Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Všetko o antivírových programoch, firewalloch, víroch, spyware, ostatných aktuálnych hrozbách, názoroch a skúsenostiach, ako sa im vyvarovať...
POZOR: žiadny WAREZ
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Opisem moju situaciu. Mam dual boot system, Windows XP, a Windows 7. Prave sa mi pohnojil Windows XP, lebo som si dal Total Security 360, a dal som patch up. Stiahlo mi to a nainstalovalo asi 150 zaplat na Windows XP, dal som restart, no a modra obrazovka pri pokuse nastartovat system. A nejde ani safe mode, takze do Windowsu XP sa uz nedostanem. (teraz idem samozrejme z toho Windows 7). Nefunguje ani Restore Last Good Configuration. :(

Tak ma napadlo, ze konecne si poriadim nieco ako zaloznu instalaciu Windowsu. Pretoze teraz, aby som tam dostal XP, asi budem musiet odinstalovat aj Windows 7, nainstalovat Windows XP, a potom znovu Windows 7?
Windows XP je na drive F:, a Windows 7 na C:. Ale to je asi jedno. Len si pamatam, ze najprv treba instalovat starsi operacny system, az potom novsi.
Moja otazka znie:

1) Da sa nainstalovat na dual boot system, rovno starsi system? Teda v mojom pripade, netreba odinstalovat Windows 7, ci sa da rovno nainstalovat Windows XP (mozno ze pouzit repair z instalacneho CD-cka ? By islo)?

2) Odporucte mi prosim nejaku utilitu, ani neviem, ako sa oficialne vola tento typ zalohovania, ze to vlastne zalohuje cely operacny system na inom drive, a potom, kebyze sa pokazi a neviem sa tam vobec dostat, tak by sa dal nejako obnovit. Neviem, ci sa to vola zrkadlova kopia particie, alebo take nieco. V kazdom pripade, na cele F:, kde mam Windows XP, mam nejakych 20 GB rezervovanych, davam tam len cisto zakladne systemove veci. Cize, aj celych 20GB nejaka zrkadlova particia, by isla urobit jednoducho.
Idealne by asi bolo, keby sa dalo dostat do nejakeho bootmenu, kde by boli na vyber Windows XP, Windows 7 ako doteraz, ale bola by tam este dalsia moznost, obnovit tu particiu F:, zo zalohy. Popripade, stacilo by aj keby sa to dalo spustit z Windowsu 7. Ved ked sa pohnoji Windows XP, tak do Windowsu 7 sa dostanem. Obidva naraz mi snad neodijdu.
Takisto by som si urobil zalohu Windows 7, pred nejakym vacsim updatovanim, rovnako ako s novou instalaciou. Keby sa pohnojil Windows 7, obnovoval by som ho zase z Windowsu XP. Alebo aj z bootmenu, ak by to islo.

Predpokladam, ze najlepsie bude urobit si zalohu hned po nainstalovani noveho Windowsu XP, so zakladnymi vecami, ktore tam chcem mat vzdy. No a potom pred nejakou vacsou instalaciou si urobit zalohu. Nielen System Restore, myslim celu particiu, so vsetkymi nastaveniami. To je najvacsia istota.

Urcite bude niekde clanok o tom, alebo diskusia, len neviem ani nako sa to oficialne vola tento typ zalohovania.
Vdaka za cenne rady. (uz cele roky som sa na to chystal, urobit si to tak, no a teraz nastala ta chvila) (viem, ze este existuje virtual server, na taketo experimenty, ale najvacsia istota je mat zalohu particie.)
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Kknightley »

Vlož inštalačné CD od Windows XP a skús dať repair installation. Možno ju opraví. Ak nie, spustiť z cdčka príkazový riadok a skús niečo takéto:



prípadne aj fixboot a fixmbr by v tom mohol mať prsty ale nechcem ti hovoriť aby si to zresetoval lebo možno došaháš aj windows 7 a nepojde ti ani ten. Môže tam nastať aj taká situácia.
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Diky, no ten windows 7 by som nechcel dosahat. Idealne by bolo zalohovat ho, tym sposobom, ze celu particiu C:, s moznostou obnovit ho s bootvacieho menu, ak by ten pripad nastal. Potom by sa dalo experimentovat.

Este otazka. Ked to nainstalovalo asi 150 zaplat (tie microsoft patche povacsinou KB a nejake cisla.exe), a dal som reset, a potom to nenabehlo, uz sa to neda nijak vratit, ze? Myslim to tak, ci sa to neda niekde priamo na F: vymazat, alebo take nieco.
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Tak som dal repair windows xp, a aj tak modra obrazovka na tom istom mieste. Neda sa tam dostat ani po repairi, ani v safe mode. Co je ale horsie, odpalilo mi to dual boot menu, cize uz sa nedostanem ani do windows 7. :( Rovno nabieha ten pokazeny windows xp.
Co teraz? Da sa nejak obnovit to boot menu, aby nabiehal aspon windows 7?
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2326
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Xeigen »

neskúšal si tam pichnúť Hirens boot CD (alebo si spraviť USB) a potom je tam možnosť "Boot from Harddrive"... ale otázka je čo sa pokúsi načítať. Či to XP alebo W7..vyskúšaj uvidíš.
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Kknightley »

bootsector sa da cez command prompt obnoviť. Cez rebuild bcd a podobné commandy. Na windows 7 najdeš návody cez google. Zvyčajne ide o tri príkazy:

do cmd riadku:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
bootrec /scanos (pre teba dôležité lebo máš viac inštalácií winu)

malo by ti to opraviť bootloader a malo by sa ti dať znovu vybrať ktory win spustiť.
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Dakujem, dnes to budem skusat obnovit.
Este mam otazocku - da sa obnovit cisto len ten windows XP, bez toho, aby som musel reinstalovat windows 7?
Teda, ci to pojde tak, ze nainstalujem na F: zase windows XP, zmizne ta bootovacia tabulka, a potom ju len obnovim tym prikazom? Diky.
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Kknightley »

Osobne nemám odskúšané, nebudem klamať, neviem.
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Boze moj dobry, do windows 7 sa cez konzolu nedostanem :( Chce to odo mna administrator password. Ziaden som nikdy nedaval. Vo windows xp fungovalo odklepnut enterom, teda ziaden password. Tu to ale nefunguje. Jak je to mozne, co mam zadat ako password, ked som s administratorskym kontrom od instalacie nic nerobil. :(
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Kamarat mi poradil nieco taketo
http://www.hirensbootcd.org/download/
ze dat na USB a nabootovat s USB. Ze aj cez to sa to bude dat obnovit. Vyzera, ze je tam toho dost, len ci tam najdem to na obnovu dual boot menu. Vidim tam aj nejaky XXClone, co ma byt nahrazka za Norton Ghost, na zalohovanie windows particie.
Vyzera, ze by to mohlo byt to, co hladam, aby uz v buducnosti, islo proste prekopirovat bootovaciu particiu s windowsu, mat tam zalohu proste. Potom sa uz modrych obrazoviek netreba bat.
Diky
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Kknightley »

Ty sa v zásade nemusíš dostávať do windowsu7. Stačí ti vložiť cd do mechaniky, nabootovať ho a zvoliť tam repair funkcie. A tam je aj príkazový riadok ako jedna z možností ktorú môžeš pustiť priamo z CD.

http://www.tomshardware.com/news/win7-w ... 10036.html
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Tak som ucinil, vlozil som CD do mechaniky, nabootoval, ale mam len windows xp instalation disk. Neviem najst ten windows 7.
No a v XP, po nabootovani dam R, co znamena, repair using console, da mi to dve moznosti... 1: windows 7, a 2: windows xp, lebo naslo to dva operacne systemy. Ked som dal 2: windows xp, nepoznalo to tie prikazy. Tak som sa skusal dostat do windows 7, ale tam uz mi to neslo, lebo si to ziadalo heslo administratorskeho konta.
Ty si mal na mysli nabootovat asi z windows 7 instalacneho CD, ze? Kiezby som vedel, kde som ho zapatrosil
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Kknightley »

Ano, z win 7 cdčka idealne. Ak ti to pýta administrátorské heslo a potrebuješ ho obísť tu máš návod:

Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Warrax »

Tak nasiel som toto, ako nainstalovat windows XP, ked je tam uz windows 7.
https://neosmart.net/wiki/easybcd/dual- ... ng-second/

Uvidime, ci to pojde aj vtedy, ked na tej particii bol pokazeny windows xp. Ale pravdepodobne, budem musiet preformatovat tu particiu aj tak. V kazdom pripade, nasiel som windows 7 professional cd, tak som to nastartoval z CD, lenze ono sa to tvari, akoby to chcelo instalovat windows 7 nanovo ... je tam normalne vyber jazyka, atd, a dole je tlacitko install... bojim sa to stlacit, aby mi to nezacalo premazavat ten stary windows 7. Ta moznost "repair" je az za tym bodom, ako sa vybera jazyk, v ktorom sa to nainstaluje?
Musim sa dostat najprv do toho windows 7, a odtial preformatovat particiu s windows XP, aby som ho tam mohol hodit nanovo.

Este otazocka - ako ziskat zalozky z mozilly firefox, ked sa uz do toho stareho windows xp nedostanem, aby som dal export. Ci je to niekde ulozene v adresary mozilly, a ako to dostat do novo nainstalovanej mozilly. Diky.
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Ako spravit zaloznu instalaciu Windows na inej particii

Príspevok od používateľa Kknightley »

Tu máš návod ako sa dostať do "repairu" priamo z windows inštalačného cd a následne aj do príkazového riadku. Tvoj postup sa po vložení dvd do mechaniky začína na 1:07 minúte.

Návrat na "Bezpečnost a zabezpečenie PC"