Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
dave1979
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: Ne 16. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: sered

Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa dave1979 »

Zdar chlapi.Takže:Mám v úmysle v najbližšej dobe taktovať i7 4790k na 4,7-4,8 ghz.Momentalne bežim na zakladnom takte kedže dosku este nemam (doska by mala byť pravdepodobne ASRock z97X Fatal1ty killer).Teploty v programoch na meranie nepoužívam.Skor používam na testovanie hry kde pečú procesory.Takže,momentálne mám na chladenie chladič Scythe Fuma:Je to dobrý chladič,ale ked je teplona na hranici 60 stupňov je ho už počuť premna dosť,a nieto ešte ak by som pretaktoval moje cpu na 4,8 ghz stýmto chladičom.Ale ešte som netaktoval,takže niesom si istý,aké teploty by som mohol čakať pri 4,7-4,8 ghz,keď teraz na základnom takte mám v C3 max teplotu 65 stupnov? Nejakých 80?.Odporúčali by ste mi ist na vodné chladenie? alebo ostat na vzduchu ? poprípade aký chladič by to zvádal? Ja okrem scythe ninja 4 nijaký lepší nepoznám,ale bolo by dobre keby som mal o 10 stupňov menej ako teraz.Ja mam do buducnosti skor plán vodne chladenie a zmena skrinky s phanteks p400s na phanteks enthoo pro M. Viem že mi poviete že nemam brat nejake all in one kit,ale poskladat vodné s častí,ale nechcem do toho davat 300 eur.Keď by som musel dávať do chladenia tak max 120-140 eur +-.čital som dobre recenzie na corsair Hydro H110i GT (viem že vela ludi taketo vodníky znesie pod čiernu zem "hrdzavie to,pochybne suciastky a tak") Tak čo by ste mi poradili.Najskor si to chem poriešiť takto dopredu"na papieri" čo možem očakávať a potom až objednavat dosku a chladenie.A či mi to vlastne bude stat zato.Ked si niekto povie,že odskušaj potaktovat stým tvojim chladičom a uvidíš.No podla mna ked už na zakladných taktoch to pri jednej hre ledva funí tak to ani nemam chut skušat )) dik
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa stiv »

.
Používateľov profilový obrázok
dave1979
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: Ne 16. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: sered

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa dave1979 »

taketo veci neriešim.nebudem si rýpať do procesora za 350 eur,kvoli par stupnom
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1797
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa Ivko »

Inak by som sa spýtal - čo očakávaš od toho že dvihneš takt zo 4,7GHz na 4.8GHz?
Úplne nič...
V nejakom benchmarku ti dvihne score o pól prdu a fajka zhasla, teploty niekde na hornej hranici, vyšia hlučnosť

Nataktuj to na 4.6GHz a nemáš problém a nemusíš vymýšlať k***** pre 200MHz.
Ty do neho nebudeš rýpať lebo stál 350€, ale pre 200MHz si ho upečieš...
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa stiv »

dave1979 napísal:taketo veci neriešim.nebudem si rýpať do procesora za 350 eur,kvoli par stupnom
Tak si neryp a zabudni na velke OC, uchladitelnost a nizsie otacky. :)
.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa dexterav »

tak faktom je 200mhz nepoôže ničomu hlavne nie pri 4,6GHz
a na také chladenie ti stačí normálna noctua neviem či si to tam aj nemal :-)
tie frekvencie sú z 95% o šťastí skill je až pri takotvaní dúsikom
každé malé decko má na 5960 3ghz ramky a ja nedám viac ako 2666 :D
ak dám viac proste ani nezapne PC :hysterical:
takisto každé malé decko má 1,2V a 4,5GHz, ja na 1,2 neprejdem ani tabulkou biosu na 4,4 :cool:
problém je že tých 10-20st pre to cpu zase až tak veľa neznamená kedže jeho pracovná teplota je okolo 80-90st :)
páči sa to hlavne majiteľom
a 100mhz navyše...
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa quicky »

ak ho ides za 350e kupovat tak to klobuk dole :D
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa mino_85 »

Neviem či má zmysel ti ešte radiť, lebo aj tak si vždy spravíš po svojom.

Ak ti Fuma pripadá hlučná, tak uprav krivku otáčok, nad 60-65°C je ešte kopec rezervy pre teploty, nemusí fúkať tak agresívne.

Delidu by som sa nebál, tichepc garantuje vrátenie funkčného čipu. Samozrejme záruka sa delidom stráca, ale ak ten čip raz ide, tak ide, ešte som nezažil aby funkčný procesor zdochol, mimo toho keď do neho niekto tlačil šialené napätia. Delid je jediný spôsob jak z tých procákov dostať slušné teploty pri vysokej frekvencii. Ináč sú to viac-menej aj vyhodené peniaze do chladenia. A nie je to "pár stupňov", ak si trafil jeden z horšie napastovaných kusov, tak to môže byť kľudne aj 15-20°C dole pri OC a to ti nespraví žiadny chladič... http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 8#p1255168

Na tvojom nieste si počkám na dosku, pretaktujem, zistím jak sú na tom teploty a hluk s Fumou a potom riešim chladenie a prípadne delid, podľa potreby.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
dave1979
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: Ne 16. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: sered

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa dave1979 »

quicky napísal:ak ho ides za 350e kupovat tak to klobuk dole :D
Neviem čo si chcel dokázať týmto príspevkom duchaplným? Ked chceš rýpať pozri si po čom idu.Najlacnejši u nas na shopoch je za 342,43 €,a ja ten procak mam dávno kupený,ale zohnal som ho za menej,ale ajtak nechcem stratit zaruku.Neprispievaj radšej ked mieniš rýpať.Ja tu toto neriešim
Používateľov profilový obrázok
dave1979
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: Ne 16. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: sered

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa dave1979 »

mino_85 napísal:Neviem či má zmysel ti ešte radiť, lebo aj tak si vždy spravíš po svojom.

Ak ti Fuma pripadá hlučná, tak uprav krivku otáčok, nad 60-65°C je ešte kopec rezervy pre teploty, nemusí fúkať tak agresívne.

Delidu by som sa nebál, tichepc garantuje vrátenie funkčného čipu. Samozrejme záruka sa delidom stráca, ale ak ten čip raz ide, tak ide, ešte som nezažil aby funkčný procesor zdochol, mimo toho keď do neho niekto tlačil šialené napätia. Delid je jediný spôsob jak z tých procákov dostať slušné teploty pri vysokej frekvencii. Ináč sú to viac-menej aj vyhodené peniaze do chladenia. A nie je to "pár stupňov", ak si trafil jeden z horšie napastovaných kusov, tak to môže byť kľudne aj 15-20°C dole pri OC a to ti nespraví žiadny chladič... http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 8#p1255168

Na tvojom nieste si počkám na dosku, pretaktujem, zistím jak sú na tom teploty a hluk s Fumou a potom riešim chladenie a prípadne delid, podľa potreby.
Ok díky Miňo.Ale do procaku sa fakt rýpat nebudem.Pri mojej smole a mojom pechu si niečo odfajčím určite )) No proste poviem Ti pravdu,bál by som sa.To radšej menej nataktovať potom )) tak ale má zmysel mi raďiť neboj sa :-) tak neposluchol som ťa z vetrakmi :-) Ale už som ich vratil a mam naspet peniaze takže neriešim :-)
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa GABO »

Ako nič v zlom - ak nechceš rýpať do CPU, tak zabudni na lepšie a dobré chladenie...hore chalani už majú čosi za sebou. Len v skratke (mám toho milión aj v týchto dňoch) ak nedáš delid je jedno či budeš chladiť NH-D15,14, alebo vodným chladením ... lepšie to nevytiahneš ničím pretože ten nekvalitný prechod nepustí. Dokonca je veľmi veľký rozdiel medzi Delidom s povodným IHS a zamenou pôvodnej pasty za povedzme Gelid GC-3 a pastou tekutým kovom a ešte väčší rozdiel ak chladič jadro priamo vodným blokom tj. IHS ide úplne preč a blok sadne priamo na jadro. Toto všetko mám odtestované vo Vulture Red Flakes projekte kde je aktuálne 4790K s priamym chladením jadra vodným blokom a výsledné OC je niekde okolo 5150MHz pričom teploty v tých max. testoch dosahujú teploty k 65-70C (na V do CPU sa nepýtaj :D). Pri bežnej robote sú tie teploty (pri 6x push pull fanoch Vardar na cca 300RPM) CPU okolo 35C. Jednoducho bez DELIDu je zbytočne sa snažiť pri OC dávať lepšie chladenie, vodu a pod hlavne ak chceš ísť na vyššie frekvencie.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa quicky »

myslim,ze vsetko bolo povedane, bez delidu "solidne oc/teploty" necakaj, proste kruta realita toho cpu. mne delid na 6600K pomohol k luxusnym teplotam.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa stiv »

dave1979 napísal:
quicky napísal:ak ho ides za 350e kupovat tak to klobuk dole :D
Neviem čo si chcel dokázať týmto príspevkom duchaplným?
Chcel ti pripomenut ako konfortne a ekonomicky si si polepsil.

Netaktovaci cpu si vymenil za nie aktualny haswell (nie ze by nestihal ale kupovat nove co nieje nove...) k tomu si kupil nove ram a novu dosku. A teraz este chladic. Mohol si mat 6700k, dosku a ddr4ram.

tl;dr bez delidu si oproti fume nepolepsis nijak.
.
Používateľov profilový obrázok
dave1979
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 664
Dátum registrácie: Ne 16. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: sered

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa dave1979 »

Nemohol som mať :-).Kupoval som všetko postupne.Doska mi zostala ešte zo starej zostavy na ktorej som mal i5 4460.Neskor som predal gtx 970 a kupil gtx 1080.Zatial som fungoval na tomto.Potom som predal i5 4460 a kupil i7 4790K a chladič scythe fuma.Neskor som dosetril na 16 gb ram.A teraz skrinu phanteks p400s ktora uz je aj na predaj kedze mi nevyhovuje.Takze ked uz to rozoberas tak som Ti to cele vypisal,stým ze ja by som si to cele urobyt nemohol naraz stym ze prejdem na lepsi socket.Keby som chcel poriadnu dosku (200 eur doska,procak 360,ramky 100..) nemyslitelne umna nato mat naraz dokopy).Takze tak a naviac naco by mi bol socket 1151 ked uz aj ten bude zachvilu mrtvy.Na rok mi je jedno co mam.Co si myslis ze o kolko je lepsi 6700k? skoro o nic,mozno len o maly chlp.Naviac nechcem tenky procak ktory by mi ohol chladič :D.Ale toto tu vazne som tu riesit nechcel.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Aké chladenie na pretaktovaný i7 4790K

Príspevok od používateľa quicky »

No riešiť to veru nemusíš,proste tento procsk bez delidu je pri OC dost o hubu...Proste vysoké teploty...Ľuďom to na serióznych chladiacich kúri 80-90stupnov...

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"