Zredukovanie molex ventilatora

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
myschovip
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Ne 29. Nov, 2015, 19:22

Zredukovanie molex ventilatora

Príspevok od používateľa myschovip »

Caute, mam mensi problem, mam skrinku v ktorej su na prednej strane 2 ventilatory, ktore sa pripajaju molexom na zdroj, tieto ventilatory ale idu vzdy na plno a je ich pekne pocut, ku tomu ma skrinka pekny prietok takze ventilaotry adu na plno zbytocne, nedaju sa nejak zredukovat na polovicnu rychlost? aby do venzilatorov islo napatie 5V a nie 12V, ak zapojim len jeden ventilator tak hluk sa trochu znizi, ale stale dost huci, ku tomu jednen ventilator nema ziadnu prekazku takze by uplne stacilo ak by bol zapojeny len jeden a zredukovany na polovicnu rychlost
pomozte mi pls...
Používateľov profilový obrázok
Famous
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1490
Dátum registrácie: Ut 14. Sep, 2010, 20:24
Bydlisko: HC

Re: Zredukovanie molex ventilatora

Príspevok od používateľa Famous »

Staci ti kupit regulator otacok za par € a mozes si to rucne nastavovat.
Alebo si jednoducho sam predradit rezistor/potenciometer, naspajkovat a mas to za zlomok ceny.
CPU: R9-5900X Cooler: Kraken X62 MB: x570 TUF PRO (Wi-Fi) GPU: RTX 3080 Ti Suprim X
RAM: GSkill 64GB 3600CL16 SSD OS: Corsair MP600 PRO XT 2TB
SSD: Micron 7400 PRO 3840BG, PNY CS3040 2TB, Kingston KC600 1TB PSU: Corsair HX1000 CASE: Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Zredukovanie molex ventilatora

Príspevok od používateľa lepermessiah »

no ak je to Molex, tak len prehod kabel z 12V do 5V (opacna strana molexu) a si zredukovany, ak by sa uz neroztocili, tak skor asi regulator otacok pripadne sa to da prepojit aj na 7V ale to by som ja osobne nerobil, uz radsej rezistor (ak to ma byt uplne co najlacnejsie)
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2326
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Zredukovanie molex ventilatora

Príspevok od používateľa Xeigen »

alebo ich zapoj do série, to budeš mať 6V na každý
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zredukovanie molex ventilatora

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to co napisal Lepermesiah robim uz dlho - tenky srobovacik (hodinarsky) pripadne stipacky a pajkovacka, vymenit cerveny a zlty kabel v konektore. Zlty je 12V, cerveny 5V.

Som presvedceny ze na 5V sa ti rozbehne kazdy kisnovy ventilator, aj keby mal 12cm.
Keby NAHODOU nie, co by som bol extremne prekvapeny, tak dalsia finta : rovnakym srobovacikom pripade odstrihnut/napajkovat kabel postupom vytiahnes cierny (zem) ktory sa nachadza rovno vedla zlteho a na jeho miesto pichnes cerveny kabel. Co tym dosiahnes ? Namiesto povodnej zeme 0V (normalka, ze) budes mat cervenu zem teda 5V, zlty dava rovnakych 12V, cize rozdiel v tomto momente bude 7V.

Takze si vies ventilator zapojit bud na 5V alebo vyrobit 7V. Mam to takto velakrat a samozrejme s tym nie su ziadne problemy. Rovnakym sposobom mam poprekacovane aj ventilatory na CPUcku - ked mam nejake slabe zostavy napriklad G3258 s box chladicom aby nehucali. Nehreje to vela, na 7V to uchladim aj ked je v izbe 35 stupnov v lete, pretaktovane [!] CPU nevylezie cez 70 stupnov nikdy. A ten boxovy ventilator v takomto rezime prakticky nepocut - cez den uplne nic, a v noci o druhej malinko trosicku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
myschovip
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Ne 29. Nov, 2015, 19:22

Re: Zredukovanie molex ventilatora

Príspevok od používateľa myschovip »

velke dik chlapci, v molexe som prehodil kablik tak aby do ventilatora islo 7V a je to rozdiel, na chladenie to staci a hluk o poznanie mensi :cool:

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"