to startuje neuveritelne dlho a napr. skype taktiez startoval dobru minutu...ako sorry ale to je pre mna nepouzitelne. :)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa HellAngel »

jasne ze je to nepouzitelne, ale ked nevie porovnat, tak sa necuduj.

dendo: predstav si, ze este aj dnes su ludia co pouzivaju visty a XP, a nema o nic spolocne s haswel CPU. Wingo chcel hlavne poukazat, ze rozna verzia OS, potrebuje roznu velkom ram pri starte.
u mna 2GB ram + ssd je pouzitelnejsi NB ako 3GB ram a 5400 otackovy hdd.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit RAM do kancelarskeho ntb?

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Blab :rofl: pekne ste sa tu pochytili.
Posledný príspevok autora témy naznačil, že mu asi naozaj nestačí RAM, PREČO si konečne nepočkáme na to, že autor stlačí CTRL+SHIFT+ESC a klikne na záložku výkon...a povie nám tú magickú cifru XXGB? :?
A ešte aké okná to sú - s videom, napr. youtube? Lebo ak áno, toto je podľa mňa jasne RAM...a pre :shit: -pichov:
som práve na desktop PC s SSD, i3, 4GB RAM a občas to býva presne tento prípad.
A ak nemá Win 7, ale niečo iné, tak potom sa tu zasa zbytočne bavíme...ja by som hentaký notebook zahodil :good:
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Návrat na "Pamäte RAM"